build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4546474849 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #921 Posted: 31-May-2012 at 22:30
Како и да е, никогаш нема да бидам „ЗА“ овој споменик, каков и да го направат. Едноставно, НЕ за локацијата и габаритот.

Ако веќе мораат да направат споменик на Мајка Тереза, единствен предуслов за моја поддршка е да го усвојат мојот предлог за урбанизација на Дуќанџик (незаштитениот и рурален дел после старата чаршија, околу Албанскиот Театар). Clown Само, и само тогаш би се согласил во центарот на кружниот плоштад кој го предлагам да стои овој споменик.

(забелешка: во последно време си играв малце повеќе со еден мој постар концепт за Стара Чаршија и околината, па ми влета ова спомеников)





Погледот кон Музејот на Македонија и Мустафа Пашината Џамија:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #922 Posted: 31-May-2012 at 22:58
Originally posted by alexgizh


Originally posted by гитардемон

Нели ќе биде ист како онаа веќепостоечката пред спомен домот, истата и во гипс што ја има таму? Така како да прочитав низ статиите. Како и да е, нема многу варијации на тема Мајка Тереза, сигурно нема да биде на коњ. Стави ја таа истата.
Ало! Зборувам за околината, нели со фонтана ќе биде. Исто така, поради висината, сигурно ќе биде на некој столб. Мене интуитивно ми личи на нешто вакво, го склопив набрзина:напомена: двата „мали“ споменици од страната се на Димитрија Чуповски (од лево, веќе поставен) и сеуште непознат (десно, ставен во најновата верзија на ДУП-от).


Чекај, јас некаде пак прочитав дека ќе биде споменикот 30 метра, без столб. Затоа пишува дека ќе биде многу поголем од Александар и Филип. Ама штом викаш со фонтана, тогаш не е страшно. Не... не е...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #923 Posted: 01-Jun-2012 at 00:32
Originally posted by гитардемон

Originally posted by alexgizh


Originally posted by гитардемон

Нели ќе биде ист како онаа веќепостоечката пред спомен домот, истата и во гипс што ја има таму? Така како да прочитав низ статиите. Како и да е, нема многу варијации на тема Мајка Тереза, сигурно нема да биде на коњ. Стави ја таа истата.
Ало! Зборувам за околината, нели со фонтана ќе биде. Исто така, поради висината, сигурно ќе биде на некој столб. Мене интуитивно ми личи на нешто вакво, го склопив набрзина:напомена: двата „мали“ споменици од страната се на Димитрија Чуповски (од лево, веќе поставен) и сеуште непознат (десно, ставен во најновата верзија на ДУП-от).


Чекај, јас некаде пак прочитав дека ќе биде споменикот 30 метра, без столб. Затоа пишува дека ќе биде многу поголем од Александар и Филип. Ама штом викаш со фонтана, тогаш не е страшно. Не... не е...


Воопшто не е страшно, ужасно е.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #924 Posted: 01-Jun-2012 at 19:54
Луѓе знам дека ќе мислите дека сум луд и дека тоа што ќе кажам нема воопшто логика но има една варијанта како да се постави споменикот на мајка тереза без да го затрупи пешачката зона: Ја познавате ли кулата на Париз? епа можно е истото да се случи кај нас, долу да поминат луѓе а горе да биде споменикот, значи постаментот може да има нешто како тунел а над постаментот да биде споменикот и фонтаната! Се извинувам ако полуде некој аххах
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #925 Posted: 01-Jun-2012 at 20:06
mislam deka ne se raboti tolku za pesackata pateka kolku za vizurite. znam poveke slucai vo evropa kade na sred pesacka zona se postavuva skulptura
http://www.bigfoto.com/europe/austria/vienna/a31_wien_graben.jpg
megutoa se raboti za zacuvuvanje na nekoi aksi, istata pricina zosto paris ima poseben identitet
http://en.wikipedia.org/wiki/Axe_historique
koga veke imame monumentalen centralen spomenik, mnogu e bitno od koj agol i koja distanca ke se gleda... vo slucajov imame nekolku, a dva od niv veke se unisteni so novite izmeni na planot.
zamislete od ul. orce nikolov pri vlezot vo maliot ring ke se gleda 30 metarska majka tereza i pozadi nejze ke se krie uste eden tolkav spomenik. za mene e ova non sens... nepromislena odluka i promasena investicija.
a toa dali majka tereza bila skromna i dali veke imala spomenik e sosem druga prikazna
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #926 Posted: 02-Jun-2012 at 12:47
Ако бараме таква една историска оска, добро не баш права малку искривена ама сепак е стара железничка, улица македонија, плоштад македонија, камени мост, плоштад карпошово востание, стара чаршија. 
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #927 Posted: 02-Jun-2012 at 13:50
tocno, megutoa ista takva oska moze da bide stara rampa-ulicata pred sobranie-portata-spomenikot
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #928 Posted: 02-Jun-2012 at 17:47
Alexgizh bi mozel li da postavis na mestoto na tie zgradicki sto se posle Mavrovka po dolzinata na bul. Misirkov nekoi povisoki zgradi, vo visina na Mavrovka ili nesto poviskoi?
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #929 Posted: 28-Jun-2012 at 23:05
Споменикот на Мајка Тереза ќе биде пред Влада?

