build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Егејска Македонија - Aegean Macedonia

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 08-Jul-2016 at 08:50

очигледно грото куќи се нови, а изненадува дека нашинците прават собири

https://www.facebook.com/297942106005/photos/a.10150182674136006.304230.297942106005/10150182674616006/
Културен фестивал 01.05.2011 - Чеган

Организатор на фестивалот кој се одржа во Агиос Атанасиос (старо Чеган) беше Друштвото за едукација и образование од Едеса (Воден) .
Од страна на домаќинот беа одговорни Евгенија Натсулиду и Ристе Прицкас, а самиот фестивал се одржа во ресторан на почетокот на селото.

На фестивалот учествуваше вокално-инструменталната група „Пирин“ од градот Сандански, Бугарија, чии членови настапија со исполнување на песни и ора од Пиринскиот дел на Македонија. На фестивалот исто така настапија и членови на музичка група од Нерет, Флорина.

Овој културен фестивал за прв пат се организира оваа година, со интенција да прерасне во традиционална манифестација, која ќе се одржува секоја година во различно место. Целта на фестивалот е културно зближување на Македонците од различни краишта.
На фестивалот беа поканети Македонци од Бугарија, Албанија и Турција.


~

на Спасовден Црквата во с.Чеган
Edited by beTon - 17-Jul-2016 at 11:22
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 11-Jul-2016 at 10:50

Чеган како револуционерно село имало доста патриоти и во османлиско и во грчко а ете гледаме и денес во европско времe
речиси сите поместени во книгата на Ставре Џиков - Прогонети - https://drive.google.com/open?id=0BxHK4Q0MsY8Uc2lmNThLeWVYcEk [1]


~

интересно е дека како егејско-вардарски превој за многу војводи токму Чеган планина е најбезбедната локација, но во случајот со Васил Чакаларов и негова последна дестинација, и тоа со каква симболика на 4 јули, можеби ко ифтиза за макејата на некој печалбар - http://loza.mk/2012/08/vasil-cakalarov/ [1]

~

Од Кајмакчалан посебно впечатлив е погледот кон големото Островско и помалото Петерско Езеро. Дестинација која не смее да се пропушти во тој регион е с. Чеган, денес целосно нов модерен туристички центар со голем број на хотели градени од камен и без ниту една зачувана постара градба освен црквата. Но, и место каде пред 2 години според кажувањата на локалното население, новиот малтер ја покри и последната фреска напишанa на старословенски јазик. ... http://www.patokazmagazin.com.mk/patokaz-br-15/kajmakcalanEdited by beTon - 11-Jul-2016 at 10:51
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 12-Jul-2016 at 07:08

Велигденско патешествие

Голема благодарност до грчкиот игумен и монах што ми овозможија да се просветлам со Климентовата светост, која е вечна, дарува смиреност и човечка надеж. Сметам дека манастирот и монасите, верски чувари, даваат силна духовна светлина за да живеат македонскиот и грчкиот народ во мир, почит и разбирање на два православни народи на Балканот[1] Берскиот Манастир Свети Јован Претеча - Кутлеш [1][2][3]


Величетврток

Тој ден со мојата сопруга Мирјана со автомобил ги поминавме градовите Пазар (Ѓаница), Сбтско (Аридеа) и стигнавме во Пожарско (Лутраки). Во Пожарско, познато по лековитите бањи и водопади, останавме до сабота. Пожарско се наоѓа на падините на Кожув Планина, а од другата страна на овој голем планински шумовит масив се наоѓа градот Кавадарци. Се дружeв со моите стари пријатели, Македонците Ристо Причков (Христос Прицкас) и Трајко Пасков (Трајанос Пасоис). Си лафевме по наше, на македонски. Така ми почнаа велигденските денови во Егејска Македонија. Постојано во себе имав две желби - да се најдам со моите Македонци да го славиме Велигден во нашата црква „Света Злата Мегленска“, која е во градба. Црквата ја гради отецот Никодим Царкњас и во неа служи. Таа се наоѓа во Сбтско.
Втората желба ми е да се поклонам пред моштите на нашиот духовен патрон свети Климент Охридски.

