build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Интересни мапи
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни мапи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 434445
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4698
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #881 Posted: 17-Jun-2020 at 16:29
Кој е нобеловецот од Македонија?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #882 Posted: 17-Jun-2020 at 16:32
Мајка Тереза
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #883 Posted: 17-Jun-2020 at 20:48
Racial dot maps за Лондон и Њујорк. Дали има слична за Скопје/Македонија?

извор


извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4698
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #884 Posted: 17-Jun-2020 at 21:10
Ако е расна мапа на Скопје, тогаш ќе бидиме скоро сите white/caucasian, и евентуално Шутка ќе е Dravidian/Asian. А ако е етничка, тогаш е нешто друго веќе.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #885 Posted: 17-Jun-2020 at 22:49
Етничка, се разбира; не потенцирав погоре.
Шутка зависи која дефиниција би се користела, веројатно би била Asian иако и Индијците се кавкази, исто како Сомалијците и Исланѓаните. Кај нас и онака не постојат овие категоризации, ниту пак некој би се идентификувал како кавказоиден белец.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #886 Posted: 18-Jun-2020 at 00:24
Треба само мапа на цени на станови по Скопје и ќе открие и етникум и раса. Ама тоа е друго прашање
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 169
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #887 Posted: 20-Jun-2020 at 19:22
Процент на население што живее во станови.Малку сум скептичен за податоциве, веројатно има некоја разлика во тоа што се смета за стан помеѓу различни држави, а тука е и отсуството на релеватен попис за Македонија, но во секој случај фактичката состојба не би требало многу да се разликува од прикажаното
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #888 Posted: 23-Jun-2020 at 23:56
Има податоци по општини за Македонија?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #889 Posted: 29-Jun-2020 at 00:33
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #890 Posted: 17-Jul-2020 at 03:34
Кој му текнало ваква мапа да прави?!Башка што кај Косово нема податоци, со оглед демографските шпекулации дека нема ни милион, тогаш може и стварно да имаат помалку од 1 жител / per capita.

Edited by user8642 - 17-Jul-2020 at 03:36
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4698
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #891 Posted: 17-Jul-2020 at 08:15
И ние имаме 0.75 жители по глава на жител 1.500.000 жители на 2.000.000 „жители“.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #892 Posted: 25-Jul-2020 at 11:12
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #893 Posted: 01-Aug-2020 at 21:37
Оддалеченост на центрите на населени места од автопат во екс-Ју земјите:
Извор: twitter.com/milos_agathonEdited by Staro Skopje - 01-Aug-2020 at 21:38
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #894 Posted: 06-Aug-2020 at 22:31
Недовршена карта на историско-географските области во Вардарска Македонија. Да не има некој податоци кои точно градови и села ги опфаќаат подолу наведените, како и други, ненаведени области?

За некои села има конфликтни или изменети/реинтерпретирани податоци каде се наоѓаат, некои се во повеќе области, некои се нелогични, некаде треба да се променат општинските и атарските граници... Овие области се интересна појдовна точка за реформи во туризмот и локалната самоуправа (евентуална промена на општински граници и развој на секундарното ниво, т.е. месни и урбани заедници)


Edited by Staro Skopje - 06-Aug-2020 at 22:33
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #895 Posted: 06-Aug-2020 at 22:58
Што е тоа Пијанец, како на пример?? И ова Црногорија е преведено од оригиналното име Карадаг (на турски Црна Планина). Или Ѓаваткол, од едначење по звучност од грчки Диавато што значи премин (плетвар тип).

Edited by user8642 - 06-Aug-2020 at 22:59
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 434445

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.