build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори (Карпошово востание)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 24-Jun-2011 at 00:06
ама сеуште не ми е јасно што толку ви сметаат посебни објекти во градови мора по секоја цена да има се лупне фасада... фактот што на тебе или одредена група ви бил некој објект грд не значи дека е најлошиот објект на светот ци дека треба да му се менува фасада, јас мислам дека сме единствена нација која е решена дека класичните стилови се единствените кои нешто вредат и дека се друго е шунд... дај оладете малку и поштедете ги фасадиве, зарем не можете да ги оставите на раат да си постојат без да ги реметите со ставови за тоа што било култура и уметност, како што се однесуваат цивилизирано и во други градови каде постојат разновидни фасади, мешѓу кои и „комуњарски“
и впрочем што е тука целта, зградата да глуми дека е изградена во 18-ти век наместо оригиналното потекло од пеесетите и дека кај нас не постоело ни турско, ни југославија??? по патетично и позабегано нешто од тоа немам слушнато...
не намеравам да држам лекции за фасадите на објектите, и на мене многу објекти не ми се допаѓаат па не инсистирам на нивна промена, прекинете да ги силувате објектите со лични вкусови

фонтаната далеку од тоа дека одговара на просторот, тоа што ја држи формата на улицата не значи дека одговара на условите, на тој простор треба да се развие проток од пешаци многу поголем од сегашниот, а дури во моментов протокот е голем... но ако ништо друго, барем во право си за тоа дека движењето е флуидно и барем теши тоа што немаме целосно затварање на улици ко што е црквата на плоштад на пример
Back to Top
Bojanix View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bojanix Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 24-Jun-2011 at 00:10
За споменикот се сложувам, толкаво здание не знам на кој начин би одговарало да стои на една релативно тесна уличка која води кон старата чаршија. Додека за министерството, проектот најверојатно е готов и претпоставувам дека со отпочнувањето на работата кај фонтаните би запчнала и реконструкцијата на фасадата и надградбата на самата зграда.
Back to Top
Bojanix View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bojanix Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 24-Jun-2011 at 00:38
Originally posted by zabegan

ама сеуште не ми е јасно што толку ви сметаат посебни објекти во градови мора по секоја цена да има се лупне фасада... фактот што на тебе или одредена група ви бил некој објект грд не значи дека е најлошиот објект на светот ци дека треба да му се менува фасада, јас мислам дека сме единствена нација која е решена дека класичните стилови се единствените кои нешто вредат и дека се друго е шунд... дај оладете малку и поштедете ги фасадиве, зарем не можете да ги оставите на раат да си постојат без да ги реметите со ставови за тоа што било култура и уметност, како што се однесуваат цивилизирано и во други градови каде постојат разновидни фасади, мешѓу кои и „комуњарски“и впрочем што е тука целта,зградата да глуми дека е изградена во 18-ти век наместо оригиналното потекло од пеесетите и дека кај нас не постоело ни турско, ни југославија??? по патетично и позабегано нешто од тоа немам слушнато...не намеравам да држам лекции за фасадите на објектите, и на мене многу објекти не ми се допаѓаат па не инсистирам на нивна промена, прекинете да ги силувате објектите со лични вкусовифонтаната далеку од тоа дека одговара на просторот, тоа што ја држи формата на улицата не значи дека одговара на условите, на тој простор треба да се развие проток од пешаци многу поголем од сегашниот, а дури во моментов протокот е голем... но ако ништо друго, барем во право си за тоа дека движењето е флуидно и барем теши тоа што немаме целосно затварање на улици ко што е црквата на плоштад на пример


