build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Корисни сајтови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Корисни сајтови
    Posted: 22-Dec-2007 at 23:35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Dec-2007 at 23:38
Може е ок да направиме листа на корисни сајтови за црпење на информации за дискусија. Вечер ме мрзи да правам листа но на ова ме иницираше новиот сајт на Асоцијацијата на Архитекти на Македонија.

http://www.aam.org.mk


Да се надеваме дека сајтот ќе заживее и дека нема се да остане само на новата шминка туку дека ќе нуди корисни информации во континуитет.

Слободно давајте предлози а јас ќе ги сублимирам во една листа во првиот пост.

Cheers
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Dec-2007 at 00:55
www.europaconcorsi.com

Рендерите за Македонска филхармонија ги најдов од овде, а има рендери од некој второпласиран проект за „Музејот на ВМРО“. Исто и за Градска куќа рендерите што пред некое време ги постував. Би требало да има рендери во иднина за некој друг проект, па не е лошо да го пишам.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Dec-2007 at 01:04
Јас најдов третопласиран проект за музејот за ВМРО. За истиот збориме или има и второпласиран на сајтов. Би било интересно да ги собереме и тие предлози колку да имаме претстава што од прилика се планира за тој простор.

BTW.... супер сајт Thumbs%20Up
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Dec-2007 at 01:08
Истиот е нема друг. Unhappy
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Dec-2007 at 12:56
hehe smeshen sajt za 'Y2K'
Inace Macedonian directory ima SVE, site mozhni Makedonski strani, barem od sto sum videl.


Edited by dejan - 29-Dec-2007 at 12:57
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Jan-2008 at 16:32
http://www.360macedonia.com/macedonia/mk/index.php?lang=MK

Панорамски снимки од Македонија и тоа:

Хераклеа Линкестис, Црквата Св. Тројца во Радовиш, Св.Наум, Плоштад Македонија, Мечкин Камен, Споменикот на Александар Македонски, Црквата во Водоча итн. Многу квалитетно


Edited by La Linea - 01-Jan-2008 at 16:46
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Jan-2008 at 18:29
dali nekoj od vas moze da mi dade link do email ili web adresa od nekoj dobri web-disajneri vo makedonija?... nekolku godini veke sum sopstvenik na    macedonians.com  so dvajca moj drugari i sakame web stranicata da zazivee ovaa godina, sakame da ja napravime vistinski profesionalna no ne sakame da ne ja pravi nekoj web designer od avstralija, za poevtino i podobra veruvam moze vo mk da ja napravat. Znae nekoj od vas dobar web disajner???
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Jan-2008 at 02:41
Macedonian directory ima za web-design vo Makedonija, na toj link ima mnogu, na kraj ima. Samo sto ponekoj od tie stranici ne rabotat. ama eve info print digimak i unet
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-Jan-2008 at 14:45
Дечки ако имате некои други сајтови од каде црпите информации поврзани со економијата и индустријата во Македонија ве молам постирајте ги.

пр. благодарејќи на Ла Линеа, денес го открив овој сајт: www.prespasky.com
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Jan-2008 at 15:02
 Рендерите од собранието ги земав од Globus.com.mk некој постар број.

Корисните работи не се толку чести во овој весник, ама кога има, навистина е квалитетно. Сега чекам да ја отклучат статијата за некои германци што сакаат да градат ветерници во Штип, баш ме интересира за што се работи.

После 2 недели од издавањето на весникот, секоја статија може да се чита, инаку пола се заклучени.  Се надевам ќе ви користи во иднина

*pbanks качи го нетпрес, гледам го нема


Edited by La Linea - 03-Jan-2008 at 15:05
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Jan-2008 at 23:34
Originally posted by GreatMakedon

dali nekoj od vas moze da mi dade link do email ili web adresa od nekoj dobri web-disajneri vo makedonija?... nekolku godini veke sum sopstvenik na    macedonians.com  so dvajca moj drugari i sakame web stranicata da zazivee ovaa godina, sakame da ja napravime vistinski profesionalna no ne sakame da ne ja pravi nekoj web designer od avstralija, za poevtino i podobra veruvam moze vo mk da ja napravat. Znae nekoj od vas dobar web disajner???


