build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
rainman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rainman Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 04-Apr-2009 at 01:52
Ја ставив на photobucket full size, ама изгледа неможе толку голема да ја постира...
Еве сега ке пробам од imageshack. Прилично нов сум во форуми, така да ке ми извините


Stupidity should hurt.
Back to Top
rainman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rainman Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 04-Apr-2009 at 02:10
Дали добро гледам? 4 триумфални порти?!?!????
Една кај Музеј, уште 2 на ул. Македонија и уште една кај Фреш?
4 ТРИУМФАЛНИ ПОРТИ!!?? Не се нормални овие! Повисоко мислење имав за ИНПУМА.Wallbash
Stupidity should hurt.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 04-Apr-2009 at 02:13
Originally posted by rainman

Дали добро гледам? 4 триумфални порти?!?!????
Една кај Музеј, уште 2 на ул. Македонија и уште една кај Фреш?
4 ТРИУМФАЛНИ ПОРТИ!!?? Не се нормални овие! Повисоко мислење имав за ИНПУМА.Wallbash


Rainman, инпума се тие што го изработуваат она што ќе им биде кажано. Не се нивни идеите за триумфални капии, водоскоци и црква на плоштад.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 04-Apr-2009 at 02:59
Многу ми е конфузен цел оној лавиринт од подземни улици околу Карпошово востание. А онаа улицата што тргнува исто така од карпошово, онаа што проаќа покрај Св. Димитрија и што продолжува под Кале ми е исто така конфузна.  Уствари незнам од кај почнува таа улица кога нели карпошово е пешачка зона?! Question
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 04-Apr-2009 at 03:02
А дефинитивно ќе мора да се иде на преуредување на делот со скалите околу камени и да се иде на некое симетрично решение како карши што е карпошово. Вака приодите кон плоштадот од страна на кеј се помали дури и од оние што ќе бидат кај црквата.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 04-Apr-2009 at 03:28

ќе биде сцена ова со мостовиве, само прашање е какви ќе бидат и како ќе се вклопат со камениот мост, во секој случај самото згужвување и на овој новиот пешачки мост за архивот на волку мал простор не би требало да постои ни како идеја а не пак решение! ајде ок оние кај моб и кај мнт што се предвидени, но сега и ова, најискрено се надевав дека тоа  банерот со рендерот на осветувањето бил само шминка, но сега вака вцртан навистина не го очекував  Bash

еве слична комбинација од Сараево    

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 04-Apr-2009 at 03:54
Originally posted by rainman

Ја ставив на photobucket full size, ама изгледа неможе толку голема да ја постира...
Еве сега ке пробам од imageshack. Прилично нов сум во форуми, така да ке ми извините

Да, за поголеми резолуции најдобро е да се постира користејќи  imageshack thumbnail  Thumbs%20Up
Голема благодарност до тебе Smile




Originally posted by La Linea

Rainman, инпума се тие што го изработуваат она што ќе им биде кажано. Не се нивни идеите за триумфални капии, водоскоци и црква на плоштад.
Ама каде им е минимумот професионална етика? Не бараме којзнае што, само апсолутен минимум. Никој не им ставил пиштол на слепоочница дека токму тие мора да се потпишат зад халуцинациите на мрднати луѓе. Или нема никакви граници до каде може да се падне? Да постоеше малку свест и одговорност во нашево општество, ќе цветавме во споредба со сега.

Еве, да забележиме кој се потпишал и професионално застанал зад планов. Мислам дека организацијата и имињата кои ја исцртале оваа помија од ДУП, овој план за неповратно унаказување на градов, никако не смеат да бидат ослободени од одговорноста!

Планери:
Борислав Јосифов                    д.и.а. овластување 0.0023
Лидија Андреевска                    д.и.а. овластување 0.0022
Благоја Тагасовски                    д.и.а. овластување 0.0063
Силвана Вановска                    д.и.а. овластување 0.0065
Наташа Влчевска Савиќ                    д.и.а. овластување 0.0064
Митева Блажунка Трпковска                    д.и.а. овластување 0.0051

ИНПУМА - Институт за урбанизам, сообраќај и екологија



...дами и господа, срам да ви е!