Велипеток

Со Мирјана, отецот Никодим и сестра му Марија се упативме преку градот Негуш (Наоса) и пристигнавме во градот Бер (Верија). Со автомобилот се качувавме по кривулестиот асфалтиран пат по зазелената шумовита планина над Бер. По патот мислата вознемирена, исполнета со силна возбуда дали ќе ги видам моштите на свети Климент, неговата Глава. Отецот Никодим ми раскажа по пат дека тоа е многу тешко и само Господ може да ни помогне. Пред нас се појави грандиозен стар манастир со ѕидини, со порта, над неа фреска со свети Јован Крстител. Под манастирот, длабок планински кањон, тече реката Бистрица. Кога влеговме во манастирскиот двор пред нас се прикажаа стара црква, одаи и чардаци вгнездени во карпите, во кои живеат и се молат монаси-машки манастир.

Отецот Никодим го најде игуменот и на грчки го замоли да ги видиме моштите на свети Климент и му кажа дека гостите му се од Скопје. Очекував дека ќе нѐ одбие. Пријатно бевме изненадени кога игуменот кротко со благост на еден од монасите му рече да ги ни покаже моштите во црквата. Возбудата беше уште поголема кога со монахот влеговме најпрво во првиот дел, а потоа во делот пред олтарот. Од олтарот ја извади главата на светителот украсена и заштитена со сребрена обвивка. До неа запали голема свеќа. Се прекрстив, го бакнав челото на нашиот светител Климент Охридски. Тоа го сторија и другите. (а и понатака Верните го чинат)

[1] http://www.pravmir.ru/veriyskiy-skit/ [1]Монахот го замолив да се фотографираме и тој ни дозволи. Нешто што исклучително ретко ми се случило во духовниот живот и никогаш нема да го заборавам. Голема благодарност до грчкиот игумен и монах што ми овозможија да се просветлам со Климентовата светост, која е вечна, дарува смиреност и човечка надеж. Сметам дека манастирот и монасите, верски чувари, даваат силна духовна светлина за да живеат македонскиот и грчкиот народ во мир, почит и разбирање на два православни народи на Балканот. По час и половина разгледување на манастирскиот комплекс, каде што пауните со криците ја збогатуваат тишината, се вративме назад во Сбтско, а ние двајцата продолживме во Пожарско.

Велја сабота 23часот-ноќе

Со Ристо Причков и со Мирјана се наоѓаме во црквата „Света Злата Мегленска“. Отецот Никодим држи велигденска молитва. Воскресенската молитва ја пее на македонски и на грчки јазик. На крајот заврши, точно на полноќ со зборовите „Христос воскресна! Навистина воскресна!“. Христијански се поздравивме и заминавме.

Недела - Велигден Воскресение Христово

Во утринските часови го напуштаме Пожарско со желба пак да се видиме со моите пријатели. Патот нѐ водеше сега по планинскиот венец Кајмакчалан и стигнавме во селото Чеган (Агиос Атанасиос). Таму е родното место на мојот татко Мичо. Влеговме во старата црква „Свети Атанас“, запаливме свеќи, се помоливме.
Се видов со моите роднини во селото. Оттаму заминавме кај моите пријатели во Крушево. Со тоа заврши велигденското патешествие низ Македонија.

Авторот е публицист     
     
Автор: Ставре Џиков

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=4301488122&id=13&prilog=0&setIzdanie=23163


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 13-Jul-2016 at 08:09


еден од современите борци за слобода од Егејкиот дел на Македонија е токму Архимандритот Никодим Царкњас [1][2][3][4] кој како и своите претходници со македонско потекло од минатото успева да им одолее на сите асимилирачки притисоци од сите страни иако тоа пред се го прави со Божја помош, а така требаме и сите ние,без реципрочна омраза кон оние кои сеуште го носат кабаетот од балканските војни, егејската граѓанска војна, но и европскиот вето федерализам во кој би требало културно како регион да се обединиме

   
18.10.2013 - Се Гради Втората Македонска Црква во Грција

Продолжува изградбата на македонската православна црква во Меглен, Грција, која доколку се обезбедат средства би можела да биде завршена и осветена за една година. Ова за Алфа телевизија го изјавиија претставнииц на непризнаената македонската црква во Грција

Продолжува изградбата на македонската православна црква во Меглен, Грција, која доколку се обезбедат средства би можела да биде завршена и осветена за една година. Ова за Алфа телевизија го изјавиија претставнииц на непризнаената македонската црква во Грција кои поради можни реперкусии врз нив побараа да останат анонимни. Засега, наведуваат тие, има доволно средства изградбата да продолжи, но за да се заврши ќе бидат потребни дополнителни средства, кои се надеваат дека ќе стигнат и од сонародниците надвор од Грција.

