build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори (Карпошово востание)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 10-Sep-2015 at 16:20
Ти си значи за ново Скопје со старо-нови барокни градби? И да се извадат стари плочи од сите цркви и да се поплочат со бекатон? Епа супер, ајде тогаш да почнеме од Пантелејмон, Св. Спас па надоле да им ставиме керамички и бекатон плочи..
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 10-Sep-2015 at 16:35
Originally posted by Petar Skopje

Ти си значи за ново Скопје со старо-нови барокни градби? И да се извадат стари плочи од сите цркви и да се поплочат со бекатон? Епа супер, ајде тогаш да почнеме од Пантелејмон, Св. Спас па надоле да им ставиме керамички и бекатон плочи..
Јас сум за ново урбано и функционално Скопје и нигде не сум навел дека го одобрувам проектот. Но после толку објаснување, дебатирање и извинете серење на форумов некои луѓе останаа мутави. Ова ниту се барокни ниту старо нови згради. Ни господ незнае што се. Не ве разбирам, но некогаш кога збориме за едно вие одите на нешто сосема друго. Од Скопје ти друже само за да се направиш некаков си фраер отиде до Охрид... поздрав не дебатирам повеќе со тебе
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 10-Sep-2015 at 17:33
Originally posted by iGi_PoP

Da i posle Aleksandar mu rekol na Darius da ne brici mnogu muda i otisle da jadat burek...Kakvi muabeti ejНемало бурек тоа време, Турците го донеле многу подоцна. Околу мудата немам информации како било.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 10-Sep-2015 at 17:47
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by zabegan

"Доби голема слободна површина во замена за некоја гадна ограда и камен од времето на прабабати."

ова иде у архива за следен пат кога ќе збориме за духот и културата наСкопје, неговата историја, и тоа колку било убаво пред земјотресот


сите испопаѓавте у транс за пропаднатата еднолична коцка на плоштад, а за ова никој не кажува ни збор... ај кога сме веќе тука да лупнеме бекатон низ стара чаршија, ама од оној со розева боја што е
камениве плочи од дворот на црквата случајно канцерогени да не се?
Ако мислиш дека некако го подржувам Скопје 2014 зашо ќе се вратело некаков си дух од некое старо Скопје кое не ни го познавам се лажеш. Јас сум дел од новата генерација и сум за ново Скопје. А слубодно кога ќе дебатираме за Пост - 63 и тоа некакво си старо Ск употреби што сакаш. За старата коцка не сум се изјаснил, но ако те интересира мене по вкус плочите на Пенов ми беа поубави. Секако и функционалностa за жените на штикли (зашто ќе ги немаше во таа мера како денес)
ок, да се вратиме на нула точка... која е причината да се смени плочникот на црквата со далеку понеквалитетен плочник (понеквалитетен треба да се нагласи очигледно), и која е поентата на тоа „да се добие слободен и отворен простор“ одземајќи го дворчето на црквата од неколку метри квадратни, кога просторот надвор од него е значително поголем и уште поважно, недооформен? ...појасно прашање, амин...

во однос на се друго, џабе е и да имаш медаља „најскопјанец на цел свет“ ако немаш основен респект према она што е направено и постои во градов, без разлика дали ти се допаѓа или не, или кои се твоите мислења за развојот на градов... затоа и давам паралела со се друго, затоа што при незадоволството со одредени работи во градов, се усра и она што наводно многу луѓе се лупаа во гради дека го обожаваат и почитуваат

Патем, за Грчев те прашувам од скроз друг аспект за црквата, за тоа што било планирано да се прави со просторот, затоа што вака, единствен проблем би бил ако објектите се многу високи... затоа што јасно се гледа дека на црквата и е даден добар оформен простор, со проширување на раскрсницата кај влезот на црквата
тоа што не го знам е намената на објектите околу црквата и нивната висина, и претпоставувам за тоа ми збориш?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 10-Sep-2015 at 18:12
Тоа што сакав да ти кажаме дека сум израснат до Св. Димитрија и сум пета генерација на тоа место.Тоа одсекогаш била градска црква, некое време и главна црква во градот. Тоа што му го направија на тоа мало, вклучително и на црквата е злочин и срце ме боли кога го гледам.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 11-Sep-2015 at 06:52
Originally posted by Petar Skopje

Тоа што сакав да ти кажаме дека сум израснат до Св. Димитрија и сум пета генерација на тоа место.Тоа одсекогаш била градска црква, некое време и главна црква во градот. Тоа што му го направија на тоа мало, вклучително и на црквата е злочин и срце ме боли кога го гледам.


