build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори (Карпошово востание)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 37383940>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1519
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #761 Posted: 28-Jun-2016 at 13:18
Секоја православна црква во Скопје си има свој двор. Освен оваа, чиј двор беше осакатен од демохристијаните.
27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

Edited by Staro Skopje - 28-Jun-2016 at 13:19
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #762 Posted: 29-Jun-2016 at 01:21
Спространите алишта во третата слика - врв.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 816
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #763 Posted: 29-Jun-2016 at 02:55
Originally posted by CenterCityKid

Спространите алишта во третата слика - врв.


Не ли донесоа закон година-две дека е забрането простирањето алишта да е видливо однадвор во градскиот центар и дека се плаќа казна за тоа?
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #764 Posted: 29-Jun-2016 at 09:57
Originally posted by CenterCityKid

Спространите алишта во третата слика - врв.


Тоа е најмалиот проблем во споредба со сето останато на сликите
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #765 Posted: 30-Jun-2016 at 14:40
Простотилакот, преточен во бангладизирање на фасадите (и спростирањето алишта како врв на тој феномен), е најголемиот проблем, а не две трефки, како на последната слика. И никој не смее да ги опомени или казни овие “граѓани“ затоа што ќе вриштат дека имало диктатура и фашизам и дека дојденците вон Скопје им го просељачиле градот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #766 Posted: 01-Sep-2016 at 15:53


фото: @Aynur_Azer (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #767 Posted: 04-Jan-2017 at 18:15
Никогаш, ама никогаш нема да се оправиме како луѓе „Пешачки зони“ - жими к*ров, да ми простите!Edited by Џоле - 04-Jan-2017 at 18:15
За сè има вторпат
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #768 Posted: 04-Jan-2017 at 21:33
Нит ред има, ниту закон. Ова се возила на вработените во институциите и стана најнормално да се паркираат во пешачка зона.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #769 Posted: 04-Jan-2017 at 21:49
Pa neli im napravija parking pod plostadot majka Tereza? Moze se vraboteni no vo lokalnite hoteli i restorani.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #770 Posted: 05-Jan-2017 at 03:42

па и на палатана што ја направија кај железничка има паркинг па пак оставаат коли пред врата...

не е битно кај работат, битно е дека се работи за неписмена стока
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #771 Posted: 05-Jan-2017 at 09:27
Originally posted by zabegan


па и на палатана што ја направија кај железничка има паркинг па пак оставаат коли пред врата...

не е битно кај работат, битно е дека се работи за неписмена стокаЧинам веќе не. Има столбчиња.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #772 Posted: 05-Jan-2017 at 17:28
Originally posted by fichot

Originally posted by zabegan


па и на палатана што ја направија кај железничка има паркинг па пак оставаат коли пред врата...

не е битно кај работат, битно е дека се работи за неписмена стокаЧинам веќе не. Има столбчиња.
сакам да кажам дека се случува и кога објект има паркинг простор, народ да паркира пред врата сака...

а на само стотина метри од локацијава на фоткава, има два диви паркинзи и еве сега катната кај и да е е готова, а не вњерувам дека ќе почнат да ја користат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #773 Posted: 15-Jun-2017 at 18:51
„Велелепноста“ на плоштадов. Секој ден поминувам по двапати оттука, неминовно место за туристи (скопјани се подеднакво важни), а еве што можат да видат:Ова е најкритичниот и најоштетен дел, преку кој се движат возила од секаков тип:

Малку понатаму:Буквално нема шахта што не е пропадната и оштетена:

А и осветлувањето не е во подобра состојба:

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #774 Posted: 16-Jun-2017 at 09:49
Се дoдекa не се бaрa гaрaнцијa и oдгoвoрнoст нa изведувaчите вaкa ќе биде.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #775 Posted: 16-Jun-2017 at 11:28
vcera bas pominav, odvratna slika, sve sto se napravi veke se raspaga
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #776 Posted: 16-Jun-2017 at 20:40
Originally posted by kultuzin

Се дoдекa не се бaрa гaрaнцијa и oдгoвoрнoст нa изведувaчите вaкa ќе биде.


Како да се бара кога фирмите што ги градат проектите се во сопственост на истите што треба да бараат одговорност и санкции?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #777 Posted: 17-Jun-2017 at 11:59
Не е само до изведувачите, иако сметам дека најголем дел од одговорноста е кај нив. Сепак, сметам дека тоа што се дозволува влез на возила е најголем проблем - тука не станува збор само за обични коли туку и за тешки камиони што вршат достава на производи и опрема (при одредени културно/забавни настани што се одржуваат на плоштадов). Но секако дека и самиот материјал што е употребен за поплочување е од суштинска важност, во случајов дел од проблемот.
За сè има вторпат
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #778 Posted: 19-Jun-2017 at 15:44
Originally posted by kultuzin

Се дoдекa не се бaрa гaрaнцијa и oдгoвoрнoст нa изведувaчите вaкa ќе биде.

Se dodeka nema zakon koj se sproveduva i da se udrat po dzebot nesovesnite vozaci i drugi dilikventi, vaka ke bide...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #779 Posted: 20-Jun-2017 at 00:04

факт е дека плочнициве се тежок фушерај и факт е дека и најквалитетниот плочник на светот, ако помине тенк преку него, ќе пропадне
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #780 Posted: 20-Jun-2017 at 09:29
plocnikov e kriminalno izveden i toa e pricinata da se raspadne. niti e pricinata kamionot, niti bilo sto. pod plockite treba da ima i betonska podloga, kako sekade vo svetot sto pravat, a ne samo natapkan pesok.

jedino nesto pravilno izvedeno kaj nas se boemskite ulici (zatoa se i poskapi). tamu i avion da sleta nema da se iskrshi podlogata. za zal, osven ovie dve ulici, sve drugo sto izvede Zernovski e na nivo na kvalitet na pesackite ulici na Todorovic i veke pocna da se raspagja
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 37383940>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.