build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мермер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-May-2011 at 19:51
Јас мислам дека за се има решение. Можеше едноставно државата да вади блокови и да ги продава на фирми во Македонија и во странство кои ќе го преработуваат и монтираат мермерот, па би се создал таков ланец на продажба од кои ќе профитира и државата и многу фирми...како наши, така и странски.

Тогаш ќе се знае што е наше и што прават македонците.
Ама изгледа најлесно им е да го продадат нештото.
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-May-2011 at 19:55
Еве каде имаме мермерни руди во Македонија:

     "Мермери во Македонија"
     "Мермерите како геолошки формации во геолошката градба на Република Македонија се присутни во неколку региони и тоа: Прилепски регион, Кичевски регион, Гостиварски регион и Тиквешки регион.

- Во регионот на Прилеп мермерните маси се составен дел на пелагонискиот метаморфен комплекс и притоа се појавуваат неколку петрографски типови на мермер: бели сахараодни мермери кои се присутни во зоната на Сивец – Небрегово; калцитски сиви мермери кои се присутни во зоната на Козјак; ситнозрнести доломитски мермери со структура која е поситна од белите сахараодни мермери во зоната на Беловодица – Мелница; црни мермери кои се присутни во зоната на Дебреште. Исто така мора да се истакне фактот дека мермерите во регионот на Прилеп се исклучително доста застапени и поради тоа се развиени бројни капацитети за производство и преработка на мермер.

- Во регионот на Кичево има појава на неколку локалитети на мермер од кои најпознати се локалитетите Пласница каде што има светло – сиви и бели мермери и Миокази каде што има светло – сиви, жолтеникави и црвени.

- Во регионот на Гостивар најзначајни локалитети се Бањица и Педалиште Исто така и овие мермери се обоени типови на мермер при што во некои случаеви се појавуваат и мермерни бречи. По боја се сиви, светло – сиви, светло – кафеави до црвени.

- Во Тиквешкиот регион постои една зона на мермери и мермерни бречи која се наоѓа на потегот од селата Мрзен до Камен Дол. Тука станува збор за мермери кои се обоени и тоа од сиви, жолтеникави, црвеникави па се до црни."
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-May-2011 at 20:09
Поделба на градежниот камен:

    "Природниот камен е еден од најстарите градежни материјали кој заради големата распостранетост во природата и различните физичко – хемиски особини, многу често и денеска се употербува во современото градежништво. Во зависност од областа каде што се применува, градежниот камен се дели на две основни групи:
- Технички камен
- Украсен, декоративен или архитектонски камен

Техничкиот камен е материјал кој се употербува како конструктивен материјал во необработен или обработен облик или како агрегат при изведба на инженерски објекти во градежништвото.

Декоративниот (украсен) или т.н. архитектонски камен се применува како конструктивен и како декоративен елемент на еден објект. Се користи за фасади, скали, подови, носиви елементи, споменици, итн."

      Геолошката градба на Република Македонија е со голем број на карпи кои можат да се употербат како декоративно – украсен камен, како што се: мермери, гранити, габрови, базалти, сиенити, дацити, андезити, разни видови на шкрилци, гнајсеви, травертини, оникси и др. Од сите овие рудни богатства од декоративен камен што ги има Република Македонија најпознати и најмногу се експлоатираат мермерот, гранитот, травертинот и ониксот.

Еве некои примероци од нашите рудници:


Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-May-2011 at 20:24
Originally posted by buildz

Јас мислам дека за се има решение. Можеше едноставно државата да вади блокови и да ги продава на фирми во Македонија и во странство кои ќе го преработуваат и монтираат мермерот, па би се создал таков ланец на продажба од кои ќе профитира и државата и многу фирми...како наши, така и странски.

Тогаш ќе се знае што е наше и што прават македонците.
Ама изгледа најлесно им е да го продадат нештото.


Ахаха комунизам пак а? Пробано е тоа, државата да биде стопанственик. Сите фирми ги доведе до просјачки стап. Затоа се знае најдобро решение - ПРИВАТНИК што знае да работи. И тој ќар и државата своето.
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-May-2011 at 20:40
Никој не спомна комунизам, а постои и државно-приватно партнерство!
Ама чекај, ќе им заврши концесијата на странците, па после ќе им ја мислиме. Рудникот СИВЕЦ има капацитет на ископувње уште 500 години!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 27-May-2011 at 02:20
Да си го прочитате прво законот за минерални суровини и концесии па после малку подетално да зборуваме зашто вака не се разбираме. Зависи каква суровина се ископува толку е висината на концесијата во произведен  краен маетрјал. Кај камени незнам колку е, но кај некои руди е околу 2% на крајниот производ, До скоро беше 0,5%. Ова се исклучително ниски добивнки за државата. И во капитализам единствено место каде државата си го бара интересот е во овие проценти. А тоа кога збирувате за да се купуваат и продаваат рудници такви категории не постојат, се мисли на фирмите кои патем носителите на концесиите се фирмите. Крајниот производ неможе да го прави државата, затоа што не се очекува од неа тоа да го прави. А за тоа дали холандски фонд или Трифун е друго прашање за кое вреди да се разговара. Друго е прашањето, колку тука се развиваат компании што ќе парираат на тие странски фондови.


Edited by lslcrew - 27-May-2011 at 02:21
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 27-May-2011 at 13:12
Originally posted by buildz

Никој не спомна комунизам, а постои и државно-приватно партнерство!
Ама чекај, ќе им заврши концесијата на странците, па после ќе им ја мислиме. Рудникот СИВЕЦ има капацитет на ископувње уште 500 години!

Ова е проверен податок? Доколку е така, зошто паралелно не се отворат повеќе рудници и не се зголеми изработката и продажба на мермер ?
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 27-May-2011 at 15:37
Originally posted by UrbanFreak

Originally posted by buildz

Никој не спомна комунизам, а постои и државно-приватно партнерство! Ама чекај, ќе им заврши концесијата на странците, па после ќе им ја мислиме. Рудникот СИВЕЦ има капацитет на ископувње уште 500 години!

Ова е проверен податок? Доколку е така, зошто паралелно не се отворат повеќе рудници и не се зголеми изработката и продажба на мермер ?


Податокот е точен! Го има на официјалната веб-страна на компанијата. Во првиот пасус:
http://mermeren-sivec.com.mk/mak/quarries.asp

Рудникот Сивец се состои од 12 соседни рудници кои функционитаат како една целина. Се ископува од сите и се носи надвор.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.