build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 52>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 22-Dec-2011 at 11:29
i jas toa sakav da reagiram. visinata da se namali i na 10m, od portata ke se gleda samo mechot na aleksandar i ke deluva loso, markicata mora da se pomesti ili namali. ubavinata na ovoj pogled e celata fontana sose konjot, so simetricni stranicni objekti, a ne da se "zirne" malce vo pozadina....
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 22-Dec-2011 at 11:33
Originally posted by OCB


Зошто да не? Те поканувам и тебе и сите оние кои имаат било какви идеи, сугестии и забелешки истите да ги изложат овде доколку се спречени да присуствуваат на средби. Ако успееме да формираме работна група, сигурен сум дека ќе бидат прифатени сите конструктивни предлози.


Да не бидам сфатен негативно, ама мислам дека поефикасно се работи кога луѓато ќе се сретнат во реално место и време. Форумот е супер за да се најде заедничкиот интерес, ама кога треба да се премине во „акција“ комуникацијата станува поинтензивна. Ние што тоа го набљудуваме индиректно не можеме да бидеме во тек со тоа што се зборувало на состаноците. Можеби е точно, треба да се напише секој конструктивен предлог, но не е пожелно да ви се одвлекува вниманието. Бидејќи некој ќе се обиде и тоа да го направи, нели?

Еве сепак едно прашање: колку што разбрав досега, иницијативата ќе се концентрира на предлагање поинакво решение за планираниот објект? Значи нема да предлагате бришење на парцела и нема да се занимавате со другите болни точки во планот - (над)подземна улица, тркало и друго? Не ви предлагам да го правите тоа, само прашувам    
Back to Top
Suprise View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Suprise Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 22-Dec-2011 at 12:46
@alexgizh

Па тука не ти се мешам, ама како аутсајдер ќе кажам само дека у лет приметив како со недели подготвувате некаква реакција, со шеми, состаноци и сл и одеднаш заклучокот на сето тоа го прочитав во статијава и помислив wtf

инаку скицата на дамјанчо !? со тесна зграда е идеална да се задоволат нечии апетити, а да се обезбеди пристоен и логичен изглед. Вака како што е, отворен празен простор е најтапа по мене.

Edited by Suprise - 22-Dec-2011 at 12:49
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 22-Dec-2011 at 13:13
Не сме за бришење на маркицата, сфаќаме дека сакаат да изградат нешто таму, но предлагаме да се задржат пешачките коридори.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 22-Dec-2011 at 13:20
Така и мислев, ионака одамна веќе празен простор кај нас не поминува...

Тогаш би ви предложил да инсистирате на видикот преку перспективни скици, монтажи и слично, а секако со предлог решенија (бидејќи така функционира). Аргументот со блокирање на пешачки коридори бил поставен веќе неколку пати и бил одбиван преку неверојатни образложенија како ова, дадено од еден пратеник кај Миленко во емисија:

„..таму може да се разминат дури два камиони..“

при што се зборува за истата парцела како и сега, само што тогаш имаше друга намена...Edited by mladen_s - 22-Dec-2011 at 13:21
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 22-Dec-2011 at 13:24
А, Алекс. Твоја е грешката или на новинарот, уредникот? Односно дали ти ја пренесле целосно и оригинално, или ја модифицирале?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 22-Dec-2011 at 13:26
samo sto se vrativ od revizijata na mal ring i im ostaviv ubavo sklopena zabeleska potkrepena so skica... mi rekoa deka imalo do sega samo 3 zabeleski i da ostavam telefon ke mi se javele... taka sto bi bilo ubavo site clenovi na forumov sto ja poddrzuvaat ovaa inicijativa da odat i da popolnat list, zatoasto ako ima samo nekoku zabeleski i site se za ista markica mozebi i ke podrazmislat.. moze i da odnesete skica ili fotografija pa da se zahefta za samiot list za podobra ilustracija
a inaku se slozuvam deka vaka prazno da ostane e najloso resenie, i bedni mi se tie "argumenti" deka trebalo da ima prazen prostor od estetski ili bezbednosni pricini...


Edited by xnx - 22-Dec-2011 at 13:29
Back to Top
Suprise View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Suprise Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 22-Dec-2011 at 13:38
mladen

празен простор имавме и имаме премногу. Урбанизацијата на истиот не е лош тренд, да не ги мешаме лончињата. А со што ќе се урбанизира е пак сосема друго прашање. Ама да се искажува жалење за празниот простор во полуразрушен град полн со ливади, фарми и домашни животни е малце несоодветно.
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 22-Dec-2011 at 13:54
Соодветно е затоа што е дел од поширока дебата и си има аргументи за зачувување на празниот простор, посебно во централни подрачја.. Ама не може да се каже дека некој аргумент е „беден“ ако се повикува на естетски причини, бидејќи не води до никаква дискусија, ниту дозволува став помеѓу: плоштадот имаше потреба од содржини, ама се претера. Ете, јас мислам дека зграда на тоа место ќе изгледа „одвратно“ и можам да кажам многу работи за аргументите на тие што ја поддржуваат, ама гледам како тргнале работите, па мора да се спасува што се може.

