build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Тодор Александров - кај Беко

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-Dec-2012 at 21:33
Ова е една од најбитните катни гаражи се надевам ќе успеат да ја завршат за 12-18 месеци.
А што бидна со зградата позади на сликата?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Dec-2012 at 12:07
Originally posted by alexsend

Ова е една од најбитните катни гаражи се надевам ќе успеат да ја завршат за 12-18 месеци.
А што бидна со зградата позади на сликата?


Последните информации што излегоа на оваа тема на порталов се следниве:

Објектот „Југобанка“ доцни со реализацијата, Министерството за финансии склучи договор за изработка на нова проектна документација

Иако започнат во 1987 година, објектот „Југобанка“ во центарот на Скопје [»мапа] никако да се заврши. Министерството за финансии ја презеде задачата за довршување на градежните активности, со цел во него да се смести неговата администрација. Сепак, и покрај ветувањата дека зградата со површина од 14.000 метри квадратни ќе биде ставена во функција во првиот квартал од 2012 година, во моментов ситуација на терен покажува дека роковите се пробиени, а завршницата сеуште не е ниту на повидок. Допрва треба да се изведуваат клучните фази на реализација на објектот во неокласицистички стил, за кој проектот го изработи „Македонијапроект“, додека како изведувач беше ангажирана словенечката компанија „Енергоплан“.

 

 

 

 

Во меѓувреме, надлежното министерство на 24 септември склучило нов договор со „Неимар инженеринг“ од Скопје за „изработка на проектна документација за градење на објектот на Министерството за финансии и проектантски надзор“. Засега останува нејасно зошто на раководителите од министерството не им одговара првичниот проект. Од новоизбраната компанија се очекува да изработи основен проект, проект за изведена состојба, проект за употреба и одржување, да обезбеди стручни консултации при подготовка на тендерската документација и спроведување на постапката за изградба на објектот, како и да го врши проектантскиот надзор за време на неговата реализација. За извршување на овие услуги ќе се исплатат 9.252.165 денари, односно околу 150.000 евра, а времетраењето на договорот изнесува 18 месеци.

 

„Неимар инженеринг“ досега учествуваше во изработката на проектите за неколку објекти од „Скопје 2014“, меѓу кои „Порта Македонија“, административниот објект на Агенцијата за електронски комуникации, објектот спроти хотелот „Бристол“ во кој ќе се сместат неколку државни комисии и агенции, како и идното седиште на Факултетот за драмски уметности покрај реката Вардар.#
Објавено на 27.09.2012 во категорија Вести.

Тагови: Административни, Енергоплан, Македонијапроект, Мал Ринг, Министерство за финансии, Неимар инженеринг, Скопје, Тендери и лицитации

http://www.build.mk/?p=18936
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Mar-2013 at 17:13
od Skopje od SSC


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 15-May-2013 at 14:54

DSC00662 by george k. 1981, on Flickr


DSC00663 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 03-Jul-2013 at 17:40
Денес


DSC00947 by george k. 1981, on Flickr


DSC00948 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 03-Jul-2013 at 17:43
Повеќепати имам поминато покрај објектов, се' некако ми се чини дека малце навлегува во тротоарот. Ќе видиме кога ќе ги тргнат тарабите.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 03-Jul-2013 at 20:32
Колку ми е мило кога гледам дека на овој објект се работи
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Jul-2013 at 00:14
Originally posted by alexsend

Колку ми е мило кога гледам дека на овој објект се работиСе работи секој ден, не е тоа проблемот.

По се изгледа проблемот ќе биде, кога ќе биде готов. Како тргнале, 10 години ќе го градат . . .Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-Jul-2013 at 14:02
Штета што така испаднаа работите, до сега ќе беше готова. Важно одглавија.

Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 01-Sep-2013 at 17:00
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 26-Sep-2013 at 09:00
Преземено од ЅЅС, од Mosaic74За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 26-Sep-2013 at 09:31
Mi ličit na arkata na Noe
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Nov-2013 at 18:55
од Пинстаграмninasimovska
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 09-Jan-2014 at 15:22
денес


DSC02370 by george k. 1981, on Flickr


DSC02371 by george k. 1981, on Flickr


DSC02372 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 06-Mar-2014 at 18:31
Една од малку подалеку:и една од поблиску:


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 14-Jun-2014 at 17:15


Edited by jyvation - 14-Jun-2014 at 17:16
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 11-Jul-2014 at 09:38
Работава е „На нероден Петко име му смислуваат“...

ГАРАЖАТА НА „ДАМЕ ГРУЕВ“ ЌЕ СЕ ВИКА ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ

Катната гаража на „Даме Груев“ да се вика Тодор Александров, а административниот објект на Град Скопје под Кале да го носи името на Мајка Тереза. Ова се предлозите на градската власт за именување на овие два објекта кои се во сопственост на Градот и се во завршна фаза на изградба. Дали објектите ќе ги добијат предложените имиња, ќе одлучува градскиот Совет в понеделник.

„Името на објектот на катната гаража се предлага поаѓајќи од фактот што Тодор Александров претставува личност која активно учествувала и придонела во Македонската револуционерна борба и со својот револуционерен карактер придонел кон зачувување на Македонската револуционерна организација. Со именувањето на катната гаража, Град Скопје ја изразува својата почит во одбележувањето на личноста на Тодор Александров и неговата улога во Македонската револуционерна организација и го симболизира континуитетот на македонската борба за независност“, се вели во образложението за предлог-одлуката за именување на катната гаража.

А фактот дека Мајка Тереза е една од најистакнатите светски личности родени во Скопје, е само една од многуте причини зошто градските власти предлагаат новата градска куќа да го носи името на нобеловката.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=338C607FD2F70443B45B51EE7C39D9C1
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 11-Jul-2014 at 17:05
општинска зграда си е едноставно општинска зграда... навистина нема потреба од име тука, а нема потреба ни од име на катната гаража...
ама ај, овие чудни фетиши барем не ни наштетуваат на квалитетот на живот, ако сакаат и Џингис Кан нека ги крстат, сеедно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Jul-2014 at 17:15
На улица Даме Груев катна гаража Тодор Александар ова слично како на Плоштад Карпошово востание што има споменик од Филип Втори Македонски.

Ова ме потсеќа на К15 видеото од 50 секунда па натаму муабетот за човекот што купил птица и и дал име Џеки.Edited by kultuzin - 11-Jul-2014 at 17:15
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 11-Jul-2014 at 21:15
a taa kaj postata deka se vika: solunski kongres. mislam koj im gi dava ideive ne mi e jasno.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.