build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни мапи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 47>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 19-Jan-2012 at 13:31
Originally posted by mladen_sА може податоци за мапата? Или барем слика од легендата, ме интересира кога е цртана, размер и слично..

Нема баш некои изобилни податоци на самата мапа. Размерот е 1:300.000 а легендата е на француски јазик. Во горниот десен агол пишува:

CARTE de la MACÉDOINE
DANS SES LIMITES GÉOGRAPHIQUES

ÉDITÉE PAR L'INSTITUT SCIENTIFIQUE MACÉDONIEN À SOFIABack to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Jan-2012 at 16:45
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Jan-2012 at 17:35
значи хрватите стварно некогаш биле до Земун(во ЈНА бев кога се формираше ХДЗ и хрватите викаа дека неофицијално тоа значело Хрватска До Земуна)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-Jan-2012 at 19:56
Интересно е што Струмица во 1919 се припоила кон битолската област (области се викале од 1922-1929), а не на штипската. А за Хрватска врска сум немал дека била до Земун. Сепак со Цветковиќ-Мачек хрватската бановина добила други граници.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 22-Jan-2012 at 18:28
Анимиран GIF за првите 50 години во развојот на германските железници (1835-1885)
Навистина, станува збор за Германци, ама ова темпо и густина на мрежа е сепак  Eeek2


Edited by Cloverstack - 22-Jan-2012 at 23:13
Back to Top
Čento View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05-Jan-2012
Location: Dortmund | GER
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Čento Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-Jan-2012 at 22:46
http://img4.fotos-hochladen.net/uploads/31888224016498evt4h5xc1w.jpg
Back to Top
Čento View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05-Jan-2012
Location: Dortmund | GER
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Čento Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 22-Jan-2012 at 22:50
http://img4.fotos-hochladen.net/uploads/flagsofeurope4zxngu5bfl.png
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 28-Jan-2012 at 01:39


Мислам оваа е подобра


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Feb-2012 at 19:51
Дур сме на темава...


Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Feb-2012 at 23:39
Добар аргумент за Македонија на патот кон ЕУ - делиме исти вредности со запад, за разлика од Бугарија, Романија и Унгарија кои имаат руски стил на живот. Мала шала
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Mar-2012 at 02:30
Според картата, се фалиме со виното но го пиеме пивото.

Edited by theMac3donian - 02-Mar-2012 at 02:30
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Čento View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05-Jan-2012
Location: Dortmund | GER
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Čento Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Mar-2012 at 05:36
http://img3.fotos-hochladen.net/uploads/obedinetamkd7qcz63go2x.png
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Mar-2012 at 11:44
Originally posted by Cloverstack

Дур сме на темава...


Годишна консумациjа на алкохол во Бугариjа:
Вино - 5,5 литри на човек
Ракиjа - около 1,8 литри
Пиво - 70 литри
Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 25-Mar-2012 at 01:44
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Mar-2012 at 08:56

Скопје...

zoomed in...Edited by FoSsiL - 28-Mar-2012 at 09:19
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 28-Mar-2012 at 09:19

Аеродром...

zoomed in...Edited by FoSsiL - 28-Mar-2012 at 09:24
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Mar-2012 at 16:02
http://www.openstreetmap.org/ ... nesto ko google maps
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-Mar-2012 at 20:43
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Apr-2012 at 17:00
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 11-Apr-2012 at 18:27
луѓе без работа ова го смислуваат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 47>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.