build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Тротоари
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тротоари

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 822
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Aug-2011 at 17:23
Originally posted by my MacedoniaDa go imase skopje ovaj gradocalnik uste pred 10 godi kojznae kako kje izgledase skopje!
Taka treba, sega najvaznite ulici kje bidat super ureduvani!!ApplauseApplauseApplause


Не е само до градоначалникот туку е до комбинацијата на специфична централна власт со специфична локална власт што овозможува проекти кои реално го надминуваат градскиот буџет. Причините за достапноста на толку финансии нема да го коментирам, бидејќи на таа дискусија не и е местото на овој форум.
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Aug-2011 at 21:36
Добрите и продуктивни проекти не ги критикува никој - опозицијата молчи власта се фали (така е во политиката)

Од аспект на граѓанин многу повеќе се радувам на ефтините тротоари отколку на грандиозните скулптури и објекти.
Уште повеќе би ме радувало ако се инвестира во раззеленување на Скопје
Гледајте само колку убаво изгледаат новите тротоари на партизанска во комбинација со зеленилото

и пред тоа имаше зеленило и беше пријатно, но новите тротоари и жардинери прават сетоа тоа да изгледа подобро


Edited by vlatko.mk - 16-Aug-2011 at 21:38
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Aug-2011 at 22:24

оваа релација сум ја газел 5 години, и дај боже да беше и порано ваква гледката,но и за тоа време не беше лошо поготово во мај и јуни
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Aug-2011 at 00:00
Мене навистина ми се допаѓаат новите плочки поставени на потегот од мостот Гоце Делчев кон влада и кон главната пошта, изгледаат навистина прекрасно само ќе видиме како ќе се покажат во зимските месеци кога ќе падне снег.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 17-Aug-2011 at 10:57
Originally posted by gjoko


ГРАД СКОПЈЕ


Се уредува и тротоарот кај главната пошта


Екипа на Град Скопје веќе неколку дена работи на уредување на тротоарот пред главната пошта во Скопје. Целата површина е тампонирана, поставени се рабници, а вчера почаа да ги редат и бетонските префабрикувани плочи. На внатрешната страна од тротоарот се инсталираат плочки со темно сива боја, а на делот што е до сообраќајницата на булеварот ВМРО, со светло-сива боја.
Уредувањето на овој тротоар е дел од проектот за реконструкција на тротоарите во централното градско подрачје што во јуни го почнаа да го реализираат градските власти и ќе чини 600 илјади евра.

Во оваа акција е опфатена и реконструкцијата на тротоарите на улицата Васил Аџиларски", односно потегот пред паркот Жена-борец" во централното градско подрачје, покрај булеварот 11 Октомври", како и тротоарите на булеварите Гоце Делчев", Даме Груев", Партизански одреди" и Климент Охридски".

изворна вестPartizanska vaka isto ke bidi poplocena velosipedskata i pesackata pateka ??? i dali ke se napravi zelenilo megju niv kako so e od Karpos kon Vlae?

Edited by G.I. Joe - 17-Aug-2011 at 10:58
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 17-Aug-2011 at 11:16
Во веста пишува дека и Партизанска ќе се поплочува. Да е до Рузвелтова би било супер. А за зеленило тешко дека ќе се најде место, освен во делот кај ТЦ Буњаковец.

Edited by <Fresno> - 17-Aug-2011 at 11:17
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 17-Aug-2011 at 12:00
Originally posted by gjoko


ГРАД СКОПЈЕ


Се уредува и тротоарот кај главната пошта


Екипа на Град Скопје веќе неколку дена работи на уредување на тротоарот пред главната пошта во Скопје. Целата површина е тампонирана, поставени се рабници, а вчера почаа да ги редат и бетонските префабрикувани плочи. На внатрешната страна од тротоарот се инсталираат плочки со темно сива боја, а на делот што е до сообраќајницата на булеварот ВМРО, со светло-сива боја.
Уредувањето на овој тротоар е дел од проектот за реконструкција на тротоарите во централното градско подрачје што во јуни го почнаа да го реализираат градските власти и ќе чини 600 илјади евра.

Во оваа акција е опфатена и реконструкцијата на тротоарите на улицата Васил Аџиларски", односно потегот пред паркот Жена-борец" во централното градско подрачје, покрај булеварот 11 Октомври", како и тротоарите на булеварите Гоце Делчев", Даме Груев", Партизански одреди" и Климент Охридски".

