build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Хидроелектрани
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хидроелектрани

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 24252627>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 19-Sep-2015 at 12:39
Браните Слатино, Пишица, Глажња и Липково, пред колапс

http://emagazin.mk/vesti/vest/12921?title=branite-slatino-pishica-glazhna-i-lipkovo-pred-kolaps
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 19-Sep-2015 at 19:57
Малите хидроелектрани се градат со брзо темпо. Само во околината на с.Бачишта и Лешница (после Зајас од десна страна) една се изгради и пуштои во работа и се градат уште 2
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 30-Oct-2015 at 23:10
Конечно ЕБРД ги повлекува парите првично планирани за ХЕ Бошков мост поради високиот ризик за уништување на последното евидентирано живеалиште на Балканскиот рис.
Тажно но многу опишува за моменталната ситуација во нашето новинарство тоа што оваа вест прво е пласирана во The Guardian
http://www.theguardian.com/environment/2015/oct/30/macedonia-dam-faces-the-axe-over-risk-of-balkan-lynx-extinction

Edited by mirakuliks - 30-Oct-2015 at 23:13
Back to Top
MartinX View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote MartinX Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 13-Jan-2016 at 16:55


Италијанската компанија „Кондоте“ е заинтересирана за изградба на хидроцентралите Чебрен и Галиште, објави министерот за економија Беким Незири.

Владата веќе осум години се обидува да најде инвеститор за проектот вреден 650 милиони евра. Иако имаше и странски компании кои поднесоа понуди, за сега сите тендери пропаднаа. Од „Кондоте“, која во моментов гради четири мали хидроелектрани во земјава, најавуваат дека повеќе детали за евентуално вклучување во проектот ќе соопштат во наредните неколку месеци.

- Многу сме задоволни и благодарни за рамката што ја креираше Владата на Македонија за странските инвеститори во земјата. Сакам да потврдам дека нашата компанија е многу заинтересирана да инвестира повеќе капитал во вашата земја, Дучо Асталди, генерален директор на „Кондоте“

Според податоците на Агенцијата за енергетика, во Македонија до крајот на 2015 година струја произведувале 58 мали хидроелектрани. Тоа се само 15 отсто од вкупно 400, кои ги најави Владата. Главна придобивка од хидроелектраните е што електричната енергија се произведува од обновливи извори и е со пониска цена.

- Да ја земеме конкретно Германија, која во минатото даваше многу средства во поддржување на малите хидроелектрани, а сега разликата во цената на струјата е два пати помала во споредба со балканските земји. Таму се плаќа по 25 евра, а тука помеѓу 45 и 50 евра, Беким Незири, министер за економија

Министерството за животна средина пред еден месец објави оглас за давање поде концесија на 30 локации за изградба на мали хидроцентрали, а според најавите, за две недели ќе има лицитација за уште 40 локации.

http://telma.com.mk/vesti/italijanci-zainteresirani-za-chebren-i-galishte
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 13-Jan-2016 at 17:40
Ајдееее, пак лажење...
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 14-Jan-2016 at 01:55
Originally posted by BOJAN

Ајдееее, пак лажење...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 14-Jan-2016 at 10:54
Originally posted by King

Originally posted by BOJAN

Ајдееее, пак лажење...


Смеј се ти Кинг, ама треба да дадеме тука еден глобален пресек на сите оние капитални проекти што се ветени, а неисполнети од оваа влада:

Кај хидроелектраните ќе ги споменам „Чебрен“ и „Галиште“, ќе го додадам проектот Вардарска долина, ќе го надополнам со проектите „Бошков мост“ и „Луково поле“. За секој од овие капитални инвестиции постоеја конкретни рокови за реализација од владата и ниту еден од нив не е исполнет!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 1321
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 14-Jan-2016 at 17:15
Затоа што полесно е да се прават мини проектчиња и да се увезува струја
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 14-Jan-2016 at 20:12
Originally posted by BOJAN

Смеј се ти Кинг, ама треба да дадеме тука еден глобален пресек на сите оние капитални проекти што се ветени, а неисполнети од оваа влада:

Кај хидроелектраните ќе ги споменам „Чебрен“ и „Галиште“, ќе го додадам проектот Вардарска долина, ќе го надополнам со проектите „Бошков мост“ и „Луково поле“. За секој од овие капитални инвестиции постоеја конкретни рокови за реализација од владата и ниту еден од нив не е исполнет!

 
Додај ја и ТЕЦ Неготино, која дреме исклучена со години, а модернизацијата за да работи и на гас ќе си чека со години, ако не и децении.
 
