build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменик на паднатите Херои

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 25-May-2012 at 10:44

Ова со еден збор се нарекува Цензура! А со неколку... нарушување на слободата на изразување во уметноста...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 25-May-2012 at 12:39
смешна цензура, и во најмала рака навреда за класичната уметност во која централен дел е човечкото тело.

Очигледно е дека не се сфатила целата поента на античкиот свет, и идеалите што тој ги славел. Со овој акт целиот проект губи смисла. Облекувањето на античките богови и личности по религиозни текови е невидена глупост.

Јас како артист никогаш не би дозволил на мое дело да се направи таква модификација.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 25-May-2012 at 14:01
Previous
 
Со други зборови кажано - ја величиме и ја славиме антиката со споменици, но на пуритански начин. Bash
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 26-May-2012 at 02:17
Глупава одлука нема што. И од кого да била нарачана оваа глупава сензура.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 26-May-2012 at 09:23
Spored mene seto ova e smisleno za da se odvlece vnimanieto,sega namesto da se zaboruva za potrebata i cenata na spomenikot,se zboruva dali trebalo da bide oblecen ili ne.
Mislam deka sekoja seriozna zenska organizacija nema nisto protiv skulpturata,samo evtin trik nisto poveke.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 26-May-2012 at 14:27
Го облекоа Прометеј во Жена парк (ФОТО)
26
МАЈ 2012
15:05
Факелоносецот од споменикот „Паднатите херои“ во Жена-парк, по наводната реакција на неколку женски организации – се облече. Градските власти попуштија на притисокот на пуританците.

Оваа фигура ги загрозува женските чувства, не е вкусно некој да одмора во паркот, а притоа да гледа во гол маж, реагирале организациите.
Авторот на „Паднатите херои на Македонија“, Томе Аџиевски, за „Дневник“ вели дека тука се работи за задоволување на вкусовите на пуританците и дека деновиве сите ќе може да ги видат измените. Аџиевски објаснува дека со фигурата на гол маж во паркот „Жена-борец“, всушност, е претставен митолошкиот јунак Прометеј како саможртва за луѓето.http://www.mkd.mk/33968/makedonija/prometej-oblecen-vo-zena-park/
Back to Top
Filip777 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip777 Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 28-May-2012 at 20:38
гаќи??? сериозно??? неможеа некаков превез, искинато платно, наметка? мораше памперс?


гаќи на коњите не ставаат?

Edited by Filip777 - 28-May-2012 at 20:38
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5381
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 28-May-2012 at 20:41
Главата е многу лошо изработена... Патем се реферирам на онаа меѓу рамената, не на таа покриената. Сериозно, како за факелоносец е неверојатно статичен. Како и да е, ништо поразлично од останатите нови споменици.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 28-May-2012 at 23:05Падна херојов
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 28-May-2012 at 23:26
Вива ла среден век!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 29-May-2012 at 01:05
1


2


3


4


5

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 29-May-2012 at 21:39
да било оригинално вака ќе беше сосема добро,ама накнадно ставање?????
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 29-May-2012 at 21:43
Ако не ги ставеа гаќите ќе се правеше муабет за катастрофалната изведба на главата која е во некој си социо комунистички стил како да е правена пред 40 години.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 29-May-2012 at 22:23
мене баш главата ми личи на онаа од оскарот
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 29-May-2012 at 22:57
Originally posted by kultuzin

Ако не ги ставеа гаќите ќе се правеше муабет за катастрофалната изведба на главата која е во некој си социо комунистички стил како да е правена пред 40 години.


АПСОЛУТНО! Главата е ужасно направена, изгледа како ослабен Тито на млади години. Многу потсеќа на ликовите кои во комунизмот од режимите беа прикажувани како претставителни и како пример. Да не збориме за бојата која навистина е ромско-златна и вади очи, да не зборуваме ниту за градбата и пропорциите на човеков.

 Се на се целиов споменик е еден од најлошите од целиот проект, од самата замисла (како ова ве потсеќа на паднатите херои кога нема никаква врска?!? Во нормалните земји ваквите споменици се нарекуваат паметници на незнајниот воин и се одбележуваат најчесто со вечен оган, не со златни R2D2 и куп коњи), преку изведбата, локацијата и естетиката...

"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2053
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 30-May-2012 at 09:40
А што ако нешто друго се крие тука, а не барања на жени?
---

Тодоровиќ не знае кои жени побарале облека за Прометеј

Градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, вчера пред Советот не знаеше да каже која женска организација побарала да се покрие голотијата на скулптурата на Прометеј во Паркот на жената-борец, кој е дел од споменикот „Македонски херои“. Членот на Советот од СДСМ, Благородна Kрстевска-Мојсовска, вчера на седницата наменета за советнички прашања го праша Тодоровиќ на која конкретно организација ~ пречело тоа што митскиот јунак е претставен гол. Градоначалникот одговори дека треба да провери во архивата на Општината.

- Зошто се интервенираше кога споменикот е одобрен од стручна комисија?

Сите релевантни женски организации се оградија од барањето. Со објаснувањето на Општината се фрли дамка врз жените во Македонија, во смисла дека не ја разбираат уметноста. И зошто експресно се задоволи барањето на таа организација кога на сите други претходни реакции од граѓани при носењето на урбанистичките планови не беше прифатено ниедно барање - праша советничката. (А.П.)

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C0E266A6DA87F747B6DA11E5E8ED1DB7
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 30-May-2012 at 09:49
Како работи спинувањето во нашата држава, сите медиуми се фатија како мува за г**мна за некаква облека на Прометеј, а никој не говори за непропоционално огромните обележја што наеднаш се растоварија од камиони во Жена-парк и кои трајно го уништија ова место за рекреација и уживање како последна оаза во забетонираниот строг центар на Скопје. На волку минијатурно место да се постават толку големи споменици и скулптури за мене е далеку од нормалата.

Edited by BOJAN - 30-May-2012 at 09:50
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 30-May-2012 at 10:55
Дечково и гол и облечен е катастрофа. И не ми е јасно што ги лупаат споменициве залепени еден до друг. Според мене спомеников за хероиве е таков што бара слободен простор пред него а не споменик на асно залепен пред него. Овие работи се толку очигледни и на мали деца им се јасни. Стварно се нема никаква концепција како се лупаат споменициве.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 01-Jun-2012 at 14:52
Originally posted by BOJAN

Како работи спинувањето во нашата држава, сите медиуми се фатија како мува за г**мна за некаква облека на Прометеј, а никој не говори за непропоционално огромните обележја што наеднаш се растоварија од камиони во Жена-парк и кои трајно го уништија ова место за рекреација и уживање како последна оаза во забетонираниот строг центар на Скопје. На волку минијатурно место да се постават толку големи споменици и скулптури за мене е далеку од нормалата.
потпис на ова Thumbs%20Up Applause

па и не е ништо чудно доколку ни прават медиумски диверзии... за повеќе да се фаќаме за чаршискиот муабет, пелени и гаќи, наместо да има некој нормален со изграден конструктивен став за разни проблеми кај ваквите зафати
ова е и најголема болест на јавното мислење кај нас, за жал
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 18-Aug-2012 at 00:40

http://utrinski.com.mk/?ItemID=799DC8B4D14FDD4C9878EE532E34D2EA
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.