Триесетметарски споменик во непосредна близина на градскиот плоштад , денеска и официјално се утврди во Деталниот урбанистички план за централниото градско подрачје. Споменикот се планира да се подигне во делот каде што сега се наоѓа пунктот за изнајмување велосипеди. Сепак, иако досега се зборуваше дека спомен обележјето ќе биде во чест на Мајка Тереза, градоначалникот Владимир Тодоровиќ, денеска пред Советот на Општината не сакаше да го потврди тоа. Тој истакна дека пари за изградба на спомен обележјето ќе се обезбедуваат преку донации, па, според тоа, при дефинитивното утврдување на точната локација ќе се земе предвид и мислењето на инвеститорот. Тодоровиќ најави дека е можно споменикот на големата хуманитарка да се подигне и на кружниот тек што ќе се гради кај мостот „Гоце Делчев“, во близина на Владата.
Како и да е, споменик со фонтана, висок 30 метри, сепак ќе се гради во непосредна близина на фонтаната со споменикот на Александар Македонски.
Петчлената комисија, на чело со професорот Андреј Токарев, има замерки околу новите измени на урбанистичкиот план, со кои што се оспорува изградбата на споменикот, со што ќе се деградира фонтана со Александар. Но, урбанистите не се согласуваат со ставот на комисијата. Во карткото образложение за неприфаќање на стручната забелешката, стои дека споменикот е веќе утврден со планска програма вградена во претходниот план.
Новина во ДУП-от „Мал Ринг“, кој во последните две години претрпе бројни измени а за кои Тодоровиќ вели дека се оправдани бидејќи се во насока на разубавувањето на центарот на градот, се и десетина нови споменици долж кејот спроти кафулињата кај ГТЦ. Поточно, тие треба да бидат рапоредени по новата надземна пешачко колска улица, што ќе ја замени подземната сообраќајница што инвеститорот на новиот објект на местото на Старата народна банка, „Дивелоп груп“, требаше да ја изгради како еден од условите во договорот за изградба на зградата. Но, со една од полседните измени на планот, подземната улица стана надземна, и сега наместо инвеститорот, улицата ќе ја гради или Општината или Градот.
Со дел од измените во планот, објектите кои гравитираат кон кејот добиваат можност за надградба во вид на кули, со висина од една четвртина од површината на основата на зградата.
ГМВ

izvor
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #930 Posted: 28-Jun-2012 at 23:12
Ништо не разбрав од текстот, кај влада па кај пунктовите со велосипеди , па на крај сепак ќе се гради до Алекандар.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #931 Posted: 07-Jul-2012 at 10:29
нека си ја стават пред влада,анјубаво би било
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #932 Posted: 08-Jul-2012 at 17:33
@ alexgizh

WOW WOW WOW!!!!!!!!!!
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=132&PID=130547#130547

Master

Дури сега го видов 3Д моделот од чаршијата и околината (можеби не ми се отворале сликите кога си ги постирал).
Јес да не е тема во нишкава, ама од каде црпеше информации за висината на објектите во чаршијата?
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #933 Posted: 08-Jul-2012 at 17:42
sto mislite od idejata vladata da im podari del od zemjisteto kaj segasniot parking pred holiday in na stopanska banka a vo sprotivno toj segasen kompleks pozadi arheoloskiot muzej da se srushi i da se napravi tamu eden park
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #934 Posted: 08-Jul-2012 at 18:00
Јас би рекол, Владата сама себе да си го подари паркингот и таму да си прават циркуси а цело СК2014 да се сруши и да се направи еден убав урбан парк.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #935 Posted: 08-Jul-2012 at 18:12
Originally posted by spaceman091

sto mislite od idejata vladata da im podari del od zemjisteto kaj segasniot parking pred holiday in na stopanska banka a vo sprotivno toj segasen kompleks pozadi arheoloskiot muzej da se srushi i da se napravi tamu eden park


Зошто? Затоа што операцијата „барокна завеса“ излезе неуспешна поради неукоста на обмислувачите?
И што точно би рушел spaceman91, ај те молам нацртај кој дел е за рушење и образложи зошто е тоа потребно.

