build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори (Карпошово востание)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 06-Mar-2015 at 23:54

според текстовите претпоставувам дека ќе ја тргнат оградата што е околу Црквата дали
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 08-Mar-2015 at 00:08
Плоштадот Филип Втори ќе се доуреди за 300 000 евра

Партерното уредување ќе биде на западната страна односно околу црквата Св. Димитрија и домот на Холокаустот. Градежните активности ќе ги извршува фирмата Изградба-Комерц ДООЕЛ и се очекува дека уредувањето да биде готово за девет месеци.повеќе на линкот: http://media.mk/article/69998/plostadot-filip-vtori-ke-se-douredi-za-300-000-evra
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 25-Mar-2015 at 12:23
МУЗЕЈОТ НА ХОЛОКАУСТОТ ЌЕ СЕ ДОБЛИЖИ ДО "СВЕТИ ДИМИТРИЈА"

Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите најави дека ќе се направат и тревници и ќе се постават клупи за одмор на посетителите на околните објекти.

Почна да се уредува платото пред Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите во Македонија. Просторот е заграден со тараби, а планот е да се уреди сè до црквата "Свети Димитрија".
Музејот на холокаустот најави дека ќе се направат и тревници и ќе се постават клупи за одмор на посетителите на околните објекти.
"Имаме многу гости и надвор од градот, па откако ќе го прошетаат Музејот, имаат потреба и да одморат. Од другата страна, има уште еден музеј, а многу малку зеленило. Хортикултурното уредување ќе придонесе и за поголем број посетители", велат од Музејот на холокаустот.
Доизградбата на просторот пред Музејот е дел од целосното уредување на новиот плоштад, во чиј центар стои 13-метарски споменик на Филип Втори и фонтаната со Олимпија и со Александар Македонски како дете."Целта на овој проект е создавање осмислен отворен простор, оформен како локален плоштад, кој ќе нуди различни можности и ќе стане дел од животите на луѓето што движат во тој дел на градот. Целиот простор е поделен на три сектори А, Б и В, кои имаат различни содржини, а меѓусебно формираат една целина. Целиот овој простор треба да се вклопи на постојната улична мрежа и околните постоечки објекти", изјавија на почетокот на реализација на проектот од Град Скопје.
Досега за уредување на плоштадот се потрошени 6,5 милиони евра. Првичниот договор за плоштадот беше 5 милиони евра, а потоа беше склучен нов договор од 1,5 милиони евра за изведување на дополнителни непредвидени работи.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=153FC59DFEB89845B2162A65490EC4C1
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 03-May-2015 at 11:24
IMG_6019 by Grzegorz Dymon, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 08-Sep-2015 at 18:55
Еве го делот све до црквата "Свети Димитрија"

Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 09-Sep-2015 at 10:25
Ја срушија старата ограда, извадија добар дел од старите плочи, ги исекоа дрвата во дворот..За да биде поубаво? И на последната слика се гледа фино како стручно е направен спојот помеѓу новите плочи и стариот камен. Тежок фуш..
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 09-Sep-2015 at 13:46
Originally posted by Petar Skopje

Ја срушија старата ограда, извадија добар дел од старите плочи, ги исекоа дрвата во дворот..За да биде поубаво? И на последната слика се гледа фино како стручно е направен спојот помеѓу новите плочи и стариот камен. Тежок фуш..
Незнам другар што не ти е јасно, но ова е најдоброто нешто што можеше да се добие од овој простор. Доби голема слободна површина во замена за некоја гадна ограда и камен од времето на прабабати. Но те сфакам до некаде и знам дека за секоја ситница може да се кака. Уште нешто ! Да те потсетам на визијата на великиот господин архитект М. Грчев за местово...

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 09-Sep-2015 at 13:54
Да излезеше работата како планот на грчев ќе бев пресреќен ова што излезе со ск2014 е нешто невидено. Секаде градби не се дише.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 09-Sep-2015 at 13:55
Originally posted by my Macedonia

Да излезеше работата како планот на грчев ќе бев пресреќен ова што излезе со ск2014 е нешто невидено. Секаде градби не се дише.
И ја би да бев на твое место
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 09-Sep-2015 at 20:46
"Доби голема слободна површина во замена за некоја гадна ограда и камен од времето на прабабати."