Ти како петта генерација имаш право на мислење, но сепак мислењето на МПЦ е последно, ако они процениле дека вака е подобро за функциунирање на црквата, ти како петта, а јас како трета генерација треба да го прифатиме нивното мислење.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 11-Sep-2015 at 20:03
Originally posted by King

Originally posted by Petar Skopje

Тоа што сакав да ти кажаме дека сум израснат до Св. Димитрија и сум пета генерација на тоа место.Тоа одсекогаш била градска црква, некое време и главна црква во градот. Тоа што му го направија на тоа мало, вклучително и на црквата е злочин и срце ме боли кога го гледам.


Ти како петта генерација имаш право на мислење, но сепак мислењето на МПЦ е последно, ако они процениле дека вака е подобро за функциунирање на црквата, ти како петта, а јас како трета генерација треба да го прифатиме нивното мислење.
а демек дали црквата, општината, владата или некој обичен граѓанин го прави тоа има разлика? ...збориме за потегот најповеќе...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 13-Sep-2015 at 21:06
Originally posted by alexgizh

Ако некаде требаше да се градат објекти во северната страна на „мал ринг“, според мене тоа требаше да бидат токму тие два објекти кадешто денеска се гради оваа „дополна“ на плоштадот. Бидејќи само така ќе се заокружеше логично овој плоштад. Вака останува недефинирана аморфна површина, а имаме чирови како АЕК и новата до МОБ
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 14-Sep-2015 at 03:25
Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Originally posted by zabegan

"Доби голема слободна површина во замена за некоја гадна ограда и камен од времето на прабабати."

ова иде у архива за следен пат кога ќе збориме за духот и културата наСкопје, неговата историја, и тоа колку било убаво пред земјотресот


сите испопаѓавте у транс за пропаднатата еднолична коцка на плоштад, а за ова никој не кажува ни збор... ај кога сме веќе тука да лупнеме бекатон низ стара чаршија, ама од оној со розева боја што е
камениве плочи од дворот на црквата случајно канцерогени да не се?
Ако мислиш дека некако го подржувам Скопје 2014 зашо ќе се вратело некаков си дух од некое старо Скопје кое не ни го познавам се лажеш. Јас сум дел од новата генерација и сум за ново Скопје. А слубодно кога ќе дебатираме за Пост - 63 и тоа некакво си старо Ск употреби што сакаш. За старата коцка не сум се изјаснил, но ако те интересира мене по вкус плочите на Пенов ми беа поубави. Секако и функционалностa за жените на штикли (зашто ќе ги немаше во таа мера како денес)
ок, да се вратиме на нула точка... која е причината да се смени плочникот на црквата со далеку понеквалитетен плочник (понеквалитетен треба да се нагласи очигледно), и која е поентата на тоа „да се добие слободен и отворен простор“ одземајќи го дворчето на црквата од неколку метри квадратни, кога просторот надвор од него е значително поголем и уште поважно, недооформен? ...појасно прашање, амин...

во однос на се друго, џабе е и да имаш медаља „најскопјанец на цел свет“ ако немаш основен респект према она што е направено и постои во градов, без разлика дали ти се допаѓа или не, или кои се твоите мислења за развојот на градов... затоа и давам паралела со се друго, затоа што при незадоволството со одредени работи во градов, се усра и она што наводно многу луѓе се лупаа во гради дека го обожаваат и почитуваат