Ама затоа види како убаво пастирот го разубавува просторот низ Скопјево по цена од над половина милијарда евра, пари кои можеа да се потрошат за... колку модернизации на ТЕЦ Неготино, РЕК Битола, изградба на Вардарска долина и останати енергетски проекти ?


Edited by Dexter26 - 14-Jan-2016 at 20:13
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 14-Jan-2016 at 20:15
Originally posted by Dexter26
Originally posted by BOJAN

Смеј се ти Кинг, ама треба да дадеме тука еден глобален пресек на сите оние капитални проекти што се ветени, а неисполнети од оваа влада:

Кај хидроелектраните ќе ги споменам „Чебрен“ и „Галиште“, ќе го додадам проектот Вардарска долина, ќе го надополнам со проектите „Бошков мост“ и „Луково поле“. За секој од овие капитални инвестиции постоеја конкретни рокови за реализација од владата и ниту еден од нив не е исполнет!
 Додај ја и ТЕЦ Неготино, која дреме исклучена со години, а модернизацијата за да работи и на гас ќе си чека со години, ако не и децении.  Ама затоа види како убаво пастирот го разубавува просторот низ Скопјево по цена од над половина милијарда евра, пари кои можеа да се потрошат за... колку модернизации на ТЕЦ Неготино, РЕК Битола, изградба на Вардарска долина и останати енергетски проекти ?ТЕЦ „Неготино“ покасно ќе ја споменам во нишката за термоелектрани. И не е само оваа термоелектрана, туку и најавената и неисполнета гасификација на преостанатите два енергетски капацитети, од кои ТЕЦ „Осломеј“ особено кубури со јаглен за производство на електрична енергија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 13-Mar-2016 at 10:44
Мала хидроелектрана Бистрицаhttp://www.akinvest.mk/portfolio.html
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 683
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 04-May-2016 at 20:36
Има ли некој инфо колку може да кошта изградба на ваква хидроцентрала и колку струја произведува?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 1321
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 04-May-2016 at 22:02
Во груби бројки, пример за хидроцентралата на Тресонечка Река, инвестиција од 2,1 милион евра со инсталиран капацитет од 1,8 мегават часови.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 08-Feb-2017 at 10:35
Тиквешко езеро деновивеизвор: https://twitter.com/firerot_/status/829236281200824321/photo/1
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 13-May-2017 at 19:19
Од твитер профилот на холандскиот амбасадор - изложбениот центар „Матка“ на ЕВН. Според мене, одличен потег, зашто таму може да се носат организирани групи ученици и слично, со што и образовниот систем би станал поинтересен.За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 28-Nov-2017 at 02:20
Денес налетав на интересен напис во Гардијан за големиот број хидроелектрани на балканот и нивното поклопување со заштитени природни паркови.
И во тој напис откирив следниов линк кој не знам дали е постиран претходно тука, а каде се обележани сите постоечки, во изградба и планирани хидроелектрани како во Македонија така и во соседството.

http://balkanrivers.net/en/map

Оваа карта дава добар преглед на состојбата бо Македонија.
Инаку ова е написот од Гардијан:

https://www.theguardian.com/environment/2017/nov/27/balkan-hydropower-projects-soar-by-300-putting-wildlife-at-risk-research-shows

Edited by mirakuliks - 28-Nov-2017 at 02:21
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 22-Jun-2019 at 09:22
Изградбата на браната во Маврово

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 04-Jul-2020 at 12:06
Време е со закон да се забранат мали нови хидроцентрали, а постоечките да се отстранат.

Теарце осум дена без вода за пиење – мини хидроцентралите ги оставија жителите без решение

Теарце осум дена е без вода за пиење. Поплавите кои се случија на 23 јуни го оштетија коритото на реката и потоа трите хидроцентрали изградени во реката Бистрица која поминува по Теарце, ја загадува водата за пиење и како последица на тоа не функционира системот за филтрација, при што над 60% од жителите се без вода.

Директорот на комуналното претпријатие вели дека хидроцентралите го загадуваат речното корито и поради тоа системот за филтрирање не функционира.

(...)


tv21.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1559
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 23-Jul-2020 at 04:30
Интересна мапа, на линков има за сите Балкански држави.
https://www.balkanrivers.net/sites/default/files/Hydropower%20dams%20in%20the%20Balkan230915_FINAL_EdUS.pdf

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 23-Jul-2020 at 16:22
Наводно на Маркова Река.

извор: https://twitter.com/Ref/status/1286297645011607554/photo/1

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 24252627>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.