build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Тодор Александров - кај Беко

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 23-May-2011 at 10:58
Originally posted by fichot

Па поубаво е да е застаклена, вака ко карабина изгледа. Само зависи и какви стакла ќе стават. Само да не биде како онаа кај Универзална.И тоа не е катна гаража, тоа е деловен центар со гаража за потребите на објектот.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 23-May-2011 at 12:31
Originally posted by StreetStruck

Многу е битно во просторот како ќе се уклопи и од која страна ќе дојде куполата. Сега за сега на хартија не ми се свиѓа што е поставена на едната страна асиметрично, односно што не е поставена во средина. Но треба да се види во простор како ќе делува, можеби ова би било најдобро решение, а можеби и би било лошо. Треба да се почека да се види и да се даде оценка.


Можеби е куполата во однос на ќошето.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 23-May-2011 at 12:34
Previous

Дефинитивно е кај ќошето.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 23-May-2011 at 12:58
Баш и кога е застаклена како карабина изгледа куполата дава добар ефект на модерен објект.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-May-2011 at 14:00
после толку многу празни муабети за безлични објекти во центарот на градот за да се оправдаат други лудила, ни сервираат вакво нешто?
и не знам зошто сеуште надземна катна гаража ни се претставува како единствено и најдобро решение, а ние се чудиме на нив како да се нешто вонземско Crazy
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-May-2011 at 21:02
Prvo daj boze lugeto da imaat koli da parkiraat,a za garazava so da kazam mnogu mi lici na GLOBUS u Strumica,ko istiov da ja crtal.Ama ako Globus  e super za Strumica,garazava ke bide petka za Skopje.P.s.A moze i idejava gore e od Strumica(misam GLOBUSOV).
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-May-2011 at 21:14
Originally posted by 4skopje

Prvo daj boze lugeto da imaat koli da parkiraat,a za garazava so da kazam mnogu mi lici na GLOBUS u Strumica,ko istiov da ja crtal.Ama ako Globus  e super za Strumica,garazava ke bide petka za Skopje.P.s.A moze i idejava gore e od Strumica(misam GLOBUSOV).
како прво, Глобал е не е Глобус Smile
логикава не чини, глобус е пример за лош објект од повеќе аспекти, а Струмица и Скопје и потребите и естетските вредности на двата града врска немаат едно со друго
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 24-May-2011 at 22:41
Kako prvo znam deka Global ne e Globus.Tekstot bese so sodrzina,koja treba da se svati pomalku ironcno.Tamn rabota Skopje vs Strumica.A vtoro zarem lugjeto ne treba da gledaat pozitivno na ovoj proekt(vo odnos na sodrzinata).Deka koga ke ja parkiras kolata vo garaza e sosema razlicno od koga ke ja parkiras na sonce(Pa 20min ne mozes volanot da go fatis),ili na sneg(pa ne mozes klucot da go stavis zosto bravata e zamrznata) Izgledot pak ke recam e rabota na vkusovi,arno ama na nekoj lugje nisto ne im se sviga.Ako e belo zosto e belo,ako e crno zosto e crno!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-May-2011 at 23:04
Originally posted by 4skopje

Kako prvo znam deka Global ne e Globus.Tekstot bese so sodrzina,koja treba da se svati pomalku ironcno.Tamn rabota Skopje vs Strumica.A vtoro zarem lugjeto ne treba da gledaat pozitivno na ovoj proekt(vo odnos na sodrzinata).Deka koga ke ja parkiras kolata vo garaza e sosema razlicno od koga ke ja parkiras na sonce(Pa 20min ne mozes volanot da go fatis),ili na sneg(pa ne mozes klucot da go stavis zosto bravata e zamrznata) Izgledot pak ke recam e rabota na vkusovi,arno ama na nekoj lugje nisto ne im se sviga.Ako e belo zosto e belo,ako e crno zosto e crno!
надземна катна гаража е застарена работа, ние им се чудиме бидејќи порано кај нас ги немало
но центарскиот простор е преценет да го трошиме вака на гаражни објекти, гаражите треба да одат под земја, а инвеститорите кои градат нови објекти, да се натераат да си градат гаражи за своите потреби, а не цело скопје еден паркинг да користи, знам кои се бенефициите на паркирање во гаража, тоа не мора да ми го објаснуваш како прв пат да слушамза гаража... проектов не го плукам, туку ги изнесувам неговите негативни особини, кога веќе ти ги изнесе позитивните одлики, кои и не се така важни кога збориме за урбанистичко планирање, а не за тоа дали нечија кола ќе измрзнела или ќе изгорела...