Можеби ова не е по темава, ниту пак јас имам некаква допирна точка со архитектура, но ме интересира лично. Кога веќе почнавме да говориме за стилови, доколку би ти се укажала шанса да влијаеш на ликот на Скопје и располагаш со соодветни средства кои би можеле да се искористат за таа намена. Дали ти би срушил некои круцијални обијекти од градов кои лично тебе не ти се допаѓаат и би изградил сосема нови на нивно место кои би соодветствувале со временскиот период во кој живееме, од каде што нормално би ја црпеле својата оригиналност или пак не би сменил ништо?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 24-Jun-2011 at 00:38
ќе ми објасни некој што ви смета кај објектов без да забегуваме со култури и комунизам??? што е проблемот со стилот и со изгледот на објектот? (да да, и мене не ми се допаѓа на изглед, но тоа не е поентата која се бара тука Crazy)




Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 24-Jun-2011 at 07:47
Originally posted by zabegan

ама сеуште не ми е јасно што толку ви сметаат посебни објекти во градови мора по секоја цена да има се лупне фасада... фактот што на тебе или одредена група ви бил некој објект грд не значи дека е најлошиот објект на светот ци дека треба да му се менува фасада, јас мислам дека сме единствена нација која е решена дека класичните стилови се единствените кои нешто вредат и дека се друго е шунд... дај оладете малку и поштедете ги фасадиве, зарем не можете да ги оставите на раат да си постојат без да ги реметите со ставови за тоа што било култура и уметност, како што се однесуваат цивилизирано и во други градови каде постојат разновидни фасади, мешѓу кои и „комуњарски“и впрочем што е тука целта, зградата да глуми дека е изградена во 18-ти век наместо оригиналното потекло од пеесетите и дека кај нас не постоело ни турско, ни југославија??? по патетично и позабегано нешто од тоа немам слушнато...не намеравам да држам лекции за фасадите на објектите, и на мене многу објекти не ми се допаѓаат па не инсистирам на нивна промена, прекинете да ги силувате објектите со лични вкусовифонтаната далеку од тоа дека одговара на просторот, тоа што ја држи формата на улицата не значи дека одговара на условите, на тој простор треба да се развие проток од пешаци многу поголем од сегашниот, а дури во моментов протокот е голем... но ако ништо друго, барем во право си за тоа дека движењето е флуидно и барем теши тоа што немаме целосно затварање на улици ко што е црквата на плоштад на пример


Не, туку да се смени грдата слика која е карактеристична за градови како Скопје, Сараево, Белград во мал процент и други (и тоа другиве немаат таква слика во самиот центар). Не се менува цело Скопје фасадите кои се градени во централното подрачје а очигледно немало некое посебно внимание да изгледаат убаво и да го разубавуваат просторот. Инаку јас тоа не го чувствувам како обид да се каже дека тука биле градени објекти од 18 век него едноставно да се разубави визуелно прсторот, а алатка што се употребувала за тоа се орнаментика и други естетски елементи и финеси кои даваат карактеристична отменост на композицијата. И не значи дека ако нешто е грдо или во најмала рака просечна архитектура-фасада, дека не смее да се пипа и мора да остане така од респект према авторот. Чим он не дал доволно од себе да нешто изгледа во најмала рака поубаво од вообичаеното во самиот центар тогаш логично е други да мислат и да променат некои работи.

Сеедно, дури и да не се менуваат фасадите во тие стилови, да се корегираат во модерен стил, со вистински бои, почисти површини, фини прозори и други детали кои би придонеле за разубавување мене би ми се допаднало.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 24-Jun-2011 at 08:06
Инаку на минситерствово за транспорт, единствено нешто што ми се допаѓа е вовлекувањето на приземјето со што се добиваат видливи слободностоечки столбови со трем (иако и тоа не ми се допаѓа како е изведено, приземјето треба да е уште вовлечено навнатре, како авторот да се двооумел, да извлечам - да не, и на крај направил некое несигурно површно извлекување кое не знаеш дали треба да служат столбовите да ги носат катовите над приземјето или само се ставени да ја држат настрешницата на објектот), над приземјето зградава ме асоцира на: болница, затвор, евентуално касарна на ЈНА. Тоа е мое мислење, можеби некој не би се сложил.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 24-Jun-2011 at 08:59
Originally posted by HugoGoulding

