build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Dec-2007 at 15:47
Master

La Linea, што ќе правевме без тебе? Big%20smile

Него да искоментирам за материјаливе...

Она решение од конкурсот од 1997 иако не е многу детално прикажано, сепак ми е јасно дека е тотално без врска...

А за ДУП Мал Ринг, иако имам доста замерки, сепак генерално е ОК. Би било добро кога би се ревидирале некои негови решенија, ама се плашам на крај да не ги остават слабостите, а да ги сменат добрите работи.

Во секој случај, кај Мал Ринг веќе има некои измени кои се спомнати погоре, па гледајте го низ таа призма.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 20-Dec-2007 at 21:16
La Linea odlicni stvari  CheersCheersCheers

@Clover vekje ti ja znam zabeleskata za Narodna banka. No sto drugo ne ti se svigja vo planot? Mene seuste mi ostanuva omilen DUP, iako moze samo da zalam za zgradata pred ARM koja kje bide zameneta so nakazata na Vangel. Isto zivo me interesira kako kje se reflektira promenata na markicata za teatarot na toj del. Dali samo muzejot na VMRO gubi na povrsina i se pomestuva ulicata koja e prodolzenie na pesackiot most ili......... ostanuva da vidime spored Kancevska treba da imame karabina na teatarot za 8 meseci
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 20-Dec-2007 at 21:32
Првата слика, рендерот со комплетниот плоштад...

Се заљубив во оној „вишок“ мост, особено ако образува онаков мал плоштад како на рендерот. Тогаш театарот ќе добие скроз нова димензија, и пристапноста ќе биде поголема. Уште ли мислите дека е лошо место за мост?

     Единствено ме загрижува да не го затвори погледот врз камениот мост...Не би требало..
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 20-Dec-2007 at 21:44


па ја не мислам дека е вишок од причина што се работи за строг центар и пешачка зона така да логично е мостовите да бидат на помала раздалечина. Во ниеден друг дел од градот тоа не би имало логика.

Мислам дека доколку се издизајнираат едноставни модерни мостови доминацијата на Камени во ниеден момент не би била загрзоена. На пример идејата за ултратенок мост без столбови што ја промовираше Кадиевски на времето баш ми се свиѓаше. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 20-Dec-2007 at 22:14
Originally posted by pbanks


Clover vekje ti ja znam zabeleskata za Narodna banka. No sto drugo ne ti se svigja vo planot?


Не само кај банката, туку и офицерски е исто несреќно насаден... Воопшто не ми се допаѓа како агресивно го прекинуваат континуитетот меѓу плоштадот и кејот.

Не ми се свиѓа ни што ул. Максим Горки скоро цела е планирана за сообраќај, ниту онаа планирана сообраќајница од Максим Горки до кеј Crazy

За мостот кај ПТТ веќе кажав што мислам, ама ако би бил како што спомна ти, ултра-тенок, без столбови, тогаш би ми бил ОК... Може и сам по себе да е интересен и атрактивен. Сепак најбитно да има минимум опструкција на видик према камени, зашто сепак е на само 100 метри...

Имам и некои други забелешки, ама и онака планов е ревидиран, па за такви коментари би чекал да ја видиме најновата верзија...


Edited by Cloverstack - 20-Dec-2007 at 22:15
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 20-Dec-2007 at 22:24
Originally posted by CloverstackНе само кај банката, туку и офицерски е исто несреќно насаден... Воопшто не ми се допаѓа како агресивно го прекинуваат континуитетот меѓу плоштадот и кејот.


Да тука и имав дилема зошто толку се противиш на народна банка а не се противиш на офицерски кога и двата објекта го имаат истиот ефект на врската кеј-плоштад, секој од своја страна. Вака е веќе логично чим ти сметаат двата објектаНе ми се свиѓа ни што ул. Максим Горки скоро цела е планирана за сообраќај, ниту онаа планирана сообраќајница од Максим Горки до кеј Crazy


Да и мене тоа не ми се свиѓа. Тој дел треба скроз да биде пешачки ИМО.


