build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тротоари

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7352
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 10-Aug-2020 at 17:39
Originally posted by гитардемон

Во ред е да се паркираат на коловоз, поарно отколку на тротоар. Чаре? Едносмерни улици, со десната лента за паркирање, и пошироки тротоари со дрвја и клупи, а и велосипедски патеки ако има место. Во иднина купците на станови ќе се секираат дали има подземни гаражи, и инвеститорите ќе мора да ги градат.
или може на пример гаражните места во сите тие нови објекти да не седат празни
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4732
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 10-Aug-2020 at 18:06
За овие улички има место и за нешто вака:А дури и ова е подобра опција:А за градови како Битола, ова му е мајката (со џебови за паркинг, утовар/истовар, и со пристап до гаражите во кои жителите ќе мораат да паркираат, а не да чуваат зимница):


Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 663
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 10-Aug-2020 at 20:33
Немаме know-how за ваква калдрма и плочник да направиме која нема да пропадне после 1 година.

А сликата со Прашка кажува дека треба да се менува законот (или правилник што и да е) за паркинг места по стан. Не може низ цело Скопје дебар маала да правиме, па после да му ја мислиме за паркинг со осакатување улици, монтажни гаражи итн. Тоа е урбанистичко планирање наопаку.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 10-Aug-2020 at 22:14
Зашто тој утовар/истовар едноставно законски не го регулираат дека може да се одвива исклучиво од 23h-07h и готово. Едноставно е решението. Јебига, ќе пораснат цените на производите заради исплата на ноќни смени кај дистрибутерите, ама драстично ќе се зголеми квалитетот на урбаниот живот. Па крај краева тоа и е тајната на зголемување стандард, како едни со други да си плаќаме поскапо, така расте стандард со желба за подобро општество, а не со барање најефтина опција за све на сите страни, колку "да проаѓа" едвај работата за најефтино. Филозофии на живот се тоа, Low-GDP-man vs. High-GDP-man. Никогаш нема да научиме да сакаме да ни биде подобро за сите! Секогаш ќе има некој што мисли дека му текнало како поефтино да заебе, да ескивира некој трошок, да измуља некоја шема да ги заебе сите околу него по принципот "коле вола за кило меса". За сопственото "кило месо" да не даде 300-400 денара поголема дневница треба да "го заколеме волот" проточен сообраќај.

Edited by user8642 - 10-Aug-2020 at 22:17
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 10-Aug-2020 at 23:29
Originally posted by user8642

Зашто тој утовар/истовар едноставно законски не го регулираат дека може да се одвива исклучиво од 23h-07h и готово. Едноставно е решението. Јебига, ќе пораснат цените на производите заради исплата на ноќни смени кај дистрибутерите, ама драстично ќе се зголеми квалитетот на урбаниот живот. Па крај краева тоа и е тајната на зголемување стандард, како едни со други да си плаќаме поскапо, така расте стандард со желба за подобро општество, а не со барање најефтина опција за све на сите страни, колку "да проаѓа" едвај работата за најефтино. Филозофии на живот се тоа, Low-GDP-man vs. High-GDP-man. Никогаш нема да научиме да сакаме да ни биде подобро за сите! Секогаш ќе има некој што мисли дека му текнало како поефтино да заебе, да ескивира некој трошок, да измуља некоја шема да ги заебе сите околу него по принципот "коле вола за кило меса". За сопственото "кило месо" да не даде 300-400 денара поголема дневница треба да "го заколеме волот" проточен сообраќај.

Од овој аспект може да се разгледува и неплаќањето патарини преку одење низ селски патишта.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 11-Aug-2020 at 00:40
Originally posted by zabegan

или може на пример гаражните места во сите тие нови објекти да не седат празни


Стварно не може да се донесе некој факинг закон со кој се забранува продажба на паркинг места?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 18-Aug-2020 at 14:19
Го реконструираме тротоарот на крак на улица „Народен фронт“ во Капиштец, веднаш пред „Кам“ маркетот.
Во должина од 120 метри се реконструираат тротоарите, со што конечно ќе се реши проблемот со дивото паркирање и ќе се ослободи дополнителен простор за движење на пешаците.

https://www.facebook.com/sasha.bogdanovik
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.