build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Тодор Александров - кај Беко

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Катна гаража Тодор Александров - кај Беко
    Posted: 21-May-2011 at 12:46
ПОКАНА

Град Скопје Ве поканува на поставувањето камен-темелник за катна гаража, што е закажано за утре /22.05.2011 година, недела/ во 14 часот, на улица Даме Груев во близина на ТЦЦ Плаза (кај поранешно Беко).

Почетокот на градежните работи ќе го означи градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4244&mid=482&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-May-2011 at 15:12
Катна Гаража на Даме Груев до Министерство за финансии.


Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-May-2011 at 15:15
Ова е тоа одлично ќе се вклопи во просторот.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-May-2011 at 15:22
Дали овде се предвидува и деловен простор?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-May-2011 at 16:09

Поставен камен-темелник на катна гаража во центарот на Скопје

22.05.2011 - 16:33 |

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски денеска го означија почетокот за изградба на катна гаража на улицата „Даме Груев“ во Скопје.

Катната гаража ќе се гради на површина од околу 3.070 квадратни метри и ќе има седум ката над земја и две нивоа под земја со капацитет од 600 паркинг места и паркиралиште за 120 велосипеди. Објектот ќе биде висок 23 метри, а за влез и излез предвидено е модерно сообраќајно решение и пристап од улицата„ Даме Груев“.

Оваа локација, според премиерот Груевски, е во срцето на главниот град каде фреквенцијата на луѓе е огромна, каде има поголем број институции, фирми и згради и каде проблемите на граѓаните да го паркираат своето возило се секојдневни.

- Токму затоа оваа катна гаража која ќе има седум ката над земја и две нивоа под земја и ќе обезбедува 600 паркинг места, ќе биде вистинско функционално решение на проблемот и ќе биде од значителна корист за граѓаните, рече Груевски.

Тој најави дека во наредниот период ќе почне изградбата на преостанатите катни гаражи од проектот и тоа кај Музејот на Холокаустот, Работничкиот дом, административната зграда на АД Македонски пошти, поранешната зграда на Нова Македонија и на уште неколку други локации каде се најавени приватни инвестиции.

- Пред два месеци започнавме да ја градиме првата катна гаража во близина на Основниот суд Скопје, а пред еден месец почна да се гради и втората во близина на Цветниот пазар. Денеска поставуваме камен темелник и на третата катна гаража од големиот проект за изградба на седум катни гаражи во Скопје, кој е во реализација на Владата, Градот Скопје, општина Центар и Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор, рече претседателот на Владата.

Со тоа, нагласи Груевски, полека но сигурно, започнува да се решава проблемот со паркирањето во центарот на главниот град, а Скопје добива дополнителен симбол на модерна и функционална метропола.

- Таквиот статус во иднина дополнително ќе биде надграден преку изградба на повеќе скопски сообракајници, меѓу кои изградба на подземна сообракајница која во голема мера ќе го растерети сообраќајот во централното градско подрачје. Изградба на нови патишта со кои главниот град ќе се поврзе со другите делови на земјата, како и со граничните премини со другите земји, рехабилитација и надградба на желизничката станица, изградба на голем број згради и куќи за лица во социјален ризик и други ранливи категории, изградба на каскадни прегради на реката Вардар и решавање на проблемот со фекалните води во дел од Град Скопје, истакна Груевски.

Премиерот потсети дека ќе се гради и скијачка патека на Водно, како и целосно ќе обнови и прошири на Луна паркот и ќе се изгради градски Аквапарк.

Градоначалникот Трајановски информира дека на приземјето и на првиот кат од оваа катна гаража се предвидува простор за деловна трговска намена.

- Сообраќајот по катови ќе се одвива преку спирална рампа сместена во кула. На секој кат се предвидени тоалети за посетителите вклучувајќи и тоалет за лицата со посебни потреби. Објектот е енергетски ефикасен според сите стандарди со модерни системи за греење и ладење и противпожарна заштита, рече Трајановски.

