build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Егејска Македонија - Aegean Macedonia

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Mar-2012 at 01:54
Stamena - by Akrites band, Lerin Region.

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 12-Mar-2012 at 02:06
Annual event of the Cultural Association of selo Krushari, in the Voden Region. Local Macedonian songs and dances.

(Near the end of the video they start singing in Macedonian)Edited by macedonia - 12-Mar-2012 at 02:10
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Mar-2012 at 20:09
The Macedonian Newspaper of Aegean Macedonia "Nova Zora" on March 17 2012 in the village of Surovichevo, Lerinsko held its annual dance.Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 15-Jul-2012 at 22:07
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Oct-2012 at 23:34
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 09-Nov-2012 at 22:54Edited by +Protagorist - 08-Nov-2014 at 14:58
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Nov-2012 at 11:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 12-Nov-2012 at 20:22

Те молам кога постираш повеќе клипови распоредувај ги во засебни постови, вака се собираат премногу клипови на една страна и при вчитување запиња работата
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 13-Nov-2012 at 07:07
досега најкреативен кадар и сцена од собир во егејска што сум го видел,буквално и фигуративно нашите таму се под лупа и сред утакмица иако културно и опуштено се веселат

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Nov-2012 at 00:11


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 30-Nov-2012 at 11:31
егејско село денес во границите на Албанија,од каде се претпоставува дека се населиле овчарите по падините на планината Малимади и пополеко го оформиле пред неколку века селото В'мбел

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 01-Dec-2012 at 21:22
Вмбел помладо село а сепак до темел изрушено,освен ѕидовите на Црквата што сеуште стојатпопознати вмблени

Ендрју Росос (Андреја /Дико/ Рошовски) е дете-бегалец (р. 1941) од костурското село В’мбел што во 1948 е сместен во детскиот дом во Соботин во Чешка, каде што го завршува основното образование, а техничка гимназија учи во Прага (1954-1957). Бидејќи татко му со двата сина и ќерката се преселува во Канада (1951), Андреја во 1958 им се приклучува и во Торонто ја довршува гимназијата. Ги завршува студиите по историја на Мичигенскиот универзитет во САД (1963), а магистрира и докторира (1971) на Универзитетот во Станфорд. Станува предавач (1967) на Катедрата по историја на познатиот Универзитет во Торонто и во 1982 е избран за редовен професор, каде што и денеска предава современа историја на Русија и на Источна и Централна Европа и темелно ги проучува руско-балканските врски и односи, чешката и словенската историја, а особено внимание посветува на проучувањето на балканските национализми, македонското прашање, историјата на Македонија и континуитетот во идентитетот на Македонците...
http://volanskopje.blog.mk/2008/07/12/macedonia-and-the-macedonians-a-history-by-andrew-rossos-endrju-rosos-andreja-diko-roshovski/
http://www.policyarchive.org/handle/10207/bitstreams/11853.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/Andrew_Rossos


Професорот Сократ Пановски е роден на 15 март 1936 година, во селото Вмбел, Костурско, Егејска Македонија. Во Грчко-италијанската војна (октомври 1940 година) до темел им бил опожарен семејниот дом, откако претходно семејството пребегнало во селото Дреновени.

Тој зборува за "најголемото и најнемилосрдното прогонство на деца во поновата историја на Европа".
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=4F26F499996FEB4CA7B18D52371471A2 [1]
Промоција на монографијата "В'мбел" - http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=1785&stID=10998
http://www.makedonskosonce.com/broevis/2005/sonce574.pdf/22_24_egejska.pdf
http://www.mhrmi.org/media/aegean_drama_07_m.asp

Исповед на Сократ Лафазановски, балетски уметник и сликар.
...
Роден сум во село В’мбел, во 1939 г., со светлина во една септемвриска ноќ на гумно кога се вршеше и вееше.
...

