build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Kонцепт за Нова Чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-May-2011 at 16:50
Не го ни прочитав постот, ама уште сега ќе ти кажам браво за трудот.Јас кога би имал нерви за вакво нешто би бил најсреќен.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-May-2011 at 19:40
И повторно никаков интерес.Погледнете што направил човекот, а вие дискутирате за тоа каков мермер имало на летниковецот.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-May-2011 at 20:03
Да, бидејќи сум повеќе запознат со менаџмент, маркетинг, и генерално економија, отколку урбанизам. Ти што искоментира поточно?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-May-2011 at 20:51
Фала на сите за коментарите Се надевам и на понекои критики, свесен сум дека ова е далеку од идеално

Инаку очекувајте дополнителна разработка на концептов, и проширување, во најмала рака со околината на Султан Муратовата Џамија и Саат Кулата.

А за понатаму, Скопје има и тоа МНОГУ материјал за конципирање. Тука се Маџир Маало, Крњево, скоро цел Чаир, Гази Баба, Лисиче...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-May-2011 at 21:09
Еј... не ми го чепкај Маџир Маало..Big%20smileBig%20smile Се шегувам...

Ама добро би дошла соработка... Smile И да го кажам подобро... Анализа и споредба на двата концепта...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-May-2011 at 22:47
Алекс, секоја чест за овој вториов посеопфатен концепт. Пушти уште неколку скриншотови, ништо не те кошта

Имам дилема за она што го кажа крале, дека веројатно не би било добро да има еден таков масивен и висок објект на самиот дофат на чаршијата (како плејсхолдерот)

А улицата еве како изгледа според ГУП. Кај битпазар понира и се двои. Едниот крак поминува под булевар Крсте Петков Мисирков, а другиот го премостува северен булевар.Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-May-2011 at 23:38
Originally posted by alexgizh

Фала на сите за коментарите Се надевам и на понекои критики, свесен сум дека ова е далеку од идеално

Инаку очекувајте дополнителна разработка на концептов, и проширување, во најмала рака со околината на Султан Муратовата Џамија и Саат Кулата.

А за понатаму, Скопје има и тоа МНОГУ материјал за конципирање. Тука се Маџир Маало, Крњево, скоро цел Чаир, Гази Баба, Лисиче...
 
Ако можеш, и таа страна направи ја со комерцијални и деловни повисоки објекти. За да се добие како една целина - Трговски булевар. Инаку, што е до Битпазар, ми се допаѓа просторот наменет за пазарот - затворн карактер. Но можеш на него да додадеш кули од видот на Г - малл.
 
Во однос на други локации, имам една навистина интересна локазија која од дамна ја меркам а тоа е улицата кај Јајапаша. Потегот од Америчка амбасада па се до долната раскрсница. Толки фрекфентна улица, а толку малку средена. Би можела да се испроектира по една пешачка патека од двете страни со дрва, клупи, и други зеленила, канделабри... сепак тоа е панорама на паркот и стадионот


Edited by lupo - 26-May-2011 at 23:50
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.076 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.