Проектот, кој ќе чини околу 850 милиони денари е на градежниот институт „Македонија“ АД Скопје, а ќе работат екипи на градежната компанија „Конструктор инжинеринг ДД Сплит“. Рокот за изградба е две години. 

Прашан за коментар за вчерашното јавно извинување на граѓаните за сообраќајниот метеж низ градот заради реконструкцијата на улиците и критиките на одредени медиуми, Трајановски рече дека оние што го критикувале ќе ги повика за неколку дена заедно да се прошетаат низ реконструираните улици на градот.

- Секогаш кога се гради условите се влошуваат, но добро е што тоа е во реално време. Заради дождот минатиот викенд не успеавме да ги реконструираме, истакна Трајановски и најави дека доколку дозволат временските услови утре и задутре ќе бидат асфалтирани сите улици.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/postaven-kamen-temelnik-na-katna-garaza-vo-centarot-na-skopje
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-May-2011 at 16:30
Разочаран сум од неквалитетот на рендерите од последните неколку проекти на Градежниот Институт „Македонија“. Од овде можам само да претпоставам дека куполата е на свиокот на ул.Даме Груев.

И, зошто побогу ставиле карта на светот на куполата?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-May-2011 at 17:00
Ме потсеќа на ова:Само што на сликава картата на светот не е на купола на врвот на катна гаража во едно ќоше од градот. Инаку Алекс, прашањето е зошто воопшто има купола. Ама мислам дека е реторичко.

Edited by гитардемон - 22-May-2011 at 17:01
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-May-2011 at 17:17
Па ако бе во центар се наоѓа на место да биде лименка ќе си личи одлично со куполата.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-May-2011 at 17:47
Зошто да не ставиме и еден рингишпил, уште потаман.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-May-2011 at 17:51
Сега јасно е да се дебатира крај краева ако не се извадат негативни коментари општо за градежништвото и архитектурата нема ни да има дискусии така?
Ама понекогаш се претерува до тој степен да станува глупавоста голема ако барате совршенство сте го утнале светов. Не постои.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-May-2011 at 18:15
Барање совршенство е прашањето зошто на катна гаража има купола со мапа на светот? Изгледа разгален пребирџија сум јас...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-May-2011 at 22:40
ПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА КАТНАТА ГАРАЖА НА УЛИЦАТА ДАМЕ ГРУЕВ

Градот Скопје денеска /22.05.2011 година, недела/ ја почна изградбата на катната гаража на улицата „Даме Груев“ во близина на ТЦЦ Плаза (кај поранешно Беко). Почетокот на градежните работи на катната гаража го означија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски.

- Почнуваме уште еден во низата капитални проекти кои што ќе имаат огромно позитивно влијание кон подобрување на сообраќајниот хаос во Градот Скопје, денес го означуваме почетокот на Градежните работи за изградба на уште еден објект во Скопје – Катната гаража на улицата Даме Груев.

Станува збор за современ објект што ќе обезбеди јавен паркинг за околу 605 возила и ќе придонесе кон решавање на еден од најголемите сообраќајни проблеми во центарот на градот – обезбедувањето паркинг-место за сите.

Градот Скопје во последниве две години интензивно работи на решавање на сообраќајните проблеми со кои граѓаните на Скопје и бројните посетители секојдневно се соочуваат, рече градоначалникот Трајановски на стартот на градежните работи на катната гаража.

Новиот објект - Катната гаража ќе се гради на површина од околу 3.070 квадратни метри и ќе има 7 (седум) ката над земја и две нивоа под земја. Објектот ќе биде висок 23 метри. За влез и излез од гаражата е предвидено модерно сообраќајно решение и пристап од улицата Даме Груев.