Патем, за Грчев те прашувам од скроз друг аспект за црквата, за тоа што било планирано да се прави со просторот, затоа што вака, единствен проблем би бил ако објектите се многу високи... затоа што јасно се гледа дека на црквата и е даден добар оформен простор, со проширување на раскрсницата кај влезот на црквата
тоа што не го знам е намената на објектите околу црквата и нивната висина, и претпоставувам за тоа ми збориш?
Прво да ти се разјасни дека се извади камен а не некаков си плочник, второ се заменува поради практични причини т.е за полесно движење на минувачите ( можеш и на сликата погоре да видиш дека каменот е доста оштетен, има пукнатини, каллив е, пополнет е со цемент на некои места и делува доста грдо за централно подрачје). Ме прашуваш која е поентата за да се урне оградата, извини вака ама која е поентата да има ограда на прво место ? Што е најинтересно за оградата пред влада сигурно се жалиш на другата нишка, што е океј и прифатливо. Се сеќавам кога се градеше споменикот на Фичо, збореше како ќе немало простор за пешаци итн... Сега изгледа проблемот е што ќе има и дополнителен простор. Сфаќам бе ништо незнаат што прават. zabegan за градоначалник !
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 14-Sep-2015 at 04:24
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Originally posted by zabegan

"Доби голема слободна површина во замена за некоја гадна ограда и камен од времето на прабабати."

ова иде у архива за следен пат кога ќе збориме за духот и културата наСкопје, неговата историја, и тоа колку било убаво пред земјотресот


сите испопаѓавте у транс за пропаднатата еднолична коцка на плоштад, а за ова никој не кажува ни збор... ај кога сме веќе тука да лупнеме бекатон низ стара чаршија, ама од оној со розева боја што е
камениве плочи од дворот на црквата случајно канцерогени да не се?
Ако мислиш дека некако го подржувам Скопје 2014 зашо ќе се вратело некаков си дух од некое старо Скопје кое не ни го познавам се лажеш. Јас сум дел од новата генерација и сум за ново Скопје. А слубодно кога ќе дебатираме за Пост - 63 и тоа некакво си старо Ск употреби што сакаш. За старата коцка не сум се изјаснил, но ако те интересира мене по вкус плочите на Пенов ми беа поубави. Секако и функционалностa за жените на штикли (зашто ќе ги немаше во таа мера како денес)
ок, да се вратиме на нула точка... која е причината да се смени плочникот на црквата со далеку понеквалитетен плочник (понеквалитетен треба да се нагласи очигледно), и која е поентата на тоа „да се добие слободен и отворен простор“ одземајќи го дворчето на црквата од неколку метри квадратни, кога просторот надвор од него е значително поголем и уште поважно, недооформен? ...појасно прашање, амин...

во однос на се друго, џабе е и да имаш медаља „најскопјанец на цел свет“ ако немаш основен респект према она што е направено и постои во градов, без разлика дали ти се допаѓа или не, или кои се твоите мислења за развојот на градов... затоа и давам паралела со се друго, затоа што при незадоволството со одредени работи во градов, се усра и она што наводно многу луѓе се лупаа во гради дека го обожаваат и почитуваат

Патем, за Грчев те прашувам од скроз друг аспект за црквата, за тоа што било планирано да се прави со просторот, затоа што вака, единствен проблем би бил ако објектите се многу високи... затоа што јасно се гледа дека на црквата и е даден добар оформен простор, со проширување на раскрсницата кај влезот на црквата
тоа што не го знам е намената на објектите околу црквата и нивната висина, и претпоставувам за тоа ми збориш?
Прво да ти се разјасни дека се извади камен а не некаков си плочник, второ се заменува поради практични причини т.е за полесно движење на минувачите ( можеш и на сликата погоре да видиш дека каменот е доста оштетен, има пукнатини, каллив е, пополнет е со цемент на некои места и делува доста грдо за централно подрачје). Ме прашуваш која е поентата за да се урне оградата, извини вака ама која е поентата да има ограда на прво место ? Што е најинтересно за оградата пред влада сигурно се жалиш на другата нишка, што е океј и прифатливо. Се сеќавам кога се градеше споменикот на Фичо, збореше како ќе немало простор за пешаци итн... Сега изгледа проблемот е што ќе има и дополнителен простор. Сфаќам бе ништо незнаат што прават. zabegan за градоначалник !
многу бе паметен ти вака чим правиш паралели меѓу две неповрзани работи...
ај вака
1. немам ништо нити против нити за огради, ова не е е поле на политичка определба каде строго си за или против нешто на секоја различна тема
2. очигледно кога и да се дискутира за нешто, губиме осет за последователност на настани... кога го поставуваа споменикот на Фичо, требаше да мислат на просторот на располагање, а не да го преадаптираат целиот простор само за да може да се исфорсира идејата за Фичо... очигледно не ви е јасно како се планира
3. Оштетен плочник, особено па да е доста стар, дали е камен или не, сеедно, се санира, а не се заменува со нешто далеку понеквалитетно и пофушерајски изведено... дури и цементните крпеници се подобра опција отколку некаква пустелија од еднолични плочки кои наликуваат на бекатон... ако ништо друго, барем најдете му достојна замена
4. на прашање „зошто?“ се одговара со „затоа што“, а не со „а зошто па да не“, затоа што со тој стил на дискусија, до утре може да се инаетиме како мали деца
5. повторно да ти објаснам, тука збориме за дефинирање на простор и линии на движење, оградата на дворот на црквата ја дефинира улицата, дури и да ја урнеш, движењето ќе си остане по таа линија која ја има денес... ама за тоа треба да навлеземе во дискусија за перцепција врз простор...
просторот пак за џабе ќе остане така празен простор... за што точно отвараме простор тука?
споменикот на Филип ја блокира средишната оска на улицата... дворов на црквата што точно блокира, па толку да ти смета?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 01-Oct-2015 at 16:04
http://a1on.mk/wordpress/archives/535335Ќе се сечат чемпресите на плоштад Филип Втори

