build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори (Карпошово востание)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 22-Jun-2011 at 22:54
Originally posted by zabegan

спомеников на Филип лоциран меѓу плоштад Карпошово востание и старата чаршија е уште еден нелогичен идиотизам во поставувањето споменици... значи осет да се немало за целина, композиција, и идеја и значење позади истите Suicide


Zabegan, од А-Ш стојам позади ова....

...и немаше да пишувам сега воопшто, ама посебно ме провоцираат неколку форумски членови што така опасно го дрват со квази-историја деновиве, да ни отекоа до колена (си знаат што)...или пишувајте за скулптурите, плоштадите, светилките, кантите за ѓубре - што сакате од овој карактер или не пишувајте ништо - доста ни е и за коњаникот на коњ и за коњаникот без коњ и за татко му и за коњите што им текна волку коњи да гледаме, отрувте со вангелштајн-историја...знаеме и кој се и што се и зошто не се викаат како што треба...аман веќе!
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 22-Jun-2011 at 23:27
инаку да не бидам погрешно разбран во некои сфери, фонтаната е добро изведена, ми се допаѓа и се гледа дека конечно некој вложил малку повеќе труд во дизајн, наместо досегашното шаблонско безвезно градење на Ск2014
но од друга страна пак, сметам дека споменик на Филип на таа локација е феноменална утка, како и остатокот од спомениците лоц ирани таму, најпрво од гледна точка на името и историското значење на плоштадот, каде одговара само Карпош и Карпошово востание
меѓудругото, не ми е јасна целта во тоа сите пешачки коридори да се натрупаат со споменици, фонтани и остали „култивираности“, таа улица е единствена која води кон чаршијата и е дел од една огромна пешачка целина, бидејќи поврзува многу работи, а протокот на пешаци е огромен и ќе се зголеми со огледа на тоа колку објекти ќе има на тој простор, да се додаде на целата збрканост на просторот, камениот мост навлегува длабоко во плоштадот и дирекно во улицата, што намалува простор за експериментирање со скулптури и фонтани
да не испадне дека плукам, имам неколку идеи како да се изведе целиот простор околу „Карпошово востание“ само не знам да ги нацртам
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 22-Jun-2011 at 23:31
Originally posted by zabegan

имам неколку идеи како да се изведе целиот простор околу „Карпошово востание“ само не знам да ги нацртам

Ти кажи ги, јас и Фосил ќе се обидеме да нацртаме.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 23-Jun-2011 at 00:16
Originally posted by FT

Originally posted by zabegan

имам неколку идеи како да се изведе целиот простор околу „Карпошово востание“ само не знам да ги нацртам

Ти кажи ги, јас и Фосил ќе се обидеме да нацртаме.
ништо од тоа, не можам да изнајдам симетрично решение и многу ми смета камениот мост со тоа што навлегува во плоштадот
многу е коплициорано за објаснување, ма ќе се обидам
плоштадот се спушта на ниво на платформата под камениот мост со жардиниерите, ќе се отвори и камениот мост и полесно ќе се поврзе плоштадот со кејот, со самата кружна форма и пониското ниво, по границите на плоштадот ќе има скалила во кружна форма, а следејќи ја нивната кружна форма да има млазови фонтани, кои за да не зафаќаат простор можат да бидат изведени нешто слично на ова и се флексибилни со тоа што нивниот простор може да се искористи и како пешачки простор:


од истите млазови може да се направи композиција на поширок простор кој ќе ја зафаќа и улицата кон чаршијата, се разбира, самите улици кои водат до плоштадот мора да бидат целосно пешачизирани и да се збогатени со урбана опрема и добро искомпонирано поплочување Smile
за споменикот сеуште не сум сигурен, не можам да му најдам соодветен простор
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 23-Jun-2011 at 00:43
Те разбрав, многу добро те разбрав,само малку тешко оди цртањето. :S
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4691
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 23-Jun-2011 at 02:56
Но колку што знам таму треба да има подземни улици, а со тоа мислам дека спуштањето на плоштадот би било пречка за овие подземни улици, барем како што се зацртани во ДУП, или пак обратно.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 23-Jun-2011 at 03:08
Честитам на истражувањето. Импресивно дело, го чекаме да се прави. Клип не дава некоја ориентација за димензиите особена, ама според тоа што се гледа стругачот отрпилика ако главата е повеќе од метар ипол тука отприлика тогаш споименикот треба да е околу десетина метри. А проектот за нивелација би требалчо и од карши да се пресели и старите скали а се доведат до некоја слична форм како тука што се планира за да се допие повеќе простор покрај новите згради народни и офицерски дом. Каде и да е очекуваме повеќе информации кога веќе протече спомеников. Очекуваме и ако има нови информации да не информираш благовремено да бидеме во тек.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 23-Jun-2011 at 14:41
Originally posted by lslcrew