За мостот кај ПТТ веќе кажав што мислам, ама ако би бил како што спомна ти, ултра-тенок, без столбови, тогаш би ми бил ОК... Може и сам по себе да е интересен и атрактивен. Сепак најбитно да има минимум опструкција на видик према камени, зашто сепак е на само 100 метри...


Мислам дека ова сега највеќе зависи колку театарот е поместен (проширен) во правец на камени. Ако е приближен преблиску нема логика од нов мост никако колку и да бил тенок. А да се гради на оригиналната локација (мостот) и да удира у сред театар. И тоа нема врска.


Имам и некои други забелешки, ама и онака планов е ревидиран, па за такви коментари би чекал да ја видиме најновата верзија...


Ќе ја дочекаме новата верзија . Да не беше Ла Линеа уште ќе вадевме очи со оние скринштови од стариот план што ги имаме
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 20-Dec-2007 at 22:33
Originally posted by pbanks


Да тука и имав дилема зошто толку се противиш на народна банка а не се противиш на офицерски кога и двата објекта го имаат истиот ефект на врската кеј-плоштад, секој од своја страна. Вака е веќе логично чим ти сметаат двата објекта


Па види ја онаа првата верзија (извадокот) од мал ринг што ја имавме (со чудните ствари пред лумикс). Очигледно дека е лошо „прецртана“. Таму банката смета повеќе од офицерски. Јас се водев по неа и затоа поише се бунев против банката. Не дека офицерскиот ми беше супер поставен (присети се, се имам и за него бунето), ама банката повеќе упаѓаше во очи... А сега ми е јасно дека е симетрично лошо испланирано тоа Crazy

Мислам дека ова сега највеќе зависи колку театарот е поместен (проширен) во правец на камени. Ако е приближен преблиску нема логика од нов мост никако колку и да бил тенок. А да се гради на оригиналната локација (мостот) и да удира у сред театар. И тоа нема врска.


Со ова се слагам. Мада гледајќи ја дупката на градилиштето на театарот, мислам дека можно е проширувањето на маркицата да е направено во спротивен правец - према мостот Гоце Делчев.


Edited by Cloverstack - 21-Dec-2007 at 00:21
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Dec-2007 at 22:37
Заборавив уште една поголема замерка што ја имам за ДУП-от

Не ми се допаѓа она „бастунче“ што се образува кај плоштадот Карпошово Востание Roll%20eyes


Можда тоа некако ќе се ублажи со музејот што е планиран таму... Само молам бога музејот да е во ред од архитектонска гледна точка, а не нешто а ла Вангел Божиновски Bash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 20-Dec-2007 at 22:42


Зборуваш за зградата која е помеѓу плоштадот и црквата? Незнам мене ми е ОК. Обаво го формира плоштадот и улицата накај стоковна куќа мост. Останува само опасноста да биде некоја наказа. Стварно се надевам дека исклучително ќе внимаваат барем со преостанатите згради што треба да се прават за дообразување на двата централни плоштада.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 20-Dec-2007 at 22:50
Originally posted by pbanksЗборуваш за зградата која е помеѓу плоштадот и црквата? Незнам мене ми е ОК. Обаво го формира плоштадот и улицата накај стоковна куќа мост. Останува само опасноста да биде некоја наказа. Стварно се надевам дека исклучително ќе внимаваат барем со преостанатите згради што треба да се прават за дообразување на двата централни плоштада.


Не бе друже... И мене ми се свиѓа полукругот...

Зборам за правоаголната маркица каде што треба да е овој музејов што го фураат... Правоаголник не одговара спрема таа закривеноста од другата страна спрема комерцијална банка.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 20-Dec-2007 at 22:50
Originally posted by Cloverstack


Со ова се слагам. Мада гледајќи ја дупката за театарот, мислам дека можно е проширувањето на маркицата да е направено во спротивен правец - према мостот Гоце Делчев.


