build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Интересни мапи
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни мапи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 25-Oct-2017 at 21:38
2017 Social Progress Index


Македонија со 69.35 поени е 57, помеѓу Саудиска Арабија и Ерменија. Од регионот, Словенија е 21, Грција 33, Хрватска 36, Бугарија 41, Романија 44, Србија 45 Албанија 52, Црна Гора 54, Турција 61 а за Босна и Херцеговина и Косово нема податоци.

Еве ги поените (max. 100) по сектори и, во заграда, моите желби и надежи за во блиска иднина. Целосните резултати можете да ги видите на https://www.socialprogressindex.com/?tab=2&code=MKD

Основни човечки потреби 86.99 (90.00) - 45 место
Основи на добробит 73.32 (78.00) - 69 место
Можност 47.74 (52.00) - 78 место

Ние сме најдобри, т.е. прво место по подхранетост, дефицит на храна и пристап до електрична енергија. Најлошо котираме кај задоволена потреба за контрацепција (122), толеранција на имигранти (113), толеранција на хомосексуалци (106), запишувањето во основно училиште (100), биодиверзитет и хабитат (94) и слобода врз животни одлуки (92).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 21-Nov-2017 at 10:10
Мапа на писменост во Југославија од 1931 година

За сè има вторпат
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 21-Nov-2017 at 11:24
Не треба да се чудиме зошто работите се вакви какви што се во овој дел од Балканот. Картава ги дава сите одговори.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 855
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 21-Nov-2017 at 12:55

хм хм ќе ги прашав хрвати и словенци да беа под османлии дали ќе бе писмени ... кај нас православните тоа било норма само за монасати и чорбаџиите, евентуално големците ...

затоа пакни развратот таму има распалено до болка и тогаш, а веднаш и кај србите оној момент кога се осамостојуваат од Османлиското Царство, иако заради далматинските и славонските срби и претходно биле во контакт со западњачките трендови ...

реално тркалото се врти, та ако овде во антика и среден век сме биле за северот екстра писмени, подоцна во роматизмот и нов век крадејќи ја античката ренесанса, а заради Теократскиот Пристап на Западната Црква, се јавува буржоаски револт и контра спунт апропо меинстрим духовните знаења, што допринело до соблазнително сластење по паганските знаења, пред се како мистицизам и филозофија, на кои веднаш распалува алхемијата а потем и сласт по сите останати антички знаења, ова говорам во однос на интензитетот, бидејќи знаење ко знаење секогаш имало, прашање е каде и колку истото експлодирало, можеби тоа таму да биле 100% теократија тоа немало да биде случај, но во околности каде Црквата има контрола но не целосна, тоа само по себе продуцирало луфта за ваква или онаква слобода на потчинетите, во случајов големците кои безрезервно почнале да стануваат мецени на старо-нови уки, најнаоред венецијанската република која со своите поморски ференги алчна за богатство била спремна под маса да истргува се до што ќе се дофати и по секоја цена, но еве гледаме до каде таквиот пристап не доведе како планета преку вака завозената индустриска револуција т.е. борбата на масоните да го отфрлат авторитетот на Црквата преку наметнување навидум њускул знаења, а всушност се антички но препакувани во нов целофан јасно продолжен и проширен до ниво на киборг раса .. да знае народ какви цивилизации имало порано а кои со своето знаење грабеле напред духовно, хм атлантида нема да им биде само белетристичка предожба ...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 22-Nov-2017 at 19:25
Maпа на Европа со региони:

https://davidderrick.files.wordpress.com/2009/02/tabula_2008_grande.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 22-Nov-2017 at 20:06
Maпа на Русија со региони:

https://www.mappi.net/images/map/pays-russie/Carte_russie_ville_aeroports_en_russe.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 28-Nov-2017 at 10:03
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 28-Nov-2017 at 19:58
Kaртограм на светската популација во 2015 година:

http://i.imgur.com/zQg1M2A.png
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 26-Jan-2018 at 18:18
~ Голема Албанија (Shqipëria etnike)
~ Голема Босна (Velika Bosna)
~ Голема Бугарија (Велика България)
~ Голема Унгарија (Nagy-Magyarország)
~ Обединета Македонија
~ Мегали идеја, Грција (Μεγάλη Ιδέα)
~ Голема Романија (România Mare)
~ Голема Словенија (Zedinjena Slovenija)
~ Голема Србија (Велика Србија)
~ Голема Хрватска (Velika Hrvatska)


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 28-Jan-2018 at 14:31
Maпа на Балкански Полуостров, 2012 год.

https://www.nationalgeographic-maps.com/media/catalog/product/r/e/re01020581_1.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 07-Mar-2018 at 20:23
English Wikipedia Views by Country, September 2017


извор

Edited by Staro Skopje - 07-Mar-2018 at 20:25
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 544
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 08-Mar-2018 at 16:27
HARRY BECK, BRITISH INFOGRAPHIC FROM 1933

Even as a graphic designer you sometimes forget that everyday graphics have been designed at some point. The London subway map is a brilliant example of that. Internationally when we use a subway, we use a map, and it is based originally on Harry Beck’s 1933 concept.
izvor
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 24-Mar-2018 at 18:15
Јазична мапа на Југозападна Азија:

https://i.redd.it/opb0p975et4z.png
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 24-Mar-2018 at 18:16
Јазична мапа на Индискиот субконтинент:

http://www.columbia.edu/itc/mealac/pritchett/00maplinks/overview/languages/himal1992max.jpg


Edited by phenomenon - 24-Mar-2018 at 18:19
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 24-Mar-2018 at 20:26
Само доволно е да се погледне горната мапа, и да се види процентот на крудскиот јазик во Сирија ќе стане доволно јасно, а они половина Сирија ја освоија во ''граѓанската војна '' и сега највероватно ќе бараат независност ....OhnoRoll%20eyes
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 13-May-2018 at 21:35
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 25-May-2018 at 12:30
Tуристичка мапа на Малдиви:

http://ontheworldmap.com/maldives/large-detailed-tourist-map-of-maldives.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 25-May-2018 at 12:43
Tуристичка мапа на Казахстан:

http://ontheworldmap.com/kazakhstan/kazakhstan-tourist-map.jpg


Edited by phenomenon - 25-May-2018 at 17:19
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 25-May-2018 at 17:16
Tуристичка мапа на Боцвана:

http://ontheworldmap.com/botswana/tourist-map-of-botswana.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 25-May-2018 at 19:35
Занаетчиска мапа на Турција:

http://www.ontheworldmap.com/turkey/turkey-travel-map.jpg

Edited by phenomenon - 25-May-2018 at 19:42
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.