Edited by Cloverstack - 04-Apr-2009 at 03:58
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 04-Apr-2009 at 04:35

П-то си го испуштил - Планирање, како што кажа очигледно на истото само ставаат параф!

инаку јас не би имал лошо мислење за планов, доколку кај нас постоеше максимален осет кај архитектите и изведувачите за спроведување на истиот, јасно доколку се прашувам јас скроз поинаку би решил некои комбинации околу маркиците за некои објекти, во секој случај би се снашол и со волку амбициозно решение, само треба одврзани раце околу средствата и тајмингот за да излезе  се перфектно на дело!

меѓу најспорните за мене се архивот и мостот на архивот, комбинацијата за фонтани на плоштадот карпошово востание и немањето  ни време ни простор за маневрирање на неколку маркици во постојниов дуп! да не се повторувам веќе имам на повеќе пати на повеќе места разглобувано што би било за мене решение околу некои за повеќето членови на форумов спорни моменти. инаку според динамиката плоштадот значи би требало да е целосно покриен со неокласични или арт нуво градби, добро Црквата визанстиски стил ќе биде, но горе доле со исклучок на типо и карикираната реконструкција на снб, скопскиот плоштад и во комбинација на жалните врби во вардар ќе го врати скоро целосно здивот на старо скопје...

донекаде и ќе се сложев со пристапов и идејата за истиов доколку навистина кај нас имаше архитекти, проектанти и изведувачи кои би дале се од себе за епицентарот на СК заличи како од бајка, иако јас би одел на сосем друг вид на комбинација од стилови кои не би не врзале со возобновување на српскиот  неокласицизам од барок и артнуво, туку попрво со рустикален и византиски коктел на стилови но само од источната страна на плоштадот... 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 04-Apr-2009 at 04:44
Suicide


На ваква халуцинација и Вангел може да позавиди
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 04-Apr-2009 at 04:46
од друга страна ова мое гледање со изворно таргетирање и тоа само на источната страна е малку невклопливо со ристиќева и споменикот на  Александар пред неа, т.е. доколку и навистина не се заокружи плоштадот целосно во некој сличен претоп на стилови, истиот ќе делува неверојатно грдо! дури сега и по малку ми се вклопува она сликата со архивот, но сепак ептен е несоодветна за самата локација...  
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 04-Apr-2009 at 05:01

кло чувај слепоочници за во иднина СК е доволно голем за да се вчудоневидуваш през цел живот од нечија идеја или идеи, како што тоа беше нормално и до ден денес, од земјотресот наваму! сепак пак ќе кажам доколку и навистина пристапот во изведбата биде  максимално перфекционистички и без надреалистички експерименти, можно е плоштадот и навистина да го врати стариот здив на СК.  

ова пристапов во  целина е  прилично културно и туристичко решение, но и крајно невообичаено во поглед на она како ние го имаме разбрано и сварено плоштадот.  мислам  дека откако плоштадот се поплочи со тоа босанскиот радиоактивен гранит, веќе ништо друго околу него нема да ми изгледа преамбициозно, фалеше уште да не го вадат динамитот од камениот мост при реконструкцијата и до крај да можеме да се согласиме дека градов има најневорајтна приказна од сите метрополи, иако немаме ни метро Smile

Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 04-Apr-2009 at 07:33
Jas se selam od Skopje. 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 04-Apr-2009 at 08:34
@ rainman ako mozes da ja postiras istano samo malku pomala deka sakam da ja printiram no printerot ne printirat deka slikata e pregolemo
inace fala za planov
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 04-Apr-2009 at 10:45
таман ќе помислиш дека сопрело лудилото... уште лудило Crazy
стварно има премногу глупости во планов и не знам од каде да почнам, едноставно се збунив
и јас како ивопфц размислувам за селење Shifty
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 04-Apr-2009 at 10:47
Originally posted by my Macedonia

@ rainman ako mozes da ja postiras istano samo malku pomala deka sakam da ja printiram no printerot ne printirat deka slikata e pregolemo
inace fala za planov