Честитам на истражувањето. Импресивно дело, го чекаме да се прави. Клип не дава некоја ориентација за димензиите особена, ама според тоа што се гледа стругачот отрпилика ако главата е повеќе од метар ипол тука отприлика тогаш споименикот треба да е околу десетина метри. А проектот за нивелација би требалчо и од карши да се пресели и старите скали а се доведат до некоја слична форм како тука што се планира за да се допие повеќе простор покрај новите згради народни и офицерски дом. Каде и да е очекуваме повеќе информации кога веќе протече спомеников. Очекуваме и ако има нови информации да не информираш благовремено да бидеме во тек.
размислував и за тоа, само тука дискусијата главно беше околу „Карпошово востание“ па го изземав тој дел
генерално се согласувам со тоа такво нешто да се изведе и на плоштад Македонија, мада мислам дека прифатливо е и без таква изведба, сепак се различни плоштади со различна форма, и препоставувам кога биле дизајнирани тие скали, не било мислено толку на плоштади колку што се мислело за истакнување на камениот мост

а за споменикот, па според неговата форма, реално и да се сака да се изведе некаква триесет метарска верзија, виртуелно не е возможно на тој простор, освен ако нема форма на некаков обелиск, па претпоставувам ќе има многу помали димензии
инаку, целата композиција заедно со фонтаните е она што му пречи на просторот, не самиот споменик
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 23-Jun-2011 at 16:05
Истата авторка го даде и решението за релјефите на Портата Македонија, како и за воинот на Плоштадот Карпошово востание од другата страна на Вардар. Неофицијално ќе биде висок 13 метри, во стоечка положба, поставен на фонтана околу која ќе има помали скулптури. Според деталниот урабнистички план овде ќе има вкупно четири фонтани. Пред воинот ќе има уште еден водоскок со скулптури на мајки со деца, а од двете страни на Камениот Мост пред веќе поставените споменици на просветителите уште две помали фонтани. Преуредувањето на просторот помеѓу црквата Свети Димитрија и Министерството за транспорт и врски треба да почне наското. Договорите се веќе склучени, изградбата е доверена на „Бетон”, а избрани се и фирмите кои ќе го вршат надзорот.
http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/makedonija/18299/tri_godini_za_neshto_shto_kje_trae_so_vekovi_%E2%80%93_kako_se_izrabotuvashe_spomenikot_.aspx

Значи овдека работата е во прилично развиена фаза и токму онака како што ги имаме регистрирано рендерите. Она што е интересно е тоа што овој проект не е опфатен со Скопје 2014 а очигледно веќе подолго време се подготвувал.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4691
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 23-Jun-2011 at 16:09
Значи да очекуваме за брзо време оградување на тој простор таму и почеток на работите.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Bojanix View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bojanix Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 23-Jun-2011 at 17:58
Споменикот најверојатно ќе биде висок 29 метри заедно со скулптурата и постаментот. Сега гледам и МТВ ја објавиле оваа вест во која спомнуваат дека Филип ќе биде висок 13 метри, што значи постаментот ќе биде висок 16 метри и за еден метар повисок од тој на Александар, што е многу логично ако се земе во предвид дека под главната скулптура на Филип останатите скулптури ќе бидат распоредени на две нивоа. Инаку и според некои неофицијални информации можно е да се реновира и Министерството за транспорт и врски пред кое ќе биде лоциран Филип, при што најверојатно ќе се интервенира и кај фасадата и плус ќе се дигнат нови два спрата, ме интересира само дали ќе ја чепкаат зградата на Ибни Пајко ако се знае дека е прогласена за културно наследство или ќе ја остават така.

Edited by Bojanix - 23-Jun-2011 at 18:00
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 23-Jun-2011 at 18:21

16 метри постамент? Многу голема висина е тоа... Тоа значи ќе биде повисоко и од моменталнава фонтана со споменик на плоштад ...

Edited by HugoGoulding - 23-Jun-2011 at 18:24
Back to Top
Bojanix View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bojanix Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 23-Jun-2011 at 18:30
На Александар споменикот колкав е постаментот? И да според информациите што ги добив би требало да е повисок, сепак е се тоа неофицијално така да можно е да се работи и за грешка.

Edited by Bojanix - 23-Jun-2011 at 18:30
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4691
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 23-Jun-2011 at 19:14
На Ацко е 15м постаментот, а бронзата е 13м


Edited by FoSsiL - 23-Jun-2011 at 19:15
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 23-Jun-2011 at 19:33
луѓе, не верувајте на шпекулации, барем форумов има искуствои со „новинари“ и вадење димензии од ракав, испомешани лончиња и никаков речникплус кажуваат дека е неофицијално, па така да, има време додека да се расчистиме со димензии... и со Александар беше вака
инаку, претпоставувам дека се мисли споменикот во целост со постаментот и фонтаната дека е 13 метри, а не скулптурата на Филип, а и не знам како стана правило постаментот да биде повисок од скулптурата, нема врска тоа, не тресете зелени, барем засега, додека немаме факти...

