build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Интересни мапи
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни мапи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 45>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 09-Dec-2016 at 14:30


Побарај во оваа нишка. Јас имам постирано мапи на цела етничка Македонија по делови.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 09-Dec-2016 at 15:01
Maпа на Македонија според Цвијиќ:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/86/Macedonia_-_Point_of_View_of_the_Serbs.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 09-Dec-2016 at 15:03
Maпа на Македонија според К'нчов:

https://www.lib.utexas.edu/maps/historical/balkan_bulgarian_1914.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 09-Dec-2016 at 18:22
Ја имам и друг пат среќавано оваа карта, но не е наведена годината на издавање. Со оглед на границите (Frontieres actuelles x.x.x.x..) претсатавени на неа (каде Бугарија ја поседува Струмица) би ја сместил во интервалот 1912-1918.
Интересно е дека Охридското езеро во целост и припаѓа на Србија, а Преспанското е поделено само меѓу Србија и Грција. Никогаш не ми стана јасно од која причина се подели Охридското меѓу Србија и Албанија (а не знам ни точно во која година, имам само чуено анегдота дека Србија отстапила голема територија со над 20 села во дебарско-реканскито крај во замена за манастирот Св. Наум), со оглед на тоа дека Албанија во периодот на првата светска војна и првите години по неа не е никаков геополитички фактор.
Можда тоа е направено во знак на благодарност за пружањето пат за повелкување на српската војска...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2077
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 09-Dec-2016 at 19:49
Пред некое време видов карта каде се прикажани сите територијални добивки и отстапки на СХС во периодот околу Првата светска војна, ќе се обидам да ја најдам. Најзначајната за Македонија е добивањето на Струмица од Бугарија.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2077
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 10-Dec-2016 at 00:18
Уште три одлични мапи на СФРЈ преземени од jugosloveni.info. Целосната резолуција можете да ја видите на линковите.

Педолошка мапа, 1959 (линк)


Железнички линии, 1988 (линк)


Административно-управна поделба, ~2010 (линк)
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Perolija View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Dec-2016
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Perolija Quote  Post ReplyReply #787 Posted: 10-Dec-2016 at 11:47
Spored ovaa mapa uste pred pocetokot na prvata svetska 1912-1914 vojna Albanija go dobiva gradot Pogradec, a so toa i del od Ohridskoto ezero.
Toj i so samata nezavisnost na Albanija vo 1912 i bil veten. Za zal nie ne sme se izborile za toa pred pocetokot na balkanskite i "golemata vojna"
https://ermirdardha.files.wordpress.com/2014/02/20140219-114716-am.jpg
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #788 Posted: 16-Dec-2016 at 00:07
Originally posted by Perolija

Здраво на сите
Дали некој ја има оваа карта со висока резолуција?


Не ми е јасно како нигде по нет не може да се најде таа карта, а барем малку да се читливи македонските топоними.


еве ја ама кој да ја побара ... ајде на стариот линк closr.it ја скина бидејки сајтот се ребрендираше, но еве и освежана верзија само имај трпение околу лоадирањето денес утре кога тогаш може да се дочека

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1727&PID=136192#136192


можеби намерно не е закачена односно јавно достапна како повторно не би доќекале македонците ребрендирање на топонимите во случајов интерактивно, кој знае можеби утре со индијанска фонетика ( поарно тоа него и понатака во каубојски комшилук да се регионилизира Македонија
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #789 Posted: 31-Jan-2017 at 16:22
  Трошоци за живеење низ земјите во светот:

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/88/72/0e/88720eba101953a49c4041e0241faab7.jpg


Edited by phenomenon - 31-Jan-2017 at 16:23
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2077
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #790 Posted: 18-Feb-2017 at 14:12
Кој колку добил од Маршаловиот план, по глава на жител.


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2077
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #791 Posted: 21-Mar-2017 at 15:35
Да не ги смешале Скопје и Полог?
tfr2014nuts3 - 2 by rjalmeida, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2077
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #792 Posted: 15-Apr-2017 at 18:14
Кога Македонија беше побогата од Германија

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2077
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #793 Posted: 25-Apr-2017 at 23:56
Како гласала француската дијаспора:
Жолто - Макрон; Сино - Фијон; Црвено - Меланшон; Кафено - Ле Пен, розево - Амон.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #794 Posted: 03-May-2017 at 19:36
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #795 Posted: 30-May-2017 at 11:32
Бислимска Клисура:

http://haemus.org.mk/wp-content/uploads/2014/07/Bislim-canyon-info-board-2.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #796 Posted: 31-May-2017 at 11:58
Светот на цвеќињата:

https://pbs.twimg.com/media/C8Gv751VQAEFwNW.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #797 Posted: 31-May-2017 at 11:59
Aвтомобилски фабрики во Европа:

http://topinfographic.com/wp-content/uploads/2013/08/InfographyEuropeautoplants.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #798 Posted: 01-Jul-2017 at 19:28
Римско Царство:

http://legio-iiii-scythica.com/images/map/National_Geographic_Roman_Empire_big.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #799 Posted: 18-Jul-2017 at 17:48
Раните цивилизации на Блискиот Исток:

http://cyd.ro/wp-content/uploads/2015/08/623308.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #800 Posted: 25-Oct-2017 at 12:44

дали навистина кај нас се волку големи казните за проституција, и дали воопшто се применливи ко такви во пракса, има ли некоја статистика колку вакви казни се изречени, бар генерално во земјава ако не локално по градовите!?

http://vecer.mk/life/mapa-koja-pokazhuva-visina-na-kaznite-za-prostitucija-vo-evropa

чудно кога Франција како екстра секуларно општество може да си дозволи нов пристап, зошто да не пробаме и ние ко тро потрадициоално секуларни, та рибата нели смрди од глата или опашката полесна е за чистење

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=211193#211193
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 45>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.