build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Контроверзна архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Apr-2014 at 23:17



ona shto nekogash bil modernizmot nasproti neoklasicizmot denes e obratno so ogled deka za modernizam denes se kadarni oligarsite ko sovremena burzhoazija, dodekz ostanatite dokolku sakaat ko rabotnichka klasa da bidat prepoznatlivi ja vrtat na daleku poeftina eklektichnost ko moderen neoklasicizam

duri kaj nas kulminacija vo ovoj kontekst e anti-monumentalnosta preku turbo-stiropor i fast-food tenderi, no dokolku ne go vratat makedonecot pak na selo badijala bidejki koga togash pak kje raspalat oligarsite so cel svoj tabiet za brzo eksploatiranje i getoiziranje na masite

http://www.designishistory.com/1920/constructivism/




HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-Apr-2014 at 23:50


Swastika shaped building at the Coronado Navy Base

weburbanist.com/2013/01/13/crossed-up-9-twisted-swastika-shaped-buildings/

ova e najkontroverzna pojava dosega vo americkata institucionalna arhitektura, no najverojatno nikogo ne go boli uvo so ogled deka se znae deka i komunizmot i nacizmot se americhka zaprshka na evropsko maslo [1][2][3] no mozhno e i da stanuva zbor za arhitekti simpatizeri na svastikata ko potreba il odreden refleks ko local spatial symbolism za lechenje frustracii

i mozhe nema da go kopka narod vistinata dokolku ne bea vakvite pojavi chesti i smisleni pr. Brazilija e vo forma na ptica ili avion so krila a administrativnite zgradi se v nejzinata glava, no i nie imame sluchajno ili ne interesen koncept nalik prostorni granici ko formi na reoni pr. Skopskiot region e vo forma na srce a Skopje ko grad vo forma na peperutka [1] iako vakvite prostorni piktogrami se povekje administrativna nego urbana simbolika, no zatoa Kenzo go svaril mal ring ko jajce v lonecot na golem ring

Edited by +Protagorist - 09-Nov-2022 at 18:47
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Apr-2014 at 15:11


ovaa kontroverza od ptichja perspektiva e dovolno kontroverzna ko endek sred pat gledano urbano, iako nekoj kje reche kukastiot krst pred nacizmot bil simbol na ljubovta kaj fenikjanite ili kolovrt kaj makedoncite, sepak koga istiot go upotrebuva administrativno americhkata mornarica i toa apla skoro po wwII ova e jasno chin na sebeidentifikacija so nacizmot makar i potsvesno, pa i da e istoto nametnato, ako se imaat predvid avtorskite prava na nwo-kulinarite koi eto ko za belja i porano no i denes se naseleni vo oad, ta makar bile istite samo meceni a ne i majstori na imperijalistichkiot haos od minatiot vek

mislam i ko privremen a ne pa traen objekt ona svastikata bi bila kontroverzna za koj i da e "sojuznichki" bluprint





HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-May-2014 at 11:21

iako so pola od stavovite na intervjuiranive ne se soglasuvam, istite reflektiraat iskrenost - deka postojniot trend na progresivnost vo arhitekturata preku centraliziran minimalizam e vsushnost sam po sebe kontroverzen, dehumanizacija vo celofan kratko recheno - kuklen teatar za da od peshterata bidne shto poteshko da se izleze



HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-May-2014 at 19:55
следно на fox news:
- американците разбеснети поради фактот дека природата на правила облаче во облик на свастика... сигурно е некое намерно дело или заговор LOL
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Oct-2014 at 21:11
od kaj pa na fox news, poprvo Comedy Central so ogled deka prethodnive se republikanski orientirani papagali a vtorive pro demokratski so ekstra prostor za sarkasticni konspiracii preku south park, nejse kaj niv prirodata e debelo uceneta od korporaciski fashizam ama aj i da se buni narod badijala koga kupuvaat i srkaat na angro magla od toa mediumskite koncerni

nego, batali mochurlivi dumi, iako ne e lesno da se izbegnat istite redovno, edna mu skubna i na Milcho pred nekoja nedela kolku da se pofali choeko deka visi na fejs, tuku ova komentarive ko onie na djoni mi zvuchat samo shto milcho e tro pokomercijalen

Милчо за Скопје 2014: Ова е тема за психолози и психијатри а не за филозофи и уметници

Светски признатиот режисер и уметник неодамна на својот ФБ профил објави фотка на стариот лик на Владата на РМ и со пораката „Почивај во МИР“

