build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 03-Jan-2012 at 18:50
Од мене целосна подршка за предлозите на alexgizh. Браво мајсторе

Но тоа со Валентина е премногу наивно. Целосно е јасно дека нејзе и е доделена улога која нема никаква реална моќ за вакви работи. Згора на тоа јасно е дека нема да се осмели да оди против официјалната политика дури и потајно да се согласува со иницијативава 100%
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 03-Jan-2012 at 18:59
Originally posted by oTeget

Од мене целосна подршка за предлозите на alexgizh. Браво мајстореНо тоа со Валентина е премногу наивно. Целосно е јасно дека нејзе и е доделена улога која нема никаква реална моќ за вакви работи. Згора на тоа јасно е дека нема да се осмели да оди против официјалната политика дури и потајно да се согласува со иницијативава 100%


Ако не се обидеш никогаш нема да знаеш. Доволно е нејзиното мислење да го дознаеме.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 08-Jan-2012 at 10:18
sto se sluci so inicijativata za markickata? sto poveke se ceka toa pobeznadezno stanuva..
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 09-Jan-2012 at 14:09
Ако не се пишува на форумов, не значи и дека не се работи Пробав преку некои канали, ама за жал изгледа попусто. Има некој друг идеја како да се контактира со Валентина?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 09-Jan-2012 at 15:17
Пуштив и јас вода ако може некој да дојде до контакт со Валентина. Уште немам добиено никакви резултати.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 09-Jan-2012 at 23:41
ne samo valentina, tuku i tie krajnite broshuri da pocne da se dejstvuva da ne bide kasno posle...
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 14-Jan-2012 at 18:14
Важен е последниот пасос од овој прилог,  оној со здебелени букви!!!!
 
Половина милион евра ќе гарантираат за подземниот Јужен булевар

Од Министерството за транспорт велат дека ДУП-от ќе го „врзе“ инвеститорот прво да ја изгради улицата, а потоа да гради над неа

Деспина Трајковска


Банкарската гаранција од 500.000 евра и обврските што произлегуваат од Деталниот урбанистички план се гаранција дека најповолниот понудувач за земјиштето на Јужен булевар прво ќе ја изгради подземната улица, а дури потоа ќе гради објекти над неа. Со овој став од Министерството за транспорт и врски од старт сакаат да ги разрешат дилемите кај дел од јавноста дека потенцијалниот купувач на земјиштето вредно најмалку три милиони евра ќе се нафати да го изгради комерцијалниот комплекс, но не и подземниот булевар.

Токму реализацијата на сообраќајницата е услов инвеститорот да продолжи со изградба на предвидените објекти, трговски и хотелски комплекс со максимална дозволена висина до 20 ката. Од Министерството за транспорт објаснуваат дека ДУП-от точно го утврдува редоследот на изградба.

„Во изводот од урбанистичкиот план е пропишан редоследот на реализацијата на објектите кои се опфатени на тој потег и е утврдено дека првично треба да биде изградена подземната инфраструктура, а потоа објектите кои се наоѓаат на надземно ниво, што претставува и редослед на градење кој се применува во пракса при реализацијата на вакви објекти“, велат од Министерството.

Според јавната објава, за најповолниот понудувач да го добие земјиштето ќе треба првенствено да склучи договор со Град Скопје. Со тој договор, всушност, ќе бидат уредени и деталите за изградба на подземната сообраќајница.

„Во спротивно, нема да се пристапи кон склучување на договорот за отуѓување и депонираните средства на најповолниот понудувач нема да му бидат вратени, а тој нема да може да учествува на секое идно јавно наддавање за предметната градежна парцела“, дополнуваат од Транспорт.

Колку време инвеститорот ќе има на располагање за да ја изгради подземната улица и дали и кои други услови ќе му бидат поставени се' уште не е утврдено. Барем така велат од Град Скопје и додаваат дека се' уште е рано да се зборува за деталите, допрва ќе се координирале со Министерството.

„Засега единствено е утврдено дека најповолниот понудувач прво ќе има обврска да потпише договор со нас со што ќе се договорат неговите обврски за проектот за улицата. Премногу е рано да зборуваме за деталите, тие се' уште не се познати. Допрва треба да добиеме официјален документ за избраниот понудувач на лицитацијата, па потоа да ја завршиме нашата обврска“, велат од кабинетот на градоначалникот Коце Трајановски.

