build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Кров на зграда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Реконструкција на Кров на зграда
    Posted: 06-Jul-2011 at 22:43
Здраво.
Сакам да извршам промена (се разбира и по барање на станарите ) на стариот кров на зграда која е од 60 години и е обложена со азбестни плочи. Квадратурата на зградата е 1000 метри квадратни како и на кровот. Се разбира заинтересиран сум за материјал за кров кој ќе биде квалитетен и се разбира не многу скап. Како материјал за кровот ми текна на керамиди и на пластифициран лим, ако знаете некој други поевтини и квалитетни решенија слободно пишете?
Бев во стовариште и направив некоја група пресметка за чинењето на овие два материјали кои се користат за кров. Математиката е следна.
За керамиди пресметка по метар квадратен:
во 1 метар квадратен има вкупно 16 ќерамиди, а една чини 32 денари или  512 денари за квадрат керамиди. После ќе треба за работна рака за редење која незнам колку кошта, и дрвени носачи (греди) кое беа околу 400 денари 4 метри долги. Од стовариште ми рекоа дека заради ќерамидите овие греди ќе се поставуваат на секој 30 сантиметри или бидејки посточкиот дрвен скелет е со греди на секој еден метар, ке треба да се додадат плус 3 до 4 греди попречно или со други зборови греда од 3 метри ќе се искористи како три греди од еден метар поставени на меѓусебно растојание од 30 цм за еден метар квадратен или грубо скоро 1000 денари за керамиди и греда па и работна рака еве да пресметам.
За пластифициран лим пресметка по метар квадратен е следна.
Лим од еден метар квадратен е 580 денари со вкључена монтажа ми беше кажано од фирмата која го изработува овој вид на кров, со тоа што ако дрвената конструкција по вадењето на салонитот не е скапана може истата да се употреби за конструкција на лимот затоа што и тој се заштрафувал на секој еден метар. Се разбира на места каде што дрвената конструкција е оштетена истата ќе биде поправена. И ми рекоа на оваа квадратура од 1000 м2 да пуштам уште 30 % плус на лим заради незнам некој олуци, опшивања,  кај оџаците и слично за кои јас мислам дека 30% се многу. Со тоа можеш да покриеш уште еден влез.
Па ме интересира некој ако има искуство да ми каже на подолгорочен план што е подобро керамида или лим.
Што е поскапо, а што поевтино се мисли на други технологии за кров.
Други видови на кровна покривка, други материјали што се користат, не мора да се само овие два вида и слично.
Недостатоци маани помеѓу лим и ќерамида.
Зградата има 5 ката па ме интересира дали има некоја максимална висина на која се поставуваат ќерамиди (за да не летнат и слично).
 
Фала многу.


Edited by Baze - 06-Jul-2011 at 22:48
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Jul-2011 at 10:05
Нема врска катноста, туку има врска нагибот на кровот...лим се става и на помала косина, додека керамидите имаат некој минимален агол од 15/17 степени (провери по производители)...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.174 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.