Придодаено на таа мисла е веројатно и изјавата на славниот Манчевски во последното интервју за неделникот Капитал:

– “Мислам дека оваа култура и традиција имаат свое богатство кое е дел од светската културна баштина и тоа треба да се афирмира. Има тука една друга работа. Мислам дека вистинското богатство на оваа култура суштиниски се разликува од она што вулгарниот малограѓански вкус го смета за наша културна баштина. Очигледно е дека вулгарниот малограѓанин се обидува да измисли историја, култура и традиција кои ниту постојат ниту постоеле а се срами од својата вистинска богата традиција затоа што истата е рурална и различна од западните урнеци. Ова е тема за психолози и психијатри а не за филозофи и уметници. Од каде оваа себе омраза? Кај нас често пати критериумот за вреднување е колку некое дело личи на некој странски кич.”

Fotografijata-od-Mostot-na-umetnosta-300x168 Уметникот Манчевски повторно ја разбранува ФБ заедницата исто како и по последното интервју за хрватскиот „Нови лист“ и неговата фотографија за спомениците во Скопје која покрена лавина коментари.

13.09.2014 - http://lokalno.mk/milcho-za-skopje-2014-ova-e-tema-za-psiholozi-i-psihijatri-a-ne-za-filozofi-i-umetnici/


inaku Milcho verojatno ko nikoj drug navremeno gi okurazuva vlastite za podoben intervencionizam, a pritoa onaka reziserski voedno i se distancira od nesposobnosta na akterite za gluma, kolku shto se sekjavam ko odgovoren ima napushteno i cel film zaradi nesoglasuvanje so nechii tabieti, bitno od sekogash daval dobra anamneza vo daden moment eto vo sluchajov i za skopskiot urbanizam pa i prethodno kako dopisen chlen na Sovetot za Kultura koj megju drugoto chkrapashe anahrono po Sk’14 pred voopshto i da bidne neshto [1][2][3] a zaradi koj anahronizam verojatno i dobivme isfiromiziran futurizam, na ova se nadovrzuva ko magnet i psihoanalizata na drugar mu Aco [1][2][3]

prosto chovek preku ovie dvajca umetnici moze da ftasa zosto narachkite po difolt neznachi deka dobivaat i dobra isporaka, makar imalo potreba od nea ili pak nekoj si ja posakal, nalik chekash burek a ti vadat pred vrata ko uteha kifli od lisnato testo, normalno onoj koj e gladen nema mnogu mnogu da se inaeti ami kje krka vo nedostatok na poarno, ushte poveke ako dolgo vreme ne bil jaden nishto osobeno, a kapak nit zagreano!
jas bi konstatiral najprosto, dpmne makedonizmot go brka so pokloni, a poklonetoto go brka makedonizmot odkukji, bidejki ova vaka sega kako e nasadeno se od neoklasika pa se do neoplastika vo sebe ima makedonizam kolku shto Skopje ima metro, a i da go dobie nekogash prashanje e shto potem so nego, jasno kje se klackaat v nego samo onie chija posledna stanica e prva a prvata posledna! megju niv i Zaev i Shekerinska [1][2]

od aspekt pak na turizam se soglasuvam potpolno deka dobivme novo ruvo, so koe gi skrivme site stalkeri v Skopje, fali ushte da se pokrie manu so nekoj neoklasichen vitraz i celo da bide koga ima se iako nekoj kje reche nub i nbm kje kurtulat ne tie veke se spastreni vo agendite na neoklasichnite metamorfozi, nub kje dobie botanichka kupola nad sebe, a nbm verojatno kje docheka bar spratot na khv da se presleche vo barok, kolku da se potencira deka berzata ni e rascvetana poljana za investitori...
definitivno posle istoricizam i turizam sledna benificija od Sk-14 kje bide detskata animiranost, prosto vo ona vreme vo koe jas rastev se raduvav dokolku me odnesat moite na hipodrom ili kino so ogled deka od se ostanato ko arhitektura mnogu verojatno sum bil istraumatiziran, dodeka sega seta ovalnost posredi patiniranjevo kje gi i vekje gi privlekuva decata da se rastchaat naokolu, sega nim i kinoto i hipodromot im se vednash na ploshtad, ushte po nekoj chichko vo helanki i tetka vo krinolina i eto radost od bajkite!

