build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Институт за композити и роботика - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Институт за композити и роботика - Прилеп
    Posted: 14-May-2011 at 15:57
Поставен камен темелник на приватната научна установа “Институт за современи композити и роботика”
http://www.mia.mk/image1.jsp?slikaid=83699589&imgType=n
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-May-2011 at 17:09

„Микросам“ гради институт за роботика во Прилеп

Во присуство на претседателот на Република Македонија д – р Ѓорге Иванов, прилепската фабрика „Микросам“ ги постави темелите на објектот на првиот приватен Институт за современи композити и роботика.

Институтот е прв од овој тип во регионот, со постдипломски и докторски студии согласно Болоњскиот концпет. Со соодветен кадар со кој располага Институтот низ интердисциплинарен пристап ќе се развива фундаменталната и применета наука во областите на современите композити и роботиката. Институтот е ориентиран кон соработка со водечки и светски институти од областа на современите композити и роботика.

Предвидено е објектот на Институтот во непосредна близина на ,,Микросам,“ да се протега на илјада метри квадратни, од кои дел за лаборатории, а дел за настава и истражувања.

Ваквите активности, со кои ,,Микросам,“ уште еднаш го потврдува големиот рејтинг на полето на високата технологија, следат откако Министерството за образование и наука ја прифати апликацијата за отворање Институт за современи композити и роботика, чија цел е подигање на нивото на образованието во земјата, како и техничко - техонолошкиот развој на Република Македонија. http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=75137
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-May-2011 at 17:09

MIA foto
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-May-2011 at 01:59
Еве некои линкови:

- МИКРОСАМ
www.mikrosam.com

- ИНСТИТУТ ЗА СОВРЕМЕНИ КОМПОЗИТИ И РОБОТИКА
www.iacr.edu.mk
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-May-2011 at 02:09
btw...Институтот се занимава и со нано-материјали, кои се материјали на ИДНИНАТА. Нивна цел во градежништвото е да се додаваат во бетонот, за значително да ја подобрат неговата јакост.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Aug-2012 at 15:29

Иванов го отвори Институт за роботика

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го пушти во употреба првиот приватен Институт за композитни материјали и роботика во Македонија и на Балканот.
- Во предвечерјето на нашиот најсветол празник Илинден, со гордост можам да кажам дека ваквите иницијативи непосредно придонесуваат кон исполнување на заветот оставен од нашите Илинденци и нивниот сремеж за слобода, правда и достоинство. Со Институтот за современи композити и роботика, Република Македонија слободно и достоинствено се вклучува во тој натпревар на најсовремени процеси и решенија за иднината - изјави Иванов.
Институтот за современи композити и роботика е на 1.500 метри квадратни со предавални, истражувачки училници, компјутерски лабаратории и со модерна лабараторија од 400 метри квадратни со високософистицирана опрема за композити.


Извор
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.