build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори (Карпошово востание)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #601 Posted: 05-Jun-2013 at 00:07
Originally posted by gjoko

се надевам дека ова ќе биди до отворањето на подземниот паркинг кај археолошкиот.ако не испадни така сме на.....
подземниот паркинг на Архивот е на Архивот, овие возила се главно од хотелот... дури и да може да се користи тој паркинг, Соун бриџ ќе стане ексклузивен хотел каде гостите ќе паркираат на јавен паркинг, неповрзан со објектот LOL
затоа и реков, ме интересира какво решение ќе најдат за ова, ако воопшто се обидат да најдат решение...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #602 Posted: 05-Jun-2013 at 00:32
пајак
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #603 Posted: 05-Jun-2013 at 00:39
Originally posted by gjoko

пајак
сигурен си дека ќе им го рушат бизнисот на Стоун бриџ Question
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #604 Posted: 05-Jun-2013 at 00:48
Со оглед на тоа што имаат ставено хидраулични столбчиња на влезот на таканаречената пешачка зона, пред музејот на ВМРО, решението за паркинг на гостите од Стоун Бриџ сите го знаеме. А тоа е како на сликата, кој каде стигне, што е можно поблиску до спомениците или фонтаните.

А најинтересен е фактот што имаше еден човек, кој се однесуваше како вработен во Градски Паркинг со работно место покрај хидр. столбчиња и секое возило кое доаѓаше на плоштадот го насочуваше каде треба да оди. Еден дедо со Твинго го прати накај споменикот Филип Втори, само не знам до каде стигна со колата.

Откако ги сликав паркираните возила, после некој час и половина имаше дупло повеќе возила, од кое едното од нив го блокираше Камениот мост.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #605 Posted: 16-Jun-2013 at 15:26
Пред Филип Втори на Карпошово востание стигнаа фалангата, комитите и партизаните, а новост се и поповите покрај Кирил и Методиј и Климент и Наум.http://zase.mk/foto-falangata-komitite-i-popovite-stignaa-vo-skopje/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #606 Posted: 16-Jun-2013 at 15:27
Ова со поповите ми е крајно невкусно и глупаво...
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3917
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #607 Posted: 16-Jun-2013 at 15:39
Hehe simpaticno izgledaat site Jas bas bi sakal da se slikam so edna anticka dama hahaha
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #608 Posted: 16-Jun-2013 at 15:51
Originally posted by Џоле

Ова со поповите ми е крајно невкусно и глупаво...


Каква е целта на целиот овој циркус?

Кој ги плаќа и организира овие шутраци?

Edited by Andrej_LJ - 16-Jun-2013 at 15:52
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1838
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #609 Posted: 16-Jun-2013 at 15:59
Originally posted by Andrej_LJ

Originally posted by Џоле

Ова со поповите ми е крајно невкусно и глупаво...


Каква е целта на целиот овој циркус?

Кој ги плаќа и организира овие шутраци?
Celta e privlekuvanje turisti   
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #610 Posted: 16-Jun-2013 at 17:07
eiiiiiiiiiiiiii ova popovive i partizanive se stvarno previse
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #611 Posted: 16-Jun-2013 at 17:39
Originally posted by Andrej_LJ

Originally posted by Џоле

Ова со поповите ми е крајно невкусно и глупаво...


Каква е целта на целиот овој циркус?

Кој ги плаќа и организира овие шутраци?


Ти, јас, ние сите, народот ! Цвета се' во државава, имаме ние пари за фрлање...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #612 Posted: 16-Jun-2013 at 18:19
Ова со поповите е огромна глупост, според мене ако веќе некој треба да има на плоштадот Карпошово востание тоа се Античките војници и девојки. Комитите и партизаните би требале да стојат пред музејот на македонска борба. 
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #613 Posted: 16-Jun-2013 at 18:39
Ни фалат, вистински кловнови... жонглери, пламеноголтачи.... Нека задржат некои сега од Баскерфест за цела година... нека го вработат...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #614 Posted: 16-Jun-2013 at 22:58


Која им беше потребата од вакви аниматори... стварно немам поим. Привлекување туристи? Како тоа?
Traveling.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2502
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #615 Posted: 16-Jun-2013 at 23:10
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #616 Posted: 17-Jun-2013 at 09:04
Ако веќе почнале вака барем нека бидат доследни до крај и да стават волови пред собрание и СС-офицери пред влада....
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #617 Posted: 17-Jun-2013 at 10:47
mene mi e zal za decava sto se svesni deka se brukaat megutoa sigurno nemaat drug izbor za zarabotuvanje
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #618 Posted: 17-Jun-2013 at 11:21
Mene ne me bendisuva ovaa rabota,mi izgleda glupavo
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1314
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #619 Posted: 17-Jun-2013 at 11:27
Originally posted by kire85

Ако веќе почнале вака барем нека бидат доследни до крај и да стават волови пред собрание и СС-офицери пред влада....


Супер идеја!
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2502
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #620 Posted: 17-Jun-2013 at 11:54
Originally posted by kire85

Ако веќе почнале вака барем нека бидат доследни до крај и да стават волови пред собрание и СС-офицери пред влада....И овци секаде наоколу.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.