build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 30-Dec-2011 at 15:27

Погледот кон споменикот кој со изградбата на предвидената административна зграда целосно ќе се затвори и споменикот најверојатно воопшто нема да се гледа....  



Edited by FoSsiL - 30-Dec-2011 at 15:38
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 30-Dec-2011 at 15:55

Еве како отприлика би изгледало ако се оди со сегашната маркичка

Преоформувањето, притоа тиркизната линија ја следи линијата на Пелистер (бидејќи се гледа малку, па ми се најде да го искористам), од 25 метри.

Новата предложена од build.mk маркичка, со тоа што зеленото ја следи линијата од 25 метри, а жолтото е како би изгледало на 29. Имајте во предвид дека се земени од око висиниве. Отприлика. Вака споменикот се гледа, но сепак пола од погледот е затворен.

Но ако ме прашувате мене, јас воопшто таму не би сместил објект. Колку добар поглед само се добива како што е сега...



Edited by FoSsiL - 30-Dec-2011 at 15:59
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 30-Dec-2011 at 16:08
Не ти е баш точно обележано зеленото, треба да е помало. Значи повеќе ќе се гледа споменикот отколку на твојава скица.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 30-Dec-2011 at 16:37

Мислам дека зеленото е тука некаде точно. Може црвеното да сум го скратил во почеток (односно да е подалеку од Пелистер).

Ова го тврдам поради податокот дека ново-предложената маркичка ја следи линија која е тангента на горниот круг (постољето) на постаментот на споменикот.

Дури и кога би ја следела линијата на Лумикс и ЕВН, грешката, разликата би била многу мала... 

Во секој случај би го нарушувала целосниот поглед низ портата. Но во помала мера, и е еден вид компромис што споменикот ќе биде видлив.

Или пак може грешам... незнам...


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 30-Dec-2011 at 17:01
Не би сакал да се мешам зошто неможам да помогнам со конкретни скици.
Но мое мислење е дека ја поминавме фазата на грубо скицирање така да би требало ако се има можност да се помине на подетално скицирање со поточни димензии на просторот и предложениот објект. Така ќе ја добиеме вистинската слика дали воопшто е изводливо да се добие симетричен поглед кон Фонтаната, зошто вака како што скицираше Фосил изгледа многу лошо.   
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 30-Dec-2011 at 17:27

Па јас немам програми за обработка на слики. Со паинт цртам.

А од друга страна нишката е баш за разработка за темата помеѓу нас членовите. Иако ја гледаат и други, ова е само претстава за што сакам да кажам, да не биде само на зборови.

А за јавна презентација можат да се склопат секако подобри и попрофесионални материјали. За жал јас ги немам тие услови. Но има членови кои можат да го направат тоа, како целина не сме хендикепирани... и не сме воопшто во загуба ако вака грубо цртаме кога ја обработуваме темата.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 30-Dec-2011 at 18:00
премногу акцент ставате бре луѓе на споменикот, најбитно кај објектов е да не ги затвори пешачките коридори, тоа е отприлика се
исто така, премногу го гледате погледот низ призма на портата, на која и онака не и беше поентата да се гледа споменикот низ неа... бидејќи поглед има и од страните на портата, и позади неа, едноставно насекаде, погледот низ сводот на портата беше среќна симетрична околност

како и да е, еве, ако збориме за важноста на погледот на споменикот, според таа логика, треба да се вратиме на првичната идеја на таа локација да нема никаков објект, бидејќи вака џабе што се гледа споменикот, кога се губи секаква симетрија на погледот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 30-Dec-2011 at 20:45
Се замислив ептен... навистина мора да се направи подетална скица.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 31-Dec-2011 at 01:39
ОК, луѓе. Мислам дека ги согледав правилните линии. Еве го мојот втор предлог:

На следната слика убаво се гледа дека ако се следи линијата на ЕВН и Лумикс (црвено), практично невозможно е погледот да не биде барем малку попречен. Затоа, линиите кои го одредуваат полето на поглед (зелено) ги сметам за побитни. Така, зградата би почнала од пресекот на црвената линија и линијата со симетрична „длабочина“ со онаа кај Пелистер. Вака се добива „симетрично отворање“ спрема Плоштад Македонија. Задржана е и ширината на пристапната уличка од ГТЦ, каде што „отворот“ е приближно ист како оној меѓу новата „Стара Народна Банка“ и Метропол.



Еве и 3Д поглед на истово:


Погледот од Порта Македонија:


Како што приметувате, зградата ја нацртав од нула. Искрено, претходната повеќе ми се допаѓаше но, сакав да претставам некоја нова идеја. Можеби нестандардно за класични градби, но поради тоа што сакав да ги задржам висинските линии од кај Плоштадот и од кај Лумикс, направив зградата да има 3 нивоа (сметано без куполата). Обележани се со различни бои, заедно со одговарачките висини на соседните објекти. На врвот на првиот и вториот спрат би имало некакви градини, при што со скали може да се качите/симнете. Може и некоја фонтана горе да се стави


За крај, вака некако би изгледала гледано од под фонтаната:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 31-Dec-2011 at 01:45
Алекс имаш ли отприлика представа колкави би биле димензиите на основата на објектот?


