build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Контроверзна архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 05-Jun-2015 at 22:10


кога емпатијата е поголема од стравоите и предрасудите  > животот повторно е убав 

Originally posted by fichot

http://www.archdaily.com/639525/7-leading-architects-defend-the-world-s-most-hated-buildings/
 

кај нас Вангел нека оди да го брани ГТЦ а Митко нека го брани Археолошки


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 30-Jun-2015 at 02:40

конечно осврт темелен и на 3д обзервација

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=846&PID=197905#197905

и не ми мерите во думите додека пр. не ја пролистате нишкава, во спротивно застанете во редот на истрауматизираните пациенти, ем земете си бројче за навреме да си кажете маките и стравоите, бидејќи навистина е полесно кога багажот ќе го споделите, а особено ако е истиот е прљав у однос вашата матрица и логика

мислам разбирливо е скотје да се доживува вака или онака, или пак да сакате да биде ова или она, ама еј оние кои искрено го сакаат и сред земјотрес пак му се радуваат, макар што патинирањево за некого било и натприродна катаклизма, пр. од овој аспект за мене пак ќе повторам е несфатлив потегот да на душман на Македонија ко што бил черчил [1] да му се крени споменик!? бреј ги пеплосувал егејците со напалм во граѓанската војна за да му обезбеди на филипа (кралскио им домазет) што подостоен мираз [2] ама ај ова е лесно поправлива гачка - пр. нека го дислоцираат пред грчка амбасада, а може и пред америчка со оглед дека чоекот усогласено работел со кумашините и невестата
   Edited by Max - 30-Jun-2015 at 07:15
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 09-Jul-2015 at 10:50

ima li nekoj dobrovolec da snimi toa avtobuskata u Kumanovo mislam posledna sansa za da se napravi svedostvo za eden nepovtorliv nadrealizam od urbana oprema, nastresnici i peroni... cinam tolku originalno nesto i vo avganistan nemaat... samata rampa na vlezot mislam deka sama po sebe e dovolna za da coek skonta deka i arhitektite i izveduvacite bile navleceni na filip dik, bar potsvesno im vlegla civijata ta zatoa i tolku originalen eksperiment isporacale, pretpostavuvam stopanot jug-turist nemozel ni da prigovara bidejki bitno mu bilo prostorot samo da bide potpokrien i podzatvoren iako vo posledno vreme i ovie stavki olabavuvaat namerno ili nenamerno [1][2] камо почесто да имаше и надреални перформанси [3]

smetam deka ova postojnava avtobuska treba da ja ostavat kako relikt svedostvo za inventivnosta i dostrelite na nasite neimari, a novata avtobuska da ja krenat negde drugde, vaka neli kje ima i pomosen prostor za svaki slucaj, em bidejki Kumanovci slabo stojat so legalizmot ta moze da se sluci zaradi aljkavost da ne doteraat i do upotrebna dozvola za novata

~

na net imet samo satelistska perspektiva, no definitivno fali video prelet, moze i od avtobus, a za rampata podobro da se dolovi brkajte ja levata strana pred vlezot, a desnata vednas posle samoto vleguvanje za na kraj kadrite da zavrsat so peronite i nivnata nedonosenost, a na toa koga bi se dodala atmosferata deka ova e megjugradska avtobuska stanica so ekstra aktiven vozen red, brej eto videoart za na festival
Edited by Max - 09-Jul-2015 at 10:51
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 11-Jul-2015 at 12:23

една мала забелешка - колку и да е кич Ск'14, да не беше ваквата интервенција, ето на кинезите не верувам дека ќе им останеа подобри промо-кадри од тоа автобускатаката в куманово

само штета што сето ова на јуриш го истераа знаејки дека немаат време надлежните за некоја поопуштена акција, она едно деценија да пеглаа проекции а уште едно две три да спремаа пандишпани, за кои на крај нормално ќе изостанеше шлагот, нели ко во случајот со Ск'64 и брутализмотEdited by Max - 05-May-2016 at 21:47
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 05-May-2016 at 23:19

konecno komu mu e gajle zosto ne sme u liga na sampioni zemeno arhitektonski tuku vo kup na uefa, iako so brutalizmot uspeavme LS neogas da izbieme za mig ko prvi no so tugja proskura dali, a realno sega dokolku se zaokruzi i vakviot slagerski muabet okolu cel centarski pandispan a sto veke e na povidok, ta i vo slucajot so gtc, sigurno deka ne ni gine prvo mesto timski vo evropska liga godinava a preku istoto i da se protneme zdravje dogodina i vo liga na sampioni no komu mu seche deka ona sto nie imame da mu go ponudime na svetot stoi vo pozadina zad vakvata turisticka da nerecam komunikativna mamka, prosto ko na spotot gore ova e samo odredena motivacija za da se natera nekoj turist da trgne navaka a ona sto kje go natera da ostane pa i da se vrati povtorno e nasata dobro poznata atmosfera na nivamu-nitamu pojava proevropska a orientalna oaza, od cija voda dokolku ugostenite se zamijat verojatno nikogas i nema da si zaminat, samo ushte da porabotevme na smestuvachkite kapaciteti ...

