build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни мапи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 444546
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 489
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #901 Posted: 27-Aug-2020 at 03:03
Македонците (тогашни Бугари, Словени) биле дел од егзархиските училишта кои се броеле на прсти и внатре имало исто така број на ученици кои исто така се броеле на прсти. Така да тоа малку што било школовано од Македонци се генерално по дијаспора, а не во Македонија. На пример сликата со Србите е иста иако имале 50тина години претходно сопствено образование. Така да намерата на мапата воопшто не е да бара писменост на кирилица или латиница, мислам дека е правена за на мајчин јазик кој и да е тој јазик за секој испитан поединец.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2197
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #902 Posted: 27-Aug-2020 at 10:31
За Грција ја најдов оваа карта за 1928, Егејска Македонија имала писменост од 55 до 60%, Солун со сигурност многу повеќе. Според Статистичкиот годишник од 1930, во 1928 45.1% од населението на Грција било неписмено (баш и не соодветствува со картава) - 25.87% од мажите и 63.48% од жените. Не најдов дефиниција.

извор: wikipedia.org

Edited by Staro Skopje - 27-Aug-2020 at 10:31
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 444546

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.