build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Неготино

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Неготино
    Posted: 17-May-2011 at 19:50
Мај 2011ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-May-2011 at 19:51Edited by Makedonij - 17-May-2011 at 19:52
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-May-2011 at 19:53


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-May-2011 at 19:54

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-May-2011 at 19:55

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Sep-2014 at 02:59
Неготино во седумдесетите, не знам што е штосот со авионот ...
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1929
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Apr-2015 at 20:49
Originally posted by Tzar_28

Неготино во седумдесетите, не знам што е штосот со авионот ...

http://urbancult.mk/cult/retro/item/4949-restoran-avion-1969-godina
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-May-2015 at 14:24
Во рамките на првата Викиекспедиција организирана од Википедија на македонски јазик, ви ги претставувам сликите од градот Неготино, кој го одбравме бидејќи имаше најмалку фотографии во рамките на сите македонски градови, дури и тука на форумов е многу малку застапен.

Неготино го посетивме со воз на 4 април 2015 година, а веќе наредниот ден, посетивме и шест неготински села.

Сега ќе се обидам да претставам дел од сликите во рамките на експедицијата, а сите фотографии од експедицијата можете да ги погледнете на тука.Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-May-2015 at 14:27
Плоштадот во НеготиноПлоштадот во НеготиноИнформативно-туристички плакат на самиот плоштадОпштинското собрание

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-May-2015 at 14:30
Автобуската станица во НеготиноСпортската сала во НеготиноВлезот во чаршијата во НеготиноГрадската библиотекаТимјаничка (Неготинска) Река во центарот на градот

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-May-2015 at 14:31
Градскиот фудбалски стадионТеренот на фудбалскиот стадионИгралиште на влезот во градот

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-May-2015 at 14:32
Градскиот пазар

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-May-2015 at 14:35
Единствената градска црква „Св. Атанасиј Велики“. Ние кога бевме беше во фаза на обнова, па така била промената целосната надворешност, фасадата, а металните делови биле заменети со дрвена столарија. Во внатрешноста на црквата за жал немавме пристап, бидејќи се уште траеше фрескоживописувањето на црквата.Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-May-2015 at 14:37
Неколку панорамски фотографии, кои за жал е тешко да се изведат на градот поради многуте пречки, но сепак еве дел од нив:Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-May-2015 at 14:40
Домот на културата „Ацо Ѓорчев“ во НеготиноОсновниот суд во Неготино


Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-May-2015 at 14:43
Музејот на градот Неготино е сместен на излезот на градот, пред ООУ „Гоце Делчев“. Зградата е релативно нова и обновена и доста добро уредена, што дури и не изненади. Низ самиот двор на музејот се поставени разноразни експонати и артефакти. За жал, музејот не работеше бидејќи беше сабота, па така ги сликавме само надворешните експонати низ дворот и самата зграда.


Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-May-2015 at 14:47
Желкова куќа, стара историска куќа во Неготино, обновена пред неколку години, а денес служи како туристички центар на градот Неготино.Разрушената Саат-кула над градот Неготино, од каде се гледа поголемиот дел на градот. Сепак, самата градба се наоѓа буквално во двор на една куќа, целосно непристапно, со израсната трева, мини-депонија.Споменик за Страшо Пинџур, пред истоименото основно училиште.Бисти на народните херои од овој крај, кои се наоѓаат во мал парк покрај Општинското собраниеПлоча за загинатиот македонски бранител Косте Волканоски пред самата полициска станица во Неготино, на влезот во градот.

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-May-2015 at 14:51
Манастирот „Св. Ѓорѓи“ во Неготино е сместен на самиот излез на градот, во непосредна близина на железничката станица во Неготино и винарската визба „Повардарие“ и поранешната фабрика за кабли во Неготино.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-May-2015 at 21:32
Секоја чест за фотографиите и за вашата експедиција!
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Aug-2015 at 11:30


фото: @GPockov (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.