build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #821 Posted: 23-May-2012 at 14:42
a vidi gi spomenicive u zena park? ova veke mi deluva na patoloska bolest... stvarno...
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #822 Posted: 23-May-2012 at 14:49
Originally posted by xnx

a vidi gi spomenicive u zena park? ova veke mi deluva na patoloska bolest... stvarno...


сега ги примети? беа и на претходниот, таму веќе наликуба на гробишта, нема никаква естетска логика. Само се надевам да насадат густо зимзелени дрвја па некако да се изгубат во зеленилото
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #823 Posted: 23-May-2012 at 14:50
всушност ако се загледаш детално ги има на стотици места за споменици, човек паника да го фаќа од центар
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #824 Posted: 23-May-2012 at 15:16
Originally posted by mladen_s


Еве, да соопштам дека отворено поддржувам РУШЕЊЕ на одредени објекти, веднаш штом ќе постои политичка воља за тоа..


Одавна е јасно дека тоа е единственото решение за овој инстант урбанизам. Едноставно, работите отидоа предалеку...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #825 Posted: 23-May-2012 at 15:24
Луѓе, што ќе правиме? Дај да се организираме некако, со убаво да им објасниме на сите дека вака не бива. Не верувам дека некој од нас е 100% против, не велам да одиме директно контра "Скопје 2014" како целина, туку да се сконцентрираме на катастрофалните грешки кои според мене ја надминаа бројката од 20.

Ќе се обидам да составам листа од се' што ми смета во Малиот Ринг и непосредната близина, па ако некој не се согласува со мене, или мисли дека сум пропуштил нешто, слободно дополнете. Ќе се обидам да бидам најтолерантен што можам:

1. Подземната улица. Не смее да се изгради ваква, заедно сосе двата кружни тека. За тој кај крајот на Партизанска би можел да попуштам, но да се замени совршено функционална триаголна раскрсница пред мостот Гоце Делчев со онаков кружен тек е недозволиво.
2. Зградата меѓу Порта Македонија и Александар, сосе скалилата кои навлегуваат во површината на Плоштад Македонија.
3. Панорамското тркало кај новиот мост. Не сум против самиот мост, напротив сакам да се изгради.
4. Новото чудо до Сан Марко, незнам што е но што и да е не ми мириса на арно. Местото е тотално утнато, таму треба да биде празен простор, пешачки коридор.
5. Споменикот на Самоил. Мора да се тргне, не само појужно, туку комплетно.
6. Споменикот меѓу Стара Народна Банка и Метропол. Директно го загушува пешачкиот коридор.
7. Грдосијата наречена Стара Народна Банка. Овде сум комплетно за рушење и изградба на автентична реконструкција. Не ми е жал за парите, пари очигледно има, повеќе ми е жал за времето во кое кејот остана закочен.
8. Планираната улица на кејот. Кејот едноставно МОРА да остане пешачка зона, а за неодговорниот инвеститор и полтронската градска власт нема оправдување.
9. Мора да се избришат дополнителните маркички за споменици до Портата Македонија, како и во Жена Паркот. Едноставно презагушен е просторот. Мора да се прекине со изградбата на споменикот на Питу Гули додека не е завршен, и ако мора, истиот нека се изгради на некое друго, порастеретено место.
10. Спомениците на АСНОМ, ВМРО и Паднатите Херои не прават никаква целина и само си сметаат едни на други.
11. Катната гаража кај Беко (4.3.1) не следи никакви урбанистички правила, и поради немоќта (иронично, но вистинито) на Градот да ја срушат зградата 4.4.2, комплетно е мутилиран просторот околу. Да се изгради по планот од 1997.
12. Да се сруши постојната зграда на ВМРО-ДПМНЕ и да се изгради како што е предвидено со планот од 1997.
13. Апсолутно рушење на АЕК (7.13)!
14. Да не се дозволи изградба на 7.2.1 во таков габарит и на такво место. Ако воопшто треба да има фонтана со обелиск, нели е поарно да се помести објектот да биде паралелен со МНР со фасадата кон ул.Стив Наумов, а фонтаната и обелискот да бидат од западната страна, отворени кон идното средено плато пред МОБ?
15. НИКАКО, АМА НИКАКО да не се дозволи изградба на 7.1.1!!!
16. Улицата која треба да води кон подземниот паркинг на Археолошкиот Музеј+Уставен Суд+Архив да понира пред Музејот на Македонската Борба, а не пред самиот Камен Мост. Се уништува плоштадот на овој начин.
17. Ако веќе ги прават фасадите, треба да се направат и од внатрешната страна (позадината). И онака би било смешна шминка, но сега е многу поочигледна.
18. Да се тргнат сплавовите. Безусловно.
19. Да се избрише катната гаража 1.3.5 (во меѓупросторот кај Стара Народна Банка, Стопанска Банка и Метропол).
20. Да се сруши постојниот Спомен Дом на Мајка Тереза. Ако треба нека изградат нов, но на посоодветно место и не волку грд.
21. Не спаѓа во Мал Ринг, но во близина, да се спречи изградбата на новите две згради карши Музејот на Град Скопје (ЕЛЕМ и другата државна), и со тоа рушењето на едно од поубавите урбанизирани катчиња кај споменикот на жртвите од земјотресот.
22. Да се спречи дебилната нова зграда карши претходноспоменатите две, на ќошот кај големото дрво и металната скулптура.

