build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тротоари

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 776
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 31-Oct-2016 at 21:44
Убаво рекоа од „НаТочак“, ја добивме првата „битка“

Сепак, јас не очекував дека и другиот дел од просторот ќе биде со асфалт, како што е велосипедската патека, која и треба да си биде со асфалт.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 01-Nov-2016 at 00:59
Да потрае вака што подолго.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 01-Nov-2016 at 01:36
асфалтот е добра опција за наши услови, каде одржувањето на јавни површини е научна фантастика... ок, плочки подобро изгледаат, ама асфалтот е попрактичен
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 01-Nov-2016 at 03:28
Ејј браво! Не ми се верваше дека е можно ова да се случи. Партизанска со тротоари наменети за луѓе. Одлично. Можда ќе се стимулират бацињата да ги користат гаражите, барем да не чмаат празни, само струја да трошат.

Него ме дума што ќе се случува со она дувлото, Венеција дали се викаше, во Буњаковец. До сега мочковците паркираа на цел тротоар и двете ленти, сега ќе мора на сите три ленти да паркираат? Хммм...
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 01-Nov-2016 at 11:43
Супер.
Кај пазарчето, од другата страна, ќе биде тешко да се среди.
А, останува и делот од Универзална до Симпо - од двете страни.
Back to Top
registered View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Oct-2016
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote registered Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 07-Nov-2016 at 01:17
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12484
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 07-Nov-2016 at 08:24
Низ Карпош по должината на речиси целата велосипедска патека на булевар Партизански Одреди се поставени заштитни столпчиња.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3281
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 07-Nov-2016 at 10:07
I niz aerodrom potocno niz micurin golem del od trotoarite se raskopani poradi postavuvanje nekoi opticki kabli. Recisi celosno se raskopani i velosipedskite pateki na nekolku mesta. Se nadevam deka ke bidat vrateni vo pravobitnata sostojba i dobro asfaltirani i obelezani.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 07-Nov-2016 at 11:00
Originally posted by stef4o

I niz aerodrom potocno niz micurin golem del od trotoarite se raskopani poradi postavuvanje nekoi opticki kabli. Recisi celosno se raskopani i velosipedskite pateki na nekolku mesta. Se nadevam deka ke bidat vrateni vo pravobitnata sostojba i dobro asfaltirani i obelezani.


Додека не се купат машини за хоризонтално обележување не се надевај на добро обележување. Во цела држава немаме една бела линија како што треба обележано така да не верувам дека во Мичурин ќе биде првата. Ова го повторувам по милионити пат затоа што никако не ми иде во главата како е можно сеуште со ваљаче и поликолор да бележат патишта.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3281
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 07-Nov-2016 at 20:48
A i loso e toa sto nemaat plan pri rabotenjeto. Taman nesto ke asfaltiraat i ke sredat pa za dva dena ke im tekne deka nesto zaboraile i pak se od pocetok. Ova ne vazi samo za trotoarive i patekive tuku i za mnogu drugi raboti koi se gradat.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 08-Nov-2016 at 10:57
Originally posted by stef4o

A i loso e toa sto nemaat plan pri rabotenjeto. Taman nesto ke asfaltiraat i ke sredat pa za dva dena ke im tekne deka nesto zaboraile i pak se od pocetok. Ova ne vazi samo za trotoarive i patekive tuku i za mnogu drugi raboti koi se gradat.


cela drzava ni e takva krpenica, ova e samo eden mal primer. sve se pravi bez strategija, centarot na skopje e ziv primer za toa
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 08-Nov-2016 at 14:03
Кога сме кај план на работење. Истото се случува и во Германија со ископување закопување по неколку пати. Живеев на улица која 4 пати ја откопаа и закопаа а сето траеше скоро година и пол и тоа за 300 метри улица. И вакво нешто се случува доста често. Чисто како ИНФО пред да почнете да ја плукате државата. Од кои причини тоа е така навистина не ми е јасно. Но веројатно е поради неможноста да се координираат фирмите. Друго било во социјализмот една фирма прави се. Е сега со специјализирање на фирмите тешко е да се организираат сите наеднаш. Тоа е една варијанта. Второ можност во Германија би била да се трошат свесно повеќе средства поради вишокот во општинските каси.
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 08-Nov-2016 at 15:50
Se slagam so @kultuzin  ni vo Germanija ne e porazlicno...pogotovo na krajot na godinata, koga opstinite moraat da gi iskoristat t.e potrosat prefrlenite finansiiski sredstva od Berlin  nameneti za taa godina, i se prave haos!  ... tava e tava
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 08-Nov-2016 at 16:56
Originally posted by kultuzin

