build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори (Карпошово востание)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 383940
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 20-Jun-2017 at 15:52
Originally posted by xnx

plocnikov e kriminalno izveden i toa e pricinata da se raspadne. niti e pricinata kamionot, niti bilo sto. pod plockite treba da ima i betonska podloga, kako sekade vo svetot sto pravat, a ne samo natapkan pesok.

jedino nesto pravilno izvedeno kaj nas se boemskite ulici (zatoa se i poskapi). tamu i avion da sleta nema da se iskrshi podlogata. za zal, osven ovie dve ulici, sve drugo sto izvede Zernovski e na nivo na kvalitet na pesackite ulici na Todorovic i veke pocna da se raspagja

 
Ова за бетонската подлога можам да го потврдам за плоштадот Гази Баба во Автокоманда. Кога се градеше плоштадот, пред да биде поплочен беше покриен со бетон.


Edited by Dexter26 - 20-Jun-2017 at 15:53
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12385
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 23-Jun-2017 at 14:07
Денес видов работници како ги поправаат оштетените делови на плоштадов, оние најголемите, што се на првите неколку слики од мојата објава. Не знам дали виделе на форумот или на друг начин стигнала таа информација до нив, но како и да е, добро е што еден важен и прометен дел од плоштадот ќе се среди за да не срамиме колку-толку пред самите себе и пред другите.
За сè има вторпат
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 26-Jun-2017 at 00:28
Mислам дека проблемот со плочките на плоштадот не е во тоа што некој го изработил сето тоа неквалитетно или се работи за неквалитетни плочки туку самиот дизајн на плочките е едноставно лош.

Една плочка 60x60см (претпоставувам), во неа има вдлабнато поле од 6x6 помали коцки, и тој дизајн ја прави секоја плочка многу нежна и осетлива на притисок и поради тоа лесно се кршат.

Значи можеби не е до квалитетот на плочките туку до самиот нивен лош дизајн. Требаше да бидат ставени бекатон плочки 60x60 без никаква дополнителна "шара" и вдлабнување во нив и ќе беа поиздржливи.

Edited by HugoGoulding - 26-Jun-2017 at 13:50
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 26-Jun-2017 at 00:32
Единствена предност на сегашените плочки со овој дизајн е што ситната шара на коцките го прави просторот да изгледа визуелно поголем, особено кога се ставени на потесни и помали простори ситната коцка визуелно го прави просторот поголем од што навистина е.

Edited by HugoGoulding - 26-Jun-2017 at 13:49
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 26-Jun-2017 at 10:45
Previous
 
Негативната критика не е палење околу тоа кој е виновен за лошата изведба, ама затоа ти лесно се потпалуваш на негативните критики.
 
Штета што не се потпалуваш така лесно кога ги сечат дрвјата, ги уништуваат парковите и бутаат административни згради и споменици кога и каде ќе им текне - намерно говорам во сегашно време, бидејќи не знаеме што ќе донесе иднината.


Edited by Dexter26 - 26-Jun-2017 at 10:50
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 26-Jun-2017 at 11:35
Originally posted by Dexter26Previous  Негативната критика не е палење околу тоа кој е виновен за лошата изведба, ама затоа ти лесно се потпалуваш на негативните критики.  Штета што не се потпалуваш така лесно кога ги сечат дрвјата, ги уништуваат парковите и бутаат административни згради и споменици кога и каде ќе им текне - намерно говорам во сегашно време, бидејќи не знаеме што ќе донесе иднината.Го читаш мојот конструктивен коментар упатен директно кон темата и одредениот проблем околу плочките? Се обидов да го најдам логичниот и интелегентен одговор зошто плочките навистина лесно се кршат, а не секогаш да барам разлог во криминал, фашизам или диктатура.

