build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (од регионот и од светот)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13428
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 26-Oct-2014 at 17:37
Споменикот на Џингис кан во Монголија. На кој ли споменик потсетува?

https://www.google.com/maps/@47.8067929,107.5308397,3a,75y,328.83h,96.67t/data=!3m5!1e1!3m3!1sHbKkSkVRC180r5w-j3QPbg!2e0!3e5?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 26-Oct-2014 at 19:06
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 26-Oct-2014 at 19:33
Овој споменик е огромен во него има и музеј посветен на Џингис Кан. Има и лифт со кој може да се дојде до главата на коњот. Во околината на овој споменик имаше проект да се направи и војска на Џингис Кан. И тоа ликовите на војниците да бидат актуелни ликови на познати личности или обични луѓе кои за одредена сума можат да се овековечат како дел од Џингискановата војска.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 26-Oct-2014 at 19:56
И никој не се бунеше што му се направил споменик на војсководец кој велел дека најголема среќа е да се победат своите непријатели, да се гонат испред себе, да се опљачка нивното богатство, да се види како ги гледаат нивните најмили во солзи и да умрат во прегратките на нивните жени и деца. А нам не ни дадоа споменик на Александар Македонски да подигнеме и да ставиме на штитовите на неговите војници сонца со по шеснаесет краци.

Edited by phenomenon - 26-Oct-2014 at 19:56
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 26-Oct-2014 at 20:03
Originally posted by phenomenon

И никој не се бунеше што му се направил споменик на војсководец кој велел дека најголема среќа е да се победат своите непријатели, да се гонат испред себе, да се опљачка нивното богатство, да се види како ги гледаат нивните најмили во солзи и да умрат во прегратките на нивните жени и деца. А нам не ни дадоа споменик на Александар Македонски да подигнеме и да ставиме на штитовите на неговите војници сонца со по шеснаесет краци.


И сето тоа и покрај тоа што Монголците имат сличен проблем со Кина како ние со Јужните, поточно во Кина има провинција внатрешна Монголија и тие си го сметат Џингис Кан за нивни. Сосема иста присвојување како и онаа на јужните. Џингис Кан ги сотрел кинезите за да после некој век истите викат дека тој бил Кинез. Како и да е за разлика од Европа која се смета за многу цивилизирана очигледно во Азија има луѓето имат многу поголема слобода за самоидентификација.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 26-Feb-2015 at 20:08Edited by gjoko - 26-Feb-2015 at 20:08
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 26-Feb-2015 at 22:24

што се случува на видеово? слабо пратам светски вести
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 27-Feb-2015 at 00:04
ИСИС(исламската држава во Ирак и Леванте?) секаде каде што влегува,тоа го прави со чекани
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 27-Feb-2015 at 01:33
Originally posted by gjoko

ИСИС(исламската држава во Ирак и Леванте?) секаде каде што влегува,тоа го прави со чекани
замисли си некој кај нас влага у археолошки музеј и крши све зошто не му се допаѓа моменталнава влада

трагикомедии се овие ИСИС и прават да губам надеж у човештвово...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4980
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 27-Feb-2015 at 19:49
Као демек во исламот не е довзволено идолопоклонение (а ни тетоважи и слично), па оттука и овие глупости, и убивање на луѓе кои го цртаат Мухамед.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 27-Feb-2015 at 20:09
Многу од овие скулптури а и артефакти воопшто ги препродаваат на црниот пазар како би си ги финансирале своите "лудости"

Edited by jyvation - 28-Feb-2015 at 01:32
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 663
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 08-Jun-2015 at 15:10
Днес в София беше тържествено открит от президента Росен Плевнелиев паметник на цар Самуил.


Edited by Galileo - 08-Jun-2015 at 15:10
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13428
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 08-Jun-2015 at 19:12
Зошто му се чудни очите?

Наводно овој споменик чинел „само“ 60.000 евра. Вистина ли е тоа, или погрешна информација сум добил?
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 08-Jun-2015 at 19:14
Очите навечер ќе светат... кога ќе се насочи светлина кон нив!!! И ова сосема сериозно!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 663
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 08-Jun-2015 at 20:17
Цената на целият проект е 100 000 лева или 50 000 евро.
Но памтника е изграден изцяло от дарителски средства и нито държавата нито общината да София са давали пари.
Що се отнася до очите та са правени от специално стъкло и полимерна смола и имат вградено диодно осветлтние. След големи дискусии по медиите в дните преди откриването , в краина сметка стана ясно че очите няма да светят.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 08-Jun-2015 at 20:32
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2490
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 08-Jun-2015 at 21:42
И ние да се посмееме на некој друг. Светењево на очиве е трагичен чекор.

Е сега да се запрашаме зошто нашиве споменици со сличен габарит чинат 5-20 пати повеќе?

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 08-Jun-2015 at 21:58
Всушност станува збор за полу-скапоцени камења од кои се изработени очите и при насочување на вештачка светлина кон нив даваат блага светлина,идејата им била во корелација со ослепените војници.

Зависи кој како гледа на ова,според мене е ок.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 09-Jun-2015 at 05:12
Велиш блага светлина...


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 663
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 09-Jun-2015 at 18:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.285 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.