Хмм.. јас немам точна претстава. Сеа гледав на Гугл 'Рт и градилиштето ги засекува оние скалите што водат горе на Гоце Делчев (со кружни жардинерии). На планот за Мал ринг овие скали си остануваат. Се надевам дека нема да ги рушат на сметка на театарот, мене ми се свиѓаат. Но и доколку ги рушат не ми изгледа дека има премногу простор накај Гоце Делчев освен ако театарот не е скоро залепен до мостот од таа страна (што ваљда би изгледало доста глупо).

Џабе нагаѓаме, но мислам дека брзо ќе го имаме овој одговор, нема да треба многу да се постави основата на театарот па тогаш ќе видиме со уште колку простор располагаме.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 20-Dec-2007 at 22:53
Originally posted by Cloverstack


Не бе друже... И мене ми се свиѓа полукругот...

Зборам за правоаголната маркица каде што треба да е овој музејов што го фураат... Правоаголник не одговара спрема таа закривеноста од другата страна спрема комерцијална банка.


аааааааааа.... ОК и мене тоа не ми се свиѓа дефинитивно, плоштадот би требало да се отвара кон реката на ист начин како што е на страната на комерцијална.

Мислам дека за ова баш дискутиравме на ССЦ пред некое време. Само тогаш нагаѓавме дали ќе биде или нема да биде така пошто го немавме мал ринг на слика. 

Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-Dec-2007 at 22:58
Originally posted by pbanks

Сеа гледав на Гугл 'Рт и градилиштето ги засекува оние скалите што водат горе на Гоце Делчев (со кружни жардинерии). На планот за Мал ринг овие скали си остануваат. Се надевам дека нема да ги рушат на сметка на театарот, мене ми се свиѓаат.


Па беа три... едните се веќе срушени а и вторите се начнати
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 20-Dec-2007 at 23:00
Originally posted by pbanksаааааааааа.... ОК и мене тоа не ми се свиѓа дефинитивно, плоштадот би требало да се отвара кон реката на ист начин како што е на страната на комерцијална.Па добро, не мора баш на ист начин ако е на цена на други ствари... Ама правоаголник сигурно е најлошо решение Roll%20eyes
Си има архитекти, они нека мислат како убаво да се реши тоа. Ваљда не се сите дебили...
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Jan-2008 at 00:00
Ova maliot ring e golema rabota
Treba posebno tunelot da se izgradi mnogu e vazen, a bez somnenie i oficerski, teatarot i karpos plostadot.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-Jan-2008 at 16:56
Денеска СДС-овцине на прес конференција објавија дека со новиот ДУП, по 7 метри во висина се додадени на следните објекти:

- старата банка
- планираниот објект карши тренд
- стоковната куќа (очигледно ради надградба)
- карши италјанска амбасада

Освен за последниот објект (кој исто така е класичен пример на корупција, ама барем нема врска со плоштадот), другите три ќе имаат директно влијание врз изгледот на плоштадот - то ест ќе ја разбијат неговата складност и урамнотеженост. Мислам дека и на лаик му е јасно дека објектите околу плоштадот треба да се со иста висина, а не на некои да им се додаваат спратови поради лични интереси...

Изгледа дека си имаме работа со фанатици кои тргнаа во општа офанзива за уништување на градов...