Ако немаш што да кажеш во врска со тоа не замарај.Edited by HugoGoulding - 26-Jun-2017 at 11:37
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #787 Posted: 26-Jun-2017 at 11:42
Previous
 
Ти благодарам бидејќи повторно покажа и докажа на дело како лесно се потпалуваш на негативните критики.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #788 Posted: 26-Jun-2017 at 23:45
Originally posted by HugoGoulding

Единствена предност на сегашените плочки со овој дизајн е што ситната шара на коцките го прави просторот да изгледа визуелно поголем, особено кога се ставени на потесни и помали простори ситната коцка визуелно го прави просторот поголем од што навистина е.
па реално просторот немаше да биде потесен и помал да не фукнеа огромни фонтани и скулптури на него, а плочников само помага да го направи многу монотон, и како што кажав порано, евтин... без дворчето на црквата сега просторот личи на една огромна пустелија

проблемот не е во квалитетот на самиот материјал, проблемот е изведбата на плочникот при која кај нас често се превидуваат разни проблеми од кои треба да се заштити, како на пример вода или некое потешко сервисно возило
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12385
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #789 Posted: 05-Jan-2018 at 19:30
Само да ви кажам дека плоштадов моментално е најголем срам за Скопје (а градов има и повеќе од доволно срамови). Буквално целиот е искршен, а возила редовно си поминуваат по него. Не ми се ни слика од што ми се гади кога поминувам оттаму, а поминувам речиси секој ден. Ужас!
За сè има вторпат
Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #790 Posted: 06-Jan-2018 at 02:38
Originally posted by Џоле

Само да ви кажам дека плоштадов моментално е најголем срам за Скопје (а градов има и повеќе од доволно срамови). Буквално целиот е искршен, а возила редовно си поминуваат по него. Не ми се ни слика од што ми се гади кога поминувам оттаму, а поминувам речиси секој ден. Ужас!


Ни нема спас нас. Паркинг е најдобар пример дека немаме култура. Никој неќе да пропешачи 20 метри. Види и кај пошта. Поплочија, после месец, обележаа места за паркинг и ги испокршија со коли.

Едно исто, нон-стоп со години. Ќе седнеш во кафич. луѓе испопаркирале на тротоар, ќе дојде пајак, сите трчаат надвор. Секој сака до зграда да паркира, за да заврши работа.

Катастрофа. И мене ми боде очи овој плоштад.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #791 Posted: 08-Jan-2018 at 16:05
Originally posted by ToniB

Originally posted by Џоле

Само да ви кажам дека плоштадов моментално е најголем срам за Скопје (а градов има и повеќе од доволно срамови). Буквално целиот е искршен, а возила редовно си поминуваат по него. Не ми се ни слика од што ми се гади кога поминувам оттаму, а поминувам речиси секој ден. Ужас!


Ни нема спас нас. Паркинг е најдобар пример дека немаме култура. Никој неќе да пропешачи 20 метри. Види и кај пошта. Поплочија, после месец, обележаа места за паркинг и ги испокршија со коли.

Едно исто, нон-стоп со години. Ќе седнеш во кафич. луѓе испопаркирале на тротоар, ќе дојде пајак, сите трчаат надвор. Секој сака до зграда да паркира, за да заврши работа.

Катастрофа. И мене ми боде очи овој плоштад.


Ne deka nemame kultura, nemame ni zakoni! Da ima zakon i policija koja ke kaznuva ziteli koi sto parkiraat i vozat nelegalno onda ke se promeni i svesta i kulturata.
BANANA DRZAVA, bez razklika koj e na vlast


Edited by iGi_PoP - 08-Jan-2018 at 16:06
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2999
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #792 Posted: 12-May-2018 at 09:20
Превземено од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12385
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #793 Posted: 12-May-2018 at 18:35


Последнава фотографија е постара, сега е асфалтиран тој дел, а скршените плочи се отстранети.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2999
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #794 Posted: 06-May-2019 at 07:28
Плоштадов станал паркинг(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12385
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #795 Posted: 07-Jun-2019 at 08:57
Да ве известам само дека деновиве се работеше (и уште се работи) на санирање на изместените и пропаднати плочки и шахти на плоштадов, иако и по завршувањето се забележува дека нешто не е во ред, дека е некако фушерски направено тоа, но барем не се срамиме толку пред налетот на туристи периодов.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #796 Posted: 10-Jun-2019 at 05:45
isto primetuvam deka veke ne se parkiraat na plostadov, se nadevam deka ne e samo dodeka traat popravkite tuku gradonacalnikot konecno se osvestil
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 383940

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.