build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Корисни сајтови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Aug-2008 at 11:43
hm togas mozebi ne si bil ti, jas ova go iam videno pred edno 1-2 meseci moze, ama ne mi teknuva na koj blog
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Aug-2008 at 12:11
Originally posted by pbanks

hm togas mozebi ne si bil ti, jas ova go iam videno pred edno 1-2 meseci moze, ama ne mi teknuva na koj blog


nе знам пред еден месец кој го ставил, ама јас знам пред една недела поставив
ама ок
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 22-Aug-2008 at 01:47
http://skopje.on.net.mk/

Незнам дали го имаме опфатено овој сајт. Инаку се работи за база на сите улици и знаменитости од Скопје! Доколу не знаете некоја улица каде се наоѓа, ова е права алатка!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 24-Aug-2008 at 10:20
http://www.viamichelin.co.uk/

Се работи за route-planner. Прилично богата база на податоци. Не се чудете ако најде некое затуцано село од Македонија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Aug-2008 at 08:05
http://www.dscdesign.com.mk/ Проектантско биро, има рендери за многу проекти, ама нема ние ништо опфатено од тоа, а башка и не пишува дали воопшто се отпочнати со градба. Пазате кога ќе отидете на проекти после од страна има три секции, не е само една страна со проекти.

http://www.ivanoveng.com.mk/ Врие од рендери, ам ништо немаме опфатено. Башка све е скоро од битола!

http://www.leminzenering.com.mk/ Оде има слики од градба, од оние зградите што ги продужуваа у мичурин.

http://www.oda.com.mk/ Исто како предходниве само што ова е од тетово. Ја има и бензинска агрополог, има исто така некоја бензинска што е фалсификат на лукоил. Има и ДУП плоштад од тетово, само што е во флеш!!!

http://www.stonedesign.com.mk/ Е овие го имаат работено ентериерот на скоро сите кафиќи у Скопје!

http://www.tetraktis.com.mk/ Е овие го имаат проектирано СП во ѓорче, а башка овде има и повеќе за неколку автосалони.


http://www.divajn.com/ Овде има све!!!

http://www.gipsimobilia.com.mk/ Ова е дизајн студио, ама за кич ентериер!!!

http://www.evrotekinzenering.com.mk/ Нема ништо корисно, само одма се приметува патриотски набој!!! Имаат дизајнирано капак за канта со знамето од кутлеш!!!

http://www.jord.com.mk/ Вреди да се погледне! Овие имаат проектирано поголем број судови од помалите градови! Малце е незгодно за навигација!

http://www.mileniumdesign.com.mk/ Ништо посебно.

http://www.platforma.com.mk/ Овде има доста, ама у флеш!

http://www.rado.com.mk/ Има некои слики од Соравиа.


http://www.granit.com.mk/ Нема потреба да давам коментар.

http://www.zikol.com.mk/

http://www.gradbajasen.com/

http://www.gim.com.mk/ Градежен институт

http://www.dabar-d.com/

http://www.disinternacional.com.mk/

http://www.detrimental.com.mk/

http://www.dna-arch.com.mk/

http://www.kozlenova.com.mk/

http://www.mansard.com.mk/ Овде ќе треба да се послужите со дополнителна мануелна модификација на линковите, пошто не им е како што треба, инаку страниците се тука ако прво вика дека ги нема.

http://www.megaron.com.mk/

http://www.proing.com.mk/ Ова има доста материјали!

http://www.robotmk.cjb.net/

http://www.smit.com.mk/uslugi.htm

http://www.zim.com.mk/ Завод за испитување материјали.


Edited by lslcrew - 28-Aug-2008 at 09:15
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Aug-2008 at 11:38
Е кога сме кај rado.com.mk , зошто е толку чудна зградата на Тутунска банка, проектирана во 2004 година??
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Aug-2008 at 08:55
Интересни линкови лсл, иако неколку веќе ги имаме спомнато Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-Sep-2008 at 12:17
DNA имаат нов сајт

http://dnarender.com/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 30-Sep-2008 at 12:25
Џуро планираш ли да префрлаш interactive stuff од страната, да не се повтараме?!

Edited by lslcrew - 30-Sep-2008 at 12:25
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 30-Sep-2008 at 12:31
Originally posted by lslcrew

Џуро планираш ли да префрлаш interactive stuff од страната, да не се повтараме?!


за Олимписко веќе извадив, другите материјали ги имаме од поарно
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 30-Sep-2008 at 23:30
МНОГУ ДОБРА СТРАНА

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/

Деновиве ќе префрлам по ред све, да имаме документирано све убаво.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 30-Sep-2008 at 23:32
Originally posted by lslcrew

МНОГУ ДОБРА СТРАНА

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/

Деновиве ќе префрлам по ред све, да имаме документирано све убаво.


Да добра е... мислам дека Деки ја постираше пред едно пола година некаде во Меана или Тест.... Dunno
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Oct-2008 at 14:23
Да мислам нова тема отворив.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 13-Oct-2008 at 05:35
www.sk.com.mk
интересна скопска страна, се извинувам ако некој ја напишал пред мене
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Dec-2008 at 16:16

во контекст на пост 36 понапред

www.bookcrossing.com  Shifty hard copy share

www.paperbackswap.com  Shifty hard copy share

www.whatsonmybookshelf.com  Shifty hard copy share

www.readitswapit.co.uk  Shifty hard copy share - local    

www.scribd.com (Democratizing Publishing - iPaper transforms PDF, Word, PowerPoint and many other file formats into an elegant web display) 
Edited by beTon - 06-May-2012 at 18:49

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 29-Dec-2008 at 21:18
Немам најдено ниеден асален сајт за ebooks досега, сите или се со скршени линкови, или бараат пари итн итн. Башка да читаш книга на компјутер е едно од најнапорните начини да се едуцираш... Затоа барав копирници каде што ќе однесам да речеме 4 книги да ми ги ископираат, но никој не работи за само една копија....
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Dec-2008 at 22:58
Originally posted by La Linea

Немам најдено ниеден асален сајт за ebooks досега, сите или се со скршени линкови, или бараат пари итн итн. Башка да читаш книга на компјутер е едно од најнапорните начини да се едуцираш... Затоа барав копирници каде што ќе однесам да речеме 4 книги да ми ги ископираат, но никој не работи за само една копија....

Еве еден покушај кој остана не довршен за зачувување на стари МК книги
http://www.gbiblsk.edu.mk/index.asp?kat=1&det=5
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 29-Dec-2008 at 23:32

Originally posted by La Linea

Немам најдено ниеден асален сајт за ebooks досега, сите или се со скршени линкови, или бараат пари итн итн.
па мислам дека сите линкови кои ги посочив работат засега безпрекорно, и прилично се sharefull, незнам на што и како мислиш, но на повеќето треба само кратка регистрација и тераш работа!

Башка да читаш книга на компјутер е едно од најнапорните начини да се едуцираш... Затоа барав копирници каде што ќе однесам да речеме 4 книги да ми ги ископираат, но никој не работи за само една копија....
и за ова имам едно па! зависи каков пристап имаш и за што ги користиш информациите. нормално дека најбрзо е да ги читаш од монитор бидејќи можеш и меѓуредови брзо да поминеш книга, нешто попрактично и помемориски пристап е да си ја испринташ е-книгата а тоа можеш да го направиш кај повеќето фотокопирници каде на усб ќе им го однесеш фајлот, но најмрзлив и наједноставен начин е да користиш Text to Speech Software од типот на Nextup TextAloud , кој во комбинација со некој од AT&T Natural Voices ликовите ќе ти ја испее книгата како што ти е мерак, додека дефинитивно најоригинален начин е да си купиш mp3 плеерче кое имаа опција да чита книги, или пак TextAloud во мобилен и терај книга во возење LOL

можам со сигурност да потврдам дека софтверов е прилично корисен но треба мала навика во прешалтувањето во начинот на читање/слушање книга! инаку програмата е прилично главна во својата категорија,  каде прадедо или почетник е Microsoft Text-to-Speech  Narrotor-от просто програмче кое го има во Accessories > Accessibility Tools , но дефинитвно не е за книги читање Drool додека кај TextAloud дури и со основните гласови можеш да добиеш прифатлив звук - начин на читање, додека со професионалните гласови  на АТ&Т кои имаат природен акцент и звук, пак ќе повторам читањето/слушањето е навистина песна!

така да Linea еве ти можност разочарувањето да го сведеш блиску до минимум, доколку и од се срце си ги презрел е-книгите! се сложувам печатено издание си е печатено, но се неможеш да најдеш на нашиов пазар а и она што го има е прилично скапо!    

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 29-Dec-2008 at 23:36
ima mnogu golem napredok so sajtot www.pravo.org.mk tamu se site zakoni vo mk ,koga toa mozelo zs da ne moze i e-books   , mislam deka treba malku poveke rabota, a tamu kako sto gi gledam jas tapa se od informatika, ima nekolku kompjuteri nekoi novi nekoi stari, a dosta jaka mreza imaat, no nekoj krade, nekoj ne obrnuva vnimanie i tako dalje, zboram za vo NUB , za vo gradska ne znam kako e.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 30-Dec-2008 at 02:20

па има проекти за дигитализација кои се во тек или се завршени, се работи на дигитализација на Државниот Архивот на Македониjа, на дигитализација на Библиотеката Браќа Миладиновци(скромно за сега), исто скромно на Дигитален Архив на Македонскиот Јазик, Универзитетската Библиотека Свети Климент Охридски има закржлавено со овој процес, но сега со проширувањето сигурно ќе добие средства за забрзување на дигитализацијата која им е балканска обврска со еу посредство, сепак бар за сега базата на архивата им беше онлајн па не требаше шетање до НУБ за да видиш дали некој наслов го имаат се надевам ќе ја вратат пак во живот, а и засега  имаат и тие нешто поминато! итн.

“ДИГИТАЛИЗАЦИЈА НА МК КНИЖЕВНОСТ“ - Волан - 16.10.2007

но дефинитивно треба по агилно да се работи на овој процес! инаку ОБСЕ ја финансираше дигитализацијата на Македонското Радио и Телевизија, а во МСУ музејот за современа уметност кој доби опрема за дигитализација од Италијанската Влада се наоѓа Регионалниот центар за дигитализација на културното наследство на земјите од Југоисточна Европа...Edited by beTon - 28-Jan-2009 at 00:09
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.258 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.