Еден од финансиерите на црквата е и Обединетата македонска дијаспора, која за македонските медиуми потврдува дека црквата се гради со донации од Македонците од целиот свет.

Црквата во Меглен, Воденско, посветена на светата маченица Злата Мегленска, ќе биде втора црква на македонската црква во Грција, по изградбата на црква во С’ботско пред 12 години, во која богослужи архимандритот Никодим Царкњас.
Царкњас токму поради инсистирањето и борбата за правата на Македонците и македонската црква во Грција е во немилост на тамошните власти, поради што беше осуден и на казна затвор поради наводно удирање шлаканица на дете кое пеело грчки националистички песни.

Грчката влада веќе 20 години одбива да даде дозвола за изградба на македонска православна црква. Во Грција инаку не постои поделба на црква и држава, и член 3 од Уставот ја дефинира грчката православна црква како „главна религија“ во државата.

http://alfa.mk/News.aspx?id=64929#.V4OyFVP5LXg
Edited by beTon - 13-Jul-2016 at 08:11
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 13-Jul-2016 at 15:00
Ova e propaganda, ne se gradi vtora crkva. Samo edno crkva ima vo okolinata na gradceto Sobotsko (Aridea po Grcki).
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 14-Jul-2016 at 11:33

официјално сигурно е така, тоа и порано го констатира [1] неофицијално игуманот Никодим сигурно има/л и на друго место параклис, инаку далеку од пропаганда колку новинарски лапсус, можеби судбинска гачка за нашинците да го помогнат околу официјална паралелна Црква, но најнапред уште кога му било понудено од дедо Гаврил за да не бидне прогонет Никодим тоа не го прифатил, а со што останувајки грчки државјанин и духовно сведочи за постоењето на македонците в Грција, подоцна чинам и за австралиско-новозелански владика го спремале во МПЦ но повторно околностите оделе во прилог архимандритот да остане во Егејска Македонија а по Божја промисла Евангелието да биде сведочено на сите јазици дури и онаму каде тоа е невозможно тешко

~

Macedonian Settlements in Northern Greece - http://www.mhrmi.org/multimedia.asp

и на тјуб каналот на твСонце има доста абер за Егејот

https://www.youtube.com/user/televizijasonce/search?query=егејска

https://www.youtube.com/user/televizijasonce/search?query=egejska


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 15-Jul-2016 at 09:10

еве и нешто попрецизен осврт околу граѓанската војна в Грција каде судбината си поиграла со нашиот патриотизам и долго посакуваниот идеал за ОМ кој можеби ќе го дочекаат некои идни македонци, или во обединета европа илити некоја идна балканска федерација, зависно пред какво економско-политичко искушение ќе бидеме исправени ... та конечно без страв културно да се обединиме сите македонци


...

In a bizarre turn of events the same ELAS, who less than a year ago turned their guns on the Macedonian fighters now extended their hands in friendship. All was forgiven and forgotten when the ELAS leadership asked the Macedonians for their help. This time they came with offers of "equal rights", "recognition" and even possibilities of "re-unification with Vardar".

Now tell me what Macedonian could resist that?

Many Aegean Partisan fighters who had crossed over to Vardar Macedonia only the year before came back. On their return they organized themselves under NOF, the Macedonian National Liberation Front and fought side by side with the ELAS. Many were well aware of the saying "beware of Greeks bearing gifts", and knew that the Greek offer was too good to be true, but there was always that small ray of hope that perhaps this time the outcome for Macedonia might be different. Besides, their families, homes and lives were in Aegean Macedonia, so what other choice did they really have?

...

By the end of 1947 battles were raging everywhere and the war was slowly moving north into Macedonia. Clearly this was a "Greek War", yet again the Macedonian population was being sucked into it. The heavily armed Greek Air force and mechanized artillery gained control of most cities and main roads. The Partisans were literally trapped and continued their strictly defensive campaigns mainly from the mountains of Vicho and Gramos.