изворна вест


Колку долго ќе остане тротоарот во оваа состојба ако повторно се дозволува да се паркираат автомобили на оваа површина.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Aug-2011 at 12:19
ne ako, tuku ke se. na pocetokot na partizanska odma do soborna crkva, samo sto go zavrsija trotoarot odma se ispokacija koli. taka ke bide i tuka... ne znam zosto bi se raduval na novi ubavi trotoari ako ne se nameneti za luge
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Aug-2011 at 14:34
Абе тоа ти е култура што не се менува плус всадено им е на возачите да се паркираат по тротоари ако има заштита ќе ги оставаат колите по ленти на улица. И да има катни гаражи секогаш менталитетот ќе вели како јас да плаќам кога можам на тротоар да ја оставам сите сакаат да паркираат пред местото каде што ја вршат работата.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-Aug-2011 at 14:49
abe kakva kultura kakvi gluposti sto vi e na vas? ste cule za zakon i sproveduvanje na istiot? ajde neka proba nekoj vo normalen evropski grad vaka da ja ostai kolata da vidite sto ke mu se sluci... da sakaa oni ke stavea i stubcinja zastitni i pajaci i sve... 
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-Aug-2011 at 16:55
Lekot se samo betonski stubcinja ili metalni na rabot do kolovoznite lenti pa posle i da sakat nema da mozat da parkirat .. Posle raj po cela Partizanska za velosipedistite i pesacite
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Aug-2011 at 17:12
Тоа се решава елегантно со столбчиња, со ковано железо огради кои може многу убаво да изгледаат со повисоки рабници и едноставно физички се ограничува качување со автомобил. А кога никој не ги гони, тротоарот е низок и препрека нема, е тогаш ако не се паркира некој барај проблем во менталитет, а не сега кога буквално како да има знак дојдете паркирајте. Има начини да се реши, ама допрва треба воља и финансии да реши.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Aug-2011 at 17:52
високите тротоари имаат и негативна страна-при паркирање луѓето подсвесно ја паркираат колата подалеку од ивичњакот на тротоарот бидејќи е повисок него ли долната страна од вратата на колата,па при отварање на вратата можи да ја удри од тротоар.И во вакви случаи несвесно се стеснува улицата за по 0.5 метри од секоја страна во најдобар случај
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Aug-2011 at 01:13
Еве еден сосема фин и квалитетно изработен тротоар во Чанакале, Турција. Вакви тротоари се измислени за најоптеретените пешачки зони во центарот на Скопје.

Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Aug-2011 at 16:20
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 18-Aug-2011 at 16:30
Originally posted by 4skopje


Edited by FT - 18-Aug-2011 at 16:31
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 24-Aug-2011 at 19:22
Со жалење известувам дека белите плочки во пешачката зона карши собрание ВЕЌЕ почнаа да поцрнуваат, се гледа дека квалитетот не е достоен за ова место. А и работниците од Пелагонија Гостивар многу бавно го работат сето ова, барем да беше квалитетно изработена и од квалитетен материјал. Туку, се сеќавам дека и Коце кажа дека пробувале повеќе материјали за да видат за во иднина кој би бил најиздржлив. Ова само го дополнува и разочарувањето на zabegan околу неконзистентноста на пешачките зони во малиот ринг. Па зарем за 2-3 години повторно ќе поплочуваат за да биде исто? За жал, ќе мора.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 25-Aug-2011 at 00:34
Pa i bela kosula da ja stavis na terasa ke pocrni,a kamoli nesto sto se gazi.Zatoa postoi voda ,dozd,sneg i sl. da gi opravi! I dosta cekate od zaseda da gledate seiri sto ke se rasipe i sto ke fali.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 25-Aug-2011 at 01:36
Originally posted by alexgizh

Со жалење известувам дека белите плочки во пешачката зона карши собрание ВЕЌЕ почнаа да поцрнуваат, се гледа дека квалитетот не е достоен за ова место. А и работниците од Пелагонија Гостивар многу бавно го работат сето ова, барем да беше квалитетно изработена и од квалитетен материјал. Туку, се сеќавам дека и Коце кажа дека пробувале повеќе материјали за да видат за во иднина кој би бил најиздржлив. Ова само го дополнува и разочарувањето на zabegan околу неконзистентноста на пешачките зони во малиот ринг. Па зарем за 2-3 години повторно ќе поплочуваат за да биде исто? За жал, ќе мора.
не знам за какво поцрнување станува збор бидејќи плочникот не сум го видел од минатиот викенд, ама сигурен сум како и да е, дека се чисти (а чистењето е должност на општината)
најбитно е плочкиве да не се оштетат со кршење и пукање, а се друго е работа на хигиенско одржување
и не се работи за тоа да има издржливи материјали, туку општината, доколку плочникот се оштети, да менува плочки и како и да е, тоа е неизбежна акција на сите плочници во светот кои секојдневно се одржуваат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
WNBARCH View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote WNBARCH Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 12-Sep-2011 at 14:47
Имам една замерка во однос на новите рабници кои се користат.гледам дека комбинираат два различни вида односно со две висини и прелазот од едната кај другата на расклрсници изгледа импровизирано.прачање ми е дали се прават по калап и колку би ги чинело да ги направат како на сликава односно како и секгде у свет што е??


p.s. овие се прават на лице место така?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.