Инаку на минситерствово за транспорт, единствено нешто што ми се допаѓа е вовлекувањето на приземјето со што се добиваат видливи слободностоечки столбови со трем (иако и тоа не ми се допаѓа како е изведено, приземјето треба да е уште вовлечено навнатре, како авторот да се двооумел, да извлечам - да не, и на крај направил некое несигурно површно извлекување кое не знаеш дали треба да служат столбовите да ги носат катовите над приземјето или само се ставени да ја држат настрешницата на објектот), над приземјето зградава ме асоцира на: болница, затвор, евентуално касарна на ЈНА. Тоа е мое мислење, можеби некој не би се сложил.


Мене токму на државна болница (сега се вика градска, нели?) ме асоцираат тие издадените елементи на фасадата. Колку што можам да приметам, баш истите се.

Туку, може ли некој со сигурност да ми каже дали оваа зграда е пониска од Ибни Пајко? Ако е така, тогаш поддржувам надградба.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 24-Jun-2011 at 10:41
Пониска е за два ката

Edited by stratus - 24-Jun-2011 at 10:41
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 24-Jun-2011 at 11:06
Originally posted by alexgizh


Мене токму на државна болница (сега се вика градска, нели?) ме асоцираат тие издадените елементи на фасадата. Колку што можам да приметам, баш истите се.Туку, може ли некој со сигурност да ми каже дали оваа зграда е пониска од Ибни Пајко? Ако е така, тогаш поддржувам надградба.


Да не мислиш на воена болница?
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 24-Jun-2011 at 11:26
Можеле барем малку да ја едитираат сликата која ја преземале од форумов

Два­е­сет и пет­ме­тар­ски Фи­лип се лее во Ка­ла­бри­ја



Спо­ме­ни­кот кој се оче­ку­ва да би­де по­го­лем од оној на Але­ксан­дар Ма­ке­дон­ски и тре­ба да би­де по­ста­вен на пло­шта­дот „Кар­по­шо­во во­ста­ние”, на ле­ва­та стра­на од Ка­ме­ни мост, по­ме­ѓу цр­ква­та „Све­ти Ди­ми­триј” и Ми­ни­стерс­тво­то за транс­порт и вр­ски, е во фа­за на ле­е­ње, доз­на­ва­ме од оп­шти­на Цен­тар.

Скулп­ту­ра­та ко­ја не­о­фи­ци­јал­но ќе го прет­ста­ву­ва Фи­лип Вто­ри во сто­еч­ка по­лож­ба, ќе би­де по­ста­ве­на на фон­та­на во об­лик на сол­за и под не­го ќе има вој­ни­ци од фа­лан­га­та и фи­ло­зо­фи.

Спо­ме­ни­кот е но­сеч­ки­от еле­мент на це­ли­от комп­лекс кој се со­стои и од уште три фон­та­ни.

Две од нив ќе би­дат по­ста­ве­ни во не­по­сред­на бли­зи­на на спо­ме­ни­ци­те на Св. Кли­мент и На­ум и Св. Ки­рил и Ме­то­диј и на се­ко­ја од нив ќе би­дат прет­ста­ве­ни по че­ти­ри ко­њи.

На не­кол­ку ме­три од Ка­ме­ни­от мост ќе би­де по­ста­ве­на уште ед­на фон­та­на во об­лик на сол­за на ко­ја ќе би­дат прет­ста­ве­ни мај­ки со де­ца.

Се прет­по­ста­ву­ва де­ка спо­ме­ни­кот на Фи­лип Вто­ри за­ед­но со по­ста­мен­тот ќе би­де за око­лу два или три ме­три по­ви­сок од оној на Але­ксан­дар Ма­ке­дон­ски по­ста­вен на пло­шта­дот „Ма­ке­до­ни­ја”.

