build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни мапи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Интересни мапи
    Posted: 13-Jun-2011 at 15:15
Нишка за споделување на мапи кои содржат корисни информации или се интересни по било кој основ...
Еве да почнеме со неколку кои се однесуваат на Македонија:1
Општини и општински центри


2
Урбани и рурални општини


3
Статистички региони


4
Изборни единици (состојба 2006)


5
Куповна моќ на населението по општини, споредено со државниот просек. Ми се чини дека има некаква аномалија или причина за некаква статистичка илузија... Не верувам дека Тетово и Гостивар стојат толку мизерно, особено во споредба со некои опустошени општини во источниот дел на земјата.


6
Тектонски зони


7
Сеизмичка мапа


8
Искористеност на земјиштето... Памук?!? Се одгледува сеуште, па уште и масовно?!? Или мапава е од времето на СРМ?


9
Загаденост на реките


10
Енергетска карта на Македонија до 2020, според просторниот план од 2002. Очигледно мизерно потфрламе... 


11
Зона од 30 километри од македонската граница


12
Македонски Склавинии
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Jun-2011 at 00:59
1
Поголеми речни и езерски сливови во Европа2
Просечно количество на врнежи во текот на годината3
Степен на ранливост за претворање во пустина, поради глобалните климатски промени4
Степен на сеизмички ризик
5
Ризик од цунами
6
Зони на изразито светлосно загадување7
Распространетост на волкот


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Jun-2011 at 17:58
Национален парк Галичица


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Jun-2011 at 19:30
Мапи на покриеност на мобилните оператори ВИП и Т-Мобиле

ВИПТ-МобилеЕве и линк од каде ја најдов. Интерактивна е, така да може и да прочепкате ако ве интересира повеќе...

http://www.t-mobile.com.mk/public/default.aspx?id=48c85c8a-58c0-4d03-be6d-84cd336f49d0
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Sep-2011 at 21:29
Густина на население во Македонија, Србија, БиХ, Албанија и Црна Гора:


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Sep-2011 at 15:59
Густина на БДП, односно БДП/km2Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Oct-2011 at 01:26
Најпопуларен спорт во секоја држава

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Nov-2011 at 22:17
Бројност на урбана популација во државите, процент на урбана популација од вкупната популација, како и градовите со над 10 милиони жители:

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Dec-2011 at 18:11Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Dec-2011 at 02:12
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Dec-2011 at 02:37
Белким се карти, а не „мапи“ Smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Dec-2011 at 02:45
Па штознам, за да нема забуна... карти има повеќе значења.
Туку многу поважно од насловот е навистина да се постираат, да се коментираат и анализираат, интересни мапи, карти, како сакаш наречи ги.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Dec-2011 at 01:18
Број на туристи и ноќевања во Македонија во 2008 (по региони)

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Dec-2011 at 02:59
Легалниот статус на најстариот занает во светот.

Превземено од англиската верзија на Википедија.Edited by Dexter26 - 20-Dec-2011 at 02:59
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Dec-2011 at 15:32
Густина на население во Македонија (2002 година)Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Dec-2011 at 15:32
Природен прираст во Македонија (2009 година)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-Jan-2012 at 20:24
Ожнеана површина со тутун во 2009гEdited by Cloverstack - 04-Jan-2012 at 20:25
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Jan-2012 at 20:26
Производство на домати во 2009г

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Jan-2012 at 20:27
Број на овошни стебла 2009г

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Jan-2012 at 23:23
Originally posted by Cloverstack

Ожнеана површина со тутун во 2009г

Можно ли е во сите 10 скопски општини да се жнее тутун?

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.223 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.