build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори (Карпошово востание)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 19-Apr-2013 at 08:56
Originally posted by zabegan


Originally posted by xnx

Originally posted by Gogomk

Da , mozaikot e OK. Za mlazovite-mislam deka i tie bi pominale so nekakva preodna ocena. A konjanikot e definitivno predimenzioniran, i nikoj ne go gleda koga ke dojde na plostad, tuku site gledaat vo fontanata...

A za toa deka ke si se odmaral na Skenderbeg...brat...no comment! You can stay there forever, if you wаnt! Takov luzerski komentar do sega ne sum cul ni procital!


da, mozaikot treba da dojde nekogas go izraz, zatoa namesto celo vreme da shibaat mlazovi bi bilo ubavo da ima pauzi pomegu niv.

da be kakov luzer sum, epten se usramiv, stvarno, kako smeev da gi kritikuvam "nasite" i da gi pofalam "nivnite" stvarno. predavnik prva klasa. odma na strelanje.

poentata mi bese deka mirot sto go baram od eden plostad, bez razlika dali sakam da chitam, na si slusam muzika na slushalki ili da si zboruvam so nekoj mi e odzemen tuka, a go dobivam kaj "neprijatelot".
реално гледано, ако ги споредуваме, веднаш до Скендербег имаш прометен булевар, што е далеку од мирно и спокојно...


kolku sto znam, spored planot plostadov treba da odi preku bulevarot, ili?
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 19-Apr-2013 at 12:37
Ja mislam trebe da pokreneme inicijativa da i' staat prsluce na Olimpija... Masalaaa
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 19-Apr-2013 at 15:31
Кое е надлежното машко здружение за аква иницијатива?  Big%20smile
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 22-Apr-2013 at 15:25
Novoformirana grupirka na staroDOENI mustaklii zvana "Plodno vetre".
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 23-Apr-2013 at 15:04
денешни слики







За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 23-Apr-2013 at 15:05
Инаку, успеав да сликнам и со какви плочи ќе го поплочуваат плоштадот...



За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 23-Apr-2013 at 21:32
Previous
кога ќе се земе в предвид колку пари се фрлени на спомениците, плочникот е неверојатно штур и ефтин
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 23-Apr-2013 at 21:45
и мене ме изненади кога го разгледував,единствена позитивна работа е што не е клизав на влага и мраз
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 23-Apr-2013 at 23:08
Лавовите и коњите се благо кажано смешно вклопени како фонтана.

И еден кометнар надвор од темата а можеби и не, на ТОЛКУ ФОНТАНИ, чоек нема каде вода да се напие, јас мислам дека паметно ќе беше една од 2те (коњи или лавови) да ја направеа со чешми, или фонтанички за пиење вода, така некако...
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 23-Apr-2013 at 23:10
Добро нели плочникот и целата околина вака требаше да изгледа... ??? Зошто избрзуваат сега?



Edited by HugoGoulding - 23-Apr-2013 at 23:15
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 23-Apr-2013 at 23:16
Позитивна работа е тоа што конечно овој дел ќе биде пешачки плоштад и како човек ќе можеш да стигнеш до Стара чаршија. Претхоно во калови, вода и хаос во сообраќај на слепава "улица" ситуацијата беше неподнослива. Секоја чест што се решија барем да го средат другото е сублимативно.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 23-Apr-2013 at 23:17
им се смени градоначалникот
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 23-Apr-2013 at 23:40
Originally posted by Supervisor

Позитивна работа е тоа што конечно овој дел ќе биде пешачки плоштад и како човек ќе можеш да стигнеш до Стара чаршија. Претхоно во калови, вода и хаос во сообраќај на слепава "улица" ситуацијата беше неподнослива. Секоја чест што се решија барем да го средат другото е сублимативно.
па технички гледано, ова е далеку од пристоен пешачки пристап до чаршијата... лаички кажано, одиш по камениот мост и директно се удираш во огромна фонтана, која не ти ни дозволува да приметиш дека таму некаде долу има плоштад или улица

нема да ми влијае на мислењето тоа што место кал сега има плочки, има многу работи на плоштадов што буквално отидоа у мајчину и не може да се правда тоа со такво минорно какво-такво подобрување... со таква доктрина се пробута цело Ск2014... порано било вака, сега било онака...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 23-Apr-2013 at 23:44
Originally posted by HugoGoulding

Добро нели плочникот и целата околина вака требаше да изгледа... ??? Зошто избрзуваат сега?


Од досегашното искуство сфатив дека она што се прикажува на визуелизациите/рендерите и она што ќе излезе како краен резултат се сосема различни работи. Така што ништо не ме чуди. А во случајов, може да станува збор за поевтин материјал (разликата ќе влезе во нечиј џеб), брзање да се заврши плоштадот пред да се изврши ревизија од страна на новиот градоначалник (ако воопшто се случи такво нешто), или за една страшна импровизација, која не им е туѓа на нашите градежници/локални власти.
За сè има вторпат
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 24-Apr-2013 at 00:39
Originally posted by zabegan


Originally posted by Supervisor

Позитивна работа е тоа што конечно овој дел ќе биде пешачки плоштад и како човек ќе можеш да стигнеш до Стара чаршија. Претхоно во калови, вода и хаос во сообраќај на слепава "улица" ситуацијата беше неподнослива. Секоја чест што се решија барем да го средат другото е сублимативно.
па технички гледано, ова е далеку од пристоен пешачки пристап до чаршијата... лаички кажано, одиш по камениот мост и директно се удираш во огромна фонтана, која не ти ни дозволува да приметиш дека таму некаде долу има плоштад или улицанема да ми влијае на мислењето тоа што место кал сега има плочки, има многу работи на плоштадов што буквално отидоа у мајчину и не може да се правда тоа со такво минорно какво-такво подобрување... со таква доктрина се пробута цело Ск2014... порано било вака, сега било онака...