Во­и­нот, од­нос­но Фи­лип Вто­ри ќе би­де из­ле­ан во брон­за во ита­ли­јан­ска­та ле­ар­ни­ца „Фон­де­ри­ја ар­ти­сти­ка Гу­а­сти­ни”. Во до­го­во­рот склу­чен со ле­ар­ни­ца­та, об­ја­вен на ин­тер­нет-стра­ни­ца­та на Би­ро­то за јав­ни на­ба­вки на­ве­де­но е де­ка тре­ба да се из­лее скулп­ту­ра на во­ин, но не­ма по­кон­крет­ни ин­фор­ма­ции во од­нос на иден­ти­те­тот на лич­но­ста прет­ста­ве­на на спо­ме­ни­кот.

Име­то на авто­рот на „во­ин со при­друж­ни еле­мен­ти и че­ти­ри фон­та­ни” не е офи­ци­јал­но поз­на­то, но се прет­по­ста­ву­ва де­ка и овој пат ста­ну­ва збор за Ва­лен­ти­на Сте­фа­нов­ска, автор­ка­та на спо­ме­ни­кот на Але­ксан­дар по­ста­вен на пло­шта­дот Ма­ке­до­ни­ја.

Од­лу­ка­та за по­ста­ву­ва­ње на „во­ин со при­друж­ни еле­мен­ти и че­ти­ри фон­та­ни” е до­не­се­на од оп­шти­на Цен­тар во 2008 го­ди­на, а не­о­фи­ци­јал­но доз­на­ва­ме де­ка таа стиг­на­ла на ин­ци­ја­ти­ва на Ми­ни­стерс­тво­то за кул­ту­ра за из­град­ба на спо­ме­ник на Фи­лип Вто­ри.

Спо­ред то­гаш­на­та од­лу­ка автор­ски­от до­го­вор из­не­су­ва 92.000.000 де­на­ри (око­лу 1.5 ми­ли­о­ни евра), од кои 30 ми­ли­о­ни де­на­ри (500.000 евра) по­кри­ва оп­шти­на Цен­тар. Од СДСМ из­ја­ви­ја де­ка спо­ред нив­ни­те ин­фор­ма­ции за ли­е­ње­то се да­де­ни 182 ми­ли­о­ни де­на­ри (око­лу 3 ми­ли­о­ни евра), а су­ма­та со автор­ски­от хо­но­рар се оче­ку­ва да до­стиг­не 4-5 ми­ли­о­ни евра.

Гра­до­на­чал­ни­кот на оп­шти­на Цен­тар, Вла­ди­мир То­до­ро­виќ, во де­кем­ври ми­на­та­та го­ди­на за „Вре­ме” не ги одре­че, но ни­ту ги по­твр­ди ин­фор­ма­ци­и­те де­ка ста­ну­ва збор за спо­ме­ник на Фи­лип Вто­ри, и до­да­де де­ка не мо­же да би­де си­гу­рен да­ли спо­ме­ни­кот по по­ста­ву­ва­ње­то ќе на­ли­ку­ва на та­тко­то на Але­ксан­дар Ма­ке­дон­ски.

http://www.plusinfo.mk/vest/5992/Dvaeset-i-petmetarski-Filip-se-lee-vo-Kalabrija

Edited by OCB - 24-Jun-2011 at 11:28
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 24-Jun-2011 at 12:11
Originally posted by mirakuliks

Originally posted by alexgizh


Мене токму на државна болница (сега се вика градска, нели?) ме асоцираат тие издадените елементи на фасадата. Колку што можам да приметам, баш истите се.Туку, може ли некој со сигурност да ми каже дали оваа зграда е пониска од Ибни Пајко? Ако е така, тогаш поддржувам надградба.


Да не мислиш на воена болница?