Од таму потврдуваат дека и оваа градска власт, како и претходната смета дека изградбата на подземниот коридор е премногу скап проект за градскиот буџет, па затоа е одлучено подземната улица да ја гради потенцијален инвеститор. Проценуваат дека таа начелно би чинела околу 15 милиони евра, ако се има предвид дека онаа што Градот веќе договори да ја гради со помош на Владата грубо чини 30 милиони евра.

Урбанистичкиот план предвидува улицата да биде долга речиси еден километар, широка 31,5 метри, да има две ленти за возење од по 3,75 метри во двата правца и две ленти по 3 метри наменети за застанување на возилата. На подземната улица е предвиден и средишен коридор со трамвајска пруга.

Абер нема од подземната кај плоштад

Ова е втор случај инвеститор да добие обврска да изгради подземна сообраќајница. Слично и „Дивелоп груп“, кој ја гради зградата на местото на некогашна Народна банка, требаше да изгради подземен пристап до објектот. Но, и по три години откако стартуваше со изградба на деловната зграда, од улицата нема абер. Неколкупати досега инвеститорите изјавуваа дека поседуваат готов проект, но се правдаа дека имаат потреба од дотур на стока до градилиштето, па од тие причини не можеле да отворат ново градилиште за улицата. (Дс.Т.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D4FE5BB3BCBB15489CD71415926591F5
 
јас го дадов слениот коментар на страната за овој прилог, надоврзувајки се за послениот пасос.
 
 
Според новите промени во дупот за мал ринг, подземната улица што требаше да ја гради Дивелоп Груп за потребите на енговата административна зграда сега е избрисана и е нацртана како надземна улица која ќе ја има истата траса како постоечката сервисна улица што ја користат за дотур на градежен амтеријал, што значи оваа улица и дел од кејот што е узурпиран сега легитимно ќе биде направена и шеталиштето ќе прерасне во дво насочна улица.
Планерите на дупот му направија услуга на инвеститорот да не ја гради подземната улица до енговиот обијект на сметка што ги казнија граѓаните да го изгубат шеталиштето. Дивелоп Груп требаше оваа улица да ја направи по завршување на карабината, а како што гледаме зградата е при крај а улицата нигде ја нема. Изгледа многу добро замачкал....
П.С. се надевам ќе стават семафори кога ќе слегнуваме од мостовите што се прават затоа што одма на улица ќе излегуваме.
Back to Top
Doktorot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Nov-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Doktorot Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 14-Jan-2012 at 22:14
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 14-Jan-2012 at 22:26

Благодариме

Моето сепак не е професионално, но благодарам што си го поставил.

Можеме лесно да те снабдиме и со дополнителни материјали кои ги има и по други нишки, кои би можеле да ти послужат, ако секако сакаш

Back to Top
Doktorot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Nov-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Doktorot Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 14-Jan-2012 at 22:46
Со задоволство Smile 
Back to Top
Forumest View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forumest Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 15-Jan-2012 at 14:07
 Smile  Фала докторе и Фосил.
Првичната идеја на Форумест беше да се слушне гласот на народот. На форумите секој може да си го каже своето мислење за било која тема.

Темата за плоштадот Македонија би требало да ги засегнува сите во Македонија, затоа целосно ве подржуваме и ке пробаме нашиот збор да допре до надлежните за овој “проблем„
EXPRESS YOURSELF
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 15-Jan-2012 at 16:03
дури сега го приметив вториот предлог на алекс и мислам дека малку забега овојпат и првиот предлог беше многу подобар

многу е залепен објектот до Типо, а од другата страна има простор за играње фудбал, фактички маркицата вака фаќа кривина, а едната улица се стаснува непотребно, додека другата се шири
најдоброто решение за просторот е триаголник, кој ќе биде продолжение на линиите на Лумикс, ама по права линија, споменикот сепак ќе биде видлив (ако на тоа се должи промената)
висината Типо и Пелистер на плоштадот, според мене, не мора да се почитува (повисока или пониска може да е), бидејќи се работи за еден агол на објектот и за мала видлива површина, за разлика од соседните Типо и Пелистер кои имаат цел еден ѕид што излегува на плоштадот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 15-Jan-2012 at 22:56

@ Doktorot и Forumest

Морам да ве пофалам. Идејата е прекрасна. Ми се имало и мене вртено во глава нешто слично, но си викам кој ли би можел да го реализира ова. И бев пријатно изненаден и задоволен кога ја разбрав целта и фунционирањето на forumest.com. И секако мислам дека е за поздрав. Уште една алка во македонското информатичко општество.