Имам предлог да се исконтактира Валентина авторката на портата и споменикот и да се побара евентуална нејзина подршка за иницијативата.
Што мислите околу тоа???

На крај секоја чест за трудот.

Edited by kultuzin - 31-Dec-2011 at 01:46
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 31-Dec-2011 at 01:56
dobra ideja
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 31-Dec-2011 at 02:01
Originally posted by kultuzin

Алекс имаш ли отприлика представа колкави би биле димензиите на основата на објектот?


Имам предлог да се исконтактира Валентина авторката на портата и споменикот и да се побара евентуална нејзина подршка за иницијативата.
Што мислите околу тоа???

На крај секоја чест за трудот.


Вака, незнам колку е прецизен SketchUp-ов, меѓутоа ми дава некој резултат од 490м2. Три спрата се со таа површина. Еден е со 233, еден со 76. Куполата најгоре има (бедни) 18м2. Вкупно му доаѓа околу 1800м2.

Со планираната цела маркичка, токму 1800м2 е само еден спрат. Значи пет пати повеќе простор од мојот предлог. Со овој аргумент губиме катастрофално Но, од почетокот се согласивме дека битен е урбанистичкиот поглед, не економскиот.

Следнава слика е со малку модифициран кров, со само една „висечка градина“. Специјално за xnx, ставив и дрворед

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 31-Dec-2011 at 02:21
Во право си дека димензиите на објектот се голем минус а освен тоа и самиот облик е таков што внатрешниот простор е многу тешко оптимално да се искористи, тука мислам на непаралелноста на ѕидовите.
Незнам колку точно ќе се добие на простор но мислам дека не е приоритетно објектот да ги следи висинските коти на околните објекти така што би се избегнал скалестиот дизајн. Е сега проблем е што Лумикс тотално ќе се игуби затоа на тоа место би преложил долниот дел на објектот од страната на лумикс да биде изведен со потпорни столбови со што би се отворило повеќе простор за дишење на лумиксот.
Back to Top
kiroo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kiroo Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 31-Dec-2011 at 02:41
Супер, само без дрворед Smile
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 31-Dec-2011 at 13:24
a moze i saat kula na plostadot ubavo ke mu stoi
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 31-Dec-2011 at 13:26
bas poradi kvadraturata na markicata mislam deka treba da ponudime i plan B, koga markicata e spoena so metropol i ima pasage pod nea. ova ima prednost sto se dobiva malo plostatche, pravoagolno, pozadi pasazot i pred vlezot za trgovski... vaka izgleda malo megutoa vo zivo e sosema dovolno za plostadche.

fala za drvoredot, samo bi bilo ubavo spored mene da e paralelen i da ja prati ulicata ne mora da se shiri samo zaradi postamentot na fontanata... i bi bilo ubavo za sekoj render i koncept da ima i vizuelna sporedba so ulica makedonija od strana, bidejki se raboti za istiot tip na aski...

a inaku poveke mi se dopagase predhodniot predlog, ne e spored mene golem problem ako ne e simetricna fontanata, ako se pogledne planot na plostadot, ke vidite deka blokot kaj pelister e povlecen ponazad, a site ostanati se i treba da se do ivicata na plostadot

poddrzka i za ideite na saat kula i kontakt so valentina, osobeno vtorovo ke pomogne i te kako, i toa vo najbrzo vreme da se napravi!!! kako ne ni tekna porano, pa taa e klucot vo celava rabota... (moze da i kazeme da gi uceni, ako nejkat da gi napravi majkite na filip kako blaze konevski vo facata)


Edited by xnx - 31-Dec-2011 at 13:36
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 31-Dec-2011 at 13:40
da kontaktot so avlentina ke bide navistina dobra rabota, uste od damno neli imase idea za izbiranje na eden arhitekt da ureduvanje na centarot. Dobro Valentina ne e arhitektka no moze i taa da bide predvodnik na proektot. Koga e vekje gi dofatila ideite zosto da ne dozvolime da sozdade edna celina barem seto toa ke bide vo eden duh
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 31-Dec-2011 at 15:13
Добро, но знае ли некој како да се стапи во контакт со неа?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 31-Dec-2011 at 15:33
Aleks ме интересира дали бојата на фасадата е финален предлог или во оваа фаза на разработка сеуште не е земена во предвид? Прашувам затоа што мислам дека со оглед на тоа дека портата , споменикот и фасадата на пелистер се во бела боја па затоа мислам дека и административната зграда треба да биде со бела фасада сличен стил со оној на портата Македонија.
Кога веќе неможеме да се обезбеди потребната квадратура добро е да се оди со поесклузивен и порепрезентативен објект, за дел од планираната администрација. А на останатите да им се најде некоја друга локација.
Патем добро би било да се дознае колку и какви простории е предвидено да обезбеди објктот.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 31-Dec-2011 at 15:40
Фасадата, всушност целата зграда е само колку за илустрација. Не е воопшто дел од предлогот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.625 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.