Ми го избриша постот чичково.
Ај на друг начин ќе ти реплицирам, премногу критики многу малку баланс и пред се поврзување непотребно на работите. Добро овој проект е дел од СК 2014 ама не мора како навиени постојано да се повторува тоа па тоа. Се гледа дека не си конструктивен туку заземаш веќе страна уште пред да го видиш проектов. Па не е иста состојбата од претходно и сега, овој плоштад на пример не зема дрвореди, не го зема зеленилото, не се крена во висина итн, туку се изгради едно фино плоштачде кое го оттргна метежот, калот и прашината. И доста веќе со СК 2014, во него се вклучени и проекти кои се дел од историјата на градот и Калето и театарот се дел од тој проект.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 24-Apr-2013 at 02:38
Originally posted by Supervisor

Originally posted by zabegan


Originally posted by Supervisor

Позитивна работа е тоа што конечно овој дел ќе биде пешачки плоштад и како човек ќе можеш да стигнеш до Стара чаршија. Претхоно во калови, вода и хаос во сообраќај на слепава "улица" ситуацијата беше неподнослива. Секоја чест што се решија барем да го средат другото е сублимативно.
па технички гледано, ова е далеку од пристоен пешачки пристап до чаршијата... лаички кажано, одиш по камениот мост и директно се удираш во огромна фонтана, која не ти ни дозволува да приметиш дека таму некаде долу има плоштад или улицанема да ми влијае на мислењето тоа што место кал сега има плочки, има многу работи на плоштадов што буквално отидоа у мајчину и не може да се правда тоа со такво минорно какво-такво подобрување... со таква доктрина се пробута цело Ск2014... порано било вака, сега било онака...


Ми го избриша постот чичково.
Ај на друг начин ќе ти реплицирам, премногу критики многу малку баланс и пред се поврзување непотребно на работите. Добро овој проект е дел од СК 2014 ама не мора како навиени постојано да се повторува тоа па тоа. Се гледа дека не си конструктивен туку заземаш веќе страна уште пред да го видиш проектов. Па не е иста состојбата од претходно и сега, овој плоштад на пример не зема дрвореди, не го зема зеленилото, не се крена во висина итн, туку се изгради едно фино плоштачде кое го оттргна метежот, калот и прашината. И доста веќе со СК 2014, во него се вклучени и проекти кои се дел од историјата на градот и Калето и театарот се дел од тој проект.
многу ме иритира кога за конструктивност ми збори некој крајно неконструктивен, кој од се што ќе кажам, се фаќа за она што најмногу му одговара...
никој не збори за Ск2014, туку само поставувам паралела со тоа што се произлезе од мислења во стилот „порано беше крш“ „ништо претходно не беше направено“ и „добро е што воопшто нешто е направено“ од кои веќе ми е одамна смачено...
каква врска имаат огромните споменици и фонтани со тоа дали ќе има кал и хаос на плоштадот? ако целта била само уредување на просторот, тогаш зошто целата мегаломанија која воопшто не му одговара на просторот од сите можни аспекти и логики?

инаку, ако некој точно знае што е Ск2014, ја го частам кога сака, што сака... Ск2014 прво беше едно, после стана друго, сега е трето, па на крај испадна дека во Ск2014 спаѓа се што е изградено по иницијатива на владата и општина центар... на кого како му одговара
па еве и да збориме за Калето и театарот, има мал милион работи кои се погрешни во пристапот кон нив...



Edited by zabegan - 24-Apr-2013 at 02:57
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 24-Apr-2013 at 10:07
Originally posted by zabegan

Originally posted by Supervisor

Позитивна работа е тоа што конечно овој дел ќе биде пешачки плоштад и како човек ќе можеш да стигнеш до Стара чаршија. Претхоно во калови, вода и хаос во сообраќај на слепава "улица" ситуацијата беше неподнослива. Секоја чест што се решија барем да го средат другото е сублимативно.
па технички гледано, ова е далеку од пристоен пешачки пристап до чаршијата... лаички кажано, одиш по камениот мост и директно се удираш во огромна фонтана, која не ти ни дозволува да приметиш дека таму некаде долу има плоштад или улица

нема да ми влијае на мислењето тоа што место кал сега има плочки, има многу работи на плоштадов што буквално отидоа у мајчину и не може да се правда тоа со такво минорно какво-такво подобрување... со таква доктрина се пробута цело Ск2014... порано било вака, сега било онака...


Баз да се навлегува во тематската содржина на плоштадот, фонтаната со мајките со деца е тотална утка и блокада на излезот од камени мост. Ако веќе морало да ја има можеле да ја поместат повнатре - да ја инверзираат фонтаната и оној нискиот дел да почне од кај мостот. Најдобро да ја немало.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 24-Apr-2013 at 16:38
За мене е све Ок, освен истиот проблем што го има цел проект 2014,многу е СКАПО направено.немора на сите страни да се расфрламе со бронза,мермер и слични работи
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 24-Apr-2013 at 20:18
Originally posted by HugoGoulding

Добро нели плочникот и целата околина вака требаше да изгледа... ??? Зошто избрзуваат сега?



Детс нат БароЌијан енаф. - Вангел Божиновски
Traveling.
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 03-May-2013 at 19:15
Се поставува дилемата,што ќе се прави со зградата "Ибни Пајко" оти како и да погледнеш, неможеш да разбереш поради што е објектот "од културно значење" ?Освен тоа формата и изгледот си бараат експресионистичка фасада
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.