Е сега. 

Околу темата.

Бидејќи почнавме во една па се префрливме во друга за на крај да се вгнездиме во оваа нишка, материјалите за маркичката од мал ринг за која станува збор се малку расфрлани и не организирани. Тоа е можеби пропуст, но би можел да се компензира.

Нишката наменета специјално за административната зграда е оваа... Тука сите материјали се корисни и соодвествуваат на темата. Би оставил на вас да одлучите што како би ги искористиле. И секако да направите избор, бидејќи сепак се работи за 3 страни, или 40-60 одделни постови, во кои од повеќето има солиден материјал.

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1447&PN=1

Back to Top
Forumest View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forumest Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 16-Jan-2012 at 00:02
Нема проблем, радо ке ја разгледаме и таа тема и од утре ке може да ја објавиме. Сепак ке ни треба повеке време, бидејки како што кажа и самиот, материјалите се малку расфрлани Smile
EXPRESS YOURSELF
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 30-Jan-2012 at 18:21
Ми стигна одговор во писмена форма од Општина Центар. Се изнасмеав. Се потрудиле во целост да ја препишат мојата забелешка (долга околу 500тини збора), а дадоа само една реченица како одговор:

„Планираните градби се согласно одобрена планска програма.“
Rollin

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 30-Jan-2012 at 18:36
Izvini ne razbrav bas, kazi mi ti kratko dali go prifatile predlogot ili ne?
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 30-Jan-2012 at 18:50
Originally posted by alexgizh

Ми стигна одговор во писмена форма од Општина Центар. Се изнасмеав. Се потрудиле во целост да ја препишат мојата забелешка (долга околу 500тини збора), а дадоа само една реченица како одговор:„Планираните градби се согласно одобрена планска програма.“Rollin

Пародија е законски предвиденото учеството на граѓаните при изработка и измена на ДУП-ови. Според Законот за просторно и урбанистичко планирање, општината може да испрати писмо во кое ќе стои „иницијативата не се прифаќа“ и тука завршува приказната. Општините немаат никаква обврска да го образложуваат својот став или одлука.

Во врска со цитираниот одговор, доколку градбите не биле во согласност со одобрената планска програма (програма со која се утврдуваат границите и содржините на планскиот опфат) воопшто и не можело да се пристапи кон изменување на ДУП. Одговорот сугерира дека учеството на граѓаните е предвидено само во случаи доколку некоја од содржините не спаѓа во планскиот опфат, односно во границите на општината. Смешно.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 30-Jan-2012 at 19:31
Originally posted by my Macedonia

Izvini ne razbrav bas, kazi mi ti kratko dali go prifatile predlogot ili ne?


Не, воопшто.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 30-Jan-2012 at 21:41
Со оглед на досегашните искуства, никаков поинаков одговор не можеше да се очекува. Но сега барем има црно на бело дека е искористен овој канал, неуспешно. Дали има уште било каков друг предвиден правен канал во вакви ситуции (прашање упатено пред се кон OCB) или сега единствено останува решението што подобро да го испромовираме пред јавноста и да се обидеме да дојде до оние кои одлучуваат?


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 30-Jan-2012 at 21:52
Pa dobro toa se znaese, no sepak dobro sto nekolku clenovi (osobeno alexgizh) se obiduvaa da spasat nesto. Spored predologot sto bese dostaven od clenovite trebase mnogu golema poversina da se skrati, nesto sto ne e na interes na vlasta. Jas sepak kako i predhodno mislam deka ovaj projekt ne e bas dobroizmislen nitu kako bi se vklopil so drugite moderni zgradi nitu od urbanistickiot del, e sega ajde uste pari za fasadi niz centarotNuts
Sepak bravo za clenovite za predlogot Cheers


Edited by my Macedonia - 30-Jan-2012 at 21:53
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.347 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.