build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хидроелектрани

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Online
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 01-Aug-2012 at 21:07

Па... тоа и не е толку важно... ако гледаме од аспект на исполетост во однос за потребите на Св. Петка... но можеби имале и други причини за да го исполнат до максимум... ако е исполнето... 

Како и да е... Св. Петка е џуџе во споредба со Козјак....

Козјак има вкупен волумен од 550 милиони м3, од кои корисниот волумен изнесува 260 милиони м3. А Св. Петка има вкупен волумен од 9,1 милиони м3...

Козјак е огромен... да се распореди подеднакво водата од полн Козјак... на површината на урбаниот дел на Скопје, да беше аквариум... би достигнала висина од 6 метри... според мои пресметки...Edited by FoSsiL - 01-Aug-2012 at 21:08
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 01-Aug-2012 at 21:59
кога одевме на пракса во ХЕ Матка професорот ни кажуваше дека доколку пукне браната,Скопје би било поплавено така што во населба Аеродром повисоките згради би биле до половина потопени.за Козјак нема потреба од коментар
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 02-Aug-2012 at 01:02
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 02-Aug-2012 at 01:03
11


12


13


14


15


16


17


18


19


20
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 02-Aug-2012 at 01:04
21


22


23


24


25


26


27


28


29


30
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 02-Aug-2012 at 09:43
оставиле место и за трет агрегат за во иднина
Back to Top
Draganco View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Aug-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Draganco Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 03-Aug-2012 at 22:50

Xuxe, ama mnogu vredno. Siot volumen na voda ]e pominuva preku turbinite na Sv.Petka  i koga ]e vidi[, krajnata proizvedena  energija  ]e bide skoro ista kako na Kozjak, ako ne se dozvoli prelivawe na vodata.

A toa profesorot [to mu ka`uval na |oko ako pukne Matka, Skopje ]e se udavi, verojatno sakal da ostavi vpe~atok na decata, Matka ne znam dali ]e go napolni i maloto korito na Vardar, ako pukne. Ti gledam barata[ so matematika, kubici voda, vreme, izminat pat i lesno e da se presmeta

Prv pat se javuvam na forumov i primam sugestii, kritiki i sl.

 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 04-Aug-2012 at 11:57
Добредојде Драганчо

Точно е дека практично истиот волумен на вода што поминува низ Козјак поминува и низ Света Петка. Меѓутоа сепак крајната произведена енергија нема да биде скоро иста... Постои значителна разлика во висината на браните односно во падот на водата, така да производството на Козјак (~ 150GWh годишно) сепак е доста поголемо од она што ќе биде на Света Петка (~ 66GWh годишно). Во секој случај Света Петка е одличен проект и да се надеваме дека во иднина ќе градиме многу повеќе такви   Cheers


Edited by Cloverstack - 04-Aug-2012 at 11:58
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 04-Aug-2012 at 14:31
несакав да се правам паметен ,дека тоа ми е струка,пресметката на моќноста на електраната е со проста формула

P=9.81xHxQxEt vo [kW]

H-visina na iskoristiv pad na vodata vo [m]

Q-protok na voda vo [m3]

Et(eta po grcki)-vkupen koeficient na korisno dejstvo i otprilika e 0.8


значи снагата на хидроелекраната зависи или од протокот на вода или од висината,а во најдобар случај двата параметри треба да се високи што е реткост во светот.

Хидроелектраните на ѓердап за рпимер имаат голем проток,а релативно мал пад,додека Чебрен би требало да е сушта супротност,со мал проток и голем пад на водата

Edited by gjoko - 04-Aug-2012 at 14:32
Back to Top
Draganco View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Aug-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Draganco Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 07-Aug-2012 at 18:04

Ima{ pravo za toa, ne mo`e kolku Kozjak, ali sigurno so dobro menaxirawe na vodata mo`e da proizvede pove}e od polovinata na Kozjak, po{to mislam deka Sv.Petka podolgo vreme }e raboti na mah. rabotno nivo na ezeroto a toa zna~i so mah.snaga, a sigurno tro{i pomalku voda, toa be{e verojatno i namerata, Matka isto da go iskoristi siot volumen na voda da i pomine niz turbinite, da ne odi ni{to preku brana. Verojatno imaat takov dogovor ELEM i EVN da ne odi vodata zaludno kako dosega.

 

A \oko kako da me pro~ita za formulata. Ja najdov istata vo nekoi presmetki na mali centrali so Arhimed turbini kade koeficientot na iskoristenost e ispod 0.6, pa presmetkite mi bea mali,za `alewe.

Back to Top
XRVOL View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Aug-2009
Location: Melbourne
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote XRVOL Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 18-Sep-2012 at 16:07

Macedonian government cancels Cebren, Galiste hydropower tender.


