build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тротоари

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Jun-2011 at 00:44

Илинденска е страната баш од мостот па до Владата, каде што стоеше чадорот на А1, или посликовито од кај едниот лав до плавите барикади пред Влада.
За другиот дел е точно пред Собранието, делот што е ограден со плавите барикади до кривината за влез во Собранието, зашто понатаму има сеуште солиден тротоар кој продужува накај Рекорд.
Се на се погодени се виталните точки, останува уште да го исполнат ветувањето за средување на тротоарите кај Веро, НБРМ и Рамстор.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 28-Jun-2011 at 00:59
Fossil премногу се фаќаш за детали и филозофираш безпотребно новинарските текстови не се никаков репер најдобро е на страната на Скопје да се види што точно се работи.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 28-Jun-2011 at 23:51
Искрено кажано џабе ги прават тротоарите ако сеуште возила се паркираат на нив. Еве им шанса сега на некои улици и физички да издвојат каде може да се паркира а каде не. Поготво тоа важи за Партизнска каде што некаде има простор ама некаде навистина нема простор за паркирање.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Jul-2011 at 15:55
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Jul-2011 at 16:50
Скопско секојдневие.

Треба да им е јасно дека асфалтирање поневажни тротоари е редовна работа секој месец, секоја година, а не бомбастично да се најавува правење тротоари. Па еве се фали градот има нова асфалтна база, не сфаќам што е тешко овие тротоари и калливите површини да се поминат со асфалт.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 11-Jul-2011 at 19:37Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Jul-2011 at 21:54
Забележав дека се реконструира тротоарот на бул.11 Октомври во делот од кај Жена парк. Багерот го отстрануваше асфалтот ...


Град Скопје: Реконструкцијата на тротоарите се одвива според предвидената динамика
20.07.2011 - 13:23 | Македонија
Проектот за реконструкција на тротоарите и на пешачките патеки на неколку клучни улици и булевари во централното градско подрачје што почна кон крајот на минатиот месец се одвива според предвидената динамика, информира Град Скопје.


На потегот од мостот „Гоце Делчев“ до зградата на НУБ „Свети Климент Охридски“ деновиве од десната страна на тротоарот се нанесува тампонски слој и се рамни површината, а од левата страна е нанесен тампонски слој на 70 отсто од површината, а бетонски префабрикувани плочи се поставени на 50 отсто од површината. На терен работат екипите на ИГМ „Вратница“.

На булеварите ВМРО и Партизански одреди (околу Соборниот храм) тротоарите и пешачката патека се обновуваат на површина од околу 3.500 квадратни метри. Тротоарот на оваа делница е целосно раскопан, тампонски слој е нанесен на 50 отсто од површината, а плочки се поставени на 30 отсто од патеката. На реконструкција на овој потег работи градежната компанија „Чингар инжинеринг“ од Скопје.

На булеварот Илинден, поточно од мостот „Гоце Делчев“ до зградата на Владата на Република Македонија, се реконструираат тротоарите на површина од околу 5.000 квадратни метри. Патеката е раскопана и тампонирана во должина од 200 метри, а на 20 проценти од површината се нанесени бекатон-плочки. На терен работи фирмата „Урбан инвест“ од Кавадарци.

Се обновува и тротоарот на дел од улицата „11 Октомври“ од страната на паркот „Жена борец“. На терен работат екипи на градежната компанија „Пелагонија - Гостивар“.

Edited by vlatko.mk - 20-Jul-2011 at 12:50
Back to Top
strajk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 19-Mar-2011
Location: Skopyeah
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote strajk Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Jul-2011 at 10:34
Ne mozam da ja najdam niskata za trotoari.... pa tuka ke postiram.....
http://kurir.mk/republika/proekti/36874-Aktivna-obnova-na-trotoarite-vo-Skopje
najdole ima i video.
ФК Вардар гордоста на Скопје
Back to Top
slepci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jul-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote slepci Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-Jul-2011 at 09:42
slepcive od grad skopje
ne razbiraat deka i slepi lica treba da gi koristat trotoarite
vo site normalni gradovi kade kulturata e na malku povisoko nivo
trotoarite se izvedeni za koristenje od site
cenata na paver elementite e ista
istite treba da se samo malku rapavi za da moze so gazaenje po niv da se sledi pravecot
 
Ohno Wallbash
 
ke naucat nekogas
do togas slepite ke sedat doma
tie koi se dvizat so kolicka nikogas nema da gi vidime kako da ne postojat
 
10% od naselenieto vo svetot ima posebni potrebi vo odnos na dvizenjeto niz gradski sredini
 
pozdrav do slepcite
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-Jul-2011 at 20:42Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Jul-2011 at 23:54
Понекогаш се прашувам што ги кошта од градов да фрлат неколку лопати асфалт и да ги освежат овие тротоари, кои се далеку од центарот на градот. Ова е кај постојката во Автокоманда, веднаш до Земјоделскиот факултет, а состојбата е очајна долж целиот булевар. Ваков пример имаше и на постојката кај судовите, ама фино со асфалт се среди.
Градоначалнику реагирај и тука!


Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-Aug-2011 at 19:39
Фино излегоа овие.Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Aug-2011 at 20:30
Mnogu mi se dopagjaCheers Se nadevam deka se povekje trotuari kje se napravaat kako ovie!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Aug-2011 at 20:35
патеката околу паркот супер испаднала... тоа е она што му треба на градов, комплетна реновација и освежување на јавните простори, без разлика каква архитектура или култура има градот, ако ја има основната уреденост и елементи, го има изгледот на било која светски позната метропола
секогаш уредна патека, уредено зеленило и урбана опрема, тоа е потребно Applause
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 14-Aug-2011 at 11:22
Од естетска гледна точка изгледа навистина солидно - сега ќе ја видиме функционалноста со тек на време и издржливоста. Доколку добро се покажат овие тротоари мислам дека може уште многу да се обноват на ист принцип.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 14-Aug-2011 at 17:01
Originally posted by vlatko.mk

Од естетска гледна точка изгледа навистина солидно - сега ќе ја видиме функционалноста со тек на време и издржливоста. Доколку добро се покажат овие тротоари мислам дека може уште многу да се обноват на ист принцип.
не мора да ги правиме пешачките површини издржливи на армагедон, било каква подлога, со тек на време се уништува... а онаму каде што плочниците се преживеани, значи дека редовно се одржуваат и чистат, кај нас тоа не е случај и се надевам дека таквиот однос кон јавни површини ќе биде истребен
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 15-Aug-2011 at 22:16

ГРАД СКОПЈЕ


Се уредува и тротоарот кај главната пошта


Екипа на Град Скопје веќе неколку дена работи на уредување на тротоарот пред главната пошта во Скопје. Целата површина е тампонирана, поставени се рабници, а вчера почаа да ги редат и бетонските префабрикувани плочи. На внатрешната страна од тротоарот се инсталираат плочки со темно сива боја, а на делот што е до сообраќајницата на булеварот ВМРО, со светло-сива боја.
Уредувањето на овој тротоар е дел од проектот за реконструкција на тротоарите во централното градско подрачје што во јуни го почнаа да го реализираат градските власти и ќе чини 600 илјади евра.

Во оваа акција е опфатена и реконструкцијата на тротоарите на улицата Васил Аџиларски", односно потегот пред паркот Жена-борец" во централното градско подрачје, покрај булеварот 11 Октомври", како и тротоарите на булеварите Гоце Делчев", Даме Груев", Партизански одреди" и Климент Охридски".

изворна вест
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 15-Aug-2011 at 23:26
тротоариве ќе бидат унифицирани или така им се погодило?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
WNBARCH View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote WNBARCH Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 16-Aug-2011 at 14:55
i hate paver али браво за овие другиве што се пред собрание.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Aug-2011 at 15:56
Originally posted by gjoko


ГРАД СКОПЈЕ


Се уредува и тротоарот кај главната пошта


Екипа на Град Скопје веќе неколку дена работи на уредување на тротоарот пред главната пошта во Скопје. Целата површина е тампонирана, поставени се рабници, а вчера почаа да ги редат и бетонските префабрикувани плочи. На внатрешната страна од тротоарот се инсталираат плочки со темно сива боја, а на делот што е до сообраќајницата на булеварот ВМРО, со светло-сива боја.
Уредувањето на овој тротоар е дел од проектот за реконструкција на тротоарите во централното градско подрачје што во јуни го почнаа да го реализираат градските власти и ќе чини 600 илјади евра.

Во оваа акција е опфатена и реконструкцијата на тротоарите на улицата Васил Аџиларски", односно потегот пред паркот Жена-борец" во централното градско подрачје, покрај булеварот 11 Октомври", како и тротоарите на булеварите Гоце Делчев", Даме Груев", Партизански одреди" и Климент Охридски".

изворна вест


Da go imase skopje ovaj gradocalnik uste pred 10 godi kojznae kako kje izgledase skopje!
Taka treba, sega najvaznite ulici kje bidat super ureduvani!!ApplauseApplauseApplause
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.