изгледот на гаражава е последно нешто што ми паѓа на памет, еве нема ни да го коментирам (коментарот ми беше дека истите луѓе кои ни отапеа мозок за тоа какви биле грдите објекти низ градов, стерилни, лимени, стаклени и т.н., сега поддржуваат зграда која одговара на описите на зградите кои толку многу ги мразат)

и не го заборавај фактот дека сите наводни гаражи кои се изградија низ градов, беа се, само гаражни објекти не беа, единствена која може да се нарече така е онаа кај Бисер во Аеродром


Edited by zabegan - 24-May-2011 at 23:05
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Apr-2012 at 21:08
„Бетон“ ќе гради подземна пристапна улица до катната гаража кај „Беко“

Градот Скопје ќе финансира изградба на подземна пристапна сообраќајница за потребите на катната гаража која се гради во строгиот центар на градот, на просторот пред идниот објект на Министерството за финансии. Победник на тендерот, на кој се пријавија три компании, е „Бетон“ од Скопје, кој ќе треба да ја изведе подземната улица во период од 6 месеци, поточно до 9 септември годинава. Вредноста на потпишаниот договор за изградба на овој инфраструктурен објект на улицата Даме Груев изнесува 42.882.380 денари или околу 700.000 евра.

Катната гаража спроти полициската станица „Беко“ започна да се гради кон крајот на мај минатата година. Сплитската компанија „Конструктор“ доби рок до мај 2013 година да го заврши објектот, кој се простира на основа од 3.070 метри квадратни и кој ќе има две подземни и седум надземни нивоа. Покрај паркинг просторот за 605 возила и 120 велосипеди, во проектот е зацртано приземјето и првиот кат да бидат за деловно – трговска намена. Вредноста на проектот изнесува 14 милиони евра, а за целосно заокружување на финансиската конструкција Градот Скопје се задолжи кај НЛБ Тутунска банка.#
Објавено на 02.04.2012 во категорија Вести.

Тагови: Бетон Скопје, Булевари и улици, Градска инфраструктура, Деловни, Инфраструктура, Катна гаража Беко, Катни гаражи, Комерцијални, Конструктор, Кредити, НЛБ Тутунска Банка, Паркинг, Скопје, Тендери и лицитации, Тунели

http://www.build.mk/?p=13855
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Jun-2012 at 21:02
Што се случува со катнава гаража? Дали воопшто е почната изградбата?
Ако не се лажам оваа треба да биде најголема во Скопје така?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Jun-2012 at 21:58
Originally posted by alexsend

Што се случува со катнава гаража? Дали воопшто е почната изградбата?
Да, почнато е

Originally posted by alexsend

Ако не се лажам оваа треба да биде најголема во Скопје така?
Досега не сум помислил, но сега кога спомна, изгледа дека е така. Други поголеми кои моментално се градат се онаа кај ССМ и онаа кај МРТВ, но тие имаат 100-тина паркинг места помалку.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 11-Sep-2012 at 19:01

Од денес... Ми се посреќи со протестиве... Ама малку бев неспремен и не фатив баш најдобри кадри...

 

 

 

 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Sep-2012 at 20:21
Е нели рокот за изведба беше 2 години? Од тој рок веќе се поминати 15 месеци и уште не се излезени ниту над земја. Екстремно, незадоволително бавно се гради овој објект!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 11-Sep-2012 at 20:23
гледам Југобанка е во `напредна фаза` на доградба.за некоја ден можеби и лента ќе се сечи
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 11-Sep-2012 at 20:23
  @ Андреј --- Мислиш.... Не се гради... Да... најверојатно стои во место... имајќи во предвид дека градилиштево е ‘‘пусто‘‘... 

Edited by FoSsiL - 11-Sep-2012 at 20:25
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 11-Sep-2012 at 21:31
Па нели хрватската фирма Конструктор почна да ги губи градежните договори во Македонија ?
 
Можеби оваа катна гаража е само уште еден градежен договор кој го изгубила или веќе го губи.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-Sep-2012 at 15:30

Еве нова фотка. Имаше по некој работник на градилиштето, а ако не се лажам, се забележува и мал напредок во изградбата во однос на фотките што ги постираше Фосил. BTW на влезот на градилиштето стои табла „Пелагонија Гостивар“ ама не е наведено ништо поконкретно.Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Dec-2012 at 16:40
Не знам колку вкупно досега и беше уплатено на Конструктор од Сплит за реализација на ова што во моментов го гледаме, а што треба да биде катна гаража, но денеска од Бетон Скопје напоменуваат дека за завршување на градежните активности на објектот потпишале договор во износ од 781.112.231 денари со вклучен ДДВ. Во секој случај, мислам дека целиов објект ќе чини повеќе од 850 милиони денари колку што на почетокот се тврдеше дека ќе биде.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Dec-2012 at 21:01
вчера прочитав информација за оваа тема,на која пишуваше дека бетон ќе го доградува и мостот Око,а градот ќе ги тужи Хрватите за надокнада на штета.немав време да ја постирам информацијата
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.