Ќе повторам, сметам дека сум претолерантен иако листава е прилично долга.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #826 Posted: 23-May-2012 at 15:51
znaci ne sme mokni da napravime nisto, kolku reakcii imase do sega pa ni santimetar ne smenija, duri go nadogradija...

Edited by xnx - 23-May-2012 at 15:52
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #827 Posted: 23-May-2012 at 16:19
ovie planoj ko za inaet da se prat da se unisti gradot.. posle Bukurest 2008 site budalastini na kejot se zacrtaa sega pak ... povrzanosta e ocigledna
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #828 Posted: 23-May-2012 at 16:29
Interesni zabelski Alex, samo sto ova so rusenjeto sigurno nema nikogas da se sluci...

Interesno e sto Br.20 Spomen domot za Majka Tereza ne e prifaten mnogu vo Skopje iako dosega na site lugje sto im go imam pokazano, nadvor od Mk, go imaat pozitivno oceneto. Eden od niv assistent vo Londonskiot MET Uni.

Definitvno te podrzuvam za BR. 2, 3, 5, 7(Iako niokgas nema da ja srusat), i osobeno 18 za splavovite....

Edited by Petar - 23-May-2012 at 16:31
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #829 Posted: 23-May-2012 at 17:05
Originally posted by pbanks


Originally posted by mladen_s

Еве, да соопштам дека отворено поддржувам РУШЕЊЕ на одредени објекти, веднаш штом ќе постои политичка воља за тоа..
Одавна е јасно дека тоа е единственото решение за овој инстант урбанизам. Едноставно, работите отидоа предалеку...

Еве и јас да соопштам дека веќе подржувам рушење во поголем обем. Ама ако не најдеме нафта или дијаманти во МК не знам со кои финансии ќе се реализира тоа? Ние уште долго ќе бидеме преокупирани со плаќање на ова што досега е изградено и изкрадено од Скопје 2014 и тоа уште долго ќе биде камен околу вратот на нашава економија што едвај плива, а камоли да рушиме и да градиме одново. Ако имате реалистично сценарио во кое може да си приуштиме рушење на дел од проектот, дај кажете.