MM имаш опција на штапање Fit To Page (Printing) или во некој програм намалија големината на А4
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 04-Apr-2009 at 11:01
Никакво селење, вие сте сведоци на КИЧХАУС кое не смее да се пропушти и документира

Иначе денес е 90 години од БАУХАУС - Bauhaus


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 04-Apr-2009 at 13:32
@rainman фала за ДУПот Thumbs%20Up не се ни сомневав дека се готви уште еден антички хотел Ohno тоа само ја следи досегашната матрица на однесување. Секогаш кога имало реакции на некоја од овие сулуди идеи одговорот бил дупло посилен. На пример кога јавноста реагираше дека нормален човек неможе да нарача 100 двокатни автобуси нарачката инстант се труплираше. Ова е веројатно реакција на критиките за уставен суд.

@beton
Сараево има комплетно инаква река и логика на уредување околу реката. Таму доста повеќе има логика ваква збиеност на мостовите. Дополнително Сараево нема таков маркантен мост како камениот на кој овие нови мостови (т.е. мостот пред уставниот суд) ќе му нанесе голема штета

Инаку работава стварно станува за селење Ohno. Секогаш кога сум имал гости од странство сум можел да објаснам зошто центарот е недоизграден но незнам како ќе можам да објаснам зошто се изградени објекти како домот на Мајка Тереза.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 04-Apr-2009 at 14:45

види кадаров од сараево го посочив чисто како приближна комбинација како би изгледале во реалност ешачките мостови, во секој случај камениот мост поинаква тежина има и поинаку го имаме врежано во колективната меморија!

а за тоа дека се во мал ринг  што е предвидено ќе биде експериментална архитектура како спомен домот на мајка тереза не би рекол, затоа и не би требало да се срамиш. види доколку со усул нешто се прави па дури и комбинира со модерни стилови нештата може да се испеглаат поприлично, за тоа е пример зградата на балканска банка.

како и да е доколку се затера до крај да цел плоштад биде заокружен со постари стилови, навистина и стариот здив ќе му се врати на СК бар на плоштад во комбинација со градбите на ул. Орце Николов како и од спротива преку камениот мост ќе се добие една компактна целина во естетската физиономија. тука малку отскокнуваат реконструкцијата на снб и решението за архивот, но во секој случај помало зло отколку да се оставеше да се затера стилски шарено плоштадот, сега дури и самото затворање на лумикс естетски гледано во ваква композиција прилично држи место!

во секој случај селење од СК не би ви препорачал,  едиствено во случај да се утврди  големо количевство радиоактивност заради истурениот осиромашен ураниум на север од крајот на 90тите Smile шала на страна, но ова решение гледано реално и навистина е прифатливо, наспроти идејата  на секому од инвеститорите да  му се дозволеше да си тера според сопствено убедување  и креативност со маркиците околу плоштадот, како што е случајот со магос.

сепак самото отсуство на дебата за волку сеопфатен пристап ја доведува во прашање колективната волја. иако убеден сум дека  и на референдум скопјани целосно би застанале зад ваквата идеа за целосно стилско пеглање на плоштадот.   

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 04-Apr-2009 at 14:51
se so se slucuva mi se kosi so svesta.ne ni mozam da zboruvam mnogu.mozebi i ne e do tolku tragicno ama koga pomisluvam na ovie raboti nikako da sfatam so se slucuva. mi doagaat idei kako da se sredi skopjevo, ama znam deka ne mozam niso da napraam pogotovo zasto sum maloleten. ova so go praat ili se ludi ili nemaat voopsto poznavanja od arhitektura i custvo za sredenost, iskoristenost, estitika, realnost. toa e. ne znam ni so se zamaram. ah Suicide
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 04-Apr-2009 at 14:58
premnogu spomenici i tie portali, dobro poratalot kaj evn mac. za tamu ok ama drugite.......
a koga sudot i crkvata ja gledam vo planot strasno e ..kako sto gledate markicata 7.10 i toa e katastrofa.... aj ce cekame da vidime sto ce se sluci
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.270 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.