bitno ni se posreki da dobieme uste edna ekstra motivacija so ogled deka grafitite denes se super mamka [1] za evropskite mladi zelni godinava nekade eftino da skitnat, nalik podobna filmska sinhronizacija za patiniraniot skopski centar, govoram za poslednata sarena revolucija koja chinam za sreka namesto gachka za nekakvo ukrainsko scenario bidna dopolnitelna turistichka atrakcija
Originally posted by +Protagorist

околу уличниот молерајски експресионизам истурен во анархична похота, а кој потенцијално би донел еден куп нови туристи заради мултиколор спомениците и торти

eve uzivajte vo skopskiov goa trans bidejki nie sme navistina nevozmozna atrakcija koja uspeva kulturno da odolee na zabot na vremeto makar istiot go oshtrele geopolitichki raznorazni eugenicharski naprstoci [1] narodno kazano na itar pejo zabari ne mu trebaat toj samiot e sam svoj zabar [1] duri i dal nekomu indirektno ispiracija [1]
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 23-Jun-2016 at 04:20

04:20 па да откачам и некоја зелена со закаснување ...

со брутализмот сме биле попрво сред ФИФА него УЕФА но и таа споредба држи, арно ама сме ја заиграле и поозбилно у ширина и тоа по бразилски ритам, ајде не би можел да кажам со сигурност но ако не ние тогај тие заиграле го заиграле нашето правото 2+1- земено архитектонки и во однос концептот за скалест метаболизам, да скратам и двете згради се почнати '79 а завршени '81 иако НоМа [1] би требало да е зацртана во скопските агенди на Танге далеку понапред од ПаТро [1][3] како и да е, денес и на двете државно знаме

морам да признаам оваа зграда на Нова Македонија од секогаш ми била најмодерна појава во градов, скоро амерички да зрачеше сред транзицијата, брутализам кој импонираше заради ребрасто застаклената фасада, но пред се заради црнобелиот контраст, та и НБМ е стакленик та сепак дотерана до фаза на шалување отсекогаш ми делуваше одбивно а кога ќе одев порано во СОК односно зпп, хм, се чувствував обезглавено ... може таквиот филинг ги дрмал и останатите фирмаџии та мораше власта да го формира ујп место зпп а ко новаче потем и да го префрли во малата самовила стакленка со бела фасада   обновената зграда до ЗОИЛ

еве и фотки за споредба, оваа од НоМа фатена сред ланските снегови а бразилкава сред ланските горештини, идеална арт платформа за олимписки скокови во вода, сред административниот океан на образовна љубов ~ во кој кај нас скоро 15тина години до приватизацијата на НоМа прво скокаа народните новинари, а сега со пренамената ластарат службениците на МОНпонекогаш си велам колку ќе беше личен градот ако сите натур-бетон фасади [1] ги обелеа инстантно, а денес во тренд со lu да ги позеленат целосно, та и по аршин на СХ да ги обојат шарено, нештошто ко за иронија им се случи на новите и бели архи-пориви посочено пост погоре, така да локалниот скотски брутализам бидна и остана апокалиптичен ~ the utopian dream too often become a dystopian nightmare [3]
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 23-Jun-2016 at 11:03

со Сао Паоло имаме уште една идентична појава, можеби навика, не дека е уникатна, та и сред Токио висат каблои по бандери, но не и у ДаунТаун за сите да им се чудат

A view of the electrical wires in the city. There's a high end shopping district where the cables are buried, but throughout most of Sao Paulo, this is what you see. [1]порано имаше еден куп прилики да се фатат телефонските јазли во уличките на дебармаало или буњаковец, но овој сега во сервисната уличка кај кингбургер потенцијално ветува најоригинален кадар, иако ми се чини после јавнава забелешка надлежните после апостолките пости да тргнат, та да со Сао Паоло да треба да се збратимуваме по друг основ, можеби автохтониот барок [1]Edited by beTon - 23-Jun-2016 at 14:35
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 26-Oct-2018 at 07:40
те
необично впечатлив кадар од зградата на ново мНр со зеленило од спротива и жолта река посреди, што ќе беше можеби идеална композиција ако зградата беше црвена та да има весел реге призвук, но така денес би иала погнасна конотација и од Вардар, а и Вардар доколку ви е јасно дека ваква боја закачил не од глинени наноси попат туку од фекалната канализација успат кадаров е доволно зорт за да си рече чоек што му згрешило МНР на фотографот баш него да го врами во ваква контроверзна фотка!? и дефакто новата власт почна колектори ширум земјата да инсталира, но тоа сеуште нема кализација во Скопје ни 60% иако велат тера и до 80% веројатно сметајќи и на оние приклучени на атсосфермск(изгледа зато јпВоКс доби уникатна ротонда бреј на ул.Симеон Кавракиров каде живеам до Нова Железничка гранитските згради што гледаат на булКЈПиту се приклучени на атмксферска каналкизација а чинам така е и со првиот дел од Мичурен спроти нив) а не пак да светне Вардар наскоро со чиста вода некогаш иако за такво нешто ќе треба и низводно поприлично да се интервенира, битно и минатата власт со години најавуваше решенија но еве сеуште од нив абер нема, ајт не е страшно бидејќи оној кој знае во моментот да ужива знае дека чим потечна вода е во прашање бојата и толку не е склет дури и кога е цела калосана!


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.