А за тоа дека градот е каков што се опишува погоре - „полуразрушен“ би помогнала рамномерна урбанизација, а не трупање на содржини радиус од 500м - повторно кажано 100 пати и одбиено како „бедно“ или не знам што..

Како што реков претходно, сите аргументи се толку пати повторени, одбиени и лончињата толку помешани, така да попречувањето на видикот кон споменикот е единствено нешто што е ново и можеби ќе биде прифатено..
Back to Top
Suprise View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Suprise Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 22-Dec-2011 at 14:09
@ mladen

не ти е лошо размислувањето само... веројатно алудираш и реагираш на ризик од >> претерана << урбанизација, а за да стигнеме до таму треба да имаме >> некаква << урбанизација, пошто имавме/имаме >> никаква << урбанизација.

Сепак збориме за најцентрално место на главен град и логично е да биде 1)урбанизирано, 2)естески, функционално, вкусно..

Патем празен простор е самиот плоштад, преку камени мост ќе има друг празен простор (плоштад карпошово) а уште малку понатаму ќе има екстремен празен простор (плоштад скендербег)..
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 22-Dec-2011 at 14:24
Па, да, алудирам затоа што се гради интензивно. Сметај на тоа дека од другата страна на плоштадот ќе се градат големи објекти. Кога би биле готови, многу полесно би се согледало колку плоштадот ќе изгледа празен или не и дали овој простор треба да се остави празен. Пропорциите веќе одамна се изгубени за да зборуваме за таква естетика.. Ама „постепено“ не оди во комбинација со „надокнадуваме“.

Инаку се сложувам со тоа дека ова место треба да е урбанизирано, ама тоа се постигнува и преку јавен превоз и други квалитети, што станува потешко и потешко да се спроведе со последниве измени. А тој екстремниот празен простор не го споменувај, мене не ми надокнадува за ништо

Edited by mladen_s - 22-Dec-2011 at 14:25
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 22-Dec-2011 at 14:51
Originally posted by FoSsiL

А, Алекс. Твоја е грешката или на новинарот, уредникот? Односно дали ти ја пренесле целосно и оригинално, или ја модифицирале?


Ма каква моја. Јас убаво си кажав, а новинарката пишуваше на новинаро-пис (тоа понеразбирливото од обичен ракопис), така што незнам дали погрешно запишала или потоа погрешно прочитала LOL
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 22-Dec-2011 at 14:59


Еве една идеа од мене се работи за зградата на СПД во Берлин кој сака може на да ја погледне подетано на Гугл Мапс на следната адреса.
(Spd-reiseservice GmbH Wilhelmstr. 140, 10963 Berlin)
Инаку зградата е административна и е токму со облик каков што предложи Алекс. Според мој вкус добро би одговарало комбинацијата на бела фасада со затемнено стакло со што би се оформила линија со помодерни стилови читај ЕВН, Лумикс и оваа зграда. Што се однесува до мене не би имал ништо против да се убацат и некој барокни елементи важно е габаритите да не ја нарушуват замислената линија помеѓу Портата и Александар.

Edited by kultuzin - 22-Dec-2011 at 15:06
Back to Top
Suprise View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Suprise Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 22-Dec-2011 at 15:05
@ alexgizh

Во тој случај не ти треба демант, само поклони и некој мини аудио уред за снимање Smile (иако секој мобилен ја имаа таа опција).


Edited by Suprise - 22-Dec-2011 at 15:06
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 25-Dec-2011 at 18:20
aleksandar, jas probav da nacrtam neshto no se se sveduva na crtezite koi vekje gi postirav vo temata "administrativen objekt namesto crkva na ploshtad". nemam dovolno poznavanja od arhitektura i barok za da napravam resenie na fasadata. mislam deka najubavo bi stoela nekoja fasada kako taa na pelister koja e slichna so taa na risticheva... inaku so formata shto ja predlozhiv (mnoguagolna kako risticheva) se ublazhuva problemot shto go spomna deka pelister e malku zaoblen pa od taa strana, niz portata, spomenikot kje se gleda poubavo.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 28-Dec-2011 at 12:32
Претставката е поднесена и заведена, уредно со прилог скици. Чекаме одговор, но во меѓувреме ќе продолжиме со подигање на јавната свест во врска со ова прашање.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 28-Dec-2011 at 14:41
Еве слика од претставката, заедно со прилогот со скици:


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 28-Dec-2011 at 14:47


Секоја чест мајсторе, симнувам капа!

Следен чекор: видео анимација и запознавање на пошироката јавност преку пишаните и електронските медиуми.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 28-Dec-2011 at 14:57
Одлично!!!  CheersThumbs%20Up
Back to Top
kiroo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kiroo Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 28-Dec-2011 at 16:03
Applause
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 52>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.562 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.