As the situation became critical, both sides stepped up their recruitment campaigns and again were drawing from the same population. The Partisans could no longer count on volunteers alone and began to enlist fighters by force and drafted anyone they could get their hands on, male or female. In addition to support roles, women were now armed and given combat duties to fight alongside the men against the well trained, well disciplined and heavily armed Greek Army. Such was the fate of the Macedonian daughters, sisters, and mothers most of whom were taken by force to fight in someone else's war.

As the war intensified, the Greek air force regularly bombed Macedonian villages putting the civilian population, including the children, in danger.

To save the children, in the spring of 1948 a temporary evacuation program was introduced and implemented on a voluntary basis. It is estimated that about 28,000 children from the ages of 2 to 14 were rounded up and taken across the border into Yugoslavia (more on this in part VIII). From there they were sent to various Eastern Block countries.

Again, I want to point out that the evacuation program was sponsored and organized by the Greek Partisan Leadership which was fully versed in "Greek Law"(act L-2), yet they carried out the children's evacuation program and lied to the trusting mothers that the evacuation was only a temporary measure. Almost all the Macedonian children who were evacuated in 1948 are still not allowed entry into Greece.

By the spring of 1949, the Greek Civil War became a "killing field" consuming the Macedonian population. Some of the children who were previously evacuated were brought back to fight against the battle hardened Greek army. Children that were strong enough to carry a rifle, regardless of age, were snatched from the child refugee camps in Romania and brought back to Greece. Two of the three groups that were brought back were instantly massacred upon engaging the Greek Army. They were all under the age of fifteen and had no combat training and no idea of what to expect.

The third group was spared only because mothers protested against such barbaric acts. The Partisans demobilized the third group before it reached the battlefields and sent the children home.

By the twisted hand of fate, Zachariadis the supreme commander of the Partisan forces and his cronies, in their wisdom, decided to make a final stand against Greece that would make or break the Partisan movement. Their rationale was that the Partisans needed to occupy a large town or city to serve as their base. This would make them worthy of consideration and perhaps gain the attention of the Super Powers, especially the Soviet Union. There are many who share my belief in believing that the Partisan attack on Lerin on February 12, 1949 was nothing more than an attempt to exterminate the Macedonian fighting force and terrorize the rest of the Macedonian population into leaving Greece. I can say that with certainty now because that is exactly what happened.

...

After the Greek Civil War was over, life in Aegean Macedonia was no longer the same. The smaller villages were evacuated (some permanently) and the people were relocated to the larger towns under the watchful eye of the Greek police. The familiar joy and laughter was gone and the streets were barren of children. The proud Macedonian people, who only a few years before had revelled in life, were once again joyless.

...

To be continued in part VIII

/http://www.unitedmacedonians.org/macedonia/stefov11.htmlzBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 17-Jul-2016 at 11:11Ташко Јованов, Жаклина Митевска - АРГУМЕНТИ ОД ЦРНИОТ ТЕФТЕР НА ЖРТВУВАНИТЕ - http://www.makedonijaese.com/images/Argumenti%20makedonski.pdf

~

еве убава колекција на фотографии од егејските села

https://www.facebook.com/Egejska/photos/?tab=albums

како не се најде некој во овој ако не во минатиот век да собере од по архиви сите расположиви фотографии и да направи една интерактивна карта, ајт то го немат сторено за Црквите и Манастирите од Македонија а не пак за Селата, ах то директорите по архивите и музеите саде не можат да најдат и мотивираат млади да волонтираат, та само во соработка со факултетите, институтите и средните школи до сега требаше бар како семинарски да истераат нешто слично, после се чудиме што нит си ја знаеме историјата нит пак знаеме како да ја промовираме, просто и најодговорните немаат абер дека треба да стокмат интерактивен музеј

но и Сојузот не ет за пофалба, па бар тие треба на вакво нешто да инсистираат!

https://www.facebook.com/Сојуз-на-Здруженијата-на-Македонците-од-Егејскиот-дел-на-Македонија-71855818324/photos/?tab=albums