i od se potaka i povaka edinstveno shto ne ftasa Makedonskata Metropola seushte e tobogan od kale do vlada, a mozda amerite i nekako go imaat vo plan i nego, no definitivno zichara od kale do vodno bi bilo ekstra kompenzacija, iako i toa panoramskoto trkalo moze da pomogne da odi adrenalino ugore udole [1] bitno se shtaancaat reklami i vpechatlivost po site strani pa i potaka





Edited by +Protagorist - 03-Oct-2014 at 21:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Oct-2014 at 20:16

во контекст на пост #9 од нишкава, еве и понадреално дополнување апропо тоа гаражот, впрочем има и поинвентивен парадидл од зеленило за да ваквата катна гаража се аклиматизира сред скопскио еклектизам, односно истата да се преименува антички ем симболички во Фаланга

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=370&PID=181318#181318

ова воедно симболички бидејки ко пешадиски род своевремено Фалангата била најинвентивна појава во антиката, ко што е фасадава за гаража веројатно далеку поинвентивна во однос и на доста современи музеи па и павиљони, Ф’стак муабет е работава т.е. чоек треба навистина да се намачи за да ја разбере гаражава

да биле тро покреативни ќе се повикале и на историјата на локацијата па името ќе го проширеле со Цветна наместо Македонска заради екс-цветен пазар, а уште покреативно би звучело Расцвета Фаланга, иако најидеално би било да се прашаат јавно граѓаните за ова, во најмала рака да изберат со гласање од неколку потенцијални авторски или сопственички решенија, но ајт сеуште нема космолошки расположена администрација за вакво граѓанско анимирање [1]

http://architecture-export.com/site2/presskit/ppag-skopje-parking-garage/


Edited by +Protagorist - 05-Oct-2014 at 20:16
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 08-Oct-2014 at 17:29


впрочем ова е интересен културолошки зицер и спин, ем туристички!, да футуризам ко стадионот или гаражава добијат античко име, додека тоа неокласицизмот да си тера со футуристички одредници ко Воин на Коњ или Македонска Борба

би било интересно да се чуе, општина Центар утре да ја преименуваат троа покреативно пример Средселена која ќе го добие В-то кога ќе им направат споменик во блиска иднина на Браќа Манаки како овие би напраиле вонвременско сведоштво за оние од таде кои тука се намакани сега в бронза, само нека ги стават на Кале како би ја имале цела Сревселена в кадар

туку да не кршам клечки, дефинитивно општина Центар може и треба дасе преименува за да сета контроверзност избега од метрополата ко централна тема, во спротивно уште долго ќе биде топ тема Ск’14 и се врзано за него, може треба општина Сонце да го спржи цел муабет посилно та патината да им засвети на сите подеднакво а таман за тоа имаме повод и со панорамското тркало [1] не дека ќе бидеме глобално уникатно осончани но во европа посекако http://en.wikipedia.org/wiki/City_of_Sunshine


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 08-Oct-2014 at 18:59

ќе беше навистина штуро и смешно ОЦ да добиеше недоносен модернизам во форма на сткларници ко магос или латис, и не заради друго туку бидејки ќе си останеше сета ул.МКД па и околните згради на плоштадуште години натака со флека од фасади

но кај нас и ова постојниот неокласицизам е модернизам, просто во општество што децении е десеткувано, ова можеби е и најинвентивниот дострел кој можеме ко капитализам да си го дозволиме, не дека не можеме да префрлиме и потака, но за да се осигура брз ефект ова е најцелисходно без притоа да се губи екстра време на пеглање светогледи, иако сега па ептен го избелија муабетов

нејсе, уште малку и плоштадотќе ми заличи на Метрополис, бар половично со Алексо ко симболичната вавилонска кула, и фалат таман има и осум приоди кон и од плоштад, та половично да делува ко осумкрако сонце муабетов, додека во метрополис се 16 сигурно син му од Роксана ќе ги дотера другде до 16 пример во новиот град Македон [1] таман и футуристички планираа да го стокмат



Architectural Futurism of the 1920s



Edited by +Protagorist - 09-Nov-2022 at 18:50
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-Oct-2014 at 18:21

единствено што и фали денес на општина центар е слаткарница ко шекерезада на секој плоштад за луѓе и апнат по некоја реплика од новопечениот скопски урбан пандишпан, до душа може место шлаг и сладолед да се нуди ко замена, а може и сувенири од марципан [1][2][3]

но дефинитивно треба и една современа макета, та ако истата не можеа да ја склепаат предвреме а ја заменија со 3д спот, бар сега накнадно можат да склепаат властите една! потоа нека ја стават на Кале ко придружна поставка на МСУ, а ептен ќе ја дооправат доколку истата е интерактивна со визуелизации дал 3д ил видео апропо даден хот-спот на мапата, налик хронолошка виртуелна макета [1]