Затоа, се фативме во костец да бидеме појаки од каменот, ги пребродивме сите препреки што ни ги пласираше грчката пропаганда која со ништо не можеше да нè покори. Времето течеше, сфативме дека нема враќање назад во родните огништа, покрај нашите родители. Не ни остана ништо друго, сфативме дека е време да им се оддолжиме на нашите татковци, браќа и сестри, кои војуваа и гинеа за подобар живот на нашата млада генерација и национално ослободување. Јас никогаш не ги заборавив неговите зборови: “Слушај малечок, ако јас погинам на Вичо или Грамос, да знаеш за тебе ќе загинам, ти треба да се школуваш, да станеш учен човек...”
forum.kajgana.com/threads/Семе-на-непокорот-исповед-на-Сократ-Лафазановски.24425/
http://www.makemigration.com/culture/meni11.php?id=17&submeni=55
http://mk.wikipedia.org/wiki/Сократ_Лафазановски

Во В’мбел, Костурско, биле претепани и осудени на десет години затвор поради тоа што пееле песни на својот македонски јазик.
http://utrinski.unet.com.mk/?ItemID=DCC554233F904B4B956C4082A6716567Edited by +Protagorist - 03-Dec-2012 at 03:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 03-Dec-2012 at 03:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 04-Dec-2012 at 02:46

морам да кажам дека Синтезис не ги милувам од сесрце иако почитувам,но сепак во Овчарани да настапат како најизвикан "наш" етно бенд е навистина голема работа!

но ако мерам кој како кога карикирал по македонскиот мелос ќе излезе дека и егејците го прештимале истиот со плех оркестрите но најверојатно се е тоа припитомено во однос на своето време,та подобро да те разберат сите него сам себе да си збориш,иако најдобро е ако тивко им раскажеш она што искрено ќе им отвори срцата!

Edited by +Protagorist - 04-Dec-2012 at 03:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Dec-2012 at 19:28
selo Kriva, Kukush (December 2012)Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Dec-2012 at 21:45
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Dec-2012 at 19:47

проф. Жежов за грчките андарти - https://www.youtube.com/watch?v=AJR9v62vAb4&t=18m55s - патем вели Костурско се сторило во бастион на Македонштината во борбата ткму против за насилна грцизација на егејска македонија

проф. Жежов за солунските атентатори - https://www.youtube.com/watch?v=gh1SwzZI6ks

проф. Жежов за грчката асимилација во егејска македонија - https://www.youtube.com/watch?v=Q6tTQrrID2M

проф. Жежов за сноф - https://www.youtube.com/watch?v=K9_gEbC6kAs

Вилиновска за сноф - https://www.youtube.com/watch?v=rBM5mTAVizQ&T=4m55s
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Jul-2014 at 00:30
Илинден во село Овчарани, Леринско 2014

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 08-Nov-2014 at 14:51

на Костурчанки им треба еден камбек но сега со млади чупи, од дамна немам чуено ништо занив, камо да го предале својот абер на помлади, ко Вања на Елена што и подаде аманет

идеално би било токму моми беломорки да го наследеле од Костурчанки аберот, иако секоја македонка е кадарна да разбуди мелозвучја од културниот ни генетски код, само да има кој да ги спотераЛудо ми тера три којни
Сите три кони ујлии
Право на Анот тргаше
И од далеку викаше

Анџиче жити Верата
Отвори порти да влезам
Отвори порти да влеза
Задржи кони да слезам

Клади ми столу да седнам
Тури ми чаша Ракија
Ракија да се опијам
На Скутот да ти преспија
Edited by +Protagorist - 08-Nov-2014 at 16:51
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 14-Nov-2014 at 23:20

може да се каже дека ова е женска егејска химна бидејки како ретко во која песна се нанижани Воден ем Лерин ем Костур трите најубави градои во беломорска македонија

тука на линков [1] веќе ги има сите мелозвучни верзии уште фали ова со Плех оркестар нели најсвојствен за егејците, АХ егејски мевлемТвојте очи Лено мори

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.