ова иде у архива за следен пат кога ќе збориме за духот и културата наСкопје, неговата историја, и тоа колку било убаво пред земјотресот


сите испопаѓавте у транс за пропаднатата еднолична коцка на плоштад, а за ова никој не кажува ни збор... ај кога сме веќе тука да лупнеме бекатон низ стара чаршија, ама од оној со розева боја што е
камениве плочи од дворот на црквата случајно канцерогени да не се?

Edited by zabegan - 09-Sep-2015 at 20:49
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 09-Sep-2015 at 20:56
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by my Macedonia

Да излезеше работата како планот на грчев ќе бев пресреќен ова што излезе со ск2014 е нешто невидено. Секаде градби не се дише.
И ја би да бев на твое место
а што точно сакаш да кажеш со планот на Грчев? дворот на црквата тука е само потврден, а не избришан како што е сега
многу објекти ти се некако? да те потсетам, четири од нив се изградени, еден од постоечките е надграден...
и случајно бетонскион чардак на градоначалникот на Чаир да не е подобар од далеку поцивилизираното премостување од левата страна на стоковна, што само ќе додадеше промет на просторот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 09-Sep-2015 at 21:03
Не е совршен ама планот на Грчев е фантазија во споредба со планот на ? Грујо?
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 219
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 09-Sep-2015 at 21:23
Јас силчно можам да ја сварам секоја промена, само ужасно ме нервира што не се обрнува внимание на зеленилото и на дрвјата ама во никој поглед. Секоја ново изградена зграда се лепи до/над улицата/булеварот, во име на секој нов плоштад/јавно место се уништува зеленило/дрвја, тое е всушност проблемот. Луѓето во целиот свет се борат за дрво плус што би се кажало а ние само уништуваме и уништуваме... дали врховниот лидер има фобија од дрвја, или па како мал се изгубил у парк сам, не знам страшно...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 09-Sep-2015 at 21:45
Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Originally posted by my Macedonia

Да излезеше работата како планот на грчев ќе бев пресреќен ова што излезе со ск2014 е нешто невидено. Секаде градби не се дише.
И ја би да бев на твое место
а што точно сакаш да кажеш со планот на Грчев? дворот на црквата тука е само потврден, а не избришан како што е сега
многу објекти ти се некако? да те потсетам, четири од нив се изградени, еден од постоечките е надграден...
и случајно бетонскион чардак на градоначалникот на Чаир да не е подобар од далеку поцивилизираното премостување од левата страна на стоковна, што само ќе додадеше промет на просторот

Аи пак ти кој зборува за чаир? Дискутираме за центар... Чардак од чаир ама што и да прават таков бетон како во центар тешко да се стигне..
Зошто планот на грчев е фантазија? Центарот според планот дише, гледај добро пред да мешаш чаир без никаква причина.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 09-Sep-2015 at 23:15
Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Originally posted by my Macedonia

Да излезеше работата како планот на грчев ќе бев пресреќен ова што излезе со ск2014 е нешто невидено. Секаде градби не се дише.
И ја би да бев на твое место
а што точно сакаш да кажеш со планот на Грчев? дворот на црквата тука е само потврден, а не избришан како што е сега
многу објекти ти се некако? да те потсетам, четири од нив се изградени, еден од постоечките е надграден...
и случајно бетонскион чардак на градоначалникот на Чаир да не е подобар од далеку поцивилизираното премостување од левата страна на стоковна, што само ќе додадеше промет на просторот
zabegan со потегов се добива слободна површина, а не окупирана. Да се изградеа тие зацртани објекти, ти ќе беше прв на форумов што ќе критикуваше од урбанистичка гледна точка. Финтата на Грчев не била да се потврди дворот на црквата, а тоа добро го знаат неговите колеги урбанисти. Чардакот го оправдувам, затоа што се добива дополнителна површина, а премостувањето од лева страна не е изгубена варијанта и има простор да се реализира во иднина.

