build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички билети - цени, поволности, резервации..

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Urbanist View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jul-2011
Location: Skopje - Republ
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Urbanist Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 02-Jul-2011 at 19:47
Бојан, ме интересира дали си ги патувал тие дестинации или гледаш само што на интернет пишува?!
Ке ја најдам веб-страната (не ми текнува сега) каде што точно ти ги пишува овие релации, точно пишува каде треба да се симнеш и колку време да чекаш врската (воз) да дојде.
Затоа што ако ти најдеш на пример дестинација Белград-Цирих таму ти е дадено на пример дека патувањето почнува од 02:00 па до следниот ден 00:00.
Во тоа време нив им е калкулирано времето кое треба ти на пример во Љубљана кога ќе менуваш воз (и додека го чекаш истиот) да го потрошиш.
Во даден случај ова ти е сличен хаос како со евтините летови кои не те носат на посакуваната дестинација и каде што ќе треба да доплатиш плус пари за да стигнеш каде што треба.
Возовите се малце покомплицирани и тоа што човек мисли дека е директна линија уствари воопшто не е, и кога ќе патуваш дури и ќе те збуни кога ќе застанеш на станица и ќе ти кажат дека уствари возот не е директен туку за понатаму мора да чекаш друг воз и да направиш друга резервација (што е тотален хаос). За Истанбул не спомнав затоа што е сосема на спротивна страна од патувањето низ Европа, но ако сметаш дека Белград има директна линија до Истанбул, тогаш и ние ја имаме (имавме)
За Балкан флекси, да изгледа утнав за Словенија (во Словенија веќе го користев интераилот) но за Хрватска дефинитивно сум сигурен дека ми ја прифатија (баш ќе проверам подоцна ако чувам една од тие карти сеуште) и да Турција ја заборавив да ја набројам.
Н23, точно е тоа дека Белград има и други директни линии но јас зборев само за поважните дестинации.
Секако дека од Белград има уште минимум 50тина останати дестинации покрај тие набројаните горе.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 02-Jul-2011 at 20:20
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Urbanist View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jul-2011
Location: Skopje - Republ
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Urbanist Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 02-Jul-2011 at 21:26
Originally posted by Vladimir P


http://www.bahn.de/i/view/overseas/en/index.shtml


Баш таа, истата ми беше препорачана од вработен во МЖ во минатото и многу е корисна и детална.
Пишува секоја станица што ја поминуваш (точни интервали), менување врска, времетраење итн итн.
Само треба да ја прочепкаш малце повеќе и све што ти треба ќе ти каже.

Ти благодарам Владимир.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 02-Jul-2011 at 23:59
Originally posted by Urbanist

Бојан, ме интересира дали си ги патувал тие дестинации или гледаш само што на интернет пишува?!
Ке ја најдам веб-страната (не ми текнува сега) каде што точно ти ги пишува овие релации, точно пишува каде треба да се симнеш и колку време да чекаш врската (воз) да дојде.
Затоа што ако ти најдеш на пример дестинација Белград-Цирих таму ти е дадено на пример дека патувањето почнува од 02:00 па до следниот ден 00:00.
Во тоа време нив им е калкулирано времето кое треба ти на пример во Љубљана кога ќе менуваш воз (и додека го чекаш истиот) да го потрошиш.
Во даден случај ова ти е сличен хаос како со евтините летови кои не те носат на посакуваната дестинација и каде што ќе треба да доплатиш плус пари за да стигнеш каде што треба.
Возовите се малце покомплицирани и тоа што човек мисли дека е директна линија уствари воопшто не е, и кога ќе патуваш дури и ќе те збуни кога ќе застанеш на станица и ќе ти кажат дека уствари возот не е директен туку за понатаму мора да чекаш друг воз и да направиш друга резервација (што е тотален хаос). За Истанбул не спомнав затоа што е сосема на спротивна страна од патувањето низ Европа, но ако сметаш дека Белград има директна линија до Истанбул, тогаш и ние ја имаме (имавме)
За Балкан флекси, да изгледа утнав за Словенија (во Словенија веќе го користев интераилот) но за Хрватска дефинитивно сум сигурен дека ми ја прифатија (баш ќе проверам подоцна ако чувам една од тие карти сеуште) и да Турција ја заборавив да ја набројам.
Н23, точно е тоа дека Белград има и други директни линии но јас зборев само за поважните дестинации.
Секако дека од Белград има уште минимум 50тина останати дестинации покрај тие набројаните горе.