Bash Bash Bash Bash Bash


Edited by Cloverstack - 29-Jan-2008 at 16:58
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Feb-2008 at 00:16
Со еден потег новинарите го губат целиот кредибилитет. Како може локација бр. 2 да биде Музеј на ВМРО Crazy. Мислам дека не е прв пат Деспина и Биљана да тропаат глупости. Остатокот од текстот е коректен но не ни носи некои нови информации. Се е веќе чуено останува само да видиме дали ќе се спасиме од 4,7,8 и 9 Bash

Битка за центарот на Скопје

Планот за Мал ринг е донесен по 15 години замрена градежна активност во срцето на Македонија


Последните измени и дополнувања на ДУП за Малиот ринг плоштадот „Македонија“, кој до скоро беше празен, го исполнуваат со повеќе големи објекти: 1. Градска куќа; 2. Музеи на ВМРО и на жртвите од комунизмот; 3. Хотел; 4. Црква; 5. Катна гаража; 6. Деловна зграда на шест ката; 7. Скулптура на Александар Македонски; 8. Скулптура на Никола Карев; 9. Скулптура на Даме Груев

Деспина Трајковска
Билјана Ангеловска

Идејата за изградба на црква на просторот помеѓу „Дал мет фу“ и Стоковна куќа на плоштадот повторно го актуализираше прашањето за урбанистичкото планирање на центарот на Скопје. Одлуката особено ја разбранува стручната јавност со оглед на тоа дека Деталниот план за Мал ринг ќе треба повторно да се менува и тоа само три месеци откако Советот на Центар ги усвои последните измени и дополнувања.

Се поставува прашањето - што треба навистина да се гради во срцето на државава, плоштадот „Македонија“ и дали актуелниот ДУП е доволно модерен да ги следи современите текови на архитектонското творештво.

„Малиот ринг има опфат само на најцентралното подрачје на Скопје, кое порано се градеше според разработката на Генералниот план од 1965 година во детални планови донесени во Градско собрание во 1967 година. Планот за Мал ринг дојде како ДУП по 30 години, во 1997 година, што значи имаше прекин цели 30 години. Поради тоа, откако се изградија големите потези како ГТЦ, Поштата, новиот мост ’Гоце Делчев‘, во 1970-тите години се запре, бидејќи другите градби беа преголеми за тогашното општество. Додека да се направи конкурсот за нов план во 1991 година, имаше 15 години градежна неактивност во центарот, што беше индикатор дека дотогашниот план не може да генерира развој, зашто не е приспособен на новите услови“, вели еден од авторите на ДУП за Мал ринг професор Мирослав Грчев.

Тој појаснува дека во ДУП од 1997 година воопшто не било предвидено во центарот да се градат стокатници. Најголемата висина на објектите била проектирана според постојните „Метропол“ и Стоковната куќа.

„Горниот венец на објектите е одреден на 22,5 метри, со што се направи нивелација на сите објекти што треба да се градат. Само на површините за градба планирани на место на Офицерскиот дом и Народна банка се дозволува висина со 25 проценти кулно надвишување. Со тоа се дава можност за идните проектанти да прават реплика, односно историски омаж на зградите кои до земјотресот формираа архитектонска капија на Камениот мост. Таа висина е дозволена само на тие два објекта за да се формира архитектонска вертикала“, појаснува Грчев.

За сегашниот изглед на плоштадот надлежните од Општина Центар го обвинуваат Грчев. Оттаму велат дека тој, како автор на ДУП за Мал ринг, предвидел изградба на големи објекти и драстично го нарушил концептот на Кензо Танге од 1966 година. Од планот произлегле недоследности во решавање на сообраќајот во однос на примарната градска улична мрежа и на просторот кој гравитира од двете страни на Вардар.

Општинарите тврдат дека ДУП-от бил донесен без позитивно мислење од тогашниот Завод за заштита на спомениците на културата на Град Скопје, а подоцна, како градоначалник на Општина Центар и ревидент на ГУП за Град Скопје, Грчев успеал на незаконски начин да обезбеди целосна вграденост на донесениот ДУП Мал ринг во ГУП.

„Со тоа Општина Центар се обврза во идните планерски активности да не може да отстапи од концептот на планот од 1997 година“, објаснуваат од Центар, посочувајќи дека врз основа на обврските што произлегуваат од законската регулатива, изменетиот и дополнет ДУП од пред три месеци ги има преземено сите објекти од претходно испланираните површини за градба.

