build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

City Center - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1 Topic: City Center - Прилеп
    Posted: 06-Nov-2010 at 01:04
Се заградува просторот на кој треба да никне трговски центар во Прилеп
Колку што памтам инвеститорот е истиот од катната гаража.еве и координати
41°20'40.02"N
21°33'23.69"E

и слика од Google Earth
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Nov-2010 at 12:17
Овај стариов. Какви се рекациите во Прилеп, зашто мене вака кога ќе видам одозгора ми изгледа на веќе оформено скверче покрај реката. Барем на сликава што си ја постирал се гледа јана градежна линија на објектите од околу (без разлика што нема јасна форма правоаглник или слично), а гледам и уредено зеленило и партер.
Edited by lslcrew - 06-Nov-2010 at 12:18
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Nov-2010 at 12:39

Местото беше пазар за текстил,железарија и зеленчук на големо,можи на сликиве изгледа посредено,но беше простор со тезги,камиони и доста валкано.
Е сега текстилот и железаријата ги префрлија во главниот пазар(можи да се забележи североисточно од овој),а пазарот на големо надвор од градот.

Така да реакцииве би требало да се позитивни,барем јас никогаш не сум го замислувал местово за плоштадче.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3644
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-May-2011 at 17:32

Поставен камен-темелник на бизнис центар во Прилеп

Во Прилеп денеска е поставен камен-темелник на нов бизнис центар кој ќе располага со деловен и трговски простор, како и со катна гаража. Станува збор за инвестиција вредна пет милиони евра, а инвеститор е струмичката фирма „Дравас инженеринг“.

На свеченоста присуствуваа вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

- Ова е најголема инвестиција во последните 20 години во Прилеп вредна пет милиони евра. Битна е за локалниот развој, а Владата секогаш ги поддржува домашните инвеститори, зашто само така се креираат нови работни места. Како Влада со политиките за подобрување на бизнис климата и со ниските даноци создаваме можност инвеститорите да ги користат средствата за нови инвестиции, да плаќаат помалку кон државата, а да вложат во изградба на нови објекти, истакна вицепремиерот Ставрески.

За градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески оваа инвестиција е од големо значење за локалниот економски развој на градот и за решавање на прашањето околу паркинг просторот.

Бизнис центарот ќе се простира на површина од 15.000 метри квадратни. Планирано е да има локали и трговски простор на приземјето и на првиот кат,  додека на вториот кат ќе има канцеларии. Изведувач е прилепската фирма „Теракота“. Се очекува објектот да биде готов до крајот на годината.

http://daily.mk/cluster3/3065a4a18979a62ec76d679c67c8905d/742267
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-May-2011 at 17:49
Nesto novo od prilep
http://www.sitel.com.mk/video/biznis/postaven-kamen-temelnik-na-biznis-centar-vo-prilep
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-May-2011 at 19:09
Applause
Вакви проекти низ другите градови во Македонија од секогаш ме радувале. Само да не направат фушерај, иначе вака на единствениот рендер изгледа сосема солидно.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-May-2011 at 22:18
Многу неинвентивно.

Edited by krale - 21-May-2011 at 22:21
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-May-2011 at 22:53
За град како Прилеп, не би рекол. Па огромен дел од скопските се многу полоши него овој. Затоа реков сосема солидно, тоа не значи ниту добро, ниту одлично, но не дека е лошо. 
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1132
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-May-2011 at 22:53
ovaj_stariov ги поставил координатите(41°20'40.02"N / 21°33'23.69"E )и слики од местото во оваа нишка http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=213&PN=10уште пред 6 месеци кога не беше сигурно кој е инвеститор.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1132
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-May-2011 at 22:56
Originally posted by N23

За град како Прилеп, не би рекол. Па огромен дел од скопските се многу полоши него овој. Затоа реков сосема солидно, тоа не значи ниту добро, ниту одлично, но не дека е лошо. 


Со оглед на околината на трговскиов,баш е солиден ,дури и супер.Само голем број локалчиња и тезги одоколу некако ќе ја расипуваат цела слика,се надевам ќе реагираат и за ова.А за катнава гаража им е многу добар потег,овде е хаос денски,а особено во среда и сабота.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-May-2011 at 23:13
Плус може да излезе убава комбинација од деловен центар со трговски, па внатре некој кафич, некоја брендирана продавница и сосема солидно место да се утепа некој саат.
Back to Top
qwerty123 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote qwerty123 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-May-2011 at 20:46
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-May-2011 at 22:54
au mn ubavo uste ednash pravo prilip
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-May-2011 at 08:46
На објектот пишува "City Center"! Видете го само "City Center"-от во Гартивар, најдобро архитектонско дело за 2008-ма година!

http://i248.photobucket.com/albums/gg177/lbocvarov89/4148053441_4f391dc31a_b.jpg
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-May-2011 at 08:46
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-May-2011 at 09:53


Ова е некој одбиен труд?

Штета.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-May-2011 at 09:54
PreviousKrale objektot postoi, vekje graden e
Ubav e, sum go videl vo zivo...
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-May-2011 at 10:01
Originally posted by my Macedonia

PreviousKrale objektot postoi, vekje graden e Ubav e, sum go videl vo zivo...

A каде?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-May-2011 at 10:06
Originally posted by krale

Originally posted by my Macedonia

PreviousKrale objektot postoi, vekje graden e Ubav e, sum go videl vo zivo...

A каде?


Zosto toa?Bas ubav eThumbs%20Up moj vkus
Izgraden e vo Gostivar eve ti koordinati  41°47'48.15"N  20°54'48.04"E
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-May-2011 at 10:44
Да супер е. Многу подобар од тој планиран во Прилеп.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.