Друже,

релациите од Белград претставуваат директни возови кои сообраќаат до споменатите дестинации, се разбира не сум се возел со сите, но сум користел дел од меѓународните возови. Ова е интернет-страницата за возен ред на Српските железници: http://w3.srbrail.rs/zsredvoznje/?lang=sr. На пример, за Минхен сообраќаат директни српски патнички вагони, а од Цирих швајцарските железници испраќаат еден патнички вагон кој директно оди до Белград. Тоа значи дека нема преседувања за разлика од на пример да купиш карта за воз Скопје - Цирих со префрлање во Белград.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Jul-2011 at 00:44
Дечки. Колку е карта до Прилеп, за во еден правец и повратна?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Jul-2011 at 01:01
Originally posted by FoSsiL

Дечки. Колку е карта до Прилеп, за во еден правец и повратна?


Во еден правец е 166 денари а повратна е 265 денари...
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Jul-2011 at 01:05
Топ. Фала ти многу. Можам да извадам карта кога ќе одам. Колку што знам е пола саат порано. Или?

И дали тој утре што е за Битола во 6:48 важи?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Jul-2011 at 09:18
Originally posted by FoSsiL

Топ. Фала ти многу. Можам да извадам карта кога ќе одам. Колку што знам е пола саат порано. Или?И дали тој утре што е за Битола во 6:48 важи?



Оваа цена важи за во 06:48, 14:30 и 19:25 а не важи за возот што тргнува во 17:00 (за него е 276 денари во еден правец)

Edited by zookisk - 17-Jul-2011 at 09:18
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Jul-2011 at 13:18
Не ми е јасно како се добива попустот за млади под 26 години?
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Jul-2011 at 16:47
Добивањето на попуст е многу едноставно. Така што, доколку немаш Легитимација, оди на благајна во железничка станица ( носи лична карта и слика) плаќаш 100 денари, и добиваш легитимација која важи 1 година.

А условите за користење се:

1. Млади до 26 годишна возраст, со постојан престој во Р. Македонија при патувањето во сите возови на МЖ - Транспорт АД - Скопје, користат повластица од 30% од редовната возна цена, за 2. тарифна класа, за неограничен број патувања, како во одење и како во одење и враќање.

2. Легитимацијата важи во период од 1 година од денот на издавање е валидна со приложување личен документ за идентификација.

3. За користење на легитимацијата, меродавна е возраста на корисникот на денот на започнување на патувањето.

4. При злоупотреба на легитимацијата, таа се одзема и се постапува согласно со Тарифата за превоз на патници на МЖ Транспорт АД Скопје.
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Jul-2011 at 19:13
Previous
Благодарам, сега е веќе појасно.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Jul-2011 at 22:49
А зошто оваа легитимација не важи за меѓународните возови, вакви картички има и во соседните железници, но дел од нив важат и за меѓународните возови кои поаѓаат од таа земја?
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Aug-2011 at 11:11
Дали некој знае колку пари чини повратна карта од Белград до Сараево, и карта во еден правец до Зеница??


Edited by BullDoG - 12-Aug-2011 at 15:34
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 12-Aug-2011 at 19:10
Според сајтот на српските железници, повратна карта на релација Белград-Сараево-Белград чини 31 евро, а за цената на картата за Сараево-Зеница ти го препорачувам сајтот на босанските железници.
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 12-Aug-2011 at 19:29
Фала многу
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Aug-2011 at 21:03
Белград - Сарајево 16,80 EUR, повратна 31,00 EUR
Сарајево - Зеница 3,50 EUR, повратна 6,00 EUR
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Aug-2011 at 23:36
Благодарам ВладимирSmile
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 16-Oct-2011 at 14:12
МЖ чекор напред во борбата против фалсификување на возните билети. На новите има специјален жиг кој е потешко да се фалсификува.

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 16-Oct-2011 at 16:23

Да, порано на тоа место имаше сув жиг
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Oct-2011 at 20:08
Има и сув жиг(печат), а има и нов специјален жиг, пред 3-4 дена купив карта, ова е за да не се фалсификуваат картите, минатата година мислам дека се појави случај во Прилеп кога фатија лице што фалсификувало железнички билети.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.176 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.