Патем најголем дел од земјиштето на паркингот спроти Холидеј Ин е имот на МПЦ (која зема мрсен процент од профитот од паркингот, ми се чини дека на времето излезе на виделина информација дека месечно ќари 20 илјади евра), ама тешко дека ќе можеме да дознаеме точно кој дел е на црквата, кои се сопственици на остатокот на земјиштето и како се просторно распоредени сите тие имоти.

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #936 Posted: 08-Jul-2012 at 18:36
Originally posted by Cloverstack

Патем најголем дел од земјиштето на паркингот спроти Холидеј Ин е имот на МПЦ (која зема мрсен процент од профитот од паркингот, ми се чини дека на времето излезе на виделина информација дека месечно ќари 20 илјади евра), ама тешко дека ќе можеме да дознаеме точно кој дел е на црквата, кои се сопственици на остатокот на земјиштето и како се просторно распоредени сите тие имоти.

Тие податоци се јавни и можат да се добијат по поднесено барање до Катастар (услугата се наплатува) и ЈП Градски Паркинг (бесплатно, во согласност со Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер). Тоа се разбира е работа за истражувачкото новинарство, а такво во Македонија не постои.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #937 Posted: 08-Jul-2012 at 19:16
Originally posted by Cloverstack

@ alexgizh

WOW WOW WOW!!!!!!!!!!
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=132&PID=130547#130547

Master

Дури сега го видов 3Д моделот од чаршијата и околината (можеби не ми се отворале сликите кога си ги постирал).
Јес да не е тема во нишкава, ама од каде црпеше информации за висината на објектите во чаршијата?


Моделот не е целосно мој. Ми го даде еден дечко студент по архитектура. Јас само го досредив и го наместив според теренот. Инаку дечкото ме уверуваше дека максимална грешка во моделите е 30цм, што е одлично во секој случај.

Може да направиме една акција јас и ти за да ги испосликаме објектите, после само ќе треба да ги налепам текстурите и ја имаме цела чаршија во Google Earth...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #938 Posted: 08-Jul-2012 at 21:44
Originally posted by alexgizh

Може да направиме една акција јас и ти за да ги испосликаме објектите, после само ќе треба да ги налепам текстурите и ја имаме цела чаршија во Google Earth...

Договорено  Cheers

Само по можност да оставиме да помине пеколниов бран, ако се согласуваш.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #939 Posted: 21-Oct-2012 at 23:56
Дечки нека ни е честито! Подготвени се нови измени и дополнувања на Мал Ринг, ми се чини дека се трети во текот на оваа година. Јавната презентација е закажана за 29 октомври (понеделник) во 13 часот во О.У. Гоце Делчев.  Измените и дополнувањата ќе бидат изложени во У.З. Мирче Ацев од 10 до 17 часот секој ден од 22 октомври до 6 ноември.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #940 Posted: 22-Oct-2012 at 01:04
Previous
 
После жални врби, и споменици во Вардар ?
 
Аква парк во Вардар ?
 
Преместување на Димитрија Чуповски / Вељко Влаховиќ, односно на Рекорд под земја за да се градат нови административни згради и/или нови катни гаражи над земја ?
 
Преместување на плоштад Македонија под земја за да се градат нови административни згради и/или нови катни гаражи над земја ?
 
Можеби спомениците поубаво би легнале врз покривите на нови административни згради и/или врз покривите на нови катни гаражи, подобро така, отколку дополнително да плаќаат за скулптури како што направија кај новото седиште на МНР, а фасадата на секоја зграда и/или катна гаража да ја красат вештачки водопади како што беше планирано кај Скопје Сити Мол, но не го реализираа планираното, така Воинот на коњ ќе го гледа Скопје од многу поголема висина.


Edited by Dexter26 - 22-Oct-2012 at 01:10
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4546474849 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.300 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.