да им оставиме простор, додека да се здушат и со здруженијата на иселениците

17.04.2011 - Една субјект ќе ги претставува сите Македонци од Егејска Македонија. Еден правен субјект - Конференција за координација на Македонците од Егејска Македонија ќе ги преставува сите досега формирани 24 здруженија, кои беа дел од две асоцијации на Македонците од егејскиот дел. Ова е одлуката на четвртата изборна, конститутивна и работна седница на конференцијаташто вчерасеодржаво Тетово

http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=5E328DF96A68CC4D8F8D38E2B3E881C6

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 10-Aug-2016 at 18:50
Kostur

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 19-Aug-2016 at 17:21

Од нашето минато: Основање на селото Бапчор - http://cooltura.mk/etnologija/od-nasheto-minato-osnovanje-na-seloto-bapchor

Родното село Бапчор го срамнија со земја, но ние ги спасивме песните - http://www.dnevnik.mk/?ItemID=A0EF7E8A71BA4C4B8A71E209B36CEFC6

ЈА ОДБЕЛЕЖАА ГОДИШНИНАТА ОД УМИРАЊЕТО НА СЕЛОТО БАПЧОР - http://www.utrinski.mk/?ItemID=15D50EB701B38F45B6E0D12B2A21554B
Edited by beTon - 13-Jul-2018 at 20:02
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 24-Aug-2016 at 00:16
selo Patele, Lerinsko


selo Neveska, Lerinsko


selo Sakulevo, Lerinsko
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 24-Aug-2016 at 19:26
Originally posted by macedonia

selo Patele, Lerinsko


Си бил ли некогаш на Островско езеро? Има ли некој инфомрации дали има некаде нормален пристап до водата, плажичка некој или сл.?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1462
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 13-Jul-2018 at 18:59

еден од ретките топоними во Македонија кој носи име на Свети Апостол Павле е селото Постол т.е. Апостол сега именувано од грците Пела небаре таму никогаш немало Христијанско население та бар овој топоним можеле да го остават на раат ...

интересно не можев да најдам никаде абер за топоним по Апостол Павле освен Павлин Дол с.Моештица, крајот на стр.50 од линков [1] но многу веројатно ридот е именувано по некој Павле, додека логично во чест на Апостолот местото посекако би имало титуларен предзнак освен именување по Павле доколку станува збор за Апостолот ...

е сега дали Апостол Павле минал и престојувал во Постол, тоа незнам, но има логика бидејќи постојат сведоштва дека за пат кон Рим наместо по морски пат одел низ Далмација [1] а преку Илирикум, та посекако има логика да минал и одтука, ако е така можеби отседнал во с.Постол бидејќи нормално тогаш бил познат македонски антички град, а сеќавањето за тоа сетне останало кај локалните Христијани и го именувале ова место сетне по негова чест ... но можно е да станува збор и за друг Апостол, иако доколку беше тоа случај ќе имаше и дополнително име, слично како што кај римските цареви не секој ет само цезар иако имало многу цезариони, а доколку ова е навистина случај Постол за нас македонците треба да има и далеку поголема вредност него само онаа античката од овој крај ... возможно е сетне некој Ристо од тогашните локалци да се преселил во Ерусалим а заземајќи апологетски штим таму посреди евреите [1][2] иако имало многу други Пели во чест на постојна та дури и во Африка ...

За време на византискиот и отоманскиот период, на словенските јазици градот бил познат под името Свети Апостол или Постол[11] , и на отомански турски како Allah Kilise/Алах Килише 'Господова Црква'.[12] Името Пела заживеало повторно во 1936 г.

https://mk.wikipedia.org/wiki/Постол


...

Родната Куќа на Крсте Петков Мисирков во с.ПостолBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1462
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 11-Feb-2019 at 03:50