Deputy PM in charge of economic affairs Vladimir Pesevski has stopped the concession procedure for hydropower electricity generation on Crna River, Dnevnik daily reported, quoting a notice in the Official Gazette. The procedure refers to the sixth tender for selecting an investor to build the hydropower plants Cebren and Galiste, which have indicative installed capacities of 333 MW and 193.5 MW, respectively. Last December, bids were submitted by Greece's PPC and China's CWE. PPC offered a 28% equity stake of the future power plants to Macedonia's state-owned power generation company ELEM, while CWE offered 40.5%. However, Utrinski vesnik daily reported that CWE has demanded bigger state guarantees for the quantity of bought electricity, exemption from VAT, and the inclusion of the hydropower plant Tikves.

http://www.hydroworld.com/news/2012/09/18/macedonian-government-cancels-cebren-galiste-hydropower-tender.html
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 18-Sep-2012 at 18:48
мала држава секој ќе ја уценува
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 18-Sep-2012 at 19:55
Previous
 
Нема врска тоа дали станува збор за мала или за голема држава.
 
Кинезите сакаат да си ја заштитат својата инвестиција, тие располагаат со капитал, а ние располагаме со енергетските ресурси, каде што има сила, во овој случај силата е капиталот, нема правдина, пократко и поедноставно, здравје.


Edited by Dexter26 - 18-Sep-2012 at 19:56
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 18-Sep-2012 at 20:36
во пазарно стопанство ,тие бараат загарантиран откуп на струјата од државата,и тоа по предходно договорена цена.имаше нешто и за ослободување од ДДВ-то.тие услови незнам кој можи да им ги удоволи,а башка бараат некои компензации во случај на сушни сезони
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 18-Sep-2012 at 21:22
Previous
 
Е тоа е веќе друго, загарантиран откуп на струјата по договорена цена не делува фер, ослободувањето од ДДВ би било поприфатливо доколку би било привремено и доколку уделот на државата би бил поголем од предложениот, а тоа за компензации во случај на сушни сезони е надвор од сиот здрав ум и разум, никој не може да ги контролира природните циклуси и да гарантира дека ќе има силни дождливи врнежи или суша.
 
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/chebren-i-galishte-za-sega-ostanuvaat-samo-na-hartija
 

"Чебрен" и "Галиште" за сега остануваат само на хартија

 
18.09.2012 - 14:09
 
Владата го поништи и шестиот тендер за изградба и управување на хидроцентралите Чебрен и Галиште.
 

 
И двете понуди, на грчката ППЦ и кинеската ЦВЕ се неприфатливи, оценила владата и најавува нов тендер за големиот хидроенергетски проект на Црна Река.
 
Дали и какви промени во концесискиот модел би имало засега нема информации. Понудата на кинескиот конзорциум кој на ЕЛЕМ му нудеше 48% удел во компанијата, според министерството за економија отстапувала од тендерските услови со повеќе барања, меѓу кои загарантиран откуп на целото производство на струја, гарантирана стапка на поврат на инвестицијата во случај на лоша хидролошка состојба и вклучување на хидроцентралата Тиквеш во заедничката компанија порано од предвиденото во тендерот.
 
Понудата на грчката државна компанија ППЦ била во рамки на тендерските услови, но нудела само 28% удел на државата кој владата го оценила како премал.
 
По пропаѓањето на шестиот обид да се реализира стратешкиот енергетски проект, министерот за економија Ваљон Сарачини во јавноста ја враќа идејата за изградба на хидроцентралата Чебрен без приватен партнер, од страна на ЕЛЕМ. Со тоа би се заштедило време за распишување на нов тендер кој ќе одземе околу две години.
 
Хидроцентралните Чебрен и Галиште на Македонија би и обезбедиле 1.100 гигават часови електрична енергија со што речиси би се удвоило сегашното производство на хидроенергија.
 
Владата донела одлука активностите за проектот вреден 700 милиони евра и замислен како јавно приватно партнерство од сега да ги спроведува министерството за животна средина.
 
Филип Момировски

Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 19-Sep-2012 at 02:40
Не знам зошто по секоја цена владата сака да го истурка овој порект под концесија.
Зошто не се направи обид на друг начин.
Со формирјане на фонд за јавно приватно парнерство со загарантиран поврат на инвестиција да се направи детална студија за исплатливост и да се формира јавно приватен конзорциум каде ке се понуди мин загаринтиран дивидента од 8% за тек на 30 год и да се направи акционерско друштво со тоа што владата ке има %49 од акции и на акцинерите да му понуди заг 8% ретурн по акција од почетна цена по акција.
Како акцинери можат да се финасиски инстуции и приватни инвеститори а акции да се најдат на мак берза.
А како главен акцинер да бие Електро стопанство на Мак да се искористат сите државни енергетски ресурси да се дадат под хипотека да се добијат %49 од парите за почетен влог а другите %51 процент да се обезбедат од правни и приватни инвеститори кога хидро централата ке почне со работа и после една финасиска година државата да почни да ги продва акциите на берза а добиенот капитал да ги испалти кредитите под хипотека.
И на ист начин да продолжи да финасира други енергетски проекти.
На овој начин се финасираат доста големи проекти во западни економии.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 15-Oct-2012 at 23:00