прометеј-тулумба или ника-алва сигурно ќе бидат доста популарни, пошто чоколадни работи би се топеле брзо, евентуално добро би дошол и ферис-локум



HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 11-Nov-2014 at 10:12

интересно цел Клинички центар ќе го селат а инфективна клиника ќе ја остават, морам да признаам ова ми била најдрагата институцја во која сум влегол, прво кога ме израдуваа дека не сум закачил хив, а потем откако преспав таму заради биопсија а навечер ме забављаа звуци од топланата донеа и кози од медицинарот од спротива, а имаш и по некој коњ од тоа експерименталните бараки на имунолошки преднеа

но на страна опкружувањето, сентиментално би посочил на уште една контраверзност, но од архитектоски аспект, просто кога чоек оди кај виролози никогаш не му паѓа на памет е архитектурата, но морам да признаам дека најултрамодерно чуство има нивново приемно со оглед дека амбулантата им гледа кон топланата преку екстра алуминимски стаклен ѕид, но со оглед дека нема ниедно дрво посреди а и топланата тука е само мал локален пункт а не некоја централа та цел хоризонт е отворен пред чоека за фино да се задума што потоа доколку има или нема некој вирус, може да се рече дека несвесно а оригинално архитектите ја искомпонирале амбулантата

од друга страна во транзицијата директорот и пропратната администрација имаат добиено и еден кремаст десерт од канцеларии, а на кои мислам им фали денес само една неонска реклама одозгора налик Добредојдовте, мислам кај е на ударно место одзафрлениве клиники во постојниот клинички центар па уште да нема како да влече внимание на себе, бреј може и приодот до неа да биде фосфоресцентен колку да се потенцира дека се позначајна појава ќе биде оваа медицинска дисциплина во ова столетие со постојните хив,хцв,з-нил,х1н1,ебола итн. и идните вируси, нашиве јасно како и за се на ОВА последно ќе обрнат внимание, белки ваков муабет би ги окуражил да направат поголем центар за инфективни болести, опремен со сите нишани а не само со по едно крило карантин за најтешките случаи, потем Мила нека ја викнат за промотор

      
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 11-Nov-2014 at 18:21

ова моено изненадување горе да не ве буни, клинички останува на Водно ами само клиниките ќе ги спастрат во една зграда освен инфективната, што е и логично само мене од носталгични причини ми делува отфрлено едит сега рабрав дека и детско и стоматологија ќе останат во своите згради од галерии

инаку во склоп на ИК е и а7-(Патолошка физиологија - таман да биде што попатетичен муабетов за оние кои имале рандеву со некој вирус

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=587&PID=34074#34074

инаку би било корисно и паметно Клинички Центар да го дислоцираат скроз на десетто место та макар и Бардовци ко што сакаа иако се ми се чини дека заради конотацијата со санаториумот таму ја изоставија ваквата идеја иако далеку поидеална опција како локација од кој и да е друг скопски бришан простор, евентуално кај касарната илинден во случај да пробијат тоа тунелот под Кале па да се отворат и нови коридори ем да се растеретат старите а со тоа да се обезбеди брза комуникација до еден таков клинички центар кај касарната Илинден, јасно неопходно во тој случај би бил и мостот кај МЗТ а посекако и една добра клучка кај момин поток

нејсе сега за сега како што стојат работите ова е ДЕБАКЛ макар со жичара ги носеле од дома пациентите до државна болница, бип миап скоти е муабетов таму, а допрва уште повеќе ќе биде доколку Скопје продолжи да расте со жители и туристи, од тој аспект оваа постојнава иницијатива за нов комплекс во постојниот клинички центар е тешка лакрдија, ајде битно теоретски имаат властите волја за идејата со Бардовци
Замислата за дислокација на Клиничкиот центар во населеното место Бардовци ќе чека подобри времиња, поради потребата од големи инвестиции во изградба на потребната инфраструктура. [http://www.build.mk/?p=12540


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3605
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 01-Dec-2014 at 18:12


Originally posted by +Protagorist



го качиле уште пред пола година документарецот на нет но веројатно не сум го постирал заради хексагоналниот домакин, сепак во контекст муабетиве за клиникете горе добро би легнал сега, чисто за да укаже дека уметноста многу луѓе различно ја разбираат а урбаната уште повеќе, некој незнае нит за шала а не па да проникне подлабоко меѓу редови