дали во СеМ околности сега некој се надева дека ќе се одбележуваат помени и родендени на наши Дејци посреди Егејска Македонија, претпоставувам не би требало да има проблем да си вејат Граѓаните на СеМ знамиња со историска симболика при такви настани кои логично би биле организирани од локални организации или партии како Виножито, но се додека во Грција не се признае постоење на Малцинства нема ни да може да стане збор за опуштена атмосфера, а и потоа колку време ќе треба за да свикне грчкото општество дека и кај нив различностите се реалност, дека празнична или комеморативна веселба не е излив на етнички национализам од Горна Македонија, веројатно ваквиот и сличните нивни стравои не би се надминале ни сред заедничка шенген зона, а заради што час поскоро мора да се бара некој начин за историско нзс [1] како би се релативизирал романтичарскиот занес во кој денес дишат нациите бидејќи нели така им е полесно да ја држат заедницата на купче ем мотивирана или попрво возена на послушност заради припадност, нешто што кај нас уште од сам почеток било ресетирано постАСНОМски бидејќи не федерализирале а претходно не сме ни биле во можност да армираме национализам ко што тоа им било дозволено на сите комшии по линија на вазалство да стигнат до национални држави, а за што може и сами сме криви доколку навистина ДамеГ затерал софиско-светлински и така ни ја предетерминирал судбината да натака мора да бидеме нечив приврзок во нечија федерација, бар во однос волјата за Посебност Самостојност Независност, која единствено ќе ни била осигурана во автономна Македонија заштитета од турска војска при услови на распад на Отоманското Царство а заради стрвност на соседите за приграбување што повеќе територии од тоа Царство, при што Комитлакот требало да се солидаризира не со европските масони туку со турските паши, иако добар дел од нив ко паши и биле помасончени, но нашите горски аги (кои стопанисувале како Комити со кориите и се околу и во нив) ги понел занесот за рамноправност преку републиканска слобода која тогаш сеуште никој ја немал стигнато од комшилукот кога тие и ја завозеле, камо да не ги насамареле со предвремено кревање на Востание ...

иако закаснето, сега е уште понеопходно некој да направи интерактивна мапа за сето културно и револуционерно движиње низ цела Македонија во 19-ти и 20-ти век, од тоа кој каде се родил, живеел, дејствувал, марширал, засолнувал, бдеел, се веселел ... информации кои се општо познати само што енциклопедиски треба да се склопат во еден интерактивен мозаик кој би бил корисен за попрегледна и поразбирлива претстава да се има за еволуцијата на македонската мисла во романтизмот, но и како и под чие влијание кога била, бидејќи не секогаш била автохтоно мотивирана ... вака срочено историско географски полесно или пак посвесно ќе се истражуваат т.е. туристички разгледуваат егејските градови и села, што логично при европски околности плати и опуштеност ќе биде доста инспиративно за Македонци викендашки да одат на кафе муабет низ Егејот а со романтичарски повод како инспирација, реално само ние би можеле да ја сетиме таа тогашна атмосфера и култура како дишела во полнота, иако ете ни треба и што поубаво мапиран историски патоказ ...

Егејски Јубилеен Календар 2010


Митрополит Теодосиј Гологанов, роден во 1846 година во Трлис, Серско, македонски национален деец и поборник за обновување на Охридската архиепископија и за создавање на македонската национална државаKрсте Петков Мисирков, роден во село Постол, Воденско во 1885 година, македонски национален идеолог, борец за македонската национална самобитност и основоположник на македонскиот литературен јазикГоце Делчев, роден во Kукуш во 1872 година, македонски револуционер, апостол и идеолог на македонското национално-ослободително револуционерно движење

Димитар Влахов, роден во Kукуш во 1878 година, македонски национален деец, политичар и државник, еден од основачите на ВМРО (Обединета)Васил Чакаларов, роден 1874 година во Смрдеш, Kостурско, македонски револуционер, војвода и член на Македонската револуционерна организацијаЛазо Трповски, роден во Д’мбени, Kостурско, во 1901 година, еден од организаторите на НОБ на македонското население во Егејска Македонија

Анастас Ташко Kараџа, роден во 1914 година во Д’мбени, Kостурско, македонски револуционер од егејскиот дел на Македонија, затворан и интерниран од режимот на Метаксас. Осуден и стрелан во СолунМирка Гинова, родена во 1916 година во Русилово, Воденско, борец во Втората светска војна и Граѓанската војна во Грција против монархофашизмот. Таа е првата жена стрелана во Грција од политички причиниЛазо Ангеловски, роден во 1925 година во Гражден, Преспанско, борец за македонските права, стрелан во 1948 година во Лерин од тогашните грчки власти...


Edited by Zelenikovo - 11-Feb-2019 at 05:30
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.