На приземјето и на првиот кат се предвидува простор за деловно-трговска намена, а на останатите катови се обезбедуваат 605 паркинг-места, како и паркиралиште за 120 велосипеди. Сообраќајот по катови ќе се одвива преку спирална рампа сместена во кула. На секој кат се предвидени тоалети за посетителите, вклучувајќи и тоалет за лицата со посебни потреби. Објектот е енергетски ефикасен, според сите стандарди, со модерни системи за греење и ладење, како и противпожарна заштита.

Фасадата на објектот ќе биде застаклена и ќе овозможува природна вентилација.

Просторот околу катната гаража партерно ќе се уреди по завршувањето на градежните работи.

Проектот за катната гаража на улицата Даме Груев е на Градежниот институт „Македонија“ А.Д. – Скопје (главен проектант Љубин Макаровски).

На изградба на катната гаража на улицата Даме Груев ќе работат екипите на градежната компанија „Конструктор инжинеринг ДД Сплит“. Рокот на изградба е две години.

За изградба на овој капитален објект Градот Скопје ќе издвои околу 850 милиони денари со вклучен ДДВ.

Изградбата на катната гаража на улицата „Даме Груев“ претставува втора катна гаража, по катната гаража на улицата „Мито Хаџивасилев Јасмин“ што Градот Скопје започна да ги гради во текот на оваа година со цел решавање на проблемите со паркирањето и обезбедување доволен број паркинг места за граѓаните во централното градско подрачје.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4249&mid=482&tabId=&tabindex=0

Некој нека ги извади сликите, јас не можам моментално од компјутерот кој го користам.


Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-May-2011 at 00:16Ќути, барем не е барок.

Значи од небо се гледа дека куполава е сувишна и се сомневам дека во оригиналниот проект ја имало, ама ете, некој си има фетиш кон куполи (како бебе не го доеле, или премногу го доеле, кој знае ) па сега мора на секој објект да ги трпиме.
Што ќе биде наредно? Јавни WCa со куполи?
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-May-2011 at 00:37
Што сте се фатиле толку за куполата, ептен на место си е.

Ај замислете го објектот без купола - фејл невиден. Куполата е тоа што го прави интересен.


Побитно прашање е дали има планирано деловен простор во гаражава?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-May-2011 at 02:18
ајде, ќе си го замислиме.
Во написот пишува дека ќе има деловен простор на приземје и прв кат. Што си се фатил толку за тоа?

Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-May-2011 at 04:24
Најголема забуна станува во тоа што рендерите не се совпаѓаат еден со друг.

Како сите други ќе мора и крајот да го чекаме на овој за да знаеме што и како ќе биде.
Или тоа или некој да е многу близок со архитектот
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-May-2011 at 07:51
Originally posted by fichot

ајде, ќе си го замислиме.

Во написот пишува дека ќе има деловен простор на приземје и прв кат. Што си се фатил толку за тоа?


Фала за фотошопот. Баш на ова и мислев - објектот вака изгледа толку безлично да е катастрофа.

А за деловниот простор, ме плаши дека токму тој деловен простор ќе одземе премногу простор во гаражата.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-May-2011 at 08:31
Ајде конечно и ова да се мрдне од нулта точка. Нешто што навистина му е потребно на овој дел од градот (ако зборуваме реално и без политички предрасуди).
Само не можам да сфатам, што е со фасадава на бизнис центар, стаклата, и куполата горе ама ИЧ не е потребна за објект од ваков тип.

Еве пример на катна гаража, барав слика од онаа во Солун општиниската ама не можев да најдам (принципот е исти):
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-May-2011 at 09:26
Па поубаво е да е застаклена, вака ко карабина изгледа. Само зависи и какви стакла ќе стават. Само да не биде како онаа кај Универзална.

Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-May-2011 at 10:24
Многу е битно во просторот како ќе се уклопи и од која страна ќе дојде куполата. Сега за сега на хартија не ми се свиѓа што е поставена на едната страна асиметрично, односно што не е поставена во средина. Но треба да се види во простор како ќе делува, можеби ова би било најдобро решение, а можеби и би било лошо. Треба да се почека да се види и да се даде оценка.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.