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО


Бошков мост нема да го уништи балканскиот рис


Проектот за изградба на хидроелектраната Бошков мостт во Националниот парк Мавровоо доби зелено светло од министерот за животна средина и просторно планирање, бидејќи според нив изградбата на енергетскиот објект нема да ја загрози животната средина. Студијата за оценка на влијанијата врз животната средина на проектот, кој треба да се реализира на територијата на општината Маврово и Ростуше, како и на општината Дебар од ресорното министерство детално ја разгледале и токму затоа сметаат дека таа ги задоволува еколошките барањата за заштита на животната средина, но дека треба да се применат и мерки за спречување и за намалување на штетните влијанија.

Во моментов тече и законскиот рок за поднесување на жалба на одлуката на Министерството до Државната комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен.

Во меѓувреме, Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) треба да излезе со финалните резултати од анализата на веќе заокружените еколошки процедури, со цел да се утврди дали имало прекршувања при процесот на одлучување за проектот. Центарот за истражување и информирање Екосвестт од Скопје веќе поднесе жалба до Механизмот за поплаки при банката. Тие сметаат дека ЕБОР не смее да финансира проекти кои се градат во области, каков што е географскиот регион на планината Бистраа, на чие ограничено подрачје живее балканскиот рис и може да се загрози неговиот опстанок. Летово реакција за изградбата на енергетските проекти имаше и од Петр Хлобил, директорот на меѓународната организација Банквочч, бидејќи смета дека во анализите не е земено предвид нивното негативно дејство врз рисот.

Хидроелектраната Бошков мостт е предвидено да биде со инсталирана моќност од 70 мегавати и годишно да произведува околу 126 гигават/часови електрична енергија. Вредноста на проектот изнесува 107 милиони евра, а финансиските средства се обезбедени од ЕБОР и од Електрани на Македонија (ЕЛЕМ).

(В.Ма.)

вечер
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 15-Oct-2012 at 23:35
Originally posted by gjoko


МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО


Бошков мост нема да го уништи балканскиот рис


Проектот за изградба на хидроелектраната Бошков мостт во Националниот парк Мавровоо доби зелено светло од министерот за животна средина и просторно планирање, бидејќи според нив изградбата на енергетскиот објект нема да ја загрози животната средина. Студијата за оценка на влијанијата врз животната средина на проектот, кој треба да се реализира на територијата на општината Маврово и Ростуше, како и на општината Дебар од ресорното министерство детално ја разгледале и токму затоа сметаат дека таа ги задоволува еколошките барањата за заштита на животната средина, но дека треба да се применат и мерки за спречување и за намалување на штетните влијанија.

Во моментов тече и законскиот рок за поднесување на жалба на одлуката на Министерството до Државната комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен.

Во меѓувреме, Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) треба да излезе со финалните резултати од анализата на веќе заокружените еколошки процедури, со цел да се утврди дали имало прекршувања при процесот на одлучување за проектот. Центарот за истражување и информирање Екосвестт од Скопје веќе поднесе жалба до Механизмот за поплаки при банката. Тие сметаат дека ЕБОР не смее да финансира проекти кои се градат во области, каков што е географскиот регион на планината Бистраа, на чие ограничено подрачје живее балканскиот рис и може да се загрози неговиот опстанок. Летово реакција за изградбата на енергетските проекти имаше и од Петр Хлобил, директорот на меѓународната организација Банквочч, бидејќи смета дека во анализите не е земено предвид нивното негативно дејство врз рисот.

Хидроелектраната Бошков мостт е предвидено да биде со инсталирана моќност од 70 мегавати и годишно да произведува околу 126 гигават/часови електрична енергија. Вредноста на проектот изнесува 107 милиони евра, а финансиските средства се обезбедени од ЕБОР и од Електрани на Македонија (ЕЛЕМ).

(В.Ма.)

вечер


Gjoko, или уште подобро, си можел да ја наведеш оригиналната вест што беше објавена на нашиот портал, а не овие од ресавскава школаBig%20smile.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 16-Oct-2012 at 00:21
главната страна на порталов слабо ја пратам,па незнаев дека овие препишале.што најдам на нет интересно за овој форум одма го ставам на форумов.за тоа не ме мрзи воопшто.

битно е да има обрт
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 09-Nov-2012 at 19:53
Министерството за животна средина и просторно планирање го објави новиот тендер за „Чебрен“ и „Галиште“, повеќе информации можат да се прочитаат на следниов линк: http://www.moepp.gov.mk/WBStorage/Files/Javen%20oglas%20Crnareka_objava_%20final-mk8.11.pdf
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.