build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Белград, Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Белград, Србија
    Posted: 04-Jul-2011 at 20:55
Компилација од неколку посети на Белград.

1. Железничка станица


2. Внатрешноста на железничката станица


3. Кој го гледал "Професионалац" сто посто ја знае зградава


4. Трг Републике


5. Кнез Михаилова (дефинитивно скопскиот плоштад го добил својот изгледа према оваа улица, барем по распоредот на плочите и коцките)
Новогодишно расположење


Летно издание (квечерина)


Поглед од Калемегдан према Кнез Михаилова


6. Калемегдан


Поглед од Калемегдан према Нови Београд и Ушче


7. Скадарлија - искрено, тотално ме разочара улицава, не знам зошто толку сите фама креваат , кога кај нас на Ленинова има дупло поише кафичи, а Чаршија, што би требала да биде пандан на оваа улица е измислена за Скадарлија. Плус и цените малце нереални.


8. Соборен храм "Св. Сава"
Дневна слика


Ноќна слика


Внатрешноста


9. Влада на Република Србија


10. Хотел Москва


11. Катна гаража - во вистинска смисла на зборот


12. Нови Београд
Трговски Центар Ушче


Коми блокови


Најголем дел од новоизградените деловни обејкти се наоѓаат во овој дел од Белград


13. Една фотка од сообраќајната инфраструктура во Белград, која во централното градско подрачје е во добра состојба


14. Спорт
Београдска Арена


ЈНА


Маракана

Edited by N23 - 04-Jul-2011 at 21:46
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Jul-2011 at 12:56
Јас гласам за хотел Москва како најубав објект во центарот на Белград.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Jul-2011 at 13:03
Originally posted by BOJAN

Јас гласам за хотел Москва како најубав објект во центарот на Белград.


Нема зборови. Плус сега го реновираа нешто од страните. Единствено влезот од позади е малку забутан и неуреден, али како објект е несомнено репрезент на Белград.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Jul-2011 at 13:05
Мене ми се бендисува зградата на владата,но тоа климатизерите кршат филм,требало поинаку да го решат тоа.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Jul-2011 at 14:36
Му фали на Белград уште многу за да влезе во "кремот".
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Jul-2011 at 14:50

Зависи што подразбираш под кремот.
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Jul-2011 at 16:17
Klimatizerite na vladata na Srbija izgleda mnogu selsko
Back to Top
Environmental View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Environmental Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Jul-2011 at 20:16
Еве и од мене мал допринос за оваа нишка.

Калемегдан...Интересно, низ целата тврдина имаше неколку тениски и баскет терени и секогаш имаше многу луѓе


Седиштето на патријаршијата
Музеј...


И неколку интересни фасади и знаменитости
Conservation is a state of harmony between men and land.

Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Jul-2011 at 21:18
Белград е метропола во секоја смисла на зборот.Еве мој мал придонес на темава.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Aug-2012 at 23:28http://www.savabridge.com/archive/Feasibility_study_sb.pdf [1]

Edited by Max - 20-Jan-2013 at 20:18
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Aug-2012 at 04:28
i belgrad se soocuva so problemot na bilbordite.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Nov-2013 at 13:28
Пред точно една недела бев до Белград на еден ден. Да бидам искрен, не ми остави некој посебен впечаток - на пример, кога се влегува во градот од страната на Скопје те пречекуваат села што се залепиле за градот, имаше многу згради со запуштени фасади во предградијата, наидов на запуштени јавни простори, јавната хигиена исто така не е на некое големо ниво. Исто така, многу историски згради со убави фасади се нагрдени со хаотично поставените клима-уреди, што е голем проблем во многу од балканските градови во кои сум престојувал.

Впечатокот ми го поправи оној дел од градот во кој престојував и се шетав (пешачката улица Кнез Михајлова и околината, Калемегдан, паркот во близина на тврдината...)