Edited by oTeget - 23-May-2012 at 17:14
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #830 Posted: 23-May-2012 at 17:09
Originally posted by Petar


Interesno e sto Br.20 Spomen domot za Majka Tereza ne e prifaten mnogu vo Skopje iako dosega na site lugje sto im go imam pokazano, nadvor od Mk, go imaat pozitivno oceneto. Eden od niv assistent vo Londonskiot MET Uni.
Да речеше дека бил само тој еден, ќе се двоумев дали да не ти верувам или да помислам дека нешто не е во ред со човекот или дека едноставно сакал да биде фин и куртоазен. Ама чим викаш дека на сите што си им го покажал имале позитивна оценка, знам дека си измислуваш   
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #831 Posted: 23-May-2012 at 17:26
Сигурно не е наједноставно да се руши, но работите стигнаа до ниво кога тоа може да се разгледува како најдобро решение. Не можам да го прифатам вечното повторување на националната мантра „добро е кога се гради“. Епа, ете - не е добро.

Сегашната власт постојано се води од принципот „ако попуштиш - не си маж“. Нема да навлегувам во тоа дали таквата политичка култура е прифатлива за некои други прашања, но во случајот на урбаната култура на градење не е. Тоа што не се промени ама баш ништо во големиот „проект“, дури и кога неговите поддржувачи упатуваа позитивни забелешки, укажува дека не може никако да се влезе во дијалог со Владетелот.

Рушењето е можност, и мора да бидеме свесни дека е сосема легитимна и кога ќе имаме потреба од неа, може да ја искористиме. Јасно е дека ќе се врзат за „античките“ столбови како небаре тие да се историјата на државата, но претходно нека го пријават протестот.

@ alexgizh

Листата е далеку од комплетна (ама и сам кажа дека си толерантен), но ми личи на оние прирачниците „Како да ја/го откачиш а да не кажеш дека не ја/го сакаш“

Edited by mladen_s - 23-May-2012 at 17:27
Back to Top
bonaj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bonaj Quote  Post ReplyReply #832 Posted: 23-May-2012 at 18:20
Во контекст на рушењето... Можеби треба да почнеме да собираме знаење како се прави ова. Па на крај може и ќе направиме извоз во Грција, таму сигурно ќе има муштерии за вакви глупости...




ВИДЕО: Спектакуларно преместување на зграда во Цирих стара 122 години
23.05.2012 - 09:29:39





Во Цирих почна преместувањето на ни повеќе ни помалку, индустриска зграда тешка 6.200 тона и стара цели 122 години!

Преместувањето на зградата на друга локација ќе трае два дена, а истата ќе биде поместена за околу 60 метри подалеку, односно на местото каде била првично изградена.

Зградата ќе биде поместена со помош на железница, а станува збор за најголемиот ваков потфат било кога на подрачјето на Швајцарија, па и на Европа.

Зградата буквално ќе се турка со посебна за таа намена изградена железница.

“Можеби се’ изгледа помалку необично, но ние сме среќни што успеавме да ја зачуваме оваа стара зграда која вака би можела да издржи уште 100 години“, рекол главниот инвеститор Питер Леман.

Зградата е долга 80 метри, а широка 12, а ќе се премести со шест железници кои се внимателно поставени уште од минатото лето. Ќе се поместува со брзина од 3 до 5 метри на час, а целокупното преместување ќе трае два дена.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #833 Posted: 23-May-2012 at 19:09
@ alexgizh

Јас обавезно би додал и рушење на мостот око и мостот на уметноста и наместо нив градење на еден мост (првично планираниот мост на цвеќето кој беше предвиден на оптимална локација). Го имам ова потенцирано во повеќе наврати и мислам дека вреди да се повторува затоа што во толкав циркус ова прашање многу лесно беше маргинализирано:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=897&PID=63992#63992


Ова се разбира да оди рака под рака со рушење на чирот наречен „АЕК“, зграда која сега пречи на тој природен пешачки коридор, а која и без тоа е меѓу првите кандидати за рушење, поради редица причини, почнувајќи од малоумната градежна маркичка:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1230&PID=124762#124762