И луѓе незнам што одма се фативте да го споредувате Грчев со 2014та. Тоа не ми беше поентата... Зборувам само за просторот околу црквава !
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 09-Sep-2015 at 23:54
Ако некаде требаше да се градат објекти во северната страна на „мал ринг“, според мене тоа требаше да бидат токму тие два објекти кадешто денеска се гради оваа „дополна“ на плоштадот. Бидејќи само така ќе се заокружеше логично овој плоштад. Вака останува недефинирана аморфна површина, а имаме чирови како АЕК и новата до МОБ
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 10-Sep-2015 at 01:20
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Originally posted by my Macedonia

Да излезеше работата како планот на грчев ќе бев пресреќен ова што излезе со ск2014 е нешто невидено. Секаде градби не се дише.
И ја би да бев на твое место
а што точно сакаш да кажеш со планот на Грчев? дворот на црквата тука е само потврден, а не избришан како што е сега
многу објекти ти се некако? да те потсетам, четири од нив се изградени, еден од постоечките е надграден...
и случајно бетонскион чардак на градоначалникот на Чаир да не е подобар од далеку поцивилизираното премостување од левата страна на стоковна, што само ќе додадеше промет на просторот
zabegan со потегов се добива слободна површина, а не окупирана. Да се изградеа тие зацртани објекти, ти ќе беше прв на форумов што ќе критикуваше од урбанистичка гледна точка. Финтата на Грчев не била да се потврди дворот на црквата, а тоа добро го знаат неговите колеги урбанисти. Чардакот го оправдувам, затоа што се добива дополнителна површина, а премостувањето од лева страна не е изгубена варијанта и има простор да се реализира во иднина.

И луѓе незнам што одма се фативте да го споредувате Грчев со 2014та. Тоа не ми беше поентата... Зборувам само за просторот околу црквава !

не е поентата да се има отворена површина, туку организирана површина, онаму каде што треба да е отворена, да биде... поради истите причини плоштадот кај стоковна е масивна утка
треба да има артикулација на движењата и форма на просторот, нешто што го има во било кој постар план (не мора да е на Грчев)
извини, ама сите површини што требаше да бидат отворени ги затворија, сега тука пустелијава ја лупнаа, демек корисна отворена површина да изиграва...

инаку, што е поентата на Грчев со црквата?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 10-Sep-2015 at 10:50
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by my Macedonia

Да излезеше работата како планот на грчев ќе бев пресреќен ова што излезе со ск2014 е нешто невидено. Секаде градби не се дише.
И ја би да бев на твое место


Ova e citat od Aleksandar Treti Makedonski koga Darius mu ponudil da go delat kralstvoto mu rekol: "koga jas bi bil Aleksandar bi ja prifatil ponudata" a Aleksandar mu vika "i jas bi koga bi bil Darius".
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 10-Sep-2015 at 13:58
Da i posle Aleksandar mu rekol na Darius da ne brici mnogu muda i otisle da jadat burek...

Kakvi muabeti ej
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 10-Sep-2015 at 14:36
Originally posted by zabegan

"Доби голема слободна површина во замена за некоја гадна ограда и камен од времето на прабабати."

ова иде у архива за следен пат кога ќе збориме за духот и културата наСкопје, неговата историја, и тоа колку било убаво пред земјотресот


сите испопаѓавте у транс за пропаднатата еднолична коцка на плоштад, а за ова никој не кажува ни збор... ај кога сме веќе тука да лупнеме бекатон низ стара чаршија, ама од оној со розева боја што е
камениве плочи од дворот на црквата случајно канцерогени да не се?
Ако мислиш дека некако го подржувам Скопје 2014 зашо ќе се вратело некаков си дух од некое старо Скопје кое не ни го познавам се лажеш. Јас сум дел од новата генерација и сум за ново Скопје. А слубодно кога ќе дебатираме за Пост - 63 и тоа некакво си старо Ск употреби што сакаш. За старата коцка не сум се изјаснил, но ако те интересира мене по вкус плочите на Пенов ми беа поубави. Секако и функционалностa за жените на штикли (зашто ќе ги немаше во таа мера како денес)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.