build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменик на паднатите Херои

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 14-Apr-2013 at 02:15

Од самиот старт кажав дека воопшто не ми се допаѓа споменикот, а и се останот од истиот проект.
Да не се правиме малоумни, као не ви е јасно дека моментот е да се биде „кул“ по секоја цена. Епа тој филм изумре одамна, ама гледам Мк е во некој воз што доцни.
п.с-Ако веќе размислувате толку рационално, време е да организирате први мај околу истиот „вечен оган“ со некоја добра скара.
А исто може и да почнете да ги перете алиштата во некоја од многуте фонтани. Сепак максимална искористеност, затоа што нешто било толку мн вредно.

Traveling.
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 14-Apr-2013 at 02:26
Разбирам да сакаат да го пародираат конкретниот споменик на некој начин, но вечниот оган како таков е сосем присутен на сите споменици и могили на паднати борци во многу краишта од светот и на споменици од секаков облик. Се смета за нешто речиси свето. Во Русија има за паднатите од II св. војна во секој град и луѓе таму одат специјално за венчална фотографија, по традиција.
Значи, доколку ова е чисто зезање и не е никаков простест, тогаш во ред. Но доколку е протест, тогаш е многу промашен бидејќи вечен оган нема нужна врска со конкретниов споменик, ниту со изградбите во Скопје, а покажува исмејување на едно благородно обележје (вечен помен за положените животи) и незапознаеност со вечниот оган како концепт (или можеби го виделе само на филм како гори во бронзени садови пред антички храмови, не знам. Но тоа нема врска со паднати борци, туку со кадење при богослужба, т.е. сосем религиозна намена).
Тоа е секако, доколку не е само чисто и беспримесно зезање.


Edited by Граѓанин - 14-Apr-2013 at 02:34
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 14-Apr-2013 at 10:14
вакви спонеици се правеле после 2.С.В. а не во 21 век.плус тоа фацата на факелоносецот е како на титов пионир кој му ја носи штафетата на стадионот на ЈНА на `другарот`
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 14-Apr-2013 at 16:08
Како и во се друго,така и со финтите касниме.
 
Споменик на паднатите советски војници во Киев
 
 
 



Edited by kiriOK - 14-Apr-2013 at 16:12
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 14-Apr-2013 at 18:27
Previous
 
Тој споменик во Киев сигурно постои уште од времето на поранешниот Советски Сојуз, додека Споменикот на паднатите борци за Македонија беше завршен во 2012 година, а "роштиљот" бидна во април 2013, така да, не е "роштиљот" тој кој доцни, туку споменикот. Big%20smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 14-Apr-2013 at 23:50
значи повеќе ви смета тоа што некој ја ископирал идејата за печење на виршли, отколку што ви смета тоа што спомеников е ископирана, веќе излитена идеја, и тоа без некоја посебна основа и концепт? никако да успеам да ве разберам...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 15-Apr-2013 at 01:03
Нема ништо погрешно во оганот сам по себе. Ако зборите за нешто, зборете за споменикот. А печењето и не е којзнае колку оригинална идеја, секое дете би се сетило.

Edited by Граѓанин - 15-Apr-2013 at 01:04
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 15-Apr-2013 at 01:38
Originally posted by Граѓанин

Нема ништо погрешно во оганот сам по себе. Ако зборите за нешто, зборете за споменикот. А печењето и не е којзнае колку оригинална идеја, секое дете би се сетило.
па оганот е дел од споменикот, нели треба заедно со сите други елементи да претставува некаква целина? како ќе го гледам сам по себе?
а околу оригиналноста, не знам што има толку оригинално во идеја која се користи насекаде низ светот, како што е вечниот оган... збориме за оригиналност, нели?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 15-Apr-2013 at 01:48
Originally posted by zabegan

значи повеќе ви смета тоа што некој ја ископирал идејата за печење на виршли, отколку што ви смета тоа што спомеников е ископирана, веќе излитена идеја, и тоа без некоја посебна основа и концепт? никако да успеам да ве разберам...

 
Зависи од која перспектива гледаш, забеган.
 
Вечниот оган е дел од секој споменик на паднати херои, на изгубени војници, на непознати војници, на заборавени војници и така натаму.
 
А кога сме кај останатите елементи од споменикот, нема за што да се дискутира, факт е тоа дека речиси целиот проект Скопје 2014 е изработен по принципот Copy-Paste, или преведено Копирај-Залепи, а споменикот на паднатите херои за Македонија не е исклучок.


Edited by Dexter26 - 15-Apr-2013 at 01:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.223 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.