инаку, продолжува да ме иритира фактот што некој ко за иунает си прави манџа од споменици и композиции кои немаат никаква смисла, не знам која е целта на сето тоа
значи имаме споменици на Карпош, на просветителите, на мајки и деца и како капаче Филип во простор од маалска уличка и нешто што не е ни доволно големо да биде наречено плоштад, а во сета таа збрка се уфрлува и камениот мост од река директно вкопан во плоштадот
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4691
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 23-Jun-2011 at 19:40
За Ацко добивме информација од членот кој работел на фонтаната. Така да информацијата е точна.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 23-Jun-2011 at 19:46
Originally posted by FoSsiL

За Ацко добивме информација од членот кој работел на фонтаната. Така да информацијата е точна.
не не, зборев за сите претходни шпекулации пред да се изгради споменикот, ако се сеќаваш, како да имаше натпревар во димензионирање на споменикот
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 23-Jun-2011 at 21:52
Originally posted by Bojanix

Споменикот најверојатно ќе биде висок 29 метри заедно со скулптурата и постаментот. Сега гледам и МТВ ја објавиле оваа вест во која спомнуваат дека Филип ќе биде висок 13 метри, што значи постаментот ќе биде висок 16 метри и за еден метар повисок од тој на Александар, што е многу логично ако се земе во предвид дека под главната скулптура на Филип останатите скулптури ќе бидат распоредени на две нивоа. Инаку и според некои неофицијални информации можно е да се реновира и Министерството за транспорт и врски пред кое ќе биде лоциран Филип, при што најверојатно ќе се интервенира и кај фасадата и плус ќе се дигнат нови два спрата, ме интересира само дали ќе ја чепкаат зградата на Ибни Пајко ако се знае дека е прогласена за културно наследство или ќе ја остават така.


За зградата на Министерството за Транспорт и Врски од месечината се гледа дека ќе и ја менуваат фасадата. Нема шанса да ја остават ваква, не им одговара „идеолошки“. А впрочем и сега зградата има некои столбови кружни доле, може многу лесно да ја ре-фасадираат. За доградбата незнам, не сум сигурен дали сега е иста висината со Ибни Пајко. А Ибни Пајко нема никаква потреба да се менува, пред неколку години ја реставрираа фасадата и сега е сосем пристојна.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 23-Jun-2011 at 22:40
а зошто да се менува фасадата на министерството, не ми е јасно како и со многу други фасади, ама како што кажа alexgizh најверојатно не им се совпаѓа со идеологијата Dump
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 23-Jun-2011 at 22:54
Originally posted by zabegan

а зошто да се менува фасадата на министерството, не ми е јасно како и со многу други фасади, ама како што кажа alexgizh најверојатно не им се совпаѓа со идеологијата DumpА што има врска ако ја сменат фасадата ?

Фасадата на Министерството за Транспорт и Врски е топ 10 најгрди фасади во свет, мислам што ли размислувал архитектот кога ја правел, не знам воопшто дали тие испусти-елементи што ги вадел пред прозорите имаат некаква функција ?

Сеедно фасадите од неокласиката, барокот се факт "потешки" по својата вредност, покомплексни по својата изработка и замисла и што е најважно поубаво делуваат и го разубавуваат просторот одколу тие правени во тој раниот модернизам или попознат кај нас како -комунизам архитектура- од што е унаказено Скопјево со бројни примери.

И да, не ми е јасно Ибни Пајко какво наследство е или што и да е, па е заштитена, не знам за внатрешната функционалност на објектот, но однадвор кога ќе ја видам, поготово деталот со буквите, ми се повраќа искрено

Дури министерството не би го чепкал, ама Ибни Пајко дефинитивно е утка во фасадата, немора да е во барок, може и модерно да си остане но би ја сменил. Мое мислење.

--

Околу фонтаната, мене бар вака во основа ми се допаѓа, композицијата се разделува на две еднакви пешачки патеки кои патем се нешто пошироки и од Камени мост, тоа значи доволен широк простор за проток на луѓе од двете страни, движењето е флуидно овозможувајќи истовремено набљудување на фонтаната покрај, за подоцна да спојат двете патеки во една и понатаму кон чаршијата. Сега не знам со висините, малце тоа 16 метри постамент во тој простор како би изгледало...но да не шпекулирам ...

Edited by HugoGoulding - 23-Jun-2011 at 23:04
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.