Тоа де, ги испомешав сите Сабајлечки беше, нерасонет...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 24-Jun-2011 at 17:20
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by zabegan

ама сеуште не ми е јасно што толку ви сметаат посебни објекти во градови мора по секоја цена да има се лупне фасада... фактот што на тебе или одредена група ви бил некој објект грд не значи дека е најлошиот објект на светот ци дека треба да му се менува фасада, јас мислам дека сме единствена нација која е решена дека класичните стилови се единствените кои нешто вредат и дека се друго е шунд... дај оладете малку и поштедете ги фасадиве, зарем не можете да ги оставите на раат да си постојат без да ги реметите со ставови за тоа што било култура и уметност, како што се однесуваат цивилизирано и во други градови каде постојат разновидни фасади, мешѓу кои и „комуњарски“и впрочем што е тука целта, зградата да глуми дека е изградена во 18-ти век наместо оригиналното потекло од пеесетите и дека кај нас не постоело ни турско, ни југославија??? по патетично и позабегано нешто од тоа немам слушнато...не намеравам да држам лекции за фасадите на објектите, и на мене многу објекти не ми се допаѓаат па не инсистирам на нивна промена, прекинете да ги силувате објектите со лични вкусовифонтаната далеку од тоа дека одговара на просторот, тоа што ја држи формата на улицата не значи дека одговара на условите, на тој простор треба да се развие проток од пешаци многу поголем од сегашниот, а дури во моментов протокот е голем... но ако ништо друго, барем во право си за тоа дека движењето е флуидно и барем теши тоа што немаме целосно затварање на улици ко што е црквата на плоштад на пример


Не, туку да се смени грдата слика која е карактеристична за градови како Скопје, Сараево, Белград во мал процент и други (и тоа другиве немаат таква слика во самиот центар). Не се менува цело Скопје фасадите кои се градени во централното подрачје а очигледно немало некое посебно внимание да изгледаат убаво и да го разубавуваат просторот. Инаку јас тоа не го чувствувам како обид да се каже дека тука биле градени објекти од 18 век него едноставно да се разубави визуелно прсторот, а алатка што се употребувала за тоа се орнаментика и други естетски елементи и финеси кои даваат карактеристична отменост на композицијата. И не значи дека ако нешто е грдо или во најмала рака просечна архитектура-фасада, дека не смее да се пипа и мора да остане така од респект према авторот. Чим он не дал доволно од себе да нешто изгледа во најмала рака поубаво од вообичаеното во самиот центар тогаш логично е други да мислат и да променат некои работи.

Сеедно, дури и да не се менуваат фасадите во тие стилови, да се корегираат во модерен стил, со вистински бои, почисти површини, фини прозори и други детали кои би придонеле за разубавување мене би ми се допаднало.
ова е веќе нешто друго, секогаш е добредојдено освежување и промена на објектите
тоа што ме иритира е што се инсистира на „лепотанскиве“ стилови... инаку не сум против промена на објектите... но најчесто се залагам за тоа секој постоечки објект да си го задржи својот изглед, изгледот му ја покажува историјата
 сепак сметам дека треба да се внимава на тоа стилот кој ќе се искористи при промената да биде добро одбран и зградата да не изгуби многу од својот оригинален изглед... значи да се има осет, а не да се забегува
не знам колку да се грди објективе и не знам колку да ти се допаѓа некој стар стил, не е хумано на таков начин да се однесуваме со секоја фасада во градов и да наметнуваме свои разбирања за убавина врз сите објекти
инаку, ако играме асоцијации, зградава може единствено да ме асоцира на судот недалеку од оваа локација поради скоро идентичниот дизајн, а визуелниот ефект кој го постигнува кај мене е истиот ефект како Уставниот суд на пример... поентата е во тоа што зградата има озбилен, строг и чист изглед, и затоа најчесто вакви фасади се бирани за болници, научни институти па и административни објекти од политиката, така да, лично немам проблем  со овој објект посебно, само реновација, одржување и мали промени во деталите му се потребни, ништо друго


Edited by zabegan - 24-Jun-2011 at 17:23
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 24-Jun-2011 at 17:23
офтопик:
ќе биде ли логично темава да се смени во „Плоштад Карпошово востание“?
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 25-Jun-2011 at 14:28
Moze nekoj da napravi 3d so ostanatite zgradi segasni i planirani i da se napravi sporedba vo visina i prostor?
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 25-Jun-2011 at 15:28
Ова според мене е тотално непотребно....

