build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот - Белград

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 27-Mar-2012 at 21:34
Е сада, интересантно за вас је можда то што је делегација из Скопља долазила у ГСП да погледа ове аутобусе на компресовани гас, али и овај занимљив аутобус досад невиђен. Ради се о моделу МАЗ-215.069. Јако дуг аутобус са петеоро врата, а друга занимљивост јесте мотор, ради постизања ниже цене МАЗ је уградио мотор у средњи део аутобуса, чиме се смањује цена одржавања возила. Проблем који постоји је простор који заузима мотор.Ако вас занима, поставићу Соларис, Вовло итд.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 28-Mar-2012 at 09:30
Александар, се разбира дека сме заинтересирани, би сакале да видиме и фотографии од другите возила .
Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 28-Mar-2012 at 10:05
Volvo

Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 28-Mar-2012 at 10:06
Solaris Hybrid. Solaris pokušava na sve načine da se ugura i da od njih naruče sledećih 400 autobusa za Beograd. Zbog toga ovaj ostaje na probi u Beogradu posle sajma
Solaris Hybrid

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 28-Mar-2012 at 10:24

Навистина е чуден МАЗ-от со 5 врати...

Инаку Соларисот е бонбона... ми се допаѓа тоа што има седиште за деца... но дали мене така ми се гледа, или пак навистина останатите седишта се со пластичен наслон? Односно дали се платнени или не? Ако не се... тогаш мислам дека тоа е минус за комфорот за патниците...
Edited by FoSsiL - 28-Mar-2012 at 10:24
Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 28-Mar-2012 at 23:02
И 5 врата, али и мотор у средини.


Edited by Александар - 28-Mar-2012 at 23:02
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 29-Mar-2012 at 11:07
По последните фотографии од автобусите ми дојде на ум да прашам кои балкански градови веќе имаат воведено хибридни автобуси во јавниот превоз или сепак Волво и Соларис повеќе маркетиншки се обидуваат да ги протуркаат овие возила? Хибриден автобус, дали во моментов може да му помогне на градскиот превоз или пак со сеуште неусовршената технологија може да создаде само проблеми во сообраќајот и да не биде поуздано средство за транспорт?
Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 03-Apr-2012 at 21:35
Za hibrid ne znam, ali Solaris baš pokušava da proda autobuse Beogradu. Međutim, s obzirom da Ikarbus proizvodi zglobne autobuse za 150.000€, što je jeftinije od solo Solarisa, ali i od LAZ-a, LiAZ-a ili MAZ-a, Ikarbus je zasad favorit. Poslednje fotografije iz dvorišta fabrike, još uveh nedovršenih Ikarbus IK-218N Avancity autobusa:

Originally posted by Stefan Bgd


A već uveliko se radi na kompletiranju prvih ik-218-ca za GSP Beograd:


http://autobusi.net/forum/viewtopic.php?t=1536&postdays=0&postorder=asc&start=1080
Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 07-Apr-2012 at 19:18
Коце Трајановски градоначелник Скопља у посети Београду, више на другој страни службеног ГСП листа:
http://gsp.rs/novine/mart%202012.pdf

Edited by Александар - 07-Apr-2012 at 19:21
Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 19-Apr-2012 at 20:10
Stigli Mercedesi za Veoliju
Originally posted by Peki_92

stigli su. danas sam im radio tehnicki...


http://www.gspbeograd.net/viewtopic.php?f=33&t=89&start=140
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 21-Apr-2012 at 23:31
Александар, дали знаеш колку вкупно вакви автобуси се пристигнати за јавниот превоз во Белград и дали се купени на ново или се половни?
Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 22-Apr-2012 at 20:24
Koliko mi je poznato trenutno ih ima samo 10. Autobusi nisu kupljeni, već doterani iz Veolia Transport Poland u Veolia Transport Serbia, pošto tamo mogu da saobraćaju i starija vozila.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 22-Apr-2012 at 20:49
ОК пошто Александар не сака да каже Yes
Автобусите се доставени од Полска во Веолија! Интерна достава внатре во фирмата (веројатно привремена) затоа што српските производители Икарбус и Необус неможат да ги испошитуваат роковите за достава на возила за Белград. Автобусите се донесени на старо, во Полска возат од 2008.

Иначе каква е оваа глупост дека во Полска можеле да сообраќаат и постари возила?! Во Полска интензивно се обновува возниот парк и тоа со многу подобри возила од српските ѓубриња што возат низ Белград, колку и да се нови.


Edited by Andrej_LJ - 22-Apr-2012 at 20:52
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 23-Apr-2012 at 23:20
Originally posted by Andrej_LJ


Иначе каква е оваа глупост дека во Полска можеле да сообраќаат и постари возила?!


Nije glupost, prelistaj malo prethodne postove! Poljski prevoznici su kupili autobuse koji su saobraćali u Beogradu od 2005. godine!

Evo nekih podataka, prvo proveri pa onda piši:

Vlasnici
2005     2011     Ћурдић Београд
2011          Irex Sosnowiec

http://www.phototrans.eu/15,298501,318.html


Vlasnici
2005     2011     Dumeco Београд
2011          Pawelec Biechów

http://www.phototrans.eu/15,298384,534.html

U Poljskoj ne postoji uslov da vozilo mora biti mlađe od 5 godina, pa zato mogu da rade i starija vozila!
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 23-Apr-2012 at 23:55
Докаде стигна изградбата на метрото во Белград? Работи ли се или има само планови?
Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 24-Apr-2012 at 19:23
Sada su izbori pa ne uzimam te informacije za validne. Dok ne vidim krticu ništa Uzgred, dok ne bude metroa, novi Ikarbusi za GSP Beograd!

Originally posted by svrca

Zar nisu lepi

www.beograd.rs

Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 24-Apr-2012 at 23:30

Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 25-Apr-2012 at 00:12
Ikarbusov sajt:Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 25-Apr-2012 at 00:24
Трамваите са супер. 
Back to Top
Александар View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Dec-2010
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 205
  Quote Александар Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 29-Apr-2012 at 11:54
U okviru gradskog prevoza se sada nalazi i deonica Beograd - Stanica "Dunav" -> Stanica Pančevački most -> Krnjača -> Sebeš -> Ovča. Na toj deonici saobraća voz koji dalje ide preko Pančeva za Vršac. U vozu normalno na teritoriji grada mesečne, odnosno obične karte za JGP

Juče uslikano na stanici Beograd - "Dunav".

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.