Edited by Cloverstack - 23-May-2012 at 19:14
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #834 Posted: 23-May-2012 at 19:15
еден мост на средината од новите два е најдобро решение.штета што е избегната ваква варијанта
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #835 Posted: 23-May-2012 at 19:24
Originally posted by oTeget

Еве и јас да соопштам дека веќе подржувам рушење во поголем обем. Ама ако не најдеме нафта или дијаманти во МК не знам со кои финансии ќе се реализира тоа? Ние уште долго ќе бидеме преокупирани со плаќање на ова што досега е изградено и изкрадено од Скопје 2014 и тоа уште долго ќе биде камен околу вратот на нашава економија што едвај плива, а камоли да рушиме и да градиме одново. Ако имате реалистично сценарио во кое може да си приуштиме рушење на дел од проектот, дај кажете.
Точно, но најспорните објекти во најголем дел се за државна и локална администрација. Ние секако треба да ја намалиме бескорисната паразитска бирократија која само го цица општествово, па може малку да ја рационализираме и квадратурата која е потребна за сместување на таа бирократија. Сигурно не ни се потребни 30 нови административни згради во центарот на Скопје, а јавни простори и зеленило ни требаат!


Edited by Cloverstack - 23-May-2012 at 19:26
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #836 Posted: 23-May-2012 at 19:38
Што значи плавото ишрафирано на улицата со почеток од Macdonald's па се до Сообранието на РМ ?
 
Само тој дел е ишрафиран светло син, останатите улици се сиви ?



Edited by HugoGoulding - 23-May-2012 at 19:40
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #837 Posted: 23-May-2012 at 19:45
Originally posted by oTeget

Originally posted by Petar


Interesno e sto Br.20 Spomen domot za Majka Tereza ne e prifaten mnogu vo Skopje iako dosega na site lugje sto im go imam pokazano, nadvor od Mk, go imaat pozitivno oceneto. Eden od niv assistent vo Londonskiot MET Uni.
Да речеше дека бил само тој еден, ќе се двоумев дали да не ти верувам или да помислам дека нешто не е во ред со човекот или дека едноставно сакал да биде фин и куртоазен. Ама чим викаш дека на сите што си им го покажал имале позитивна оценка, знам дека си измислуваш   


Da tropam gluposti... uzivaj
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #838 Posted: 23-May-2012 at 19:53
Ako sakate nekoj da ve svati seriozno togas trgnete gi tie raboti za rusenje... Neznam dali ste seriozni ali pogolemi sansi imate da napravite promena so konstriktivni kritiki, odkolku so "Ne mi se dopagja, rusete se" predlozi
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #839 Posted: 23-May-2012 at 19:56
Originally posted by Cloverstack


Јас обавезно би додал и рушење на мостот око и мостот на уметноста и наместо нив градење на еден мост (првично планираниот мост на цвеќето кој беше предвиден на оптимална локација).


Постои можноста за користење на челичната конструкција од мостот на уметноста. Секако, бидејќи е можен и поинвентивен дизајн, истата може да се однесе и на сосем друго место..

Originally posted by Petar

Ako sakate nekoj da ve svati seriozno togas trgnete gi tie raboti za rusenje... Neznam dali ste seriozni ali pogolemi sansi imate da napravite promena so konstriktivni kritiki, odkolku so "Ne mi se dopagja, rusete se" predlozi


Многумина се обидоа и на тој начин, но новиот план покажа колку е залудно..

Edited by mladen_s - 23-May-2012 at 19:59
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #840 Posted: 23-May-2012 at 19:59
Originally posted by Petar

Ako sakate nekoj da ve svati seriozno togas trgnete gi tie raboti za rusenje... Neznam dali ste seriozni ali pogolemi sansi imate da napravite promena so konstriktivni kritiki, odkolku so "Ne mi se dopagja, rusete se" predlozi


Ме интересира твоето мислење за најновата маркица пред МОБ.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.365 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.