Дрвјата околу плоштадот Филип Втори, преку Камени мост, ќе бидат отстранети затоа што претставуваат опасност за минувачите и околината, најавуваат од јавното претпријатие „Паркови и зеленило“. На нивно место, додаваат, ќе бидат засадени нови садници.

Во невремето што го зафати Скопје изминатиов месец, велат од таму, паднал еден чемпрес кој предизвикал штета и поради тоа бил отстранет. Екипите на јавното претпријатие утврдиле дека и другите зимзелени садници на овој плоштад покажуваат слабост, се со слаб и оштетен коренов систем и постои опасност да паднат.

„Поради наведените причини и заради безбедност на граѓаните, Ве известуваме дека овие оштетени садници ќе бидат отстранети и на нивно место ќе бидат засадени нови и здрави садници“, велат од таму.


Edited by Z|evzek - 01-Oct-2015 at 16:05
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 01-Oct-2015 at 16:18
Originally posted by Z|evzek

о невремето што го зафати Скопје изминатиов месец, велат од таму, паднал еден чемпрес кој предизвикал штета и поради тоа бил отстранет.


Имаше фотографија од паднатото дрво, така што ова е вистина. Е сега, која е вистинската причина за сечата на сите дрвја, тоа е друго прашање. Веројатно да дојдат до израз други работи.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 01-Oct-2015 at 16:23
Правете разлика од заменување на садници со нови и масакрирање на садници за изградба на објекти.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 01-Oct-2015 at 17:42
Na vakvi mesta treba da se sadat veke oformeni povekegodisni sadnic. Kolku i da se poskapi mislam deka ako nisto drugo barem vo centralnoot gradsko podracje toa treba da bide slucaj,
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 02-Oct-2015 at 18:52
Originally posted by jyvation

Правете разлика од заменување на садници со нови и масакрирање на садници за изградба на објекти.
правиме разлика... ама испадна дека едно здраво дрво не постои во земјава...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 23-Oct-2015 at 13:41


За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 05-Nov-2015 at 17:34
Ја унаказија црквата, дворот со оградата и дрвцата претставуваше една целина. Како изнасилено влегува плоштадот директно до ѕидиштата на црквата. Никакво чувство за оформување на простор. Бандити, успеаја и овој простор да го уништат. ИСИЛ да беше, немаше ваква штета да направат. Згрозен сум. И за на крај, и последните дрвја да ги исечат, нека посадат уште неколку позлатени канделабри.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 05-Nov-2015 at 20:16
бутаат објекти кај што не треба (кај што постојат улици, плоштади и останати пешачки простори) и отвараат плоштади кај што не треба... све наопаку... како од инает да е

Edited by zabegan - 05-Nov-2015 at 20:17
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 05-Nov-2015 at 21:52
Za inaet na tebe zabegan
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 05-Nov-2015 at 22:51
Originally posted by iGi_PoP

Za inaet na tebe zabegan

за мене? ау, почестен сум што политичкава сцена мисли на мене од сите луѓе
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.