Архитектот Грчев тврди дека ДУП за Мал ринг е работен на ниво на архитектонска и урбанистичка мисла до 1994 година, при што поминал неколку нивоа на стручна и јавна расправа, преработка, доработка, и тоа се' во органите на Град Скопје. Планот бил подготвуван и дотеруван според сите забелешки се' до 1996 година, кога дошол на усвојување во тогашното Градско собрание. Но, процесот бил стопиран, бидејќи тогаш биле донесени законски измени со кои усвојувањето на урбанистичките планови го преземаат општините. Во меѓувреме, Грчев станал градоначалник на Општина Центар, а потоа планот бил изгласан од општинските советници.

Што се однесува до пропадната идеја за изградба на хотел „Шератон“ на местото на некогашниот Офицерски дом, што како иницијатива произлезе од македонскиот архитект Ото Ташковиќ, Грчев вели дека Ташковиќ почнал да лобира во 1991 година, за набрзо му биде доделено земјиште од страна на тогашниот министер за урбанизам Александар Лепавцов.

„Ташковиќ ја доби цела локацијата каде што треба да биде Градската куќа за да изгради хотел ’Шератон‘. Но, во тоа време во сила беше Планот од 1967 година и министерот Лепавцов потпиша за локација што ја нацрта онака како што сонил, не по план, туку од ракав. Тоа решение го обжалив и Уставниот суд го поништи. Тогаш целата идеја беше спроведена незаконски, инаку никој, па ни јас немам против ’Шератон‘ да се гради во центарот на Скопје“, тврди Грчев.Извор: Утрински весник
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 07-Feb-2008 at 23:04
Да искоментирам два битни моменти што можат да се приметат на извадокот од ревидираниот план што го обезбеди mitatos.

1. Има комплетно нова маркичка предвидено во планот (5.2.2 која всушност се наоѓа пред управната зграда на МТ). Не сум воопшто убеден во оправданоста на оваа нова маркичка. Мислам дека во оргиналниот план е обезбедена трансферзална ускладеност, а оваа промена е само уште една на сила збутана маркица во веќе постоечки концепт. Дополнително, маркицата е многу мала па нема ни некаква голема корист или потреба од нејзе. Мислам дека само ќе смета естетски и непотребно ќе го гуши просторот. Исто така ќе го блокира погледот спрема зградата на МТ која одлично се вклопува во оргиналниот концепт.

Не знам како никој до сега не ја спомнал оваа нова маркичка... Или јас не сум приметил? Мислам дека е многу спорна и проблематична...2. Ширината на коридорите за подземни сообраќајници одговара на профил 2x2, без дополнителен простор за шини. Бидејќи на едниот од тие коридори е предвиден и шински сообраќај, ме чуди зошто тој не е поширок.
Edited by Cloverstack - 07-Feb-2008 at 23:07
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Feb-2008 at 23:13
1. Да стварно е ненормално што 5.2.2 никој не ја спомна кога се пишуваше по медиумите за ревизијата на Мал Ринг
2. Ако ти текнува кога се најавуваше проектот Народна банка и подземната улица имаше еден момент каде што градот се буни дека подземниот коридор е стеснет........ Веројатно полека но сигурно дознаваме за  уште едно ремек дело на нашите градски (не)планери Ohno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Feb-2008 at 23:20
Ако ти текнува кога се најавуваше проектот Народна банка и подземната улица имаше еден момент каде што градот се буни дека подземниот коридор е стеснет........ Веројатно полека но сигурно дознаваме за  уште едно ремек дело на нашите градски (не)планери Ohno


Очигледно градот не се уништува само естетски, туку и функционално... Не сум сигурен каква е комплетната вистина во конкретниов случај, ама има доволно примери за да потрврдат дека тенденцијата е реалност и почнува да добива алармантни размери. Ваквите и слични заебанции ќе не чинат ужасно многу. Инфраструктурата не смее да се планира фушерски...

Wallbash
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.