не дека јас сум поарен ама не дозволувам да ме понесат и извозат нечии концепти и стремежи за слобода ко безусловен избор, напротив често бирам да сум Слободен преку Волјата за социјализација наспроти посесивниот индивидуализам, а заради што комуницирам и преку форум - до душа ова моево затера во монолог но самиот отворен ем не авторски медиум е доволен повод за секој добронамерен посетител на местово да не си ги земе моиве думи здраво за готово и доколку му се нејасни да побара аргументација или во случај да му се несоодветни да понуди и некој контрааргумент

"Urbanized" Documentary (New Urbanism) 11



https://vimeo.com/ondemand/urbanized2

https://vimeo.com/ondemand/urbanized2/422907880

https://vimeo.com/40471466


Edited by Max - 09-Nov-2022 at 19:18
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3605
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Dec-2014 at 20:31

Москва анлимитед дип-даун Мајаковскаја станица

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3605
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 14-Dec-2014 at 18:00

Кибрит Филм поручуе - Турци ево доаѓаме

екуменизам и контраразузнавање

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Dec-2014 at 17:28

ako arhitektite se hirurzi a skopje pacient, mislam deka operacijata e uspeshna - mu presadija na choekot novi perspektivi preku transparentna transplatacija

posle maksilo-fascijalnite intervencii, verojatno kje dojde red i arteriite da mu gi prevrzat, a da se nadevame deka kje porabotat i na libidoto bidejki seushte im potencijal megju preponi za shto pak neophodno e da svrtat i na steroidi no ko shto gledam sade samo turbofolk apaurini mu frlaat eventualno po nekoj pleh-antidepresant

edno vreme imashe fotki so klasichni steroidi v centar [1] jas strana ponazad predlozuvam shishefonoi da rasfrlat naokolu, a sega gledam najlezet se lepat ova dedomrazite so kasetofoni mislam ok da go pumpaat urbanoto tkivo i so detski program no neka imaat malku usul vo odnos site generacii primer starogradska muzika neka raspalat pred vlada dodeka novokomponirna vo zena park, a na triumfalkata neka tera storgo egejska so ogled deka go trasira istata patot kon antichkite heroi em idei... samo vaka ako se dopolni prikaznata od seta ovaa kapitalna investicija kje moze da se izvleche maksimum - bar ona shto se moze od dadenata situacija ko rehabilitacija posle nedokvakan zemjotres, eh shto znachi kabaet da se nemale ni eden specijalizant megju skotskite arhitekti kamo da se metnea bar malku na toa doktorite od klinichki a ova se sluchai za posmatranje!


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 23-Dec-2014 at 18:38

a moze i drugachije, pr. shto bi bilo ako ofarbaat na horizontalno nivo [1] site centarski koridori

https://now.mmedia.me/lb/en/visuals/526969-rejuvenating-beiruts-public-spaces

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Dec-2014 at 18:41

не ми е јасно кој луд би се борел против уметнички графити ко овој

http://lider.mk/2014/09/26/so-interventen-ton-vo-boirba-protiv-grafitite/

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Dec-2014 at 00:25

графитите како и Ск'14 се неопходни аномалии во градов, но дали од истите ќе се испили Слобода или просечност тоа е веќе друга па и трета работа

It is commonly said that the first 1000 days of life of a baby are the most critical period, because it will define the future health of a baby.

додека дојде муабетот до нео и брат му, ем додека и тие се разберат меѓусебно, Скопскиот Бетон и Асфалт може слободно да се украсува со прикладни форми и бои, само уште да имаше уметници со смели хоризонти

вака земено патинџиите навистина И тоа биле, кои си истуриле идеите смело-хоризонтално сред центарскиот хоризонт, од овој кадар и со мрдната симболика - Скопско се влева во Алкесо овој влева скопско во Павиљонот (на Љубовта) а потем се испилуваат нели деца кои можат да завртат преку камени кон кале или да се повозат в центар на Каруселот, за истиот да ги врати амбициозно кон малите слатки тајни на универзалниот галоп на Букефал [1]




Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Dec-2014 at 08:55

што ќе беше денес Скопје доколку го избетонираа здраво од почеток до крај тоа ни на Кензо немаше да му биде јасно со оглед дека
Originally posted by +Protagorist

ta na kraj od svojot zhivot na nekoj nachin go reformira istiot so amanetot do sin mu "you shuold not create architecture for urban planning which does not touch the human heart"




http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=303&PID=107054#107054 [1]




Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.096 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.