Еве една мала фоторепортажа од мене:

Во близина на автобуската станица. Се гледа еден од новите трамваи.


DSC02050 by george k. 1981, on Flickr


DSC02052 by george k. 1981, on Flickr


DSC02053 by george k. 1981, on Flickr


DSC02054 by george k. 1981, on Flickr

Многу интересна и убава зграда, но со запуштена фасада, за жал


DSC02055 by george k. 1981, on Flickr

Уличка


DSC02056 by george k. 1981, on Flickr

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Nov-2013 at 13:30

DSC02057 by george k. 1981, on Flickr


DSC02058 by george k. 1981, on Flickr


DSC02059 by george k. 1981, on Flickr


DSC02060 by george k. 1981, on Flickr


DSC02061 by george k. 1981, on Flickr

Небодерот Ушќе во далечината


DSC02062 by george k. 1981, on Flickr


DSC02063 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Nov-2013 at 13:32

DSC02065 by george k. 1981, on Flickr


DSC02066 by george k. 1981, on Flickr

Ова ми се виде интересно - под зградата има тунел за сообраќај


DSC02067 by george k. 1981, on Flickr


DSC02068 by george k. 1981, on Flickr


DSC02069 by george k. 1981, on Flickr

Еден од најпознатите хотели во Белград - хотел Москва


DSC02070 by george k. 1981, on Flickr


DSC02071 by george k. 1981, on Flickr

Првиот облакодер во Србија - Палата Албанија


DSC02072 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Nov-2013 at 13:34
Веќе сме на Кнез Михајлова


DSC02073 by george k. 1981, on Flickr


DSC02074 by george k. 1981, on Flickr


DSC02075 by george k. 1981, on Flickr

Уште еден хотел


DSC02078 by george k. 1981, on Flickr


DSC02079 by george k. 1981, on Flickr

споредна уличка на Кнез Михајлова


DSC02084 by george k. 1981, on Flickr


DSC02085 by george k. 1981, on FlickrЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Nov-2013 at 13:35

DSC02086 by george k. 1981, on Flickr


DSC02087 by george k. 1981, on Flickr


DSC02088 by george k. 1981, on Flickr[/IMG]


DSC02089 by george k. 1981, on Flickr


DSC02090 by george k. 1981, on Flickr


DSC02091 by george k. 1981, on Flickr

тука завршува Кнез Михајлова


DSC02092 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Nov-2013 at 13:38
Паркот пред Калемегдан. Мошне уреден и чист.


DSC02094 by george k. 1981, on Flickr


DSC02095 by george k. 1981, on Flickr

Ѕидините на тврдината. Зградата што се гледа е Воениот музеј (ако не се лажам)


DSC02096 by george k. 1981, on Flickr


DSC02098 by george k. 1981, on Flickr


DSC02100 by george k. 1981, on Flickr


DSC02106 by george k. 1981, on Flickr


DSC02107 by george k. 1981, on Flickr

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Nov-2013 at 13:40

DSC02108 by george k. 1981, on Flickr


DSC02109 by george k. 1981, on Flickr


DSC02110 by george k. 1981, on Flickr


DSC02114 by george k. 1981, on Flickr


DSC02116 by george k. 1981, on Flickr


DSC02117 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Nov-2013 at 13:42
Од тврдината се пружа прекрасна панорама кон Нов Белград и Земун


DSC02111 by george k. 1981, on Flickr


DSC02112 by george k. 1981, on Flickr


DSC02113 by george k. 1981, on Flickr


DSC02115 by george k. 1981, on Flickr


DSC02097 by george k. 1981, on Flickr

Се гледа и зградата позната како Генекс (лево на сликата)


DSC02099 by george k. 1981, on Flickr


DSC02101 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Nov-2013 at 13:43

DSC02102 by george k. 1981, on Flickr


DSC02103 by george k. 1981, on Flickr


DSC02104 by george k. 1981, on Flickr


DSC02119 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.