build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Интересни мапи
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни мапи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 45>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Интересни мапи
    Posted: 29-Jun-2020 at 00:33
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Jun-2020 at 23:56
Има податоци по општини за Македонија?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Jun-2020 at 19:22
Процент на население што живее во станови.Малку сум скептичен за податоциве, веројатно има некоја разлика во тоа што се смета за стан помеѓу различни држави, а тука е и отсуството на релеватен попис за Македонија, но во секој случај фактичката состојба не би требало многу да се разликува од прикажаното
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 256
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Jun-2020 at 00:24
Треба само мапа на цени на станови по Скопје и ќе открие и етникум и раса. Ама тоа е друго прашање
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Jun-2020 at 22:49
Етничка, се разбира; не потенцирав погоре.
Шутка зависи која дефиниција би се користела, веројатно би била Asian иако и Индијците се кавкази, исто како Сомалијците и Исланѓаните. Кај нас и онака не постојат овие категоризации, ниту пак некој би се идентификувал како кавказоиден белец.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Jun-2020 at 21:10
Ако е расна мапа на Скопје, тогаш ќе бидиме скоро сите white/caucasian, и евентуално Шутка ќе е Dravidian/Asian. А ако е етничка, тогаш е нешто друго веќе.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Jun-2020 at 20:48
Racial dot maps за Лондон и Њујорк. Дали има слична за Скопје/Македонија?

извор


извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 877
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Jun-2020 at 16:32
Мајка Тереза
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Jun-2020 at 16:29
Кој е нобеловецот од Македонија?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Jun-2020 at 11:41


поголема верзија тука
https://cdn.off.mk/files/net_roulette/2020/06/17/295339-jugoslavija-30-godini-podocna.jpg
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-May-2020 at 19:33
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-May-2020 at 19:28
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-May-2020 at 21:44
Патишта во јужниот конус (Чиле, Аргентина и Уругвај):
(избриши го h пред .jpg за целосна резолуција)

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-May-2020 at 15:25
Густина на населеност
Извор и целосна резолуција: twitter.com/undertheradar

Свет


Европа


Midwest USA


Јапонија


Југоисточна Азија
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Apr-2020 at 23:10
Originally posted by Staro Skopje

Достава на храна, намирници и лекови за време на полициски час на територија на Град Скопје: http://gdi.mk/GradSkopjeDostava/

Патем, конечно детална карта на скопските општини
Приметив доста нелогичности за кои сметам дека би била пожелна корекција на границите:

-линиите долж речните текови не се ускладени со денешните корита, особено во источниот дел на градот:


-рачката на Центар во Карпош:


-Влае би било пологично да биде во Ѓорче Петров отколку Карпош:


-и делот од Радишани кој е во Чучер Сандево да се префрли во Бутел:
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Apr-2020 at 23:55
Родос и Карпатос се италијански, Кос и Калимнос турски.

Ниту на македонската, српската, бугарската, грчката и англиската википедија, ниту на гугл, ниту на разни мапи не најдов никаков податок за „шилецот“. Само на почетокот на 1912 влегле српски војници, кои за помалку од една недела биле заменети со грчки. По Балканските војни Лерин ѝ припаднал на Грција, а Србија и Грција биле сојузници и во Балканските и во Светската војна, па не се работи за окупација.

Wiki:
„В началото на ноември 1912 година в Лерин влизат сръбски войски, които са заместени от гръцки на 7 ноември – ден, който днес се чества като дата на освобождението на града от турско владичество. (...) През Първата световна война през август 1916 година градът е освободен за кратко от българската войска при Леринската настъпателна операция, но след съглашенското контранастъпление през октомври същата година е загубен завинаги.“

„Вековну владавину Турске над Лерином окончала је српска војска 1912, која је прва ушла у град приликом гоњења разбијене турске војске према југу (након Битољске битке). Тада је у град ушла српска коњица генерала Петра Бојовића. Међутим, гред је припао савременој Грчкој.“

Речиси сигурно е грешка на картографот. Еве го Балканот по Букурешкиот договор:

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Apr-2020 at 22:21
Originally posted by phenomenon


Во право си. Инаку „шилецот“ може да значи дека уште не се знаело кому ќе му припадне Лерин, слично на Истра, Трст и Горица по Втората Светска Војна.

Ако има некој историчар овде, го молам да појасни.


Добар дел од грчките острови во јужниот егеј се италијански или турски (не можам да ја видам точно бојата), а грчка и турска Тракија се бугарски. Кавала + Едирне + Струмица. Ако не се лажам, Струмица му припаднала на СХС во 1919, малку после првата светска војна.

EDIT: изгуглав Bulgaria 1919 и еве:

https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Neuilly-sur-Seine

Edited by гитардемон - 11-Apr-2020 at 22:22
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Apr-2020 at 16:30
Atlas Novus Sive Tabula Geographica Totius Orbis Faciem. Partes Imperia Regna et Provincias Exhibentes Exactissima Cura Iuxta RecentissimasObservation. Aeri Incisae et Venum Expositae . . . oд 1733 година.

https://www.raremaps.com/gallery/detail/64977/atlas-atlas-novus-sive-tabula-geographica-totius-orbis-fa-seutter

Edited by phenomenon - 11-Apr-2020 at 16:32
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Apr-2020 at 16:17
Originally posted by Staro Skopje


Што е со „шилецот“ на Вардарска во Егејска Македонија (вкл. и Лерин)?
Инаку состојбава на картата е пред 1920 година, т.е. формирањето на државата на СХС во 1918 и преземањето на Струмица согласно Нејскиот договор од 1919.


Во право си. Инаку „шилецот“ може да значи дека уште не се знаело кому ќе му припадне Лерин, слично на Истра, Трст и Горица по Втората Светска Војна.

Ако има некој историчар овде, го молам да појасни.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Apr-2020 at 16:09
Достава на храна, намирници и лекови за време на полициски час на територија на Град Скопје: http://gdi.mk/GradSkopjeDostava/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 45>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.