build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Граници на парцела

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Perun View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Perun Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Граници на парцела
    Posted: 27-May-2011 at 23:36
Ми треба помош!!!
Прашање ... незнам да пресметам квадратура на парцела иако ги знам квадратите = 288 квадрати?!
Се почна со Законот за откуп на дворовите. Мојот комшија изгради темел на место каде, според него требало да е границата. Што се случи ... извадов елаборат за куќата, го очекувам елаборатот од дворот (го праќале по пошта) па потоа да викнам да ми ја мерат парцелата за да ја утврдиме границата, арно ама на комшијава му се брза па сака да прави ограда.
Она што за што барам помош е да ми кажете како да ги пресметаме границите.
Сегашната состојба е следна:
страна:
А. = 17,14 м
Б. = 17.40 м
В. = 15.70 м
Г. = ? на оваа страна сум лепенка и незнам да измерам.

Она што го добив од Катастар е:

            Т                Y                        X
            1        547680.63       577144.59
            2        547690.86       577132.50
            3        547677.71       577120.89
            4        547666.95       577133.56


Како да пресметам должина на страните и квадратура???
Ви благодарам.Edited by Cloverstack - 28-May-2011 at 00:04
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Dec-2017 at 13:19

иако касно, немој сам да пресметуваш, викни си геометар со гпс антена и милиметарски нека ти обележи ... што напраи комшијата крена ли ограда ... требало да му понудиш лесен компромис, ок комшо терај ти на нога но остави капија в срде комши капиџик да постои и ко норма законски нема да има вакви небулози, но 21 век та уште на почеток му се гледа крајот, она еден крева друг на суд го тимари а опптина им решава инаети ... на државно ниво кај нас тоа го прват меѓународни посредници, по мерка на устав и меѓународни договори, иако кога има наивни има и исклучоци ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.