А и вчера даваа на МТВ на вестите, проектот сигурно ќе се реализира...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 05-Jul-2011 at 23:34
се спрема почеток на градба на плоштадот карпошово востание:




http://www.plusinfo.mk/vest/7138/Ploshtadot-se-podgotvuva-za-prechek-na-Filip-Vtori



Ограден е просторот помеѓу Министерството за транспорт и врски и црквата Св. Димитриј каде што се планира поставување на фонтана со споменикот на Филип Втори кој ќе биде повисок за неколку метри од оној на Александар Македонски - неодамна поставен на плоштадот „Македонија“.

Од Општина Центар изјавија дека во моментов се прават подготвителни работи за изградба на плоштадот „Карпошово востание“, за што е ангажирана фирмата „Бетон“.

Работниците не информираа дека просторот се подготвува за поставување фонтана која треба да биде готова за околу два месеца.

Фонтаната во облик на солза на која ќе се издигне споменикот на Филип Втори е носечкиот елемент на целиот комплекс составен од уште три фонтани кои треба да се постават на просторот помеѓу Камениот мост, Министерството за транспорт и врски и црквата „Св. Димитрија“.

Во непосредна близина на спомениците на Св. Кирил и Методиј и Св. Климент и Наум ќе има уште две фонтани на кои ќе бидат поставени скулптури на мајки со деца, а веднаш до Камениот мост се планира фонтана со четири коњи.




Edited by Cloverstack - 05-Jul-2011 at 23:55
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 06-Jul-2011 at 00:08
Во интервјуто за Дневникот на МТВ Валентина Стефановска вели дека споменикот ќе биде висок вкупно 28 метри со постаментот, мислам дека треба го погледнете видеото: http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/ticker.css/19205/ekskluzivno_za_mtv_-_avtorkata_na_'voinot_na_konj'_go_ovori_ateljeto.aspx
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 06-Jul-2011 at 01:23

Еден од спомениците кои ќе бидат поставени на плоштадот.



Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 06-Jul-2011 at 03:15
I like the idea of the fountains but I don't understand the reasoning behind the statues, if it is indeed true.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 06-Jul-2011 at 10:14
Originally posted by Dave Gahan

Originally posted by zabegan

спомеников на Филип лоциран меѓу плоштад Карпошово востание и старата чаршија е уште еден нелогичен идиотизам во поставувањето споменици... значи осет да се немало за целина, композиција, и идеја и значење позади истите Suicide


Zabegan, од А-Ш стојам позади ова....

...и немаше да пишувам сега воопшто, ама посебно ме провоцираат неколку форумски членови што така опасно го дрват со квази-историја деновиве, да ни отекоа до колена (си знаат што)...или пишувајте за скулптурите, плоштадите, светилките, кантите за ѓубре - што сакате од овој карактер или не пишувајте ништо - доста ни е и за коњаникот на коњ и за коњаникот без коњ и за татко му и за коњите што им текна волку коњи да гледаме, отрувте со вангелштајн-историја...знаеме и кој се и што се и зошто не се викаат како што треба...аман веќе!



Ne da te nerviram, ama ne mozam da odoleam -

Imeto na spomenikov da ne treba da bide -

"TATKO MU NA VOINOT NA KONJ"




NE mi e jasno sto se glupiraat so iminjava?

Ako poentata e da se podignat nacionalnite cuvstva so grandiozni i monumentalni spomenici od po 30tina metra, togas neka odat do kraj so toa! Ne preku zadna vrata za nekoj da ne ni se naljuti...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.