Кога сме кај план на работење. Истото се случува и во Германија со ископување закопување по неколку пати. Живеев на улица која 4 пати ја откопаа и закопаа а сето траеше скоро година и пол и тоа за 300 метри улица. И вакво нешто се случува доста често. Чисто како ИНФО пред да почнете да ја плукате државата. Од кои причини тоа е така навистина не ми е јасно. Но веројатно е поради неможноста да се координираат фирмите. Друго било во социјализмот една фирма прави се. Е сега со специјализирање на фирмите тешко е да се организираат сите наеднаш. Тоа е една варијанта. Второ можност во Германија би била да се трошат свесно повеќе средства поради вишокот во општинските каси.
да де, во Германија во некој скроз трет град година дена копале улица и одеднаш тоа магично е во ред, затоа што е во Германија
ќе ја плукам државата затоа што едноставни проекти се влечкаат многу долго време а го пропечуваат нормалното движење на граѓаните, на разни прометни локации, а ние кршиме коли, нозе и велосипеди и се валкаме во кал и прашина сето тоа време, затоа што улицава која ја раскопале ни е единствена опција за да стигнеме од точка А до точка Б
во ред, повеќе фирми се задолжени за одржување на инфраструктурата во градов, ама тоа не значи дека тие фирми не треба да си ја вршат својата работа брзо, внимателно и ефикасно сами по себе... па и неодговорноста на фирмите мора некој да ја регулира нели?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 776
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 08-Nov-2016 at 18:28
Бидејќи токму рутата за на работа ми е по текот на Партизанска, уште не можам да се начудам на дебилноста, дека првин поставуваат асфалт на патеката, па после истиот го кршат, за да постават столпчиња
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 08-Nov-2016 at 18:42
Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Кога сме кај план на работење. Истото се случува и во Германија со ископување закопување по неколку пати. Живеев на улица која 4 пати ја откопаа и закопаа а сето траеше скоро година и пол и тоа за 300 метри улица. И вакво нешто се случува доста често. Чисто како ИНФО пред да почнете да ја плукате државата. Од кои причини тоа е така навистина не ми е јасно. Но веројатно е поради неможноста да се координираат фирмите. Друго било во социјализмот една фирма прави се. Е сега со специјализирање на фирмите тешко е да се организираат сите наеднаш. Тоа е една варијанта. Второ можност во Германија би била да се трошат свесно повеќе средства поради вишокот во општинските каси.
да де, во Германија во некој скроз трет град година дена копале улица и одеднаш тоа магично е во ред, затоа што е во Германија
ќе ја плукам државата затоа што едноставни проекти се влечкаат многу долго време а го пропечуваат нормалното движење на граѓаните, на разни прометни локации, а ние кршиме коли, нозе и велосипеди и се валкаме во кал и прашина сето тоа време, затоа што улицава која ја раскопале ни е единствена опција за да стигнеме од точка А до точка Б во ред, повеќе фирми се задолжени за одржување на инфраструктурата во градов, ама тоа не значи дека тие фирми не треба да си ја вршат својата работа брзо, внимателно и ефикасно сами по себе... па и неодговорноста на фирмите мора некој да ја регулира нели?


@Забеган се слагам со тебе дека фирмите кои се за тоа платени треба да си ја извршуваат работата брзо и прецизно, ама во пракса, како што може да се виде не е и во други држави како на пример еве и во „перфектната„ Германија поразлично, може не е толку истакнато ама аномалии, нервози и одолговлекување има секаде!
Да би можел германците да си слушниш како реагираат и зкритикуваат у везе некои работи, ТИ си НУЛА према нив! Big%20smile

Нобади ис перфект!  Smile
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 165
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 08-Nov-2016 at 19:24
Јас исто така можам да потврдам во врска со тротоарите и патиштата исто така. Ова ми е втора година како престојувам во Франција и истото се сличува како и во Македонија. Само разликата е во тоа што се внимава, и не се дига прашина толку многу како што тоа се прави кај нас. Дали климата влијае на тоа, не знам но знам како е посебно во летниот период кога нешто се гради а посебно кога има ветер навистина се загадува. Но верувајте дека тука има повеќе крпеници отколку во Македонија...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 09-Nov-2016 at 02:33
е како бе само за глупости ви се пример други земји? ...кога се дава пример за нешто паметно, тогаш земјава е сиромашна и бедна, будали биле овие западњациве, све нешто некој лошо ни мисли, ние сме биле многу попаметни и уште што се не...
да, секаде има непрофесионални утки, ама ако ја разгледаме целосната слика, кај некој има капитални и сериозни проекти, или барем професионално изработени развојни планови и идни проекти... кај нас има само непрофесионални утки.. една најобична работа како поплочување на тротоар и обележување на патеки се молиме да ја добиеме и таа работа ја укакуваат, па после уште некој се дрзнува да ти искоментира како многу си бил негативен и си плукал по тоа

особено е смешно што давате примери од огромни земји, каде од град до град, и од село до село, има огромна разлика, а многу е покомплицирано да се организираат и контролираат работите на глобално ниво, и тука дури се поуспешни од нас... од друга страна го имаме Скопје што е паланка со помалце од два милиони народ и вкупно пет булевари, they have one f*cking job и не ја завршуваат како што треба, а докажавме дека секогаш сме имале буџет и моќ за се, и доколку некој би сакал да истера нешто, би го направил тоа со леснотија

Edited by zabegan - 09-Nov-2016 at 02:39
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 09-Nov-2016 at 11:39
Ме чуди со каква леснотија се расправаш и им мудруваш на луѓе што живеат таму и секојдневно се соочуваат со предностите и слабостите на функционирањето на нештата. Само некој што никогаш не бил/не престојувал во Германија мисли дека таму работите функционираат беспрекорно. Признавам, и за мене беше шок кога при првиот престој во Германија се соочив со воз што доцни секое второ утро, со нечист трамвај, со пресечена вело патека означена и заштитена само од едната страна, со грабеж на мој пријател пред главната железничка станица во градот, со тепачка во супермаркет за последно парче вакумирано пилешко... А за тебе сум сигурен (според коментарите) дека не си поминал ни месец дена во западна држава, ама повеќе знаеш за секојдневните ситници од тие што таму живеат.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 09-Nov-2016 at 14:20
@Navigator Забеган знае СЕ, затоа ништо не може да научи. 8 години на форумот и секој коментар иста песна.

Edited by kultuzin - 09-Nov-2016 at 14:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.