GreatMakedon zavisi sto baras. Dizajnerite vo Makedonija obozavaat da se precnuvaat. Kazi mi koj ti e konceptot na stranata pa mozebi bi znael kogo da ti go preporacam. Dali kje razvivas portal koj kje treba da ima seriozna web aplikacija zad sebe ili si zainteresian za nesto bazicno shareno sto mrda.


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Jan-2008 at 14:20
Знае некој што стана со www.total.com.mk?

Порано од тука читав за инвестиции, ама веќе долго време не функционира сајтот.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Jan-2008 at 14:24


па пишува дека до крај на Јануари треба да почне да работи... се надевам дека овој 'fresh start' нема да биде само шминка туку нешто суштински ќе сменат во нивниот начин на работа, бидејќо навистина беше смешно да има по 2-3 вести нови да ден (значи без оние препишаните вести за светска и регионална економија), понекогаш да нема вести и по неколку дена, да си зимаат одмор и да не го освежуваат сајтот по 20-30 дена итн. Толку беа аљкави што и берзанските информации знаеа да бидат стари по неколку дена.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-Jan-2008 at 12:10
Slednava web stranica stotuku se pojavi. Imeno internet linkot dolu e povrzan so aktivnostite na Makedonskiot Pocesen Konzul vo Zapadna Avstralija Zoran K. Jas sum eden od najbliskite negovi sorabotnici i imam ucestvuvano na nekolku negovi business forumi vo Pert. Na 10ti Februari delegacija so buznismeni od Prilep, zaedno so Prilepskiot gradonacalnik ke doagaat vo Pert na business forum koj makedonskiot konzul vo Pert go organizira za podiganje na sorabotkata megu makedonskite i avstraliskite buznismeni.
Makedonskiot pocesen konzul vo Pert, Zapadna Avstralija e mozebi najuspesniot pocesen konzul posto dosega uspea da donese dobri investicii a ima vo najava uste mnogu. Poglednete ja stranata dolu.

http://wa.macedonian.org.au/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Jan-2008 at 19:11
Кратко и јасно објаснување за секој вид клучка поединечно. Предности, мани и варијанти на повеќе видови клучки.
Самиот сајт има интересни содржини во делот in depth за инфраструктурни проблеми. Би користел на некој со мали познавања од ова поле. Smile

http://www.cbrd.co.uk/reference/interchanges/

Edited by La Linea - 29-Jan-2008 at 19:18
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Jan-2008 at 19:35
Thumbs%20Up

Одличен сајт

Само за жал малце е проблематичен затоа што е англиски и пошто они возат обратно, објаснувањата се малце збунувачки за некој што е навикнат да вози на десна страна.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Jan-2008 at 15:39
31 Јануари, крај на работно време а од Тотал сеуште нема абер. Ohno

почитувани читатели на www.total.com.mk

поради реконструкција на порталот од концепциски, содржински и графички аспект
на истиот нема да се прави update на нови информации
до крајот на месец јануари 2008 година.
Ве молиме за разбирање, бидејки нашата цел е ваше идно поквалитетно информирање
за домашните и светски настани.

Со почит,
редакција на totalОВа е пораката што ни ја оставија на 14.12.2007. Месец ипол спијат и уште на крај го пробија рокот. Фушерај што ретко може да се види.

Инаку за секого што барем малку конта како функционираат веб порталите, реално немаше никаква потреба да прекинуваат со работа за да развиваат нов портал. Податоците се тие, они ги трупаат во база на податоци, а она што ние го гледаме е само маска преку која ни ги сервираат. А они фактички развиваат нова маска. Така да немаше никаква потреба да прекинуваат со публикување новости заради оваа причина.

Срамота!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Feb-2008 at 09:40
LOL

Каков криминал. Тотал завршија изглеа со "редизајнот"  CrazyCrazyBash

http://www.total.com.